بررسی مفهوم ایندکس در SQL Server

۵
(۲)

 

ایندکس [index] چیست؟

مفهوم ایندکس در SQL Server یعنی یک لیست مرتب شده از داده‌ هاست که داده‌ها را براساس قوانین خاصی مانند قوانین عددی، رشته‌ای و … به صورت صعودی و یا نزولی مرتب شده اند. هدف از ایجاد ایندکس افزایش سرعت جستجو برای بازیابی داده‌ها می‌باشد.  ایندکس ساختار یا ساختمان داده‌ای است که سرعت عملیات بازیابی داده‌ها را در جدول پایگاه داده بهبود می‌دهد.  ایندکس ها در SQL Server  به طور کلی به دو طبقه دسته بندی می شوند. ایندکس ها بر پایه معماری دسیکی (Disk base) و یا ایندکس های که ساختار آن مبتنی بر تکنولوژی in-memory  هستند. 

 

کلاستر ایندکس [Clustered Index] چیست؟

در ادامه بررسی مفهوم ایندکس در SQL Server به بررسی کلاستر ایندکس [Clustered Index]  می پردارزیم یکی از ساختارهای ذخیره سازی داده در جداول کلاستر ایندکس است که بر اساس آن داده ها در ازای یک فیلد خاص که توسط ما مشخص می شود دارای نظم و ترتیب می باشد. در روش کلاستر ایندکس، همه‌‌‌ی داده‌‌‌های یک جدول با یک ترتیب مشخص به صورت فیزیکی در هارد دیسک ذخیره خواهند شد از این رو یک جدول فقط یک کلاستر ایندکس دارد که برای تمام داده‌‌‌ها اعمال می‌‌‌شود کلاستر ایندکس مانند شماره صفحات یک کتاب انجام می شود و هدف این ایندکس این است که اصل رکوردهای یک جدول را مرتب بکند . 

 

نکاتی در خصوص ایجاد Clustered Index

در هنگام ایجاد کلاستر ایندکس باید به نکات مهمی توجه نمود که در این بخش به بررسی نحوه انتخاب آن می پردازیم در قدم اول در صورت امکان می بایست یونیک بودن مقادیر آن در هنگتم ایجاد در نظر گرفته شود. حجم ایندکس باید کم باشد و چندین فیلد در هنگام ایجاد ایندکس باهم ترکیب نشود و از ایجاد کلاستر ایندکس بزرگ پرهیز کنیم. در ادامه تا جای امکان کلاستر ایندکس عددی و به صورت افزایشی در نظر گرفته شود و به روزرسانی کمتری داشته باشد. 

 

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
بررسی مفهوم ایندکس در SQL Server
فرمت MP4
زمان ویدئو 11 دقیقه
حجم https://dl4.nikamooz.com/NikAmoozTV/1402/Index.mp4 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
31 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
56 دوره توسط این نویسنده

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران