Agile چیست؟

Agile چیست؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۰۴ بهمن ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 6 دقیقه
۵
(۳)

مقدمه Agile چیست؟

مدیریت‌کردن پروژه‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها انجام شود. امروزه روش‌ها و متدولوژی‌های مختلفی برای مدیریت‌کردن انواع پروژه موجود است. یکی از محبوب‌ترین این متدها، متد اجایل یا agile است. اما agile چیست؟

agile یک روش مدیریت پروژه بوده که بر همکاری مداوم و تکرار استوار است. مدیریت پروژه agile براین‌اساس کار خواهد کرد که یک پروژه را می‌توان در طول مد زمان استفاده از آن با تغییرات سریع، بهبود بخشید. ما در این مقاله به‌صورت کامل در خصوص agile چیست، صحبت می‌کنیم.

اجایل یا agile چیست؟

اجایل یا agile چیست؟ اولین سؤالی که بعد از برخورد با این مفهوم با آن مواجه خواهید شد این است که agile یا اجایل چیست. توسعه نرم‌افزار Agile در واقع به گروهی از متدولوژی‌های توسعه نرم‌افزار بر اساس توسعه به روش تکرار اشاره داد. در این روش نیازمندی‌ها و راه‌حل‌ها از طریق همکاری بین تیم‌های متقابل خودسازماندهی شده، تکامل پیدا می‌کند. روش‌های Agile یا فرایندهای Agile به‌طورکلی یک فرایند مدیریت پروژه منظم را ترویج خواهند کرد.

شاید بپرسید که فرایند مدیریت Agile چیست و چگونه اجرا می‌شود. این فرایند که بررسی برنامه و انطباق مکرر آن را مدنظر قرار می‌دهد، به‌عنوان یک فلسفه رهبری نیز شناخته می‌شود. در این فلسفه اصل بر روی تشویق به کار تیمی، خودسازماندهی و مسئولیت‌پذیری خواهد بود؛ ازاین‌رو می‌توان عنوان کرد که فرایند مدیریت اجایل یا agile مجموعه از بهترین شیوه‌های مهندسی باهدف امکان تحویل سریع نرم‌افزار باکیفیت بالا است که با یک رویکرد تجاری که توسعه را با نیازهای مشتری و اهداف شرکت هماهنگ می‌کند، شناخته می‌شود.

پس در پاسخ به توسعه اجایل یا agile چیست می‌توان گفت که این توسعه به هر فرایند توسعه‌ای اشاره دارد که با مفاهیم مانیفست Agile یا اجایل همسو باشد. این مانیفست توسط گروهی متشکل از ۱۴ شخصیت برجسته در صنعت نرم‌افزار توسعه داده شده است.

اسکرام چیست؟

بعد از پاسخ به سؤال Agile چیست، شاید زمان آن رسیده تا در خصوص SCRUM نیز کمی صحبت کنیم. SCRUM را می‌توان زیرمجموعه‌ای از Agile دانست. اسکرام یک چارچوب فرایندی سبک برای توسعه Agile بوده و بسیار پرکاربرد است. یک فرایند SCRUM باتکیه‌بر مفاهیم و شیوه‌های به خصوصی از سایر فرایندهای Agile متمایز می‌شود؛ ازاین‌رو یک اسکرام به سه دسته نقش‌ها، مصنوعات و جعبه‌های زمانی تقسیم خواهد شد.

اما وجه تمایز اسکرام و Agile چیست. باید بدانید که اسکرام بیشتر برای مدیریت نرم‌افزارهای پیچیده و توسعه محصول با استفاده از شیوه‌های تکراری و افزایشی استفاده می‌شود. اسکرام می‌تواند به طور قابل‌توجهی بهره‌وری را افزایش داده و زمان رسیدن به مزایا را کاهش دهد. فرایندهای اسکرام به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که به‌آرامی با الزامات در حال تغییر سازگار شوند. همچنین می‌توانند محصولی تولید کنند که اهداف تجاری در حال تحول را برآورده کند.

 

الزامات اسکرام چیست؟

در ادامه مقاله اجایل یا agile چیست، به بررسی اسکرام پرداختیم. اما آیا می‌دانید که الزامات اسکرام چیست؟ اسکرام نه‌تنها فرم موردنیاز را تعریف می‌کند، می‌تواند عنوان کند که آن‌ها در بک‌لاگ (Backlog) محصول جمع‌آوری می‌شوند؛ ازاین‌رو به‌طورکلی به آن‌ها عنوان اقلام بک‌لاگ محصول یا به‌اختصار PBIs می‌گویند. باتوجه‌به ماهیت جعبه زمانی یک اسپرینت، می‌توانیم چنین برداشت کنیم که اجرای هر مجموعه به زمان بسیار کمتری از مدت‌زمان اسپرینت نیاز خواهد داشت.

اکثر پروژه‌های اسکرام از روش XP (برنامه‌نویسی شدید) استفاده می‌کنند. این روش یک درخواست ویژگی را به‌عنوان داستان کاربر توصیف خواهد کرد. از مهم‌ترین الزامات استاندارد معقول که در بک‌لاگ محصول یافت می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• داستان کاربر
• داستان
• کاستی

 

 

نقش‌های اسکرام چیست؟

اجازه دهید تا در این قسمت از مقاله اجایل چیست در خصوص نقش‌های اسکرام بیشتر صحبت کنیم. در اسکرام به نقش عمده وجود دارد: اسکرام مستر، مالک محصول و تیم. افرادی که این نقش‌ها را ایفا می‌کنند، به طور روزانه با یکدیگر همکاری خواهند کرد. بدین صورت در جریان روند اطلاعات و حل سریع مسائل قرار گرفته و دراین‌خصوص اطمینان کسب می‌کنند. اما اجازه دهید تا این نقش‌ها را به شما بیشتر معرفی کنیم:

اسکرام مستر:

اسکرام مستر به‌عنوان نگهدارنده اصلی فرایند شناخته می‌شود؛ ازاین‌رو به اسکرام مستر مسئول اجرایی فرایند گفته می‌شود. او وظیفه دارد تا تمامی موانعی که بر روی بهره‌وری تأثیر می‌گذارد را از میان بردارد. از سوی دیگر به مالک محصول آموزش می‌دهد که چگونه بازدهی سرمایه را به حداکثر برساند و از طریق اسکرام به اهداف خود برسد. اسکرام مستر همچنین می‌تواند با توانمندسازی، تیم توسعه را روبه‌جلو حرکت دهد.

مالک محصول:

مالک محصول، حافظ الزامات است. در عمل مالک محصول، رابط بین کسب‌وکار، مشتریان و نیازهای مرتبط با محصول آن‌ها و تیم است. مالک محصول تیم توسعه را از درخواست‌های مربوط به ویژگی‌ها و رفع اشکال مطلع می‌کند. او همچنین تنها نقطه تماس برای همه سؤالات در مورد الزامات محصول است. مالک محصول از نزدیک با تیم همکاری می‌کند تا الزامات فنی و کاربر را تعریف کند.

تیم:

تیم یک گروه خودسازمانده و متقابل از افراد است. این بخش کار عملی توسعه و آزمایش محصول را به عهده دارد. از آن جایی که تیم، مسئول تولید محصول است، باید اختیار تصمیم‌گیری در مورد نحوه انجام کار را داشته باشد. ازاین‌رو خود تیم تصمیم می‌گیرد که اعضای تیم چه کاری انجام دهند، چگونه تقسیم وظایف کنند و … . به‌صورت معمول، تعداد اعضای تیم بین ۵ تا ۹ نفر است. تعداد بیشتر ارتباط را دشوار کرده و باعث کاهش بهره‌وری خواهد شد.

 

مزایای agile چیست؟

 

اجایل یا agile چگونه در پول شما صرفه‌جویی می‌کند؟

بعد از اینکه به‌صورت کامل در خصوص اینکه agile چیست و تفاوت بین اسکرام و اجایل چیست صحبت کردیم، زمان آن رسیده است تا در خصوص مزایا و ویژگی‌های آن نیز صحبت کنیم. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از اجایل این است که می‌تواند به سازمان‌ها و شرکت‌ها در ذخیره هرچه بیشتر پول کمک کند. Agile دارای انعطاف‌پذیری بالایی است؛ ازاین‌رو اجازه نمی‌دهد تا بعد از برخورد با مشکلات زیاد، سودآوری کسب‌وکارتان را متوقف کنید.

اما دیگر مزایای Agile چیست که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود؟ به کمک اجایل می‌توانید دقیقاً به همان محصولی دست پیدا کنید که فکرش را می‌کنید. تولید نرم‌افزار سفارشی گران بوده و ممکن است محصول نهایی آن چه که شما نیاز دارید، نباشد. اما بعد از اینکه دانستید Agile چیست و چه مزایای دارد، می‌توانید این ریسک را کاهش دهید؛ ازاین‌رو با Agile تضمین می‌کنید که سرمایه‌گذاری شما در نرم‌افزار، نتیجه خواهد داد.

استفاده از Agile باعث کاهش فرسودگی و گردش مالی خواهد شد. از سوی دیگر، می‌تواند هدررفت را به‌شدت کاهش دهد. اگر بپرسید که دیگر ویژگی‌های اجایل چیست، باید به این نکته اشاره کرد که به کمک آن دیگر زمان زیادی را صرف ویژگی‌های غیرضروری نمی‌کنید؛ به همین دلیل بودجه مشتری را هدر نخواهی داد. از سوی دیگر، رویکرد کار تیمی به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا محصول باکیفیت بالاتری را سریع‌تر آماده کنند. دلیل این امر نیز آن است که همه می‌دانند چه کاری را باید انجام داد.

 

برخی از معیارهای Agile که می‌توانم برای گزارش‌دهی استفاده کنم چیست؟

اینکه معیارهای اندازه‌گیری برای گزارش‌دهی در Agile چیست، می‌تواند سؤال مهمی باشد. قبل از اینکه در خصوص معیارها اندازه‌گیری Agile صحبت کنیم، باید بدانید که دو فیلتر اصلی قبل از اندازه‌گیری وجود دارد که باید به آن توجه کرد. اول این است که آیا اندازه‌گیری آماده‌سازی ارزش را تسریع می‌کند و آیا این اندازه‌گیری اعتماد را افزایش می‌دهد. آن چیزی که در معیارهای اندازه‌گیری اجایل مهم است، تحویل ارزش به‌جای تحویل خروجی است.

از سوی دیگر، کاری که در اجایل باید انجام داد، ثبات انگیزه در سرعت است، نه سرعتی که در حال تغییر باشد؛ به همین دلیل باید انگیزه‌هایی را برای افزایش سرعت قرار دهیم. حال باز هم به سؤال ابتدایی بازمی‌گردیم. معیارهای اندازه‌گیری برای گزارش‌دهی در Agile چیست؟ این معیارها به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند.

نمونه معیارهای عملیاتی:

  •  زمان بین شروع و اتمام فرایند تولید
  •  زمان چرخه
  •  نمودارهای سوختگی
  •  نمونه معیارهای خروجی

توان عملیاتی:

  •  مدل ارزیابی Agile
  •  کیفیت فنی، اندازه‌گیری نقص، پوشش کد
  •  تعداد ویژگی‌ها و …
  •  نمونه معیارهای نتیجه / ارزش

 روحیه تیم:

  •  رضایت مشتری / NPS
  •  ارزش تجاری
 

تیم‌های توزیع شده agile چیست؟

چگونه با تیم‌های توزیع شده در Agile برخورد کنم؟

یکی دیگر از سؤالات مهم و کاربردی این است که نحوه برخورد با تیم‌های توزیع شده در Agile چیست؟ این سؤال دو بعد مختلف دارد. اول اینکه تیم‌های توزیع شده دارای اعضای تیمی از راه دور است یا تمام تیم‌های محلی دست‌نخورده‌اند، اما در مکان‌های جغرافیایی مختلفی قرار دارند. پیشنهاد ما این است که از گزینه اول به هر قیمتی که شده است، استفاده نکنید!

تیم‌های دست‌نخورده در مکان‌های جغرافیایی مختلف

یکی از بهترین نوع تیم‌های توزیع شده که مورد استقبال سازمان‌ها قرار دارند، تیم‌های دست‌نخورده در مکان‌های جغرافیایی مختلف است. این تیم‌ها بهترین نتایج را به همراه دارند. افرادی که در این تیم‌ها کار می‌کنند، اطلاعات کافی را در اختیار دارند؛ ازاین‌رو خود تیم‌ها مشکلات را حل خواهند کرد و سازمان‌ها باید به آن‌ها اعتماد کرده، بودجه در اختیارشان قرار دهد و حمایتشان کند.

تیم‌هایی با اعضای از راه دور

در ادامه مقاله Agile چیست و راه‌های برخورد با تیم‌های توزیع شده، به تیم‌هایی با اعضا از راه دور رسیدیم. این مدل از تیم‌ها به دلیل ایجاد اختلال‌های ارتباطی زیاد، می‌توانند مشکلات فراوانی را به وجود بیاورند. یکی از این مشکلات این است که تیم در خصوص محصولات، آگاهی کافی را پیدا نخواهد کرد. اما بهترین راه‌حل برای حل این مشکل در تیم‌های توزیع Agile چیست؟ باید سعی کنیم تا تیم‌هایی با افراد محلی ایجاد کرد.

اجایل یا agile چگونه با DEVOPS ارتباط دارد؟

می‌دانید که نحوه برقراری ارتباط بین DEVOPS و Agile چیست؟ درحالی‌که هم اجایل یا agile و هم DEVOPS به‌عنوان جنبش‌های روش‌شناختی مستقل شناخته می‌شوند، اما در تعدادی ویژگی‌های دیگر مانند بهبود کارایی و سرعت تیم‌ها مشترک هستند. به همان نسبتی که سازمان‌ها چابک‌تر می‌شوند، مجموعه مهارت‌های مدیریت پروژه خود را هم اصلاح می‌کنند. از سوی دیگر این سازمان‌ها به تیم‌های فنی وابسته بوده که بتوانند سرعت خود را حفظ کرده و انعطاف‌پذیری خاصی داشته باشند.

اما رویکرد DEVOPS در Agile چیست؟ این رویکرد به گروه‌های توسعه‌دهنده کمک می‌کند تا ابزارهای جدید، اتوماسیون و استراتژی‌های فرهنگی مختلف برای تغییر را به کار بگیرند. همین رویکرد می‌تواند باعث شود تا تیم‌های محصول دست در دست توسعه‌دهندگان و آزمایش‌کنندگان قرار دهند. بدین صورت اطمینان حاصل می‌شود که همه از آگاهی زمینه‌ای مشترکی برخوردار هستند. اگر بپرسید که مزیت این رویکرد در Agile چیست، باید بگویم که در نهایت باعث افزایش کیفیت محصول در زمان کمتر خواهد شد.

 

بهترین رویکرد پذیرش agile چیست؟

بهترین رویکرد پذیرش اجایل به فاکتورهای مهم سازمانی بازمی‌گردد

 

بهترین رویکرد جامع برای پذیرش Agile چیست؟

حال که به‌صورت کامل دانستید که Agile چیست و چه کاربردهایی دارد، شاید بپرسید که بهترین رویکرد جامع برای پذیرش اجایل یا agile چیست؟ برای پاسخ‌دادن به این سؤال باید به فاکتورهای بسیار مختلفی توجه کرد. از جمله این فاکتورها می‌توان به نیازهای تجاری، اندازه شرکت، ساختار سازمانی و … اشاره کرد. تا حد بسیار زیادی، فرمول موفقیت مستلزم گنجاندن تمام جنبه‌های کسب‌وکار خواهد بود. تفکر سیستمی، یعنی درک این که همه حوزه‌های شرکت به ارائه ارزش دست می‌یابند و با هم، کار می‌کنند.

از سوی دیگر، کسب‌وکارها به‌احتمال زیاد مجبور به تغییر ساختار و سبک‌های مدیریتی برای دستیابی به همسویی سازمان خواهند شد. بهترین نتایج زمانی اتفاق می‌افتد که تیم رهبری، با دیدی باز به فرصت‌ها در هنگام همکاری بپردازد. اگر باز بپرسید که بهترین رویکرد جامع برای پذیرش Agile چیست، پاسخ می‌دهیم که: بهترین رویکرد هنگام درنظرگرفتن پذیرش اجایل، به سازمان شما و فاکتورهای مهم آن بستگی خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله به‌صورت کامل در خصوص اینکه Agile چیست صحبت کردیم. مشاهده کردید که اجایل به متدولوژی‌های توسعه نرم‌افزار اشاره دارد که حول ایده توسعه تکراری متمرکز است. به کمک اجایل می‌توان ارزش را سریع‌تر، باکیفیت بیشتر و پیش‌بینی‌پذیری بالاتری ارائه کرد. همچنین اشاره کردیم که مزایای اجایل چیست و دیدیم که استفاده از این روش هم برای مشتری، هم برای فروشندگان و هم‌تیم‌های توسعه مفید خواهد بود. این مزایا عبارت خواهند بود از سادگی، حذف اضافات، ارتقا تضمین و … .

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
288 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

دانلود کتاب معماری میکروسرویس

همین الان نام و ایمیل را وارد کنید، کمتر از 30 ثانیه دانلود کنید.
دانلود رایگان کتاب میکروسرویس (PDF)
close-link
الکامپ ۲۷ با خبرهای هیجان انگیز در راه است | تنها چند روز تا شروع جشنواره 
از شروع جشنواره با خبر شو
close-image