آموزش نصب SQL server 2022 در ویندوز

آموزش نصب SQL server 2022 در ویندوز

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۰۲ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 20 دقیقه
۴.۶
(۱۱)

نصب SQL Server یکی از اقدامات اولیه برای یادگیری کوئری نویسی و کار با محیط SSMS محسوب می‌شود. در این سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS)، ابزارها و سرویس‌های مختلفی به‌منظور نظارت و کار با پایگاه‌های داده ارائه شده است. به این ترتیب، این مطلب جامع را با هدف آموزش نصب SQL Server در ویندوز به‌صورت گام‌به‌گام تدوین کرده‌ایم تا تمام جزئیات پراهمیت برای شما قابل درک باشند.

SQL Server 2022 چیست ؟

SQL Server 2022 یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) است که با کمک آن، استخراج، مدیریت و ذخیره‌سازی داده‌ها انجام می‌شود. در زمان نگارش این مطلب، «نسخه ۲۰۲۲» آخرین ورژن عرضه‌شده توسط مایکروسافت است. SQL Server در طول زمان، به‌عنوان یک نرم‌افزار قدرتمند و جامع، توسط سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و در هر آپدیت، نقاط پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه قبلی دارد. شما می‌توانید در مقاله انواع نسخه های SQL Server اطلاعات بیشتری درمورد ویژگی‌های هر ورژن به‌دست بیاورید.

مزیت های SQL Server 2022

عمده‌ترین مزیت های SQL Server عبارتند از:

دوره آموزشی ارتقا به SQL Server 2022

راهنمای گام به گام نصب SQL Server 2022 در ویندوز

به منظور نصب SQL Server در ویندوز ، لازم است برخی الزامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری رعایت شوند. در کنار این ملاحظات، برای اینکه نصب به‌صورت کارآمد باشد، باید تنظیماتی اعمال شود که بررسی می‌کنیم. این یعنی، نصب این سیستم مدیریت پایگاه داده فراتر از کلیک کردن روی دکمه Next خواهد بود. حال مراحل نصب SQL Server 2022 به‌صورت مفصل و مرحله‌به‌مرحله شرح داده می‌‌شوند.

راهنمای گام به گام نصب SQL Server 2022

۱- نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری

پیش از آن که نصب SQL Server در ویندوز را شروع کنید، باید بررسی شود که آیا سیستم شما الزامات سخت‌افزار و نرم‌افزاری آن را پاسخگو است یا خیر.

 پیش‌نیازهای سخت‌افزاری موردنیاز نصب این برنامه عبارتند از:

 • حداقل فضای دیسک: ۶ گیگابایت
 • حداقل حافظه مورد نیاز: ۱ گیگابایت
 • حداقل پردازنده: X64     ۱.۴GH

شما می‌توانید از میان ویندوز، Windows Server و لینوکس، یکی را به کار ببرید تا امکان نصب SQL Server در ویندوز را داشته باشید. جزئیات مربوط به نیازمندی‌های نرم افزاری نصب آن عبارتند از:

 • Windows 10 (مناسب برای استفاده خانگی یا مشاغل کوچک)
 • Windows Server 2016 یا نسخه‌های بالاتر
 • Windows Server 2016 Core
 • Red Hat Enterprise Linux 8.0 – 8.5
 • Ubuntu 20.04 LTS
 • +Docker Engine 1.8 (روی لینوکس)

 

نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری در نصب sql server

 

۲- دانلود و نصب SQL Server

 1. دانلود فایل نصب: ابتدا سایت رسمی مایکروسافت را در مرورگر باز کرده و برای دانلود ۲۰۲۲ SQL Server اقدام کنید. پس از آن، روی گزینه «Download EXE» کلیک کنید تا فایل نصب SQL Server دانلود شود.

 

دانلود و نصب SQL Server

 

 1. انتخاب نوع نصب: پس از دانلود فایل نصبی و باز کردن آن، سه گزینه زیر، برای نحوه نصب به شما نمایش داده خواهد شد:
 • Basic: نصب SQL Server در ویندوز با گزینه های پیش‌فرض آن
 • Custom: انتخاب کامپوننت‌های مورد نصب
 • Download Media: امکان دانلود Installer و نصب آن در یک زمان دیگر (نصب آفلاین)

 

انتخاب نوع نصب SQL Server

 

 1. انتخاب پسوند فایل نصب: اگر مشابه این مطلب، نوع نصب Download Media را انتخاب کرده‌اید، در مرحله بعد امکان انتخاب پسوند فایل نصب را دارید. اجازه دهید نوع فایل مورد دانلود، به حالت پیش‌فرض، یعنی فایل ISO، باقی بماند و روی دکمه Download کلیک کنید.

 

انتخاب پسوند فایل نصب در دانلود و نصب SQL Server

 

 1. اجرای فایل Setup: پس از دانلود فایل ISO، روی آن کلیک کرده تا بتوانید محتوای آن را در قالب یک پوشه مشاهده کنید. از میان فایل‌های مربوط به نصب SQL Server در ویندوز ، روی Setup.exe کلیک کنید.

 

اجرای فایل Setup

 

 1. نصب SQL Server در ویندوز به‌صورت Stand-Alone: در این مرحله، شما صفحه SQL Server Installation Center را مشاهده خواهید که در آن، گزینه‌های مختلفی برای نصب SQL Server در ویندوز نمایش داده می‌شود. با انتخاب اولین گزینه (New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation)، می‌توانید SQL Server را از پایه روی سیستم نصب کرده یا درصورت لزوم، برخی Feature های آن را به SQL Server فعلی سیستم خود اضافه کنید.

 

نصب SQL Server به صورت Stand-Alone

 

 1. انتخاب نسخه SQL Server: در مرحله Activation، با کلیک روی گزینه Specify a free edition، نسخه Developer را انتخاب کرده و دکمه Next بزنید. اگر به Product Key نیاز داشتید، می‌توانید با جستجو در گوگل، فایل کرک و Keygen آن را به‌دست بیاورید.

 

انتخاب نسخه SQL Server

 

مشابه تصویر زیر، باید قوانین و لایسنس مربوط به نصب SQL Server در ویندوز را مشاهده کنید؛ با تیک زدن گزینه I accept the license terms and privacy statement، موافقت خود را با شرایط مذکور اعلام و برروی دکمه Next کلیک کنید.

 

قوانین و لایسنس مربوط به نصب SQL Server

 

حال در صفحه Microsoft Update، گزینه Next را بزنید. این بخش توضیحاتی درمورد به‌روزرسانی SQL Server را نمایش می‌دهد.

 

به روزرسانی SQL Server

 

 1. نمایش لیست خطاهای احتمالی: در صفحه Install Rule، مشکلاتی که ممکن است در طول نصب SQL Server در ویندوز با آن‌ها برخورد کنید را در قالب اخطار نمایش می‌دهد؛ طبیعتاً بهتر است این موارد زیاد نباشند. دکمه Next را انتخاب کنید تا به مرحله بعد منتقل شوید.

 

نمایش لیست خطاهای احتمالی در نصب SQL Server

 

 1. نصب اکستنشن Azure: اگر بخواهید از اکستنشن Azure در SQL Server استفاده کنید، لازم است اکانت آن را وارد کنید تا فرآیند احراز هویت شما تکمیل شود. برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید.

 

نصب اکستنشن Azure

 

 1. انتخاب فیچرهای دلخواه در نصب SQL Server در ویندوز : در این مرحله پراهمیت می‌توانید لیست، ویژگی‌ها و فیچرهایی را انتخاب کنید که به نصب آن‌ها نیاز دارید. توجه کنید که با انتخاب تمام گزینه‌های این بخش، سربار زیادی به سیستم مدیریت پایگاه داده شما تحمیل خواهد شد و طبیعتاً کارایی RDBMS شما کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین بهتر است مشابه تصویر زیر، تنها «گزینه Database Engine Services» را تیک بزنید.

در روند نصب SQL Server در ویندوز ، با دو نوع فیچر مواجه می‌شوید. یک نوع آن، Feature های SQL Server ای است که اکنون درحال نصب آن‌ها هستید و دیگری، فیچرهایی هستند که به‌صورت مشترک میان نسخه جدید درحال نصب و نسخه موجود روی سیستم شما وجود دارند؛ به همین دلیل است که گزینه تیک زدن آن موارد غیرفعال است و شما نیازی به نصب مجدد این فیچرهای مشترک ندارید.

ازسوی دیگر، شما به انتخاب گزینه Analysis Services نیاز ندارید؛ چراکه این فیچرها به مباحث OLAP و تجزیه و تحلیل داده‌ها مرتبط است و در انبار های داده (Data Warehouse) و گزارش‌های مدیریتی کاربرد دارند. بنابراین، در این مرحله تنها گزینه نصب Engine دیتابیس را انتخاب کنید.

بیشتر بدانیم: فرض کنید باید داده‌های یک سال سازمان نگهداری شوند و نیاز دارید به طریقی، کارایی و عملکرد سیستم خود را را بهبود دهید.  از طرفی، در حال حاضر فقط داده‌های ماه جاری مورد استفاده شما هستند. در چنین شرایطی، می‌توانید با کمک گزینه «Integration Services» در SQL Server ، داده‌های ۱۱ ماه را در یک محیط ذخیره‌سازی با سرعت پایین‌تر و داده‌های ماه جاری را روی فضای ذخیره‌سازی سریع، مانند حافظه SSD، نگهداری کنید.

توصیه می‌شود مسیر نصب SQL Server در ویندوز خود را از Path پیش‌فرض آن به بخش دیگر از کامپیوتر تغییر ندهید و روی گزینه Next کلیک کنید.

 

مسیر نصب SQL Server

 

 1. کانفیگ نام اینستنس SQL Server: برای پیکربندی Instance ، به یک نام و ID در SQL Server نیاز دارید. شایان به ذکر است که این Instance ID به‌عنوان بخشی از مسیر نصب خواهد بود. شما در این مرحله، دو انتخاب برای اینستنس خود دارید که عبارتند از:
 • Default Instance: با انتخاب این گزینه، اجازه نصب تنها یک اینستنس پیش‌فرض روی سیستم خود را دارید، اما امکان نصب اینستنس‌های گوناگون با نام‌های مختلف را نیز خواهید داشت.

 

کانفیگ نام اینستنس SQL Server:

 

 • Named Instance: انتخاب این گزینه شما را ملزم خواهد کرد که یک اینستنس با نام دلخواه نصب کنید. توجه کنید در جدول پایین این صفحه، می‌توانید لیست Instance هایی را مشاهده کنید که از قبل روی سیستم خود نصب کرده‌اید.

Named Instance

 

 1. نمایش سرویس‌های مورد نصب: حال در مرحله Server Configuration از نصب SQL Server در ویندوز ، لیست سرویس‌هایی را مشاهده خواهید کرد که در این Installation به سیستم شما اضافه خواهند شد. مانند تصویر زیر، سرویس‌های مختلف شامل Agent ،Browser و Database Engine به RBMS شما اضافه خواهند شد. Agent SQL Server برای ایجاد Job در SQL Server کاربرد دارد.

دوره کوئری نویسی در SQL Server نیک آموز

پس از نسخه عرضه شده در سال ۲۰۱۶، یک آپشن به نام Grant perform volume maintenance task privilege ، به این مرحله از نصب SQL Server در ویندوز اضافه شده است. با تیک‌زدن این گزینه، SQL Server به جای اجرای فرآیند Zeroing، روی قسمت خاصی از دیسک که به آن نیاز دارد، متمرکز می‌شود و درنهایت، سرعت Data Page ها و Back/Restore شما بالا خواهد رفت. به‌طور خلاصه، Zeroing در SQL Server فرآیندی است که در آن، Data Page ها با صفر مقداردهی می‌شوند تا ما از یکپارچگی و امنیت داده‌ها در زمان ساخت دیتابیس جدید یا گسترش پایگاه‌های داده فعلی اطمینان داشته باشیم. البته این فرآیند، کاستی‌های مخصوص به خود را نیز دارد.

 

نمایش سرویس های مورد نصب

 

 1. پیکربندی و احراز هویت SQL Server: این مرحله دارای Tab های مختلفی است که هرکدام را به‌صورت جداگانه شرح می‌دهیم.
 • Server Configuration در نصب SQL Server در ویندوز : دو روش احراز هویت برای ماشین دیتابیس وجود دارد:
  • Windows Authentication Mode: فردی که قابلیت ورود به سیستم عامل را دارد، می‌تواند به Engine دیتابیس نیز دسترسی داشته باشد. این گزینه، انتخاب پیش‌فرض مایکروسافت است و به شما توصیه می‌شود.
  • Mixed Mode: در این نوع، علاوه‌بر احراز هویت Windows Mode، می‌توانید ازطریق فعال‌سازی یوزر SA (کاربر God Admin SQL Server) و استفاده از آن، به SQL Server متصل شوید. بهتر است کاربر SA غیرفعال بماند؛ چون این User دارای دسترسی‌های متعددی است و امکان تغییر برخی از تنظیمات خود ویندوز را نیز دارد. با این وجود، می‌توانید ازطریق یک پسورد آن را به کار ببرید.

 

پیکربندی و احراز هویت SQL Server

 

در قسمت زیرین این مرحله از نصب SQL Server در ویندوز ، می‌توانید User هایی را اضافه کنید که قصد دارید دسترسی بدون محدودیت (Administrator) به ماشین پایگاه داده داشته باشند. با انتخاب گزینه Add Current User، کاربری انتخاب خواهد شد که درحال حاضر روی سیستم شما وجود دارد. توجه کنید که با کلیک روی دکمه Add، امکان درج سایر کاربران به این لیست وجود خواهد داشت.

 

اضافه کردن User در نصب SQL Server

 

 • Data Directories در نصب SQL Server در ویندوز : این بخش، یک Tab دیگر به نام Data Directories دارد که در آن، مسیر پیش‌فرض ذخیره‌سازی فایل‌های دیتابیسی، بکاپ و موارد دیگر را نمایش می‌دهد.

 

Data Directories در نصب SQL Server

 

 • TempDB در نصب SQL Server در ویندوز : این Tab مربوط به تنظیمات TempDB است. TempDB در SQL Server، پایگاه داده خاصی است که در آن اشیای موقت ذخیره‌سازی می‌شوند و با کمک آن، می‌توان بار کاری را بخش‌بندی یا اصطلاحاً پارتیشن‌بندی کرد. توصیه می‌شود برای بهبود Tempdb در SQL Server چند فایل Tempdb ایجاد شود تا سرعت و کارایی بالا برود.

SQL Server به‌صورت پیش‌فرض تعداد فایل‌های Tempdb را براساس تعداد هسته‌های CPU سیستم شما تعیین می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر پردازنده شما ۸ هسته‌ای باشد، شما باید عدد ۸ را مقابل فیلد Number of Files مشاهده کنید. البته اگر به پردازنده‌های قدرتمندتری دسترسی دارید، همچنان توصیه می‌شود ابتدا حداکثر ۸ فایل برای آن ایجاد کنید؛ سپس در ادامه، برای بار کاری SQL Server، فرآیند Profiling را انجام دهید و بررسی کنید آیا باید تعداد TempDB ها را افزایش دهید یا خیر. لطفاً توجه کنید که تعداد فایل‌های Tempdb باید مضربی از ۴ باشد.

 

TempDB در نصب SQL Server

 

 • MaxDOP در نصب SQL Server در ویندوز : این بخش تعیین می‌کند که چه تعدادی از Thread داریم و تا چه حدی امکان موازی‌سازی کارها ازطریق هسته‌های CPU وجود دارد. شما به‌طور پیش‌فرض، تعداد Core های پردازنده کامپیوترتان را مقابل فیلد MaxDOP مشاهده می‌کنید. به‌عنوان مثال، اگر پردازنده شما ۸ هسته‌ای باشد، مشابه تصویر زیر، این عدد ۸ خواهد بود. نکته مهم این است که تمام هسته‌های CPU درگیر نباشند و تنها بخشی از آن‌ها به SQL Server تخصیص داده شود. با این وجود، در این مرحله از نصب SQL Server در ویندوز ، فعلاً مقادیر پیش‌فرض را تغییر ندهید.

 

MaxDOP در نصب SQL Server

 

 •  Memory در نصب SQL Server در ویندوز : زبانه بعدی از این بخش، Memory است که اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه کارایی SQL Server به‌شدت به RAM سیستم شما بستگی دارد، در این قسمت می‌توانید به‌صورت پویا نیازمندی‌های RAM مربوط به این RDBMS را مشخص کنید.

درحقیقت، با اجرای کوئری‌های مختلف، جداول پایگاه داده که به دفعات استفاده شده‌اند، همگی درون RAM سیستم‌تان Cache خواهند شد. به این ترتیب، ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که ۹۹ درصد از RAM شما درگیر شده است. به همین دلیل، بهتر است در این بخش با تعیین دو مقدار حداقل و حداکثر Memory Server، شرایط استفاده از این نرم‌افزار را تسهیل دهید. لازم به ذکر است که شما امکان اعمال این تنظیمات در داخل SQL Server را نیز خواهید داشت؛ بنابراین، اگر هنوز نمی‌دانید چه مقدار حافظه نیاز است، لازم به تغییر مقادیر پیش‌فرض نیست.

 

Memory در نصب SQL Server

 

 • Filestream در نصب SQL Server در ویندوز : درنهایت، این Tab به شما امکان فعال‌سازی فیچر FileStream را می‌دهد. به‌طور کلی، با Enable شدن Filestream اجازه دارید اسناد، تصاویر و فایل‌های بزرگ را در خود فایل سیستمی ذخیره‌سازی کنید؛ هرچند شما درحال حاضر به فعال کردن آن نیاز ندارید.

 

Filestream در نصب SQL Server

 

 1. نهایی‌سازی نصب SQL Server در ویندوز : در این مرحله، تمام مواردی که با نصب این برنامه روی سیستم شما قرار می‌گیرد و همچنین، مسیر فایل پیکربندی را مشاهده می‌کنید. با کلیک روی دکمه Install، این موارد را تأیید نمایید.

 

نهایی سازی نصب SQL Server

 

مشابه تصویر زیر، اکنون نصب SQL Server در ویندوز روی سیستم شما آغاز خواهد شد.

 

آغاز نصب SQL Server

 

پس از اتمام نصب SQL Server در ویندوز ، صفحه‌ای مشابه زیر به شما نمایش داده می‌شود. این صفحه، بیانگر موفقیت شما در نصب Engine Database است.

 

اتمام نصب SQL Server

 

مروری بر آموزش نصب SQL Server در ویندوز

نصب SQL Server در ویندوز دارای نکات خاصی است که باید حتماً لحاظ شوند؛ این یعنی نصب آن فراتر از کلیک کردن روی دکمه Next است. تمام آنچه شما برای نصب نیاز دارید را در این مقاله شرح داده‌ایم تا شما بتوانید با به کارگیری آن‌ها، در مسیر فراگیری آموزش SQL Server قرار بگیرید.

 

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۶ / ۵. از مجموع ۱۱

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
آموزش نصب SQL server 2022 در ویندوز
فرمت PDF
28 صفحه
حجم 3/5 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
255 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image