Auditing در SQL Server چیست؟ درباره کاربردهای رهگیری در SQL SERVER چه می‌دانید؟

Auditing در SQL Server چیست؟ درباره کاربردهای رهگیری در SQL SERVER چه می‌دانید؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۳
آخرین بروزرسانی: ۱۷ تیر ۱۴۰۳
زمان مطالعه: 7 دقیقه
۵
(۱)

Auditing در SQL Server یکی از فرآیندهای حساس این دیتابیس است. پیشرفت تکنولوژی‌ها؛ چیزی که شاید در دو دهه اخیر در حوزه‌های مختلف همه ما را شگفت‌زده کرده است. اگر روی تکنولوژی‌های جدید دقیق‌تر شویم، قدرت‌نمایی آن‌ها در دنیای کامپیوتر، فناوری اطلاعات و شبکه ملموس‌تر است. ابزارهای تکنولوژی جدید ایجاد می‌شوند تا موجب افزایش سرعت، نظم، به‌روزرسانی و حتی امنیت در کار ما شوند. «طبق گزارش FBI درمورد جرائم اینترنتی ۲۰۲۱ ، شکایات مربوط به جرائم سایبری در پنج سال گذشته، تقریباً ۳۰۰٪ افزایش یافته است که بیشترین آن، مربوط به افشای اطلاعات و دیتای مربوط به پایگاه داده بوده است.» در این مقاله تصمیم داریم درباره رهگیری در SQL Server صحبت کنیم؛ ابزاری که یکی از ملزومات پایگاه داده (SQL Server) است. 

دوره آموزش امنیت در SQL Server 2022 نیک آموز

Auditing در SQL Server چیست؟

برای درک آسان‌تر شاید بهتر باشد درباره ذهگیری اینگونه بگوییم که: Auditing در SQL Server مانند یک پلیس کنترل نامحسوس عمل می‌کند. این یعنی تمام رویدادها، وضعیت‌ها، اطلاعات و زیرساخت‌ها در SQL Server زیر ذره‌بین قرار دارند و به دقت کنترل می‌شوند. این فرآیند معمولاً به جهت افزایش سطح یکپارچگی و ایمنی اطلاعات یک سازمان انجام می‌شود. به عبارتی دیگر، رهگیری در SQL Server به‌منظور شناسایی تهدیدها و آسیب‌پذیری‌های بالقوه انجام می‌شود. شما می‌توانید از این ابزار قدرتمند برای بررسی موارد مختلفی در سطح سرور مثل پیکربندی، تغییرات داده‌ها، طرحواره‌ها و… استفاده کنید.

کاربردهای Auditing در SQL Server 

به نظر می‌رسد با توضیحات مختصری که درباره اهمیت data برایتان گفتیم، دیگر وجود رهگیری در SQL Server را متوجه شده باشید. مهم‌ترین کاربرد Audit حسابرسی فعالیت تمامی کاربران به سطح SQL Server است. این امر آنچنان با دقت انجام می‌شود که از بروز هرگونه سرقت اعتبار و افزایش حساب توسط کاربر جلوگیری می‌شود. حتی تلاش‌های غیرمجاز ورود کاربران در پایگاه داده توسط Auditing در SQL Server قابل بررسی است.

از دیگر کاربردهای این ابزار، افزایش امنیت سرور و پایگاه داده است که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم، اما در تکمیل آنچه گفته شد، خوب است بدانید که با کمک Auditing در SQL Server می‌توانید کلیه اطلاعات موجود را پیکربندی کنید تا از رویدادهای خاصی که علیه پایگاه داده SQL Server انجام می‌شود، در زمان حادثه، مطلع شوید.

اجزای SQL Server Audit

Audit SQL Server از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتنداز: SQL Server Audit ، SQL Server Audit Specification ، Database Audit Specification ، Target است که هرکدام از این عبارات را در اینجا توضیح خواهیم داد.

SQL Server Audit

یکی از اجزای اولیه‌ای که می‌تواند حسابرسی را در سطح سرور و یا پایگاه داده انجام دهد. شاید جالب باشد اگر بدانید که Audit ، کلیه تغییرات Server را رصد می‌کند، بدون آن که هیچ نوع فعالیتی داشته باشد؛ اما به محض ورود هرگونه data ، کار خود را جهت بررسی آغاز می‌کند.

SQL Server Audit Specification

برخلاف آنچه که در بالا گفته شد. این جزء ، صرفاً می‌تواند بخشی از سرور را موردبررسی و حسابرسی قرار دهد.

Database Audit Specification

همانطور که از نامش پیداست، محل اصلی و پایگاه کلیه اطلاعات و داده‌ها است. Database Audit Specification یکی از اجزای اصلی این ساختار است که تمامی تغییرات سطح سرور در این محل رکورد می‌شوند.

Target

نتایج رهگیری در SQL Server در این جزء قابل مشاهده است. شما می‌توانید یک فایل و یا دیتا را به‌عنوان هدف نهایی خود زیرنظر داشته باشید و همان را موردبررسی دقیق قرار دهید. «توجه داشته باشید که گزارش‌ها باید به‌صورت دوره‌ای، بازبینی و بایگانی شوند.»

خالی از لطف نیست که در این قسمت، به‌صورت مختصر درباره رابطه Database Mirroring و SQL Server Audit صحبت کنیم. درواقع این فرآیند در سطح سرور، بیشتر جنبه هشداردهنده دارد؛ بروز هرگونه حمله امنیتی و یا مداخله ناشناسی را تشخیص داده و سپس هشدار می‌دهد. درواقع Mirroring سطح دسترسی به SQL Server را افزایش می‌دهد، حفاظت از داده‌ها را به حداکثر می‌رساند و درنهایت، در فرآیند تولید Data تأثیر بسزایی دارد.

مزایا و معایب Auditing در SQL Server چیست؟

Auditing در SQL Server مزایای مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، مدیریت آسان پایگاه داده، به‌حداقل‌رساندن هزینه ‎‎های سربار، و افزایش حداکثری ایمنی سرور است. با این حال، مزایای دیگری نیز برای حسابرسی وجود دارد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌شود.

 مزایای Auditing در SQL Server

  1. به کاهش حوادث نقض امنیتی یا هر اقدام دیگری که ممکن است منجر به افشای غیرمجاز اطلاعات طبقه‌بندی‌شده شود، کمک می‌کند.
  2. آسیب‌پذیری‌های امنیتی را کشف می‌کند و مانع از دسترسی غیرقانونی به منابع پایگاه داده می‌شود.
  3. رهگیری در SQL Server این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید انواع تراکنش‌ها و فرآیندها را در پایگاه داده بررسی کرده و نسبت به خطرات احتمالی، واکنش نشان دهید.
  4. فعالیت کلیه کاربرهایی که در سرور آنلاین هستند را موردبررسی دقیق قرار می‌دهد.

با وجود همه مزایا مثبتی که برای Auditing در SQL Server وجود دارد، استفاده از این ابزار معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

معایب Auditing در SQL Server

  1. استفاده از Auditing گاهی منجر به ارائه گزارش‌ها و اسناد زیادی است که بررسی آن‌ها بسیار زمان‌بر است.
  2. مصرف منابع ذخیره‌سازی برای ذخیره فایل‌ها در SQL Server ممکن است زیاد باشد.
  3. از آن‌جایی‌که Auditing در SQL Server از منابع سرور استفاده می‌کند، اگر روی سرورهای شلوغ SQL اجرا شود، ممکن است باعت کاهش عملکرد سرور شود.
  4. برای بایگانی یا پاک‌سازی داده‌های قدیمی یا انتقال جداول به گروه‌های مختلف فایل پایگاه داده یا ذخیره‌سازی، تعمیر و نگهداری اضافی موردنیاز است.

برای راه اندازی Auditing از چه ابزاری استفاده می شود؟

برای راه اندازی Auditing معمولاً از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود که ما در این قسمت، به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Audit Checklist یا چک ‌لیست حسابرسی 

چک‌لیست حسابرسی ابزاری است که معیارها، سؤالات و تمامی شواهدی را که باید در طول رهگیری در SQL Server بررسی کنید را فهرست می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا تمامی داده‌های ورودی را موردبررسی قرار دهید.

Audit Observation یا مشاهده حسابرسی

مشاهدات حسابرسی به شما کمک می‌کند تا اطلاعات و شواهدی را که از سایر منابع دیگر به‌دست آورده‌اید را اعتبارسنجی کرده و هرگونه مغایرت را شناسایی کنید.

Audit Report یا گزارش حسابرسی

این ابزار همانطور که از نامش پیداست، کلیه اطلاعات لازم را ضبط کرده و به شما گزارش می‌دهد. با این حساب فرآیند بررسی، شناسایی و تأمین امنیت پایگاه داده، سریع‌تر انجام می‌شود.

جمع‌ بندی: Auditing در SQL Server

با توجه به آنچه گفته شد، قطعاً شما نیز به این نتیجه رسیده‌اید که بهترین راهکار برای افزایش امنیت پایگاه داده، به‌کارگیری Auditing در SQL Server است. درواقع، Auditing علاوه‌بر نظارت، اطلاع‌رسانی و گزارش درباره تغییرات مهمی که در سرور رخ می‌دهد، پیش‌بینی‌های امنیتی نیز برای SQL Server ارائه می‌دهد. بنابراین، مدیران ارشد سازمان‌ها می‌توانند اقدامات لازم را برای افزایش امنیت داده‌های شبکه سازمان خود انجام دهند. در این مقاله، تلاش کردیم تا اطلاعات جامع و کافی را درباره رهگیری در SQL Server با شما به اشتراک بگذاریم.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
313 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image