اسکریپت های پرکاربرد SQL

اسکریپت های پرکاربرد SQL

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۲
آخرین بروزرسانی: ۰۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 20 دقیقه
۳.۶
(۱۵)

اسکریپت های پرکاربرد SQL مجموعه‌ای از دستورات SQL server هستند که برای انجام وظایف مشترک و متداول در پایگاه داده استفاده می‌شوند. SQL یک زبان کوئری‌نویسی ساختاریافته (Structured Querying Language) است که به‌واسطه آن امکان تعامل با پایگاه داده (Database)، استخراج، حذف و مدیریت داده‌ها فراهم می‌شود. در این مقاله، قصد داریم برخی از اسکریپت های پرکاربرد SQL را مورد بررسی قرار دهیم. پیش از آن لازم است با تعریف اسکریپت SQL و مشخصه‌های آن آشنایی داشته باشید.

 

دوره کوئری نویسی نیک آموز

اسکریپت SQL چیست؟

به بیان ساده، اسکریپت SQL فایلی است که در آن، مجموعه‌ای از دستورات نوشته‌شده با زبان SQL قرار دارند و با کمک آن‌ها، برخی تسک‌های مربوط به کار با پایگاه داده قابل انجام است. با کمک اسکریپت های SQL می‌توان مواردی همچون ساختن جداول، درج (Insert) یا تغییر داده‌ها، کوئری‌نویسی یا سازماندهی اطلاعات در یک پایگاه داده را انجام داد. اسکریپت های پرکاربرد SQL، در خودکارسازی وظایف و همچنین اطمینان از اینکه عملیات دیتابیس با دقت و منسجم انجام شوند، راه حل مناسبی به‌حساب می‌آیند.

ویژگی های اسکریپت SQL

اسکریپت SQL می‌تواند چندین مشخصه پراهمیت داشته باشد که در این بخش، به آن‌ها اشاره می‌شود:

  • خودکارسازی وظایف پایگاه داده و صرفه‌جویی در زمان
  • سازگاری در اجرای عملیات
  • قابلیت حمل (Portability) آن‌ها و استفاده برروی سیستم‌های دیتابیس مختلف
  • امکان تکرار عملیات پیچیده
  • توانایی مدیریت اسکریپت های SQL در سیستم کنترل نسخه (Version Control)
  • ساختار ماژولار (Modular) و ترتیبی (Sequential) آن

با داشتن این دید مقدماتی از اسکریپت و مشخصه‌های آن، در ادامه به معرفی اسکریپت های پرکاربرد SQL می‌پردازیم.

اسکریپت های پرکاربرد SQL

استفاده از اسکریپت های SQL مزیت‌های مختلفی، مانند خودکارسازی، سازگاری، قابلیت تکرار، انعطاف‌پذیری و بسیاری از موارد دیگر را به‌همراه دارد. مجموعه اسکریپت های پرکاربرد SQL که در ادامه آورده شده‌اند، می‌توانند به‌عنوان یک ابزار کمکی برای کار با پایگاه داده به شما کمک کنند.

معرفی اسکریپت های پرکاربرد SQL

اسکریپت به دست آوردن لیست تعداد ستون های موجود در دیتابیس

یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL، به‌دست آوردن لیست تعداد ستون‌های پایگاه داده است. برای آشنایی با این Script، می‌توانید در این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

اسکریپت یافتن تعداد جداول یک دیتابیس

شما می‌توانید تعداد جدول‌های پایگاه داده جاری را به‌دست آورید. نحوه انجام این کار در این مقاله شرح داده شده است.

 

اسکریپت جستجوی جداول که دارای ستونی با نام مشخص نباشند

این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL به شما این امکان را می‌دهد که در جداول دیتابیس، ستون‌هایی را پیدا کنید که یک عنوان خاص را ندارند. برای درک بهتر، می‌توانید مثال این اسکریپت را در این مقاله مطالعه کنید.

 

اسکریپت جستجوی جداول دارای ستونی با نام مشخص

شما می‌توانید بااستفاده از دستور Select و اعمال شرط ازطریق کلیدواژه Where، جداولی را پیدا کنید که دارای ستونی با نام خاص هستند. برای مشاهده اسکریپت آن، پیشنهاد می‌شود این مقاله را مطالعه نمایید.

 

اسکریپت جستجوی جداولی که در نامشان عدد وجود دارد

معمولاً در SQL Server، از اعداد در نام جدول‌ها استفاده نمی‌شود؛ مگر آن که این جداول، معنای خاصی داشته باشند. شما می‌توانید این جدول‌ها را بااستفاده از یک اسکریپت ساده (متشکل از دستور Select) انجام دهید. این مقاله می‌تواند شما را با این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL آشنا کند.

 

اسکریپت جستجوی جداول با عبارتی مشخص در نام

شما می‌توانید با کمک دستور کاربردی Select و قرار دادن شرط ازطریق Where، جدول‌هایی را از پایگاه داده استخراج کنید که نام آن‌ها یک عبارت مشخص است. برای درک بهتر کدهای مربوط به این عمل، پیشنهاد می‌شود این مقاله را مطالعه نمایید.

 

اسکریپت جستجوی جداول توسط نام با خاتمه عبارتی مشخص

در برخی مواقع، نیاز است جدول‌هایی را بیابید که نام آن‌ها به عبارت مشخصی ختم می‌شوند. در چنین شرایطی، شما مجدداً به استفاده از دستور Select نیاز دارید. اسکریپت این عمل به‌همراه نمونه اجرای آن وجود دارد که مطالعه آن توصیه می‌شود؛ چراکه این مطلب، شما را با یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL Server آشنا خواهد کرد.

 

اسکریپت جستجوی جداول توسط نام با شروع عبارتی مشخص

می‌‌توان جداولی از دیتابیس را استخراج کرد که نام آن‌ها با یک عبارت خاص شروع می‌شود. به منظور انجام این کار، کافی است نحوه استفاده از آن را فرا بگیرید. شما می‌توانید برای یادگیری این اسکریپت این مقاله را مطالعه نمایید.

 

اسکریپت جستجوی یک جدول توسط نام

این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL در پایگاه داده این امکان را به‌وجود می‌آورد که یک جدول با نام خاصی را در تمامی Schema های یک پایگاه داده جستجو کرد. روند اجرای این اسکریپت در این مقاله شرح داده است.

 

اسکریپت دریافت لیست دیتابیس های دارای یک جدول خاص

شما ازطریق یک اسکریپت ساده می‌توانید لیست تمام پایگاه داده‌های یک Instance را به‌دست آورید که جدول خاصی را دارا هستند. برای آشنایی بیشتر با این دستور و مثال قابل درک موجود در آن، می‌تواند برای شما مفید واقع شوند.

 

اسکریپت Data Type ها در یک دیتابیس

نوع‌های داده (Data Types) برای تعریف کردن نوع یا اصطلاحاً جنس داده‌هایی استفاده می‌شود که در ستون‌ها یک جدول یا یک متغیر از استور پروسیجر، تابع یا سایر اشیا پایگاه داده ذخیره می‌شوند. در حقیقت، زمانی که شما یک جدول در یک پایگاه داده ایجاد می‌کنید، نوع داده‌ای که درون هر یک از ستون‌های آن قرار می‌گیرد را ازطریق Data Types تعیین می‌کنید.

 ممکن است بخواهید نوع‌های داده مورد استفاده در یک پایگاه داده و تعداد دفعات استفاده آن‌ها را مشاهده کنید. برای این کار، می‌توانید از یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL استفاده کنید که به منظور آشنایی با آن، توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست Unique Index های یک دیتابیس

در SQL، شاخص‌گذاری یکتا (Unique Indexing) تضمین می‌کند که کلید شاخص شامل مقادیر تکراری نباشد. به این ترتیب، هر یک از سطرهای جدول، به‌نوعی یکتا و خاص محسوب می‌شوند. شاخص‌گذاری یکتا می‌تواند در طول فرآیند پردازش کوئری، کارایی استخراج داده را بهبود ببخشد. با اجرای یک اسکریپت، نمایش لیست تمامی ایندکس‌های unique پایگاه داده امکان‌پذیر است. برای درک دقیق این مفهوم از اسکریپت های پرکاربرد SQL، این مقاله می‌تواند به‌ عنوان راهنما به شما کمک کند.

 

اسکریپت دریافت لیست Index های جداول یک دیتابیس

در بخش قبلی، به اهمیت ایندکس‌ها در SQL Server اشاره شد. شما می‌توانید با کمک یک Script، تمامی ایندکس‌های تعریف شده برروی جدول‌های یک پایگاه داده را دریافت کنید. در این مقاله موضوع به‌همراه خروجی اجرایی، به‌طور مفصل شرح داده شده است.

 

اسکریپت مشاهده لیست تمامی Index های تعریف شده در یک دیتابیس

ممکن است در برخی شرایط، نیاز داشته باشید لیست شاخص‌های تعریف شده پایگاه داده را به ترتیب نام ایندکس مشاهده کنید. شاید نوشتن اسکریپت این تسک برای شما پیچیده باشد یا زمان زیادی نیاز داشته باشد؛ بنابراین، می‌توانید این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL و جزئیات آن را در این مقاله مطالعه کنید.

 

اسکریپت مشاهده لیست تمامی constraint های تعریف شده روی جداول یک دیتابیس (PK,UK,FK,Check,Default)

تعریف کردن «قیود» یا همان «محدودیت‌ها» (Constraints) روشی است که در آن، قوانین یا شرایط خاصی تعیین می‌شوند و پیروی از این قوانین، به‌منظور حفظ یکپارچگی و سازگاری داده‌های درون دیتابیس، امری ضروری و پراهمیت است.

فرض کنید ما محدودیت‌های خاصی برای پایگاه داده خود داریم و قصد داریم درج یا ویرایش داده انجام دهیم. در چنین شرایطی، اگر این داده‌ها تابع قوانین تعریف شده دیتابیس نباشند، درج یا ویرایش آن‌ها ممکن نخواهد بود. محدودیت‌های پایگاه داده مواردی مانند محدودیت کلید اصلی، محدودیت کلید خارجی، محدودیت یکتایی، محدودیت نام‌گذاری، محدودیت Check و محدودیت پیش‌فرض (Default) را شامل می‌شود. شما می‌توانید ازطریق این مقاله اطلاعات موردنیاز خود را به‌دست آورید و با یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL آشنا شوید.

 

اسکریپت مشاهده خلاصه ای از Default Constraint‍ های تعریف شده در یک دیتابیس

تصور کنید در یک پایگاه داده از Default Constraint استفاده شده است و هنگام عملیات درج داده‌ها، برای یک ستون از جدول مقداردهی به‌صورت صریح (Explicit) انجام نشده باشد. در این شرایط، به‌طور پیش‌فرض، یک مقدار به آن ستون تخصیص داده خواهد شد تا تضمین شود آن ستون حاوی مقدار است. شما می‌توانید با اجرای یک اسکریپت از انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL، خلاصه‌ قیود پیش‌فرض مربوط به پایگاه داده خود و تعداد دفعات وقوع آن‌ها را مشاهده کنید. در این مقاله به‌طور مفصل کار با آن را شرح داده‌ایم.

 

اسکریپت دریافت لیست Check Constraint های تعریف شده روی یک جدول

Check Constraint به محدودیتی اطلاق می‌شود که شرایط خاصی را برای داده‌ها یک ستون تعیین می‌کند. به بیان ساده، درج یا به‌روزرسانی داده‌های آن ستون، به مقدار مشخصی محدود خواهد شد. برای آشنایی با اسکریپت مشاهده لیست محدودیت‌های Check جدول، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

اسکریپت مشاهده لیست تمامی Check Constraint های تعریف شده در یک دیتابیس

SQL Server به شما این امکان را می‌دهد که لیست Check Constraint های تعریف شده پایگاه داده خود را مشاهده کنید. در این مقاله، Script مخصوص به این عمل به‌همراه خروجی حاصل از اجرای آن قرار دارند که به شما در شناخت انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL کمک می‌کند.

 

اسکریپت دریافت لیست Unique Key ها و Index های یک دیتابیس

شما می‌توانید ازطریق دستورات SQL لیست کلیدها و شاخص‌های یکتا را به دست آورید. این مفهوم، ازطریق یکی از اسکریپت های پرکاربرد دیتابیس در این مقاله توضیح داده شده است.

 

 اسکریپت دریافت لیست جداول همراه با تعداد ارجاعات (پر ارجاع ترین جداول)

در SQL می‌توان با استفاده از اسکریپت های پرکاربرد SQL و با کمک کلید خارجی (Foreign Key)، میان دو جدول ارتباط ایجاد کرد. کلید خارجی این اطمینان را ایجاد می‌کند که مقدار ستون خاصی از یک جدول با مقدار کلید اصلی (Primary Key) از جدول دیگری در ارتباط باشد. به واسطه این عمل می‌توان به جدول‌ها ارجاع داد و از مزیت‌هایی مانند یکپارچگی ارجاعی (Referential Integrity)، دقت و سازگاری داده‌ها برخوردار شد. برای دریافت لیستی از جدول‌های پایگاه داده به‌همراه تعداد ارجاعات آن‌ها (به ترتیب از پرارجاع‌ترین)،این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

 

اسکریپت یافتن جداول فاقد Primary Key

کلید اصلی یا همان Primary Key یک مفهوم ضروری و پراهمیت در پایگاه داده است که به منظور تضمین انسجام و یکپارچگی داده‌ها و برقراری یکتایی (Uniqueness) در یک جدول مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی موارد، تعدادی از جدول‌ها فاقد کلید اصلی هستند. شما می‌توانید برای اطلاع از این جداول این مقاله را مطالعه کنید تا با این نوع از اسکریپت های پرکاربرد SQL آشنا شوید.

 

اسکریپت نمایش لیست جداولی که توسط هیچ FK مورد ارجاع قرار نگرفته اند

گاهی لازم است بدانیم کدام جدول‌های پایگاه داده توسط سایر جدول‌های دیگر ارجاع داده نشده‌اند. در چنین شرایطی می‌توان از یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL استفاده کرد تا اطلاعات موردنیاز را به‌دست آورد. این مقاله، به طریقه استفاده از این Script و نمونه خروجی حاصل از اجرای آن اختصاص داده شده است.

 

اسکریپت مشاهده لیست جداول فاقد Foreign Key

شما می‌توانید ازطریق یک Script ساده، لیست جدول‌هایی که فاقد کلید خارجی (FK) هستند را مشاهده کنید. این عمل، ازطریق یک دستور Select به‌همراه جوین خارجی (Outer Join) امکان‌پذیر است. شما می‌توانید جزئیات آن را در این مقاله مورد بررسی قرار دهید.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول با بیشترین ارتباطات (Relationship)

در SQL این امکان وجود دارد که بتوانیم لیستی از تعداد ارتبا‌ط‌های جداول دیتابیس (شامل FK ها و ارجاعات FK ها) را به‌دست آوریم. به این ترتیب، متوجه خواهیم شد که کدام جداول، حاوی بیش‌ترین ارتباط‌ها هستند. این مفهوم از انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL ازطریق یک اسکریپت نسبتاً طولانی در این مقاله آموزش داده شده است.

 

اسکریپت مشاهده لیست جداول با بیشترین تعداد Foreign Key

دانستن اینکه کدام یک از جداول پایگاه داده، بیش‌ترین کلید فرعی را دارد، می‌تواند شما را در اموری همچون درک پیچیدگی دیتابیس، روند جریان داده‌ها و روابط، یکپارچگی داده‌ها و بسیاری موارد دیگر راهنمایی کند. بنابراین آشنایی با آن به‌عنوان یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL حائز اهمیت است و در این مقاله به‌طور شفاف به آن پرداخته شده است.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول ارجاع کننده به یک جدول خاص (توسط FK)

به‌طور کلی، به‌دست آوردن اطلاعات درخصوص کلید فرعی، کلید اصلی، لیست جدول‌های ارجاع‌کننده و چنین مواردی، به شما بینش بهتری از نحوه عملکرد دیتابیس، روابط و جریان داده‌ها خواهد داد. از این رو، در این مقاله یکی از موارد مهم این بخش از اسکریپت های پرکاربرد SQL را بررسی کرده‌ایم.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول مورد ارجاع توسط Foreign Key در یک جدول

دانستن لیست جدول‌های مورد ارجاع (ازطریق FK) کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از Schema پایگاه داده، روابط و پتانسیل ضمنی دیتابیس برای اعمال تغییرات به‌دست آوریم. در این مقاله به‌طور مفصل اسکریپت آن را شرح داده‌ایم.

 

اسکریپت مشاهده لیست ستون های یک جدول به همراه Foreign Key‌ های آن ها

یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL که آشنایی با آن توصیه می‌شود، دریافت لیست ستون‌های جدول همراه با اطلاعات مربوط به کلیدهای فرعی آن‌ها است. درصورتی که قصد فراگیری آن را دارید، می‌توانید از این مقاله به‌عنوان راهنما استفاده کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست Foreign Key Constraint های یک دیتابیس

محدودیت کلید خارجی (Foreign Key Constraint) به قانونی گفته می‌شود که با به کارگیری آن، یکپارچگی ارجاعی (Referential Integrity) میان دو جدول موجود در یک پایگاه داده رابطه‌ای اجرایی می‌شود. FK Constraint تضمین می‌کند که داده‌های یک ستون جدولی با داده‌های ستون یک جدول دیگر (معمولاً ستون کلید اصلی) دارای رابطه هستند. این ارتباط میان جداول به ما در حفظ سازگاری و یکپارچگی داده‌های دیتابیس کمک می‌کند. شما می‌توانید ازطریق این مقاله، اطلاعات بیشتری درخصوص این نوع از اسکریپت های پرکاربرد SQL کسب کنید.

 

اسکریپت مشاهده لیست ستون های شرکت کننده در Foreign Key Constraint های یک دیتابیس

اگر بخواهیم ستون‌های شرکت‌کننده در محدودیت کلید فرعی (FK) را به‌طور دقیق به‌دست آوریم، باید از یک اسکریپت نسبتاً طولانی استفاده کنیم. برای تسهیل این کار، این مقاله به آن اختصاص داده شده است تا بدین طریق، بتوانید به سادگی این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL را درک کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست تمامی Primary Key های یک دیتابیس

به‌دست آوردن لیست کلیدهای اصلی پایگاه داده در مواردی مانند کار با Schema دیتابیس و مدیریت اشیای پایگاه داده مفید واقع می‌شود. شما می‌توانید با کمک از این مقاله، این Script به کار ببرید.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول به همراه Primary Key آن ها

شما می‌توانید بااستفاده از لیست جداول و کلیدهای اصلی آن‌ها، تسک‌های گوناگونی ازجمله مایگریشن داده‌ها، مدل‌سازی داده‌ها و سایر موارد را انجام دهید. نحوه اجرای این اسکریپت به‌همراه کدهای آن، در این مقاله قرار داده شده است.

 

اسکریپت مشاهده لیست تمامی ستون های یک جدول خاص

در برخی مواقع لازم است ستون‌های یک جدول خاص را مشاهده کنیم. این عمل ازطریق یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL (شامل Select و Join) امکان‌پذیر است. اگر می‌خواهید روند انجام این کار را ازطریق یک مثال آموزشی مشاهده کنید، این مقاله برای شما مناسب است.

 

اسکریپت به دست آوردن لیست تمامی ستون های جداول یک دیتابیس

شما می‌توانید با کمک دستور Select و Join، لیست تمام ستون‌های جدول‌های پایگاه داده خود را به‌دست آورید. برای درک بهتر این دستور، می‌توانیداین مقاله را مطالعه نمایید.

 

اسکریپت به دست آوردن لیست جداول Graph در یک دیتابیس

می‌توان به ازای هر پایگاه داده، یک گراف ایجاد کرد. در اینجا گراف به مجموعه‌ای از جداول گره‌ها (Node) و یال (Edge) گفته می‌شود که می‌توانند تحت هر اسکیمای خاصی در دیتابیس ساخته شوند، اما همگی به یک گراف منطقی تعلق خواهند داشت. شما می‌توانید ازطریق این مقاله، با یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL آشنا شوید.

 

اسکریپت به دست آوردن لیست Temporal Table ها در یک دیتابیس

جداول System – Versioned Temporal یکی از ویژگی‌های SQL محسوب می‌شوند که با کمک آن‌ها، امکان پیگیری و مدیریت داده‌های History درون یک جدول فراهم می‌شود. این مشخصه، با نگهداری یک رکورد تاریخی از تمام تغییرات اعمال شده روی جدول، به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید داده‌ها در طول زمان، چه تغییراتی داشته‌اند. به این جدول‌ها، جداول Temporal نیز گفته می‌شود. شما می‌توانید ازطریق این مقاله این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL را مشاهده کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول یک دیتابیس

شما می‌توانید با استفاده از یک دستور Select ساده به‌همراه Order by، لیست جدول‌های دیتابیس خود را دریافت کنید. از میان انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL، این مورد می‌تواند در شرایط مختلف برای شما مفید واقع شود. شما می‌توانید برای آشنایی با این دستور، این مقاله را مطالعه کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست Schema های ایجاد شده توسط کاربر در یک دیتابیس

Schema های تعریف‌شده توسط کاربر (User-Defined Schema) برای ساختاردهی و سازماندهی اشیای پایگاه داده، نگهداری کد، امنیت و اجتناب از مغایرت‌های نام‌گذاری کاربردی محسوب می‌شوند. برای اینکه بتوانید لیست اسکیماهای ایجاد شده توسط کاربر را دریافت کنید، می‌توانید به‌راحتی به این مقاله رجوع کنید.

 

اسکریپت به دست آوردن لیست Schema های موجود در یک دیتابیس

علاوه‌بر اسکیماهای تعریف‌شده توسط کاربر، که در بخش قبلی به آن پرداختیم، امکان دریافت تمام Schema های موجود، ازجمله نوع پیش‌فرض و سیستمی، وجود دارد. با مطالعه این مقاله، می‌توانید با این دستور، که یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL محسوب می‌شود، آشنا شوید.

 

اسکریپت دریافت لیست دیتابیس های موجود در یک Instance

شما می‌توانید در هر نمونه (Instance)، پایگاه داده‌های مختلفی داشته باشید که جداگانه و کاملاً مستقل از هم هستند. هر یک از این پایگاه‌های داده، یک واحد جداگانه محسوب می‌شوند که امکان ذخیره‌سازی Schema ها و اشیای خود را دارند. شما می‌توانید ازطریق یک اسکریپت ساده، لیست پایگاه داده‌های موجود در یک Instance را دریافت کنید. برای آشنایی با آن، پیشنهاد می‌شوداین مقاله را مطالعه کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست ستون های Non Nullable جداول یک دیتابیس

منظور از جدول‌های Non Nullable در پایگاه داده، آن دسته از جداول است که در تعریف آن‌ها، یک یا چند ستون آن بدون امکان خالی بودن (Null) تعریف شده باشند. یعنی اگر یک سطر به این نوع جدول‌ها اضافه کنیم، باید برای این ستون‌ها، مقادیری در نظر گرفته شده باشد. شما می‌توانید اسکریپت مربوط به مشاهده لیست ستون‌های جدول‌های Non Nullable پایگاه داده خود را ازطریق این مقاله به‌دست بیاورید و از این نوع از اسکریپت های پرکاربرد SQL استفاده کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست جداول بدون ارتباط Loner Tables

در پایگاه داده، جدول‌هایی وجود دارند که اصطلاحاً به Loner Tables معروف هستند. این جداول نه به جدول دیگر ارجاع داده شدند و نه جدول دیگری به آن‌ها ارجاع داده شده است. برای به‌دست آوردن لیست این جدول‌‌های بدون ارتباط، به این مقاله مراجعه کنید.

 

اسکریپت به دست آوردن درصد جداول Loner – تعداد جداول فاقد ارتباط

شما می‌توانید با اجرای یک اسکریپت SQL، تعداد و همچنین درصد جدول‌های Loner را نسبت به کل جدول‌ها به‌دست آورید. اگر علاقه‌مند به دانستن جزئیات این نوع از اسکریپت های پرکاربرد SQL هستید، می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

اسکریپت دریافت لیست ستون هایی با انواع داده‌ای LOB در یک دیتابیس

در SQL نوع داده LOB بیان‌گر اشیای بزرگ (Large Object) است و برای ذخیره‌سازی اشیای دودویی یا داده‌های کاراکتری بزرگ (مانند تصاویر، اسناد، فایل صوتی و ویدئو) به‌کار می‌رود. استفاده از نوع داده LOB زمانی مطلوب است که قصد استخراج یا ذخیره‌سازی حجم زیادی از داده در پایگاه داده را دارید؛ زیرا این رویکرد در مقایسه با ذخیره‌سازی مسیرهای ذخیره‌سازی فایل یا ارجاعات در یک فایل خارجی، کارآمدتر و قابل مدیریت‌تر محسوب می‌شود. شما می‌توانید لیست ستون‌هایی که نوع داده LOB هستند را از پایگاه داده خود دریافت کنید. می‌توانید برای انجام این کار و استفاده از این مورد از اسکریپت های پرکاربرد SQL، از این مقاله کمک بگیرید.

 

اسکریپت به دست آوردن میزان فضای تخصیص یافته LOB های یک دیتابیس

در SQL Server، واحد تخصیص (Allocation Unit) یک ساختار ذخیره‌سازی بنیادی است که برای مدیریت و ذخیره‌سازی داده‌ها درون پایگاه داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. واحدهای تخصیص مختلفی در SQL Server وجود دارند که یکی از آن‌ها با نام LOB-DATA، مربوط به نوع داده LOB است. برای اینکه بتوانید ازطریق یک اسکریپت، میزان فضای تخصیص‌یافته به نوع داده‌های LOB در پایگاه داده خود را به‌دست آورید، به این مقاله رجوع کنید تا با یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL آشنایی پیدا کنید.

 

اسکریپت یافتن لیست Default Constraint های جداول یک دیتابیس

منظور از محدودیت‌های پیش‌فرض (Default Constraints) در جداول پایگاه داده، رویکردی است که به واسطه آن تضمین می‌شود ستون‌ها، همیشه حاوی مقادیر معتبر هستند. این موضوع حتی وقتی مقادیر به‌طور صریح در طول درج داده‌ها وارد نشده باشند نیز صادق است. برای به‌دست آوردن لیست Default Constraint های جداول دیتابیس از انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL، این مقاله به شما کمک می‌کند.

 

اسکریپت یافتن مقایسه جداول و ستون های دو دیتابیس

شما این امکان را دارید که با استفاده از یک اسکریپت از انواع اسکریپت های پرکاربرد SQL، ستون‌های جداول دو پایگاه داده را مقایسه کنید و لیست ستون‌هایی را به‌دست بیاورید که در یکی از آن‌ها وجود ندارد. برای فراگیری آن، این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

 

اسکریپت تعیین نوع جداول در SQL Server 2017

در برخی نسخه‌های SQL Server ویژگی‌های جدیدی ارائه شده‌اند که با استفاده از آن، امکانات خاصی فراهم شده است. یافتن لیست جداول دیتابیس جاری به‌همراه نوع‌های آن‌ها، یکی از اسکریپت های پرکاربرد SQL است که می‌تواند برای شما مفید واقع شود. برای آشنایی با این اسکریپت به این مقاله رجوع کنید.

 

جمع‌بندی: مروری بر اسکریپت های پرکاربرد SQL

اسکریپت‌های SQL ابزار قدرتمندی برای مدیریت و تعامل با پایگاه داده‌های رابطه‌ای محسوب می‌شوند. استفاده از آن‌ها مزایای مختلفی همچون انعطاف‌پذیری، قابل حمل بودن و قابلیت خودکارسازی را به‌همراه دارد. فارغ از اینکه شما یک توسعه‌دهنده باشید یا یک برنامه‌نویس پایگاه داده، آشنایی و درک دقیق اسکریپت های پرکاربرد SQL برای شما کارایی‌های خاص خود را دارد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۶ / ۵. از مجموع ۱۵

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
اسکریپت های پرکاربرد SQL
فرمت PDF
11 صفحه
حجم 0/3 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
278 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link