اسکرام چیست؟

اسکرام چیست؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۷ اسفند ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 6 دقیقه
۰
(۰)

 

تاریخچه اسکرام

حال که دانستید scrum چیست شاید بخواهید که کمی هم با تاریخچه این مفهوم آشنا شوید. تاریخچه scrum را می‌توان به سال ۱۹۸۶ و به مقاله هاروارد بیزینس ریویو (HBR) با عنوان “بازی توسعه محصول جدید” که توسط هیروتاکا تاکوچی و ایکوجیرو نوناکا نوشته شده است، بازگرداند. این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه شرکت‌هایی مانند هوندا، کانن و فوجی زیراکس با استفاده از رویکردی مقیاس‌پذیر و مبتنی بر توسعه محصول، محصولات جدید خود را در سراسر جهان تولید می‌کنند.

رویکردی که توسط این شرکت‌ها مورداستفاده قرار گرفته است بر اهمیت توانمندسازی تیم‌های خودسازمانده تاکید دارد. این مقاله تأثیری عمیق بر توسعه بسیاری از مفاهیمی داشت که باعث پیدایش مفهومی که ما اکنون به نام اسکرام می‌دانیم، شده است. اما اسکرام چیست؟ scrum در واقع اصطلاحی است که از ورزش راگبی گرفته شده است و منظور از آن به نحوی شروع مجدد بازی پس از خطا و یا زمانی که توپ از بازی خارج می‌شود، است.

اما در ادامه و در سال ۱۹۹۳، جف ساترلند و تیمش در شرکت Easel با ترکیب مفاهیم مقاله ۱۹۸۶ با مفاهیم توسعه شی گرا، کنترل فرایند تجربی، توسعه تکراری و افزایشی، فرایندهای نرم‌افزاری، فرایند مدیریت پروژه اسکرام را برای استفاده در فرایندهای توسعه نرم‌افزار ایجاد کردند.

روش و فرایند اسکرام

یکی دیگر از سؤالاتی که در اینجا قرار است به آن پاسخ دهیم این سوال خواهد بود که منظور از روش و فرایند scrum چیست. باید بدانید که scrum دقیقاً نسخه تکامل‌یافته سیستم مدیریت چابک (Agile) است. متدولوژی اسکرام مبتنی بر مجموعه‌ای از اقدامات و نقش‌های بسیار تعریف شده است که باید در طول فرایند توسعه نرم‌افزار با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این روش، یک روش منعطف بوده که با استفاده از ۱۲ اصل چابک در زمینه مورد توافق به همه اعضای تیم محصول، پاداش خواهد داد.

 Sprint در اسکرام

Scrum در بلوک‌های موقت کوتاه و دوره‌ای به نام sprint اجرا می‌شود که این sprintها معمولاً بین ۲ تا ۴ هفته‌ای بوده و اصطلاحا به آن بازخورد و یازتاب می گویند. هر اسپرینت به‌خودی‌خود یک موجودیت است؛ این بدان معنی است که می‌تواند یک نتیجه کامل و تنوعی از محصول نهایی را که باید بتواند در صورت درخواست، با کمترین تلاش ممکن به مشتری تحویل داده شود، ارائه کند.

فرآیند اسکرام

فرایند به‌عنوان نقطه شروع، فهرستی از اهداف و یا نیازهایی است که طرح پروژه موردنظر را تشکیل می‌دهند. در این جا مشتری همان پروژه است که این اهداف را با درنظرگرفتن تعادل بین ارزش و هزینه آن اولویت‌بندی می‌کنند؛ ازاین‌رو می‌توان ترتیب تکرارها و تحویل‌های متعاقب آن را تعیین کنند.

ازیک‌طرف بازار، خواستار کیفیت، تحویل سریع با هزینه‌های کمتر است که برای این منظور یک شرکت باید در توسعه محصولات بسیار چابک و انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند به چرخه‌های توسعه کوتاهی دست پیدا کند. بدین صورت می‌تواند تقاضای مشتریان را بدون تضعیف کیفیت نتیجه، برآورده کند. این یک روش بسیار آسان برای پیاده‌سازی بوده و نتایج بسیار سریعی را به دست می‌آورد.

روش اسکرام عمدتاً برای توسعه نرم‌افزار مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما سایر بخش‌ها نیز با پیاده‌سازی متدولوژی اسکرام در مدل‌های سازمانی خود مانند تیم‌های فروش، بازاریابی، منابع انسانی و … می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

نقش‌ها در اسکرام

در scrum تمرکز اصلی تیم بر ساخت یک نرم‌افزار باکیفیت متمرکز خواهد بود. مالک یک پروژه اسکرام که مدیریت پروژه اسکرام را به عهده دارد بر تعیین ویژگی‌هایی که محصول باید برای ساخته‌شدن داشته باشد و همچنین برای غلبه بر هر مانعی که می‌تواند خللی در کار تیم توسعه ایجاد کند، تمرکز می‌کند. تیم اسکرام از نقش‌های زیر تشکیل شده است.

اسکرام مستر:

در پاسخ به سوال اسکرام مستر چیست باید بدانید که شخصی است که هدایت تیم را به عهده دارد و آن‌ها را برای رعایت قوانین و فرایندهای متدولوژی اسکرام، راهنمایی می‌کند. اما وظیفه اسکرام مستر چیست؟ اسکرام مستر وظیفه دارد تا تیم را به سمت بهبود مستمر هدایت کند و دائماً بپرسد که چگونه می‌توانیم کاری را که انجام می‌دهیم، بهتر انجام دهیم. اسکرام مستر همچنین مسئول به‌روز نگه‌داشتن scrum، مربیگری تیم، راهنمایی و آموزش را به عهده دارد.

مالک محصول (po):

حال که دانستید اسکرام مستر چیست اجازه دهید تا یکی دیگر از نقش‌های scrum را به شما معرفی کنیم. مالک محصول درواقع نماینده ذی‌نفعان و مشتریانی هستند که از نرم‌افزار استفاده می‌کنند. آن‌ها بر روی بخش تجاری تمرکز می‌کنند و مسئولیت بازگشت سرمایه (ROI) پروژه را به عهده دارند.

تیم:

منظور از تیم درواقع گروهی از متخصصان با دانش فنی لازم است که مسئولیت توسعه پروژه را به‌صورت مشترک به عهده داشته و وظیفه دارند تا توسعه نرم‌افزار را با سرعت هرچه بیشتر به عهده بگیرند.

مزایای روش اسکرام

اما اکنون که با متدولوژی اسکرام و تعریف آن آشنا شدید، شاید بخواهید بدانید که مزایای روش scrum چیست. باید بدانید که اسکرام مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های توسعه چابک داشته که در حال حاضر پرکاربردترین و قابل‌اعتمادترین چارچوب مرجع در صنعت نرم‌افزار است. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت مقیاس‌پذیری:

فرایندهای مدیریت پروژه اسکرام تکراری بوده و در دوره‌های کاری خاص مجدداً انجام می‌شوند. این امر منجر می‌شود تا تمرکز تیم بر روی عملکردهای مشخص برای هر دوره آسان‌تر شود. همین اتفاق باعث می‌شود تا تیم این قابلیت را پیدا کنند تا ماژول‌ها را از نظر عملکرد، طراحی، وسعت و ویژگی‌ها به‌صورت منظم، شفاف و ساده مقیاس‌بندی کنند.

مطابقت با انتظارات:

مشتریان به‌صورت مستمر انتظارات خودشان را بروز می‌دهند تا ارزشی را که می‌خواهند برای پروژه ایجاد کنند. تیم‌ها وظیفه دارند تا این انتظارات را برآورده کرده و با اطلاعات موجود، اولویت خودشان را مشخص کنند. به کمک دموهای اسپرینت، مالک محصول و یا مشتریان مشخص می‌کنند که آیا انتظارات آن‌ها برآورده شده است یا خیر و نتایج را به تیم‌های اسکرام منتقل می‌کنند.

انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات:

یکی از مهم‌ترین مزایای اسکرام این است که می‌تواند به‌سرعت به تغییرات ایجاد شده توسط نیازهای مشتریان و یا تحولات بازار واکنش نشان دهد.

کاهش زمان تا عرضه به بازار:

مشتریان می‌توانند قبل از آماده‌شدن کامل محصول و عرضه آن به بازار، از قابلیت‌های پروژه استفاده کنند.

کیفیت بالاتر نرم‌افزار:

روش و متدولوژی اسکرام و نیاز به دریافت نسخه کاربردی پس از هر بار تکرار، به دست‌یابی به نرم‌افزار با کیفیت بالاتر، کمک می‌کند.

پیش‌بینی‌های به‌موقع:

با استفاده از متدولوژی اسکرام، می‌توان تخمین زد که چه زمانی یک عملکرد خاص که هنوز در بک‌لاگ قرار دارد، در دسترس خواهد بود.

کاهش خطرات:

آن دسته از افرادی که می‌خواهند بدانند مزایای scrum چیست باید به این نکته واقف باشند که به کمک اسکرام می‌توان به‌صورت مؤثر ریسک‌ها و خطرات را شناسایی کرد و آن‌ها را از سر راه پروژه برداشت.

رویدادها در اسکرام

اما در این قسمت از مقاله اسکرام چیست زمان آن رسیده است تا شما را با رویدادهای اسکرام بیشتر آشنا کنیم. باید بدانید که هر یک از رویدادهای اسکرام می‌تواند باعث تسهیل در انطباق برخی از جنبه‌های فرایند، محصول، پیشرفت و یا روابط شود.

اسپرینت:

اسپرینت واحد اصلی کار برای تیم اسکرام است. اسپرینت را می‌توان یکی از ویژگی‌های اصلی که باعث ایجاد تفاوت بین scrum و سایر مدل‌ها ماند چابک شده است، دانست.

برنامه‌ریزی اسپرینت:

یکی دیگر از رویدادهای اسکرام، برنامه‌ریزی اسپرینت است. هدف از برنامه‌ریزی اسپرینت این است که مشخص کند چه کاری قرار است در اسپرینت انجام شود و چگونه انجام خواهد شد. این جلسه در ابتدای هر اسپرینت برگزار می‌شود و نحوه و رویکرد آن به پروژه از مراحل و مهلت‌های بک‌لاگ محصول، تعریف می‌شود.

اسکرام روزانه:

هدف از اسکرام روزانه، ارزیابی پیشرفت و روند تا پایان اسپرینت، همگام‌سازی فعالیت‌ها و ایجاد برنامه‌ای برای ۲۴ ساعت آینده است. اما در اسکرام روزانه وظیفه اسکرام مستر چیست؟ او وظیفه دارد تا سعی کند مشکلات و یا موانعی که پیش می‌آید را حل کند.

بررسی اسپرینت:

هدف از بررسی اسپرینت این است که نشان دهد چه‌کارهایی دررابطه‌با انباشتگی محصول برای تحویل‌های آینده تکمیل شده است.

مصنوعات اسکرام:

اما شاید شما هم با مفهوم مصنوعات اسکرام برخورد کرده باشید و بخواهید بدانید که منظور از مصنوعات اسکرام چیست. مصنوعات اسکرام برای تضمین شفافیت اطلاعات کلیدی در تصمیم‌گیری‌ها، طراحی شده‌اند.

بک‌لاگ محصول (PB):

بک‌لاگ محصول لیستی است که هر چیزی را که محصول برای جلب رضایت مشتریان بالقوه نیاز دارد، جمع‌آوری می‌کند. هدف از بک‌لاگ این است که صاحب محصول به این سوال پاسخ دهد که چه باید کرد؟

بک‌لاگ اسپرینت (SB):

این قابلیت زیرمجموعه‌ای از آیتم‌های بک‌لاگ محصول است که توسط تیم اسکرام انتخاب می‌شود. معمولاً بک‌لاگ اسپرینت را بر روی بردهای فیزیکی به نام برد اسکرام نمایش می‌دهند که تیم مدت‌زمان هر اسپرینت را تعیین کند.

افزایش (Increment):

منظور از افزایش مجموع تمام وظایف، موارد استفاده، داستان‌های کاربر، بک‌لاگ محصول و هر عنصری است که در طول اسپرینت توسعه‌یافته و در قالب نرم‌افزار در اختیار کاربر نهایی قرار می‌گیرد.

برنامه‌ریزی در اسکرام

اما در متدولوژی اسکرام باید به برنامه‌ریزی scrum نیز اشاره کنیم. جلسه برنامه‌ریزی اسپرینت در ابتدای هر اسپرینت برگزار می‌شود. همه اعضای تیم باید در جلسه شرکت کنند تا همگی بدانند که چه هدفی باید در آن اسپرینت خاص حاصل شود. از این نقطه تیم توسعه باید یک برنامه کاری برای دستیابی به هدف طراحی کرده و آن را ارائه دهد.

مشتری نتیجه‌ای را که باید در آن اسپرینت به دست آورد و الزامات محصول قابل دریافت را مشخص می‌کند. در این نقطه است که باید بحثی بین تیم اسکرام و مشتریان ایجاد شود که در آن تیم توسعه مشخص کند که کدام یک از درخواست‌ها قابل‌ارائه خواهد بود. در نهایت نیز اسکرام مستر و مالک محصول در خصوص نوع همکاری و الزامات آن صحبت کرده و تیم توسعه توضیح می‌دهد که چگونه برای دستیابی به هدف سازماندهی خواهد شد.

چارچوب scrum:

شما می‌توانید از چارچوبی مانند اسکرام استفاده کنید تا به شما کمک کند چگونه چابک باشید و ارتباطات و کارهای روزمره خودتان را به بهترین نحو انجام دهید. باید بدانید که چارچوب scrum اکتشافی است. منظور از اکتشافی بودن این چارچوب این است که مبتنی بر یادگیری مستمر و سازگاری با عوامل در حال نوسان است. در چارچوب scrum مشخص شده است که تیم در شروع یک پروژه همه چیز را نمی‌داند و باید از طریق تجزیه‌وتحلیل تکامل پیدا کند.

Scrum به‌گونه‌ای طراحی شده است که به تیم‌ها کمک می‌کند تا به طور طبیعی با شرایط متغیر و نیازهای کاربر، اولویت‌بندی مجدد در فرایند و چرخه‌های انتشار کوتاه سازگار شوند، دائماً یاد بگیرند و بهبود پیدا کنند. با اینکه چارچوب scrum ساختاریافته است، اما کاملاً قابل انعطاف خواهد بود؛ ازاین‌رو اجرای آن می‌تواند دقیقاً متناسب با نیازهای هر سازمانی باشد. شما همیشه می‌توانید راهی را که به بهبود ارتباطات، شفافیت و موفقیت در پروژه منتهی می‌شود را انتخاب کنید.

نقش فعلی شما کجاست؟

شما تنها در صورتی می‌توانید نهایت استفاده را از سیستم مدیریت پروژه scrum ببرید که به این سوال پاسخ شفاف و واضحی دهید: نقش فعلی شما کجاست؟ شما باید بدانید که در یک scrum چه نقشی به عهده دارید و بسته به نقشی که دریافت کرده‌اید، چه وظایفی بر عهده شما قرار گرفته است.

تنها در صورتی می‌توانید مطمئن باشید که از سیستم مدیریت پروژه scrum نتیجه دریافت می‌کنید که تمامی وظایف نقش فعلی خودتان را به نحو احسنت انجام دهید.

نتیجه‌گیری

scrum را می‌توان یک چارچوب مناسب برای توسعه برنامه‌ها و کارهای گروهی درون‌سازمانی دانست که استفاده از آن مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. هر scrum دارای سه نقش scrum مستر، مالک محصول و تیم توسعه است که پنج مرحله مختلف scrum را طبق برنامه‌ریزی قبلی طی خواهند کرد. ما در این مقاله به‌صورت کامل در خصوص سیستم مدیریت پروژه scrum صحبت کردیم و تمامی نکاتی که در خصوص دانستن scrum چیست باید بدانید را در اختیار شما قرار دادیم.

سؤالات متداول

scrum در چابک چیست؟

اسکرام زیرمجموعه از چابک بوده که چارچوبی را برای توسعه سریع‌تر و جامع‌تر فراهم می‌کند.

تفاوت scrum و چابک چیست؟

چابک فلسفه‌ای است که حول به‌کارگیری مجموعه از ارزش‌ها و اصول اصلی برای مدیریت کار و وظایف می‌چرخد. scrum یک روش چابک خاص است که برای ارائه یک پروژه استفاده می‌شود.

آیا scrum یک متدولوژی است؟

بله scrum یک متدولوژی بوده که متدولوژی آن یک سیستم مدیریت پروژه است که بر توسعه تدریجی متکی خواهد بود.

آیا scrum یک مهارت است؟

بله؛ scrum را می‌توان یک مهارت دانست که فراگیری آن می‌تواند منجر به افزایش سرعت و کیفیت توسعه نرم‌افزارها شود.

چرا از scrum استفاده می‌کنیم؟

scrum چارچوبی است که به تیم‌ها کمک می‌کند در کنار همکار کنند، می‌تواند باعث تضمین کیفیت محصول شود، از پرت شدن حواس تیم جلوگیری کرده و موانع و مشکلات را شناسایی و سپس رفع می‌کند.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
اسکرام چیست؟
فرمت PDF
9 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
172 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران