ایندکس گذاری در SQL server چیست؟ معرفی ۱۲ نوع از پرکاربردترین ایندکس ها

ایندکس گذاری در SQL server چیست؟ معرفی ۱۲ نوع از پرکاربردترین ایندکس ها

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۲
آخرین بروزرسانی: ۲۰ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 15 دقیقه
۵
(۶)

ایندکس گذاری (Indexing) در پایگاه داده

ایندکس گذاری در SQL Server ، با هدف بهینه‌سازی عملیات استخراج داده‌ها از پایگاه داده (Database) و بهبود کارایی کوئری‌‌ها استفاده می‌شود. در این مطلب، ابتدا به این سؤال پاسخ داده می‌شود که مفهوم ایندکس گذاری چیست و سپس در بخش‌های آتی، انواع ایندکس گذاری به‌همراه مزایا و معایب هر یک از آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. به‌عنوان مکمل این مقاله، پیشنهاد می‌کنیم ویدئو بررسی مفهوم ایندکس در SQL Server را نیز تماشا کنید.

دوره کوئری نویسی در SQL Server نیک آموز

مفهوم ایندکس گذاری چیست ؟

به‌طور کلی، مفهوم ایندکس گذاری (Indexing | شاخص گذاری) فرآیندی است که در آن، اطلاعات یا داده‌ها در قالب خاصی سازماندهی می‌شوند. این سازماندهی باید به گونه‌ای باشد که دسترسی به اطلاعات تسهیل پیدا کند. به‌عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید بخش مشخصی از یک کتاب جامع را مطالعه کنید. در چنین شرایطی، کافی است به فهرست مطالب کتاب مراجعه کنید و صفحه مرتبط با آن موضوع را پیدا کنید. در عمل، ایندکس گذاری نیز مشابه همین مثال ساده، به‌عنوان یک راه حل کمکی به کار می‌رود. با این دید مقدماتی از مفهوم Indexing ، در ادامه به بررسی ایندکس گذاری در پایگاه داده (Database) پرداخته می‌شود.

Index در پایگاه داده چیست ؟

ایندکس گذاری در پایگاه داده روشی است که با کمک آن می‌توان سرعت و کارایی عملیات استخراج داده‌ها، شامل جستجو (Search)، کوئری‌نویسی و مرتب سازی (Sort) را بهبود داد. در فرآیند ایندکس گذاری ، یک ساختمان داده یا همان Index ایجاد می‌شود که به‌واسطه آن، می‌توان به‌راحتی به اطلاعات درون پایگاه داده دسترسی داشت. در عمل، ایندکس گذاری در SQL Server با هدف بهینه‌سازی کارایی کوئری‌ها استفاده می‌شود؛ زیرا این فرآیند، یک راه حل کارآمد و سریع برای مشاهده سطرهای خاصی از جدول‌ها به شما ارائه می‌دهد و دیگر نیازی نیست سیستم مدیریت پایگاه داده (RDBMS) کل جدول پایگاه داده را به‌ترتیب بررسی کند.

معمولاً ایندکس‌ها برروی یک یا چند ستون (Columns | Fields) از یک جدول پایگاه داده ایجاد می‌شوند. در چنین شرایطی، یک نسخه از داده‌های ایندکس گذاری شده همراه با یک اشاره‌گر (Pointer) به جایی که واقعاً سطرها در جدول قرار دارند، ذخیره خواهد شد. زمانی که بخواهید کوئری خاصی را اجرا کنید که دارای ستون‌های ایندکس گذاری شده باشد، سیستم مدیریت پایگاه داده می‌تواند با سرعت بیشتری به داده‌های مرتبط با آن کوئری دسترسی پیدا کند.

مفهوم ایندکس گذاری چیست ؟

کاربرد ایندکس گذاری در SQL Server چیست ؟

ایندکس گذاری در SQL Server در بهینه سازی کارایی (Performance) پایگاه های داده نقش کلیدی دارد؛ زیرا با استفاده از آن، این امکان به وجود می‌آید که فرآیند استخراج داده‌ها سریع و کارآمد انجام شود. مواردی همچون کاهش عملیات I/O، افزایش سرعت دسترسی به داده‌ها، یکپارچگی داده‌ها، بهینه‌سازی کوئری‌ها و عملیات Join و Filtering، همگی کاربرد ایندکس گذاری در SQL Server محسوب می‌شوند. از آنجایی که ایندکس گذاری در SQL Server کاربردهای قابل توجهی دارند، لذا پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مقاله قاتلین ایندکس در SQL Server بیاندازید.

مقایسه روش های Clustered و Nonclustered

پیش از معرفی انواع ایندکس گذاری در SQL Server ، قصد داریم به دسته‌بندی آن‌ها به دو گروه بپردازیم. به‌طور کلی، ایندکس های خوشه ای (Clustered Indexes)، مشخصه‌هایی همچون نیاز به محیط ذخیره‌سازی جداگانه، تعیین ترتیب فیزیکی قرارگیری سطرهای داده را دارند و می‌توان به ازای هر جدول، فقط یک ایندکس گذاری Clustered ایجاد کرد. در نقطه مقابل، در ایندکس گذاری NonClustered یا غیرخوشه ای، از یک ساختمان داده مستقل برای ذخیره‌سازی اشاره‌گرها و مقادیر کلید ایندکس استفاده می‌شود و این امکان وجود دارد که برای هر یک از جدول‌ها، چند Non-clustered Index ایجاد کرد. با این دیدگاه کلی از ایندکس گذاری در SQL Server ، در ادامه انواع مختلف آن را به‌طور مفصل بررسی می‌کنیم.

پرکاربردترین انواع ایندکس ها

انواع ایندکس گذاری در پایگاه داده و مزایا و معایب آن‌ها در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

Clustered index

Clustered index نوعی ایندکس گذاری در پایگاه داده رابطه‌ای محسوب می‌شود که ترتیب فیزیکی سطرهای داده در جدول را تعیین می‌کند. این روش ایندکس گذاری در SQL Server که یک RDBMS است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبیعتاً هر جدول تنها می‌تواند یک ایندکس گذاری خوشه ای یا همان کلاستری داشته باشد.

مزایای Clustered index

مهم‌ترین مزیت‌های ایندکس گذاری کلاستری عبارتند از:

 • نگهداری ترتیب فیزیکی داده‌های جدول و سرعت بالا در استخراج
 • بهینگی و کارایی بالا برای Range Query ها
 • عدم نیاز به بررسی تمام جدول در زمان استخراج داده‌ها
 • سربار ذخیره‌سازی حداقلی

معایب Clustered index

هرچند این نوع از ایندکس گذاری در SQL Server ، مزیت‌هایی دارا است، اما کاستی‌هایی نیز دارد. برخی از معایب ایندکس گذاری کلاستری به شرح زیر است:

 • اثرگذاری مستقیم ایندکس گذاری به فضای ذخیره‌سازی فیزیکی داده‌ها (دیسک)
 • محدودیت قرار دادن یک ایندکس به ازای هر جدول از پایگاه داده
 • سربار بالا برای درج و به‌روزرسانی جداول و همچنین افزایش Fragmentation

 

Clustered index

 

Non-Clustered Index

Non-Clustered Index نوع دیگری از ایندکس گذاری در SQL Server محسوب می‌شوند که یک راه کار جایگزین برای استخراج داده‌ها از جداول پایگاه داده ارائه می‌دهند. برخلاف ایندکس گذاری کلاستری ، در این روش محل ذخیره‌سازی فیزیکی سطرهای جدول نگهداری نمی‌شود. بلکه در Nonclustered Indexing ، یک ساختمان داده جداگانه ذخیره‌سازی می‌شود که در آن، زیرمجموعه‌ای از ستون‌های جدول و اشاره‌گر به سطرهای واقعی داده‌ها وجود دارند. در مقاله نحوه صحیح ایجاد Nonclustered Index به این موضوع پرداخته‌ایم و برای انجام صحیح آن در پایگاه داده SQL Server پیشنهاد می‌کنیم مقاله را مطالعه نمایید.

مزایای Non-Clustered Index

مزیت‌های ایندکس گذاری غیرخوشه ای در ادامه لیست شده‌اند:

 • وجود یک ساختار داده جداگانه و مستقل بودن آن از محیط ذخیره‌سازی فیزیکی جداول
 • امکان ایجاد چندین ایندکس برای هر جدول
 • قابلیت استخراج سریع داده‌ها
 • انعطاف‌پذیری بالا و پشتیبانی از الگوهای کوئری مختلف

معایب Non-Clustered Index

لیست زیر به معایب ایندکس گذاری Non Clustered اشاره دارد:

 • نیاز به فضای ذخیره‌سازی اضافه
 • احتمال افزایش پیچیدگی هنگام استفاده از چند ایندکس گذاری Non-Clustered
 • کاهش کارایی در عملیات نوشتن (شامل درج، به‌روزرسانی و حذف داده‌ها)
 • وجود سربار مربوط به نگهداری و اثرگذاری آن برروی کارایی کوئری‌‌ها

Non-Clustered Index در ایندکس گذاری در SQL Server

Filtered Index

یکی از روش‌های مناسب ایندکس گذاری در SQL Server ، استفاده از Filter Index است. Filter Index نوعی ایندکس گذاری غیرخوشه ای به‌شمار می‌رود و برای ایجاد آن، مجموعه‌ای از سطرهای جدول، براساس یک شرط فیلترسازی مشخص به کار می‌روند. برخلاف روش‌های سنتی ایندکس گذاری Non-cluster ، که در آن‌ها تمام سطرهای جدول پوشش داده می‌شوند، در Filtered Index ، فقط سطرهای مطابق با معیار فیلترسازی در نظر گرفته خواهند شد.

مزایای Filtered Index

موارد زیر به‌عنوان مزیت های Filtered Index شناخته می‌شوند:

 • بهبود کارایی کوئری‌هایی که به‌طور خاص به داده‌های فیلتر شده مرتبط‌ هستند.
 • کاهش اندازه ایندکس و سربار نگهداری در مقایسه با سایر روش‌های سنتی Non-Clustered
 • امکان استفاده از آن برای کوئری‌های انتخابی، پارتیشن سازی داده ها (Data Partitioning)، آرشیو دیتا و اعمال قوانین برای کیفیت داده‌ها

معایب Filtered Index

موارد زیر معایب Filtered Index محسوب می‌شوند:

 • کارایی محدود شده به کوئری‌های هدف
 • نیاز به استفاده از محیط ذخیره‌سازی اضافی
 • نیاز به نگهداری دائم و اطمینان از کارایی در طول زمان

Filtered Index

Unique Index

استفاده از Unique Index به عنوان روش ایندکس گذاری در SQL Server ، باعث می‌شود تا مقادیر یک یا چند ستون جدول، یکتا باشد. این یکتایی (Uniqueness) یعنی هرکدام از مقدارهای موجود در ستون ایندکس گذاری شده، امکان تکرارپذیری را نخواهند داشت. در واقع، Unique Index ها با جلوگیری از درج مقادیر تکراری یا همان غیریکتا، باعث می‌شوند که یکپارچگی داده‌ها (Data Integrity) حفظ شود. شایان ذکر است که Unique Index می‌تواند با هدف اعمال محدودیت کلید اصلی (Primary Key Constraint) روی یک جدول مورد استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید برای آشنایی با این Constraint و اسکریپت آن، مقاله اسکریپت های پرکاربرد SQL را مطالعه کنید.

مزایای Unique Index

مشخصه‌های مثبت Unique Index ها به شرح زیر است:

 • تضمین یکپارچگی داده‌ها
 • امکان پیاده‌سازی مفهوم کلید اصلی (PK) با استفاده از آن
 • قابلیت اجرای محدودیت‌های یکتایی برروی کلیدهای کاندید (Candidate Keys) و کلیدهای طبیعی (Natural Keys)
 • امکان ایجاد محدودیت یکتایی روی ترکیبی از مقادیر ستون‌ها (Composite Unique Index)
 • استخراج داده‌ها به‌صورت کارآمد

معایب Unique Index

کاستی‌های ایندکس گذاری Unique عبارتند از:

 • نیاز به محیط ذخیره‌سازی اضافه
 • احتمال کاهش کارایی در عملیات های درج، به‌روزرسانی و حذف داده‌ها
 • نیاز به نگهداری مستمر با هدف مدیریت Fragmentation

 Covering Index

یک نوع جالب از ایندکس گذاری در SQL Server ، روش Covering Index است که با نام‌های دیگری همچون Covered Index و Included Index نیز به آن اشاره می‌شود. Covering Index یک روش ایندکس گذاری غیرخوشه ای (Non-clustered) محسوب می‌شود که با استفاده از آن، تمام ستون‌های موردنیاز برای یک کوئری خاص، بدون دسترسی به جدول واقعی ارائه می‌شوند. به بیان دیگر، این ایندکس گذاری در SQL Server ، می‌تواند همه ستون‌هایی را «پوشش دهد» یا اصطلاحاً Cover کند که برای اجرای کوئری به آن‌ها نیاز دارید. هدف از این تکنیک ایندکس گذاری ، بهینه سازی کارایی کوئری‌ها است و می‌توان از آن به منظور مرتب سازی کارآمد نیز بهره برد.

مزایای Covering Index

موارد زیر، مزیت‌های اصلی Covering Index محسوب می‌شوند:

 • بهبود کارایی کوئری‌ها و استخراج سریع داده‌ها
 • کاهش عملیات ورودی / خروجی (I/O)
 • امکان استفاده از آن برای مرتب‌سازی کارآمد داده‌ها

معایب Covering Index

معایب Covering Index عبارتند از:

 • نیاز به محیط ذخیره‌سازی اضافی
 • کاهش سرعت در کارایی عملیات نوشتن (Insert ،Update و Delete)
 • امکان افزایش پیچیدگی در شِمای پایگاه داده (Database Schema)

Covering Index در ایندکس گذاری در SQL Server

Columnstore Index

یکی رویکرد دیگر از ایندکس گذاری در SQL Server ، روش Columnstore Index محسوب می‌شود که با هدف بهینه‌سازی ذخیره‌سازی و استخراج داده‌ها از مجموعه داده‌های وسیع طراحی شده است. در Columnstore Index، به جای اینکه ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها با فرمت مبتنی‌بر سطرها انجام شود، این امور در قالب ستونی انجام خواهد شد. به‌طور خاص، این ایندکس گذاری برای انبارسازی داده‌ها (Data Warehousing) و لود کاری تجزیه و تحلیل مطلوب است. به‌عنوان مثال، اگر روی Dataset های گسترده، عملیات تجمیعی (Aggregation)، پالایش (Filtering) یا گزارش‌گیری انجام می‌دهید، این روش ایندکس گذاری در SQL Server به کارتان می‌آید.

مزایای Columnstore Index

مزیت‌های Columnstore Index در ادامه فهرست شده‌اند:

 • امکان فشرده‌سازی داده‌ها (Data Compression) و کاهش فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز
 • بهره‌وری از قابلیت پردازش موازی (Parallel Processing)
 • بهبود کارایی کوئری‌ها (به ویژه در Aggregation و Filtering)
 • امکان به‌کارگیری آن در Data Warehousing، گزارش‌گیری و یکپارچه‌سازی کلان داده‌ها (Big Data)

معایب Columnstore Index

موارد زیر، از کاستی‌های روش ایندکس گذاری Columnstore Index به‌شمار می‌روند:

 • کارایی محدود شده و مناسب نبودن آن‌ها برای لود کاری تراکنشی (Transactional)
 • نیاز به نگهداری با هدف مدیریت Fragmentation

Columnstore Index

Bitmap Index

Bitmap Index در SQL Server ، نوعی روش ایندکس گذاری است که برای بهینه‌سازی کارایی کوئری‌ها استفاده می‌شود. Bitmap Index به‌طور خاص برای بهینه‌سازی کوئری‌هایی به‌کار می‌رود که در آن‌ها Cardinality ستون‌های جدول پایین است. این یعنی، تعداد محدودی از ستون‌ها دارای مقادیر متمایز (Distinct) هستند. به‌دلیل اینکه در این ایندکس گذاری ، از نمایش دودویی داده‌ها یا اصطلاحاً Bitmap استفاده می‌شود، نامگذاری آن نیز با همین عنوان انجام شده است.

مزایای Bitmap Index

مهم‌ترین مزیت‌های Bitmap Index به شرح زیر است:

 • مناسب برای ستون‌های با Cardinality کم
 • پشتیبانی از عملگرهای منطقی (شامل AND ،OR و NOT)
 • ایده‌آل برای کوئری‌های مبتنی‌بر چند شرط یا ترکیب‌های منطقی
 • استفاده کارآمد از حافظه و فشردگی بالای آن‌ها
 • امکان استفاده در محیط های انبارسازی داده‌ها

معایب Bitmap Index

معایب Bitmap Index عبارتند از:

 • انتخاب نامناسب برای ایندکس گذاری ستون‌های دارای کاردینالیتی بالا
 • عملکرد کند در عملیات های نوشتن (درج، به‌روزرسانی و حذف)
 • نیاز به نگهداری دائم (شامل ساخت مجدد یا بازسازی Bitmap Index)
 • کاربرد محدود به نوع‌های داده و کوئری‌های خاص 

 

Bitmap Index در ایندکس گذاری در SQL Server

 

Full-Text Index

Full-Text Index یک تکنیک کاربردی در DBMS ها است که به شما امکان جستجو و استخراج کارآمد داده‌های متنی از درون یک یا چندین داکیومنت را می‌دهد. به واسطه این ایندکس گذاری در SQL Server ، می‌توانید جستجوی مبتنی‌بر متن پیچیده را روی متون بدون ساختار یا نیمه ساختاریافته، همچون مقاله، کتاب، گزارش و ایمیل، اجرا کنید. ایندکس گذاری تمام‌متنی یا همان Full-Text، به‌طور خاص برای مواقعی مناسب است که در اپلیکیشن، به جستجوی متنی زبان طبیعی (Natural Language) نیاز دارید.

مزایای Full-Text Index

موارد زیر، مزیت‌های Full-Text Index محسوب می‌شوند:

 • پشتیبانی از Partial Matching
 • جستجوی متنی کارآمد و سریع داده‌های بدون ساختار و نیمه‌ساختاریافته
 • پشتیبانی از کوئری‌های زبان طبیعی (NLQ)
 • کارایی گسترده در حوزه‌های مختلف (شامل پلتفرم‌های تجارت الکترونیک، موتورهای جستجو)
 • بهبود کارایی کوئری‌های مبتنی‌بر متن

معایب Full-Text Index

برخی از کاستی‌های Full-Text Index به شرح زیر است:

 • پیچیدگی مربوط به پیاده‌سازی و نگهداری آن
 • ایجاد Fragmentation با افزایش حجم دیتاست
 • زمان‌بر بودن فرآیند اولیه ایندکس گذاری
 • مصرف بالای حافظه و CPU

Hash Index

یک روش ایندکس گذاری در SQL Server ، تکنیک Hash Index است که در آن با به‌کارگیری یک تابع Hash، مقادیر داده‌ها به کلیدهای ایندکس یا محل قرارگیری آن‌ها در یک ساختمان داده (معمولاً آرایه) نگاشت می‌شوند. این نوع ایندکس گذاری ، در درجه اول به‌منظور دسترسی سریع و مستقیم به داده‌ها، به‌ویژه در مواقعی که به جستجو براساس کلید نیاز باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای Hash Index

مزیت‌های Hash Index عبارتند از:

 • دسترسی مستقیم و سریع به داده‌ها
 • کارایی بالا برای جستجوی مورد خاص در یک Dataset گسترده
 • تولید مقادیر Hash به‌صورت قطعی (Deterministic)
 • دارای پیچیدگی زمانی ثابت (O(1
 • کارایی در مصرف فضای ذخیره‌سازی

معایب Hash Index

برخی از معایب Hash Index در ادامه لیست شده‌‌اند:

 • امکان وقوع تصادف (Collision) هنگام تولید یک Hash Value یکسان
 • نامناسب برای Range Query و Inequality Search
 • دشواری‌های مربوط به انتخاب تابع Hash مناسب
 • احتمال به هدررفتن فضای ذخیره‌سازی در داده‌های پراکنده (Sparse Data)

Hash Index

Spatial Index

Spatial Indexing تکنیکی است که در پایگاه های داده و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، با هدف ذخیره‌سازی، مدیریت و کوئری نویسی فضایی یا جغرافیایی داده‌ها به‌صورت کارآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد. Spatial Index کارایی عملیات داده‌های فضایی را بهبود می‌دهد و به‌دنبال آن، کار کردن با اطلاعات جغرافیایی و اجرای کوئری های Spatial را تسهیل می‌بخشد.

مزایای Spatial Index

موارد زیر، مزایای Spatial Index به‌شمار می‌روند:

 • کاهش سربار محاسباتی
 • کارآمد در رسیدگی به مجموعه داده‌ها گسترده
 • پشتیبانی از تجزیه و تحلیل جغرافیایی (Geographic Analysis)
 • بهبود کارایی Geocoding

معایب Spatial Index

هرچند این ایندکس گذاری در SQL Server دارای نکات مثبت مختلفی است، اما چالش‌ها و معایبی دارد که در این قسمت به آن‌ها می‌پردازیم:

 • پیچیدگی پیاده‌سازی و نگهداری
 • چالش در انتخاب ساختار Spatial Index و Index Parameter مناسب
 • عملیات و کوئری‌های پیچیده Spatial
 • استاندارد نبودن آن در انواع سیستم Database

Spatial Index

XML Index

XML Index یک ساختار داده دیتابیس محسوب می‌شود که به‌طور خاص، با هدف بهینه‌سازی اموری همچون ذخیره‌سازی و استخراج داده‌های XML درون سیستم پایگاه داده طراحی شده است. این نوع ایندکس گذاری در SQL Server ، به‌منظور بهبود کارایی انواع عملیات مرتبط با XML، ازجمله کوئری نویسی، جستجو و پردازش داکیومنت‌های XML، کاربردی است.

مزایای XML Index

مزیت‌های XML Index عبارتند از:

 • بهبود کارایی کوئری‌های مرتبط با XML
 • افزایش کارایی در استخراج عناصر (Elements) درون XML
 • بهینه‌سازی کوئری های XPath

معایب XML Index

معایب XML Index به شرح زیر است:

 • پیچیدگی پیاده‌سازی
 • سربار فضای ذخیره‌سازی و نگهداری
 • مصرف بالای منابع ذخیره‌سازی و CPU

 

XML Index

 

In-Memory OLTP Index

برخلاف سایر روش‌های سنتی ایندکس گذاری در SQL Server که در بخش‌های قبلی به آن‌ها پرداختیم، In-Memory OLTP Index نوع متمایزی از Indexing است. به‌طور خاص In-Memory OLTP Index برای جداول بهینه شده ازنظر حافظه (Memory-Optimized) در SQL Server طراحی شده است.

در ایندکس گذاری مرسوم و سنتی که شامل ایندکس‌های B Tree و BitMap است، از جداول مبتنی‌بر دیسک استفاده می‌شود و در درجه اول، به منظور بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی و استخراج داده‌ها از دیسک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نقطه مقابل، In-Memory OLTP Index برای جداول Memory-Optimized که تماماً در RAM‌ قرار دارند، به کار می‌رود. این ایندکس گذاری به‌منظور ارائه دسترسی سریع به داده‌ها و بدون متحمل شدن تأخیر مربوط به I/O مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا In-Memory OLTP Index

مزیت‌های In-Memory OLTP Index به شرح زیر است:

 • بهبود کارایی کوئری‌ها
 • مقیاس‌پذیری بالا
 • کاهش Bottleneck دیسک I/O
 • پردازش موازی و همچنین پشتیبانی از لود کاری OLAP

معایب In-Memory OLTP Index

معایب In-Memory OLTP Index عبارتند از:

 • موارد استفاده (Use-Cases) های محدود
 • نیاز به حجم زیادی از RAM (زیرا جداول و ایندکس‌ها، همگی در آن ذخیره می‌شوند.)
 • اطمینان از ماندگاری داده‌ها (Data Durability) و همچنین نیاز به استراتژی نظارت و نگهداری مخصوص
 • عدم پشتیبانی یا پشتیبانی محدود از برخی Feature ها و نوع های داده SQL Server

دوره In-Memory OLTP و Columnstore در SQL Server نیک آموز

هرچند ایندکس گذاری در SQL Server یا سایر سیستم‌های مدیریت پایگاه داده، کاربردهای خاص خود را دارد، اما باید یک Trade-off یا اصطلاحاً حد توازنی میان ایجاد ایندکس و نگهداری در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه معمولاً ایندکس‌ها، فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی استفاده می‌کنند و در عملیات ویرایش داده‌ها تأثیرگذار هستند، لازم است ایندکس گذاری در SQL Server با احتیاط و در نظر داشتن نیازمندی‌های اپلیکیشن انجام شود.

کلام آخر: معرفی انواع ایندکس گذاری در SQL Server

ایندکس گذاری در SQL Server یکی از روش‌های کارآمد برای دسترسی و استخراج سریع داده‌ها و بهینه‌سازی کوئری‌ها تلقی می‌شود. در این مطلب، مفهوم ایندکس گذاری ، انواع Indexing به‌همراه مزایا و معایب هر یک شرح داده شدند. در عمل، لازم است مدیر پایگاه داده (DBA) و توسعه‌دهندگان، ایندکس گذاری را با برنامه‌ریزی و طراحی دقیق عملی کنند و در فرآیند آن، موارد استفاده و الگوهای کوئری‌نویسی مربوط به دیتابیس‌های سازمان را در نظر بگیرند. در چنین شرایطی، طراحی و نگهداری ایندکس گذاری می‌تواند به شکل قابل توجهی برروی کارایی کلی و همچنین پاسخگویی اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر پایگاه داده تاثیرگذار باشد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۶

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
ایندکس گذاری در SQL server چیست؟ معرفی ۱۲ نوع از پرکاربردترین ایندکس ها
فرمت PDF
15 صفحه
حجم 0/5 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
313 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image