روش های پیاده سازی Always On در SQL Server

۳
(۵)

در این ویدئو آموزشی به روش‌های پیاده سازی Always On در SQL Server  می‌پردازیم. قبل از هرچیز به تعریف HA یا High Availability می‌پردازیم. HA روش‌ها و تکنیک‌هایی برای در دسترس بودن یک سامانه یا سرویس‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به طور مداوم برای کاربران گفته می‌شود. به کمک بتوان راهکارهای برای ادامه‌ی عملکرد سیستم‌های دیتابیسی در زمان وقوع خطاها و خرابی‌ها ارئه داد. 

 

روش‌های پیاده سازی HA در SQL Server: 

در ادامه به بررسی روش‌های پیاده سازی Always On در SQL Server  می‌ پردازیم. در SQL Server برای پیاده‌ سازی HA چهار روش کلی داریم.  روش‌های از قبیل  استفاده از تکنولوژی Always On Availability Groups  استفاده از تکنولوژی Log Shipping ، استفاده از تکنولوژی Mirroring و استفاده از تکنولوژی Always On Failover Clustering .

تکنولوژی Log Shipping:

استفاده از تکنولوژی Log Shipping ساده ترین و قدیمی ترین روش پیاده سازی Always On در SQL Server  است. در این روش یک کپی از دیتابیس را با روش بکاپ و ریستور (Back up & Restore) در یک سرور دیگر نگهداری می‌کنیم. در حال حاضر خیلی از مجموعه همچنان از این روش استفاده می کنند اما بزرگترین اشکال این روش تاخیر در بروزسانی بانک اطلاعاتی ثانویه می‌ باشد. 

 

روش‌های پیاده سازی HA در SQL Server

 

از سال ۲۰۰۵ به بعد ماکروسافت تکنولوژی دیتابیس Mirroring را معرفی کرد. در این تکنولوژی یک سرور اصلی و یک سرور Mirror در نظر گرفته می شود که دیتابیس بدون فرآیند بکاپ و ریستور به صورت خودکار به سرور ثانویه منتقل می‌شود. در این تکنولوژی اگر دیتابیس اصلی از مدار خارج شود چون از یک دیتابیس شاهد (witness server) استفاده می شود. و  دیتابیس شاهد دیتابیس اصلی را مانیتور می کند و در زمان بروز مشکل به روی دیتابیس دوم سوییچ می‌ کند.

تکنولوژی Always On Failover Clustering:

یکی دیگر از تکنولوژی های قدیمی Always On Failover Clustering نام دارد. این تکنولوژی مبتنی بر سرویس کلاستر ویندوز می باشد. این روش نیازمند نصب SQL Server به روش کلاستر دارد. و راه اندازی ان پیچدگی ها و هزینه های زیادی دارد. و نیازمند شناخت کامل سرویس کلاستر ویندوز می باشد. 

تکنولوژی Always On Availability Groups:

جدیدترین مدل پیاده سازی HA در بانک های اطلاعاتی SQL Server استفاده از تکنولوژی Always – on  می باشد.  در واقع این روش تمامی مزایای خوب سایر روش های پیاده سازی HA می باشد. و مدل های مختلفی را جهت پیاده سازس HA ارائه می دهد. و در عین حال پیاده سازی راحتری نسبت به سایر روش ها را دارا می باشد. 

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳ / ۵. از مجموع ۵

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
روش های پیاده سازی Always On در SQL Server
فرمت MP4
زمان ویدئو 15 دقیقه
حجم 20 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
25 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
65 دوره توسط این نویسنده

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image