نقش ETL در هوش تجاری

۴.۳
(۶)

ETL مخفف Extract Transform and Load است که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد. از ETL در زمان ساخت انبار داده‌ها (Data Warehouse) استفاده می‌شود. فرایندی که به موجب آن اطلاعات از یک یا چند منبع مختلف جمع آوری، پالایش و در نهایت در انبار داده بارگذاری می‌شود. ETL در پروژه های هوش تجاری نقش مهمی را ایفا می کنید ETL به سازمان‌ها کمک می کند که داده‌های خود را در یک انبار داده واحد جمع آوری کنند و براساس تحلیل تمام داده‌های خود تصمیمات کلیدی و داده محور اتخاذ کنند.

Extract:

منظور استخراج داده از یک یا چند منبع مختلف است. پس از آنکه تحلیل و طراحی مدل Warehouse به پایان رسید، نوبت به بارگذاری داده‌ها در آن می‌رسد. اما بارگذاری داده‌ها تابع قوانین خاصی هستند و باید به آن‌ها توجه شود. ابتدا باید منابعی که قرار است اطلاعات آن‌ها را در Warehouse داشته باشیم شناسایی کنیم و پس از آن داده‌ها را در یک محیط واسط قرار دهیم. این عملیات می‌تواند توسط یکی از ابزارهای ETL و یا Stored Procedureها، Functionها و کوئری‌ها انجام گیرد.

منظور از محیط واسط یک بانک اطلاعاتی است که میان انبار داده‌ها و منابع داده قرار گیرد. دلیل استفاده از محیط واسط این است که معمولا داده‌های منبع نیاز به پالایش دارند که اولا این پالایش نباید در منبع داده‌ها انجام گیرد و دوما اطلاعاتی که در Warehouse بارگذاری می‌شوند باید به صورت پالایش شده باشد. باید در زمان استخراج، داده‌ها را از منابع مختلف جمع آوری و در یک محیط واسط قرار دهیم.

Transform:

منظور پالایش داده‌های استخراج شده است. پالایش داده‌ها بسیار مهم است چرا که بعد از پالایش داده‌ها باید آن‌ها را در انبار داده بارگذاری کرد. برای این کار از یک محیط واسط که کم و بیش شبیه انبار داده است استفاده می شود.

Load:

آخرین کاری که در ETL انجام می‌گیرد بارگذاری داده‌های استخراج و پالایش شده از منابع مختلف در انبار داده‌ها است. معمولا در زمان بارگذاری در انبار داده تغییرات خاصی روی داده‌ها انجام نمی‌گیرد و آن‌ها بدون هیچ تغییری از محیط واسط در انبار داده‌ها بارگذاری می‌شوند.

 

ابزارهای مورد استفاده برای ETL در هوش تجاری:

برای پیاده‌سازی یک پروژه ETL باید از سرویس SSIS در SQL Server کنیم. ابزار توسعه یک پروژه ETL به سبک مایکروسافتی Visual Studio است که با نصب Extension مربوط به SSIS می‌توانیم توسعه یک پروژه ETL در هوش تجاری را شروع کنیم.

نقش ETL  در پروژه های هوش تجاری

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۳ / ۵. از مجموع ۶

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
نقش ETL در هوش تجاری
فرمت MP4
زمان ویدئو 8 دقیقه دقیقه
حجم 10 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
31 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
56 دوره توسط این نویسنده

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

title sign
معرفی محصول
مسعود طاهری

دوره جامع آموزش هوش‌ تجاری (گروه 27)

ثبت نام غیرحضوری6.700.000 تومان
ثبت نام حضوری9.700.000 تومان
title sign
ویدیوهای مرتبط
مسیر اجرای پروژه هوش تجاری
۱۳ شهریور
۱۸ اردیبهشت

نقش OLAP در پروژه‌های هوش تجاری

16 دقیقه دقیقه
100 مگابایت
title sign
دیدگاه کاربران

    • درود ، با تشکر از آموزش خوب استاد مهندس مسعود طاهری و بهترین در این زمینه ممنون که هستین استاد در زمینه نرم افزار در دل کشور ایران

      ۲