معرفی کتاب: افزایش کارایی بانک اطلاعاتی بوسیله Index

معرفی کتاب: افزایش کارایی بانک اطلاعاتی بوسیله Index

نوشته شده توسط: مسعود طاهری
۲۶ آبان ۱۳۹۳
زمان مطالعه: 14 دقیقه
۵
(۲)

مقدمه

در صورتیکه خواهان آشنایی با مباحث اولیه ایندکس و ایندکس گذاری بر روی جداول در SQL Server هستید مطالعه این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنم.
نام کتاب : Expert Performance Indexing for SQL Server 2012
نویسندگان :  Jason Strate و Ted Krueger
این کتاب طی ۱۰ فصل مباحث مرتبط به ایندکس را به شما آموزش می‌دهد. نکاتی که در فصل‌های مختلف این کتاب بررسی شده است به شرح زیر می‌باشد.

۱- Index Fundamentals

در این فصل شما با تعاریف اولیه درباره ایندکس و همچنین انواع ایندکس‌ها آشنا می‌شوید. همچنین در انتهای فصل بررسی کلی بر روی دستورات ساخت ایندکس انجام شده است.

۲- Index Storage Fundamentals

در این فصل شما با برخی از مباحث SQL Internals در حوزه ساخت ایندکس آشنا می‌شوید. مطالعه این فصل باعث می‌شود که شما با دورن Data File آشنا شوید. بررسی انواع Pageها و مشاهده اطلاعات ذخیره شده در Pageها از اهداف این فصل است.

 ۳- Index Statistics

در این فصل شما با مفهوم Statistics در ایندکس‌ها و… آشنا می‌شوید. نحوه به وجود آمدن آنها و همچنین مدیریت آنها را یاد خواهید گرفت. یکی دیگر از نکات مهم این فصل آشنایی خواننده با DMV برای اخذ اطلاعات کاربردی درباره ایندکس‌ها است.

۴- XML, Spatial, and Full-Text Indexing 

همانگونه که می‌دانید نسخه‌های جدید SQL Server (ز نسخه ۲۰۰۵ به بعد) توانایی ذخیره و بازیابی Unstructured Data در حد تیم ملی را دارا می‌باشد. در این فصل شما به طور خلاصه XML و نحوه ایندکس گذاری بر روی داده‌های XMLی آشنا می‌شوید. همچنین به طور خیلی مختصر با نوع داده Geography و Geometry آشنا شده و یا می‌گیرید گه چگونه بر روی این Data Type ایندکس گذاری کنید. در انتهای این فصل با Full-Text Index جهت ایندکس گذاری بر روی متن‌های حجیم آشنا خواهید شد.
نکته : لازم می‌دانم اشاره کنم که هر یک از مباحث اشاره شده در این فصل به تنهایی کتابی جداگانه است که انتشارت Apress برای SQL Server 2008 و SQL Server 2012 منتشر کرده است.

 ۵- Index Myths and Best Practices

در این فصل شما با چند نکته کاربردی در مورد ساخت و مدیریت ایندکس آشنا می‌شوید. این نکات جزء مواردی است که شما باید موقع ایجاد ایندکس‌ها به آن دقت کنید.

۶- Index Maintenance 

خیلی از دوستان و کسانی که ایندکس‌ها را ایجاد می‌کنند به فکر نگهداری آن نیستند. شما باید به عنوان یک Developer و یا DBA باید همیشه به فکر ایندکس‌هایتان باشید. خوب شاید با خودتون بگید این جمله چه ارتباطی با این فصل کتاب دارد؟ این جمله دقیقاً کاربرد این فصل را بررسی می‌کند. آشنایی با مفهوم Fragmentation و نحوه به وجود آمدن و همچنین مباحثی مانند Rebuild و Reorganize ایندکس‌ها جزء مباحی کلیدی در این فصل است.

۷- Indexing Tools

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دنبال ایجاد خودکار ایندکس (استفاده از Wizard و…) هستید می‌توانید این فصل را مطالعه کنید. در این فصل شما با مفهوم Missing Index و همچنین با برنامه Database Tuning Advisor (DTA) آشنا می‌شوید.

۸- Index Strategies

می‌خواهید بر روی جداول ایندکس ایجاد کنید؟ آیا جداولتان از آن دسته جداولی است که دارای فیلدهایی از نوع Identity، UniquIdentifier یا GUID، Foreign Key و… است؟ خوب شاید از خودتان بپرسید ساخت ایندکس بر روی این فیلدها مگر نکته‌ای خاصی دارد؟ جواب این سوالات را می‌توانید در این فصل پیدا کنید.

۹- Query Strategies

خوب شما ایندکس را بر روی جداول خودتان ایجاد کردید. نوشتن کوئری‌های مناسب که بتوانند به درستی از ایندکس‌ها استفاده کنند راه و روش‌هایی برای خودش دارد. در این فصل می‌توانید تکنیک‌هایی در این باره را یاد بگیرید. برای مثال می‌توانید کوئری‌هایی پرسرعتی بنویسید با استفاده از ایندکس مناسب و ترکیب Like، Computed Column و… به کاربران سرویس می‌دهند.

۱۰- Index Analysis 

هدف این فصل این است که به شما یاد دهد بررسی کنید تا ببینید ایندکس‌هایی که ایجاد کرده‌اید آیا به نحو احسند مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا خیر؟ همچنین در این فصل شما تاثیر ایندکس‌ها بر مباحثی چون Lock و Deadlock آشنا خواهید شد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
مسعود طاهری
مقالات
28 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
61 دوره توسط این نویسنده
مسعود طاهری

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  •   یا سلام ، ممنون از معرفی کتاب امیدوارم بتونم بخونم
   لینک دانلود: http://it-ebooks.info/book/6575/

  • با سلام و عرض ادب 

   لطفا لینک کتاب ها را نیز قرار دهید ممنون
  •  با سلام
   کتاب از کجا می تونیم دانلود کنیم

  •  سلام

   آیا مطالب این کتاب در محصول جنون سرعت کامل وجود دارد ؟ چون من محصول جنون سرعت رو خرید کردم از شما …

   ممنون

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image