مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ عملکرد، ادمینی و آینده چگونه است؟

۳.۷
(۳)

مقایسه SQL Server و اوراکل در بسیاری از جنبه‌ها می‌تواند برای سازمان‌ها و برنامه‌نویسانی که به‌دنبال انتخاب پایگاه داده مناسب برای پروژه‌های خود هستند، مفید باشد. در این ویدئو قصد داریم به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌ها و ویژگی‌های SQL Server (محصولی از مایکروسافت) و Oracle Database (محصولی از شرکت Oracle) بپردازیم. توجه کنید که این مقایسه با ورژن SQL Server 2019 بیان شده است. و در انتها نیز نگاهی به شرایط ادمینی این دو داشته باشیم و آینده دیتابیس ها را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این دیتابیس اس کیو ال سرور، نگاهی به آموزش SQL Server داشته باشید.

دوره کوئری نویسی در SQL Server نیک آموز

مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ عملکرد

به‌طور کلی، برای مقایسه دو دیتابیس پرطرفدار، یعنی SQL Server و اوراکل ، می‌توانیم بگوییم که هردوی آن‌ها ویژگی‌های بسیار خوبی دارند؛ SQL Server 2019 قابلیت‌های جذابی دارد که در رقابت با اوراکل است و اغلب این مقایسه SQL Server و اوراکل با ورژن‌های قدیمی اس کیو ال سرور انجام می‌شود.

یک قابلیت که در اوراکل وجود دارد اما در SQL Server نیست، زمانی است که شما درحال راه‌اندازی RANK اوراکل هستید؛ دیتابیس را برروی یک Storage قرار می‌دهید و چندین سرور به آن وصل می‌شوند. شما در این حالت، قابلیت اتصال به همه این سرورها را دارید و می‌توانید همزمان عملیات رایت را انجام دهید. این در صورتی است که SQL Server به‌علت مکانیزم‌هایی که در معماری خود دارد، فاقد این ویژگی است؛ به شکلی که شما نهایتاً Always On را دارید که اجازه می‌دهد کپی‌ای از دیتابیس‌ها را به شکل read only داشته باشید. البته در کنار بحث‌های High availability ، آن ویژگی که نهایتاً در اختیار ما می‌گذارد، کمی متفاوت‌تر از داستان اوراکل است.

یک ویژگی دیگری که در SQL Server دیده می‌شود و اوراکل آن را ندارد، Column Store Index است که می‌توان آن را طوری ایجاد کرد تا ساختار ایندکس به‌طور کامل برروی دیسک باشد و ذخیره‌سازی دیتا در دیسک، به شکل Columnar صورت گیرد. این ویژگی کمک می‌کند تا هر زمان که سرور Reset شود یا اتفاقی برای آن رخ دهد، برای بازگردانی آن، داستان‌های مربوط به ایندکس، مموری و… رو لازم نباشد؛ چون ساختار ایندکس برروی دیسک قرار دارد.

در اوراکل همین موضوع وجود دارد اما نام آن IM Column Store است و مکانیزم آن به این شکل است که دیتا به شکل row based در دیسک ذخیره می‌شود. ایندکس شما Columnar در حافظه ایجاد می‌شود و اگر بنا باشد سرور اوراکلی Reset شود، باید کاملاً منتظر باشید که آن ایندکس با ساختارش در حافظه وارد و لود شود که این موضوع، چالش‌ها و هزینه‌های زیادی در بر دارد.

مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ ادمینی

اگر بخواهیم مقایسه SQL Server و اوراکل را از لحاظ ادمینی انجام دهیم و ببینیم که ادمین‌های کدام دیتابیس کار دشوارتری را در پیش دارند، باید بگوییم که ادمینی اوراکل سخت‌تر است؛ چراکه یک فردی که اوراکل را به شکل پیشرفته کار می‌کند، باید سیستم لینوکس روا خیلی خوب بشناسد و برای اینکه بتواند ویژگی‌های High Tech اوراکل را پیکربندی کند، باید سیستم عامل لینوکس را به‌خوبی بشناسد.

این درصورتی است که فردی که در حوزه SQL Server ادمین است، الزامی ندارد که سیستم عامل مایکروسافت، یعنی ویندوز، را خیلی خوب بشناسد و اگر شخص یک مطالعه داشته باشد، می‌تواند از چالش‌های آن عبور کند. هرچند افرادی که در حوزه مایکروسافت درحال فعالیت هستند نیز باید شناخت خوبی از لینوکس داشته باشند؛ چراکه اکثر محصولات مایکروسافت به سمت Cross-platform سوق پیدا می‌کنند. اگر علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقاله راهنمای مسیر شغلی (Database Administrator (DBA را مطالعه نمایید.

مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ آینده

مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ آینده می‌تواند بسیار جذاب باشد؛ زیرا هردو این سیستم‌های مدیریت پایگاه داده، رویکردهای متفاوتی برای پاسخگویی به تحولات فناوری و نیازهای کسب‌وکار دارند. هردو این دیتابیس‌ها یک روند پیشرفت بسیار خوبی دارند و در آمارها، روند پیشرفت SQL Server و اوراکل بسیار خوب دیده می‌شود. توجه داشته باشید افرادی که در حوزه RDBMS درحال فعالیت هستند، حتماً باید درباره پایگاه داده NoSQL شناخت داشته باشند.

جمع بندی: مقایسه SQL Server و اوراکل

در این مقاله به بررسی مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ های مختلف پرداختیم. هردو سیستم ویژگی‌های قدرتمندی دارند، اما بسته به نیازها و پیش‌زمینه‌های فناوری سازمان شما، یکی ممکن است بر دیگری برتری داشته باشد. پس برای انتخاب پایگاه داده مورد نیاز خود لازم است شرایط را سنجیده و باتوجه به آن، پایگاه داده مناسب را انتخاب نمایید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۷ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
مقایسه SQL Server و اوراکل از لحاظ عملکرد، ادمینی و آینده چگونه است؟
فرمت MP4
زمان ویدئو 26 دقیقه
حجم 604 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
31 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
64 دوره توسط این نویسنده

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link