آموزش نحوه فراخوانی یک فایل PHP در یک فایل PHP دیگر

۵
(۲)

فراخوانی یک فایل PHP از یک فایل دیگر یکی از کارهایی است که انجام آن در زبان برنامه‌نویسی PHP امکان‌پذیر است؛ به این صورت که شما می‌توانید یک فایل PHP را در داخل یک فایل دیگر فراخوانی کنید. در این قسمت از نیک آموز تی وی قصد داریم بررسی کنیم که در زبان برنامه‌نویسی PHP چه روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها بتوانیم درون فایل PHP خود، فایل‌های دیگری را فراخوانی کنیم.

دستور include و require در PHP

اگر شما بخواهید در زبان برنامه‌نویسی PHP، یک فایل را فراخوانی کنید، ۴ دستور دارید که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.  این ۴ دستور در ۲ گروه اصلی زیر خلاصه می‌شوند:

  • دستور include
  • دستور require

روش کار این دو دستور نیز به این صورت است که درون ‘ ‘ ، فایلی که می‌خواهیم انتقال دهیم را مشخص کنیم.

 

// nikamooz.php

echo "محتوای فایل ۱";

 

تفاوت این دو دستور در این است که زمانی که از دستور include استفاده می‌کنید و فایل اشتباهی را درون ” ” قرار دهیم، در هنگام فراخوانی فایل، یک اخطار (Warning) نمایش می‌دهد و توضیح می‌دهد که در مسیری که مشخص نموده‌اید، فایل موردنظر وجود ندارد.

 

// file2.php

include’nikamooz1.php’;

 

 

echo "محتوای فایل ۲";

 

دستور include

 

همین اخطار، تفاوتی است که include و require با یکدیگر دارند. وقتی از require استفاده می‌کنیم، هنگامی که به آن، یک فایل را می‌دهیم که وجود ندارد، یک اخطار (Warning) نشان می‌دهد که این کد وجود ندارد و یک fatal error می‌دهد و خطوط بعدی را اجرا نمی‌کند.

 

// file2.php

require'nikamooz1.php';

echo "محتوای فایل ۲";

 

دستور require

 

اما زمانی که از include استفاده کنیم، خطوط بعدی را نیز نمایش می‌دهد.

پس تفاوت include و require در این است که وقتی از include استفاده می‌کنم و فایل ما وجود ندارد، مابقی خطوط اجرا می‌شود و به ما یک اخطار (Warning) نمایش می‌دهد اما وقتی از require استفاده می‌کنیم، اخطار (Warning) می‌دهد و ادامه فعالیت پروژه نیز متوقف می‌شود.

دستور include_once و require_once در PHP

حالا ۴ تا دستور در حالت include و require داریم:

  • دستور include
  • دستور include_once
  • دستور require
  • دستور require_once

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که تفاوت این دو حالت، با include و require اصلی چیست؟

زمانی که از include یا require استفاده می‌کنم، در تمام پروژه، هر بار که به فایل خود اشاره می‌کنیم، آن را درون فایل مبدأ فراخوانی می‌نماییم اما زمانی که از include_once یا require_once استفاده می‌کنم، نگاه می‌کند که آیا بالاتر، این فایل require شده یا خیر.

اگر فراخوانی شده باشد، دیگه فراخوانی نمی‌کنه اما اگر فراخوانی نشده باشد، دوباره فراخوانی می‌کند. درحقیقت، once به همبن اشاره می‌کند و می‌گوید فقط یکبار این را درون پروژه، فراخوانی کن. حال اگر بالاتر از این خطی که الان قرار دارد، فراخوانی شده باشد، اینجا دیگر require_once کار نمی‌کند اما اگر بالاتر از این خط فراخوانی نشده باشد، کار می‌کند.

توجه داشته باشید که نحوه فراخوانی این دو نیز مانند include و require است.

جمع بندی

همانطور که در این ویدئو بررسی کردیم، هر دو تابع include و require برای فراخوانی یک فایل PHP در یک فایل PHP دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اختلاف اصلی بین دو این است که در صورت عدم موفقیت در فراخوانی فایل، تابع include ادامه اجرای کد را انجام می‌دهد ولی تابع require ، با ایجاد یک خطا، ادامه پروژه را متوقف می‌کند.

 

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
آموزش نحوه فراخوانی یک فایل PHP در یک فایل PHP دیگر
فرمت MP4
زمان ویدئو 7 دقیقه
حجم 27 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
0 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
4 دوره توسط این نویسنده

رضا هاشمیان تجربه حدود 6 ساله در حوزه برنامه‌نویسی سمت سرور دارد و در این مدت، پروژه‌های نرم‌افزاری متنوعی از قبیل اتوماسیون هوشمند ساخت طلا و جواهر، پیاده‌سازی سیستم مدیریت یادگیری آنلاین (LMS)، و ایجاد صرافی رمزارز را با موفقیت به انجام رسانده است. او همچنین فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در پلتفرم آپورک آغاز کرده و در پروژه‌های برون‌مرزی با شرکت‌های معتبری همچون Cegid همکاری داشته است. 

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران