استور پروسیجر (Stored Procedure) چیست؟

استور پروسیجر (Stored Procedure) چیست؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۳۰ شهریور ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 3 دقیقه
۴.۱
(۱۱)

استور پروسیجر چیست و چه کاربردی دارد؟

استور پروسیجر (Stored Procedures) یکی از اجزای ضروری برنامه‌نویسی پایگاه داده در توسعه نرم‌افزار محسوب می‌شود. در این مطلب، ابتدا این مفهوم را تعریف می‌کنیم و در ادامه، ضرورت استفاده از آن، نحوه نوشتن کوئری و همچنین میزان اثرگذاری در بهبود عملیات‌های پایگاه داده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دوره کوئری نویسی نیک آموز

استور پروسیجر یعنی چه؟

رویه ذخیره شده یا همان استور پروسیجر (Stored Procedure)، یک اسکریپت SQL با قابلیت استفاده مجدد و از قبل کامپایل شده است که در پایگاه داده خاصی ذخیره می‌شود. این رویه حاوی مجموعه‌ای از دستورات SQL هستند که ازطریق تنها یک خط دستور، قابل اجرا است. به بیان ساده، پروسیجر یک اسکریپت است که وظیفه خاصی را درون پایگاه داده اجرا می‌کند.

CREATE PROCEDURE procedure_name
AS
sql_statement
GO;

دلایل اهمیت استور پروسیجر چیست؟

  • بهبود امنیت: به‌واسطه پروسیجرها، دسترسی به داده‌ها به نحو بهتری در کنترل ما قرار خواهند داشت؛ بنابراین ریسک حملات SQL Injection کاهش می‌یابد.
  • افزایش کارایی: با توجه به اینکه Stored Procedure از قبل کامپایل شده است، در مقایسه با کوئری‌های ad-hoc SQL، به واسطه آن‌ها زمان اجرا سریع‌تر است.
  • استفاده مجدد از کد: می‌توان استور پروسیجرها را در بخش‌های مختلف اپلیکیشن استفاده کرد و بدین صورت، کارایی کد را ارتقا داد.
  • نگهداری متمرکز: اگر بخواهید تغییری در منطق پایگاه داده ایجاد کنید، این کار به راحتی و ازطریق «یک بخش» قابل انجام است. به همین دلیل، این اسکریپت به نگهداری (Maintenance) سادگی می‌بخشد.

استور پروسیجر چگونه کار می کند؟

معمولاً استور پروسیجرها با استفاده از زبان‌های SQL مانند T-SQL یا PL/SQL ایجاد می‌شوند. توسعه‌دهندگان برای تعریف آن، باید به مواردی همچون ارائه پارامترهای ورودی، نوشتن عبارت‌های SQL و منطق جریان کنترل (در صورت لزوم) بپردازند.

استور پروسیجر چگونه کار می‌کند؟

مزایای پروسیجر چیست؟

اکنون به مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت استور پروسیجرها می‌پردازیم.

  • کوئری‌های بهینه‌سازی شده: با کمک از Stored Procedure دیگر نیاز به تکرار کدهای SQL کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن، اجرای کوئری‌ها بهینه‌سازی می‌شود.
  • بهبود امنیت: با استفاده از رویه‌های ذخیره شده، دسترسی مستقیم به جدول‌ها محدود می‌شود و در نتیجه، امنیت داده‌ها بهبود می‌یابد.
  • بهبود کد: در سیستم‌های پایگاه داده، استفاده از این اسکریپت، ماژولاریتی و قابل نگهداری بودن را ارتقا می‌دهند.
  • افزایش کارایی: با استفاده از استور پروسیجرها کارایی کلی (Overall Performance) مربوط به عملیات پایگاه داده افزایش پیدا می‌کند؛ چراکه سربارهای مربوط به پردازش کوئری‌ها کاهش می‌یابند. 

مثال از کاربرد پروسیجر

  • استخراج داده‌ها: می‌توان براساس معیارهایی که توسط کاربر تعیین شده‌اند، زیرمجموعه داده‌ مشخصی را از جدول‌ها استخراج کرد.
  • ویرایش داده‌ها: می‌توان امور مختلفی همچون به‌روزرسانی، درج و حذف رکوردها را به صورت کارآمد و تحت کنترل انجام داد.

مثال از کاربرد پروسیجر

جمع بندی

استور پروسیجرها به‌عنوان یک ابزار قدرتمند و کمکی در دست استفاده توسعه‌دهندگان هستند و آن‌ها را در مدیریت پایگاه داده به صورت کارآمد یاری می‌کنند. قابلیت‌های متعدد رویه‌های ذخیره شده، همچون بهبود امنیت، افزایش کارایی و نگهداری جریان کد، آن‌ها را به بخش جدانشدنی توسعه نرم‌افزار مدرن تبدیل می‌کند. اهمیتی ندارد که شما توسعه‌دهنده مبتدی یا باتجربه باشید، در دو حالت، درک پروسیجرها یک مهارت ارزشمند محسوب می‌شود که شما را در حوزه برنامه‌نویسی پایگاه داده ارتقا می‌دهد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۱ / ۵. از مجموع ۱۱

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
استور پروسیجر (Stored Procedure) چیست؟
فرمت PDF
4 صفحه
حجم 0/2 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
255 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image