بهترین دوره هوش تجاری چیست؟ مقایسه ۸ دوره آموزش هوش تجاری ۱۴۰۲

بهترین دوره هوش تجاری چیست؟ مقایسه ۸ دوره آموزش هوش تجاری ۱۴۰۲

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۰۶ آذر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۴.۳
(۱۰)

دوره هوش تجاری و انتخاب یک آموزش از میان گزینه‌های مختلف، اولین اقدام لازم برای قرار گرفتن در مسیر شغلی BI به‌حساب می‌آید. این تصمیم می‌تواند با چالش‌های خاصی همراه باشد و شما احتمالاً نیاز به راهنمایی خواهید داشت. در این مقاله، چند گزینه مناسب به‌عنوان دوره آموزش هوش تجاری به شما معرفی می‌شوند و شما می‌توانید با مشاهده اطلاعات، سرفصل‌ها و مزیت‌های آن‌ها، آموزش متناسب با نیازمندی‌های خود را تهیه کنید.

معرفی بهترین دوره های هوش تجاری

این بخش به معرفی انواع دوره هوش تجاری اختصاص داده شده است تا شما با مطالعه آن، بتوانید آموزش مناسب خود را انتخاب کنید. 

۱- دوره هوش تجاری نیک آموز

دوره هوش تجاری نیک آموز با ترسیم دقیق گام‌های مورد نیاز برای اجرای یک پروژه هوش تجاری ، شما را در مسیر صحیح راهنمایی می‌کند.

 

 

معرفی مدرس دوره

این دوره جامع، توسط آقای مسعود طاهری، مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ارائه شده است. محتوا و سرفصل‌‌های دوره هوش تجاری نیک آموز براساس مهارت‌های تجربی ایشان به‌عنوان معمار ارشد و راهبر فنی پروژه‌های BI در سطح ملی و سازمانی تدوین شده است.

برخی از پروژه‌هایی که مهندس مسعود طاهری به‌عنوان معمار ارشد و راهبر فنی، در آن‌ها ایفای نقش کرده است، عبارتند از:

 • پروژه هوش تجاری وزارت آموزش و پرورش
 • پروژه هوش تجاری سازمان اوقاف کل کشور
 • پروژه هوش تجاری مرکز آمار ایران
 • پروژه هوش تجاری هلدینگ ماهان (وابسته به بانک گردشگری)
 • پروژه هوش تجاری بیمه سامان
 • پروژه هوش تجاری شرکت جین وست

پیاده‌سازی این پروژه‌ها به صورت کامل، به‌وسیله شرکت نیک آموز اجرا و پیاده‌سازی شده‌اند و مجموعه نیک آموز، تجربیات این پیاده‌سازی‌ها را در سرفصل‌های آموزشی دوره هوش تجاری خود ارائه کرده است.

 

دوره هوش تجاری نیک آموز

 

اطلاعات دوره

در حقیقت حوزه BI ، بسیار فراتر از طراحی داشبورد و ابزارهای آن است و شما با مشاهده این دوره آموزشی، می‌توانید مفاهیم کلیدی هوش تجاری را عمیقاً درک کنید. به‌دلیل استقبال فراوان، این دوره، ۲۶ مرتبه برگزار شده است و افراد به‌صورت حضوری و آنلاین در آن حضور پیدا کرده‌اند. این دوره در قالب ۴۰ ساعت آموزش به‌همراه مثال‌های قابل درک و کاربردی ارائه‌شده و هزینه آن، ۶.۷۰۰.۰۰۰ تومان است. علاوه‌بر این، پیشنهاد می‌شود مقاله بهترین ابزارهای طراحی داشبورد مدیریتی و هوش تجاری را بشناسید را در کنار از این مطلب مطالعه کنید تا با خروجی حاصل از یادگیری BI آشنا شوید.

 

دوره هوش تجاری نیک آموز

 

مباحث دوره

در این دوره آموزش هوش تجاری ، ابتدا تعاریف اولیه مربوط به اجزای پروژه BI، شامل OLTP و OLAP و مفاهیم انباره داده (Data Warehouse) و فرآیند ETL، داشبورد و گزارش به‌همراه مثال و سناریو شرح داده می‌شوند. درحقیقت، دوره هوش تجاری نیک آموز به گونه‌ای طراحی شده است که شما می‌توانید با مشاهده آن و به‌کارگیری تکنولوژی‌های مایکروسافتی، یک پروژه Enterprise BI را به‌طور کامل توسعه دهید.

مزایای دوره

مزیت های دوره هوش تجاری نیک آموز عبارتند از:

 • نصب و راه‌اندازی پیش‌نیازها: مواردی همچون نصب SQL Server 2022 ، معرفی اولیه سرویس SSIS و SSAS، نصب و راه‌اندازی ابزارهای کلاینت موردنیاز برای توسعه BI و همچنین، بانک‌های اطلاعاتی شرح داده خواهند شد. 
 • بررسی جامع مفاهیم انبار داده: در ادامه این دوره business intelligence و پس از آشنایی با انواع پایگاه داده، قلب تپنده پروژه BI، یعنی انبار داده (Data Warehouse) بررسی می‌شود و مباحث آن، همچون اصول و هدف از ایجاد انبار داده، انواع مدل‌سازی پایگاه داده Relational و Multidimensional، نحوه نگاشت مدل داده رابطه‌ای به Dimensional و مدل‌سازی کلان داده‌ها شرح داده خواهند شد.
 • بررسی دقیق فرایند ETL: در این دوره، فرآیند ETL به‌صورت جامع و در محیط پروژه شرح داده می‌شود و شما با یادگیری آن، می‌توانید داده‌های سازمان را از منابع مختلف دریافت کنید، آن‌ها را پالایش کرده و درنهایت، به یک فرمت یکپارچه برای تحلیل و گزارش‌گیری تبدیل کنید.
 • افزایش کارایی انبار داده: دوره هوش تجاری نیک آموز ، با ارائه آموزش تخصصی در زمینه اصول طراحی انبار داده و همچنین، روش‌های مختلف برای افزایش کارایی انبار داده، ازجمله مفهوم ایندکس گذاری (Indexing)، پارتیشن‌بندی (Partitioning) و Data Compression به شما کمک می‌کند تا دانش خود را توسعه دهید.
 • بررسی و تشریح کامپوننت‌ها: این دوره آموزش هوش تجاری ، با شرح نحوه پیاده‌سازی یک پروژه ETL و همچنین، معرفی انواع Component ها، ازجمله کامپوننت‌های آماده‌سازی داده‌ها، Container ها، حوزه مدیریت گردش کار و سایر کامپوننت‌های جانبی، مهارت شما از هوش تجاری را تقویت می‌کند.
 • چگونگی کار با Data Flow Task: نکته حائز اهمیت دوره مذکور این است که در آن، نحوه کار با Data Flow Task به‌طور مفصل و همراه جزئیات آموزش داده شده و در کنار آن، شما درک عمیقی از چگونگی Deploy کردن Package ها در محیط عملیاتی نیز به‌دست می‌‌آورید. 
 • امکان کار با OLAP و ساخت داشبورد: در عمل، این آموزش نیک آموز، همه آنچه شما درمورد بانک اطلاعاتی تحلیلی (OLAP) نیاز دارید را، از استفاده از OLAP Tabular گرفته تا نحوه Deploy و پردازش OLAP Database، به شما آموزش خواهد داد؛ به طوری که با مشاهده چند ماژول پایانی، می‌توانید مهارت‌هایتان را در ایجاد انواع داشبوردهای تعاملی و گزارش‌گیری با کمک ابزارهای گوناگون به کار ببرید. 
 • امکان دریافت مشاوره تخصصی: علاوه‌بر جامعیت این دوره business intelligence و مزایای آن، این مجموعه به شما امکان دریافت مشاوره برای پروژه‌هایتان را می‌دهد. به منظور دریافت راهنمایی، کافیست ازطریق فرم مشاوره تخصصی پروژه، درخواست خود را ثبت کنید.

دوره جامع آموزش هوش‌ تجاری نیک آموز

 

۲- دوره هوش تجاری موسسه توسعه

این آموزش، یک دوره هوش تجاری دیگر است که در آن طراحی و پیاده‌سازی سیستم هوش تجاری در SQL Server انجام شده است.

 

دوره هوش تجاری موسسه توسعه

 

معرفی مدرس دوره

این آموزش توسط مهندس امیر ایمن پور و مهندس سجاد رحیمی ارائه شده است که به ترتیب، مدیر و تحلیلگر کسب و کار و متخصص هوش تجاری هستند.

اطلاعات دوره

دوره business intelligence مذکور به‌صورت آنلاین و در گروه سطح مقدماتی الی پیشرفته به‌حساب می‌آید. زمان برگزاری این دوره آنلاین، دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها ساعت ۱۹ تا ۲۲ است. هزینه این دوره آموزشی ۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان است.

مباحث‏‏ دوره

در دوره آموزش هوش تجاری موسسه توسعه، مباحثی مانند شاخص‌های عملکرد، مفاهیم مربوط به ETL ،SSIS ،SSAS و کار با Power BI آموزش داده شده‌اند و علاقه‌مندان به دوره‌های آنلاین، می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

۳- دوره هوش تجاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

دوره هوش تجاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف یک انتخاب دیگر به‌منظور فراگیری مفاهیم BI است.

 

دوره هوش تجاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

 

اطلاعات دوره

این دوره به‌صورت آنلاین و در بستر ادوبی کانکت (Adobe connect) و در روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود. شهریه پرداختی برای این آموزش، ۳,۹۰۰,۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مباحث دوره

در این دوره آموزش هوش تجاری ، مباحثی همچون طراحی و پیاده‌سازی بانک‌های اطلاعاتی، مفاهیم انباره داده و آشنایی با ابزار MICROSOFT SQL SERVER INTEGRATION SERVICES پوشش داده می‌شوند.

 

۴- دوره هوش تجاری ارژنگ

دوره هوش تجاری Business Intelligence ارژنگ یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شما است. البته درحال حاضر، تاریخی برای آن مشخص نشده است، با این وجود به ویژ‌گی‌های آن پرداخته می‌شود.

اطلاعات دوره

این دوره با هدف بررسی مفاهیم ETL و انبار داده ارائه می‌شود و می‌تواند یکی از انتخاب‌های مناسب برای افراد علاقه‌مند به یادگیری مباحث مربوط به هوش تجاری به‌حساب آید. درحال حاضر، هزینه دریافت این آموزش توسط مجموعه مشخص نشده است.

مباحث دوره

به نظر می‌رسد در این دوره ، مواردی همچون کار با ETL ،SSIS، پیاده‌سازی KPI و سایر موارد پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است که Microsoft SQL Server 2016 – Design & Implementation پیش‌نیاز آن تلقی می‌شوند.

 

۵- دوره هوش تجاری دوران آکادمی

دوره هوش تجاری دوران آکادمی یکی از گزینه‌های پیش روی شما است؛ البته در صورتی که شما آموزش‌های حضوری را ترجیح دهید و محدودیتی در این خصوص نداشته باشید.

 

دوره هوش تجاری دوران آکادمی

 

معرفی مدرس دوره

مدرس دقیق آن مشخص نیست، اما این مجموعه اذعان دارد که بهترین مدرسین را برای دوره‌های خود استخدام کرده است.

اطلاعات دوره

مدت زمان این دوره هوش تجاری ۵۰ ساعت است و قیمت آن در زمان نوشتار این مطلب، مشخص نیست. در واقع، این دوره business intelligence ، در پیش ثبت نام قرار دارد و هنوز اطلاعاتی دقیق و جامعی درخصوص زمان برگزاری در دسترس نیست.

مباحث دوره

براساس اطلاعات موجود، این دوره مباحثی همچون فرآیندهای ETL و اپلیکیشن‌های BI و سایر موارد را به‌صورت کلی پوشش می‌دهد.

 

۶- دوره هوش تجاری فراتر از دانش

دوره آموزش هوش تجاری فراتر از دانش یکی از انتخاب‌های دیگر شما به‌حساب می‌آید. البته اگر بخواهید هرچه سریع‌تر در مسیر یادگیری business intelligence باشید، این دوره مناسب شما نخواهد بود؛ زیرا زمان برگزاری آن، در سال آتی در نظر گرفته شده است.

 

دوره هوش تجاری فراتر از دانش

 

معرفی مدرس دوره

دوره هوش تجاری فراتر از دانش توسط مهندس پرویز آقاصادقی تدریس می‌شود.

اطلاعات دوره

این دوره در قالب ۷۲ ساعت آموزش حضوری در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ارائه خواهد شد و هزینه ثبت نام در آن ۴,۸۶۰,۰۰۰ تومان است. زمان برگزاری آن روزهای یکشنبه است و در ۱۸ جلسه جمع‌بندی خواهد شد. در شرایطی که بخواهید به‌صورت آنلاین در کلاس‌های حضوری شرکت کنید، این امکان برای شما وجود دارد. با این وجود، ابتدا باید مطمئن شوید که اساساً روحیات شما با این نوع از یادگیری و چالش‌های آن سازگار است یا خیر.

مباحث دوره

این دوره هوش تجاری حول محور سرفصل‌هایی مانند Data Warehouse، فرآیند ETL، ابزار SSAS و راه‌اندازی سیستم BI تدریس خواهد شد.

 

۷- دوره هوش تجاری کندو

 اگر قصد دارید دوره business intelligence را در سطح مبتدی بیاموزید، آموزش BI مجموعه کندو یکی از انتخاب‌های پیش روی شما محسوب می‌شود. شایان ذکر است که در حال حاضر، این مجموعه هیچ آموزشی برای BI ارائه نمی‌کند. ممکن است در آینده، این موضوع تغییر بیابد.

 

دوره هوش تجاری کندو

 

معرفی مدرس دوره

در گذشته، این دوره توسط اساتید گوناگونی تدریس شده است و براساس وب سایت مجموعه، لزوماً یک شخص ثابت مدرس آن شناخته نشده است.

اطلاعات دوره

مدت زمان دوره آموزش هوش تجاری کندو، ۳۵ ساعت در نظر گرفته شده و برای افراد تازه‌کار مناسب است. در حقیقت، اگر بخواهید دوره business intelligence را در سطح سازمانی یا Enterprise بیاموزید، احتمالاً این دوره نمی‌تواند به نیامندی‌های شما پاسخگو باشد.

مباحث دوره

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که بخش عمده آن به کار با SQL اختصاص یافته و در بخش‌های آتی آن، به مفاهیم ETL و SSIS اشاره می‌‌شود. علاوه‌بر این، کار با Power BI و SSAS در سطح مبتدی آموزش داده شده‌اند.

 

۸- دوره هوش تجاری سماتک

دوره آموزش هوش تجاری سماتک نیز می‌تواند برای شما مفید واقع شود؛ البته در صورتی که شرکت در دوره آنلاین ترجیح شما باشد.

معرفی مدرس دوره

این آموزش توسط مهندس وحید قربانی تدریس و ارائه شده است. 

اطلاعات دوره

مدت زمان این دوره ۷۲ ساعت است و روزهای سه شنبه برگزار می‌شود. این دوره هوش تجاری در تاریخ آبان ماه ۱۴۰۲ شروع شده است؛ بنابراین، بخشی از مباحث تدریس شده‌اند و امکان یادگیری آن‌ها را نخواهید داشت. با این وجود، امکان ثبت نام وجود دارد. علی‌رغم اینکه این دوره به‌صورت فشرده و مختصر ارائه می‌شود، شهریه آن ۴,۹۰۰,۰۰۰ است.

مباحث دوره

سرفصل‌های این دوره مواردی همچون آشنایی با انبار داده، ETL و SSAS را دربرمی‌گیرد و نحوه ایجاد ساختارها در سطح مقدماتی آموزش داده خواهند شد.

جمع بندی: چگونه بهترین دوره هوش تجاری را انتخاب کنیم ؟

دوره هوش تجاری ایده آل باید به گونه‌ای باشد که شما به‌واسطه مشاهده آن، بتوانید صفرتاصد پروژه هوش تجاری را اجرا کنید. درحقیقت، دوره‌ای برای کار در سطح سازمانی مطلوب است که مزیت‌های همچون مفاهیم انبار داده و نحوه بهبود کارایی آن، چگونگی پیاده‌سازی صحیح ETL، کار با Data Flow Task، کار با OLAP و ساخت داشبوردهای تعاملی را دربرگیرد. این مطلب با هدف معرفی انواع دوره آموزش هوش تجاری و راهنمایی شما در مسیر یادگیری ارائه شده است و شما می‌توانید با مقایسه دوره‌های گوناگون، تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۳ / ۵. از مجموع ۱۰

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
239 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
دیدگاه کاربران

  • با سلام. دوره هوش تجاری …. رو شرکت کردم. اصلا به دوستان توصیه نمیکنم. استاد مربوطه اصلا تسلطی روی موضوع ندارند و بیشتر شبیه به یک مهمونی کلاس ها اداره میشه تا یک کلاس آکادمیک و رسمی. استاد هم یک خط در میون میگه من فقط خودمو قبول دارم!!! کلاس های نیک آموز با اختلاف بهتر و مفیدتره