Statisticsها در چه شرایطی توسط SQL Server به طور خودکار به‌روز می‌شوند

Statisticsها در چه شرایطی توسط SQL Server به طور خودکار به‌روز می‌شوند

نوشته شده توسط: تورج عزیزی
۱۹ مرداد ۱۳۹۴
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۵
(۱)

مقدمه

سلام؛ خواننده این مقاله نیاز دارد تا پیش از مطالعه با مفهوم Statistics در SQL Server آشنا باشد. statistic ها نقش مهمی در تولید پلن اجرا برای یک کوئری دارند. تخمین تعداد ردیف های در گردش در یک پلن اجرا با تکیه بر این اشیا انجام می شود و به روز نبودن این آمار می تواند به تولید پلن اجرای ناکارآمد و در نهایت تضعیف Performance منجر شود.

قابلیتی در SQL Server وجود دارد به نام Auto Update Statistics که جزو Option های دیتابیس به حساب می آید و وقتی فعال باشد باعث می شود تا در صورتی که میزان تغییرات در داده های جدول از یک حد آستانه عبور کند به طور خودکار بروز شود:
گزینه Auto Create Statistics را همیشه فعال نگهدارید، این گزینه باعث می شود SQL Server شیء آمار را به ازای ستونی که ایندکس روی آن وجود ندارد (اما نیاز به داشتن آمار روی آن جهت تخمین تعداد رکوردهایی که شرط خاصی را ارضاء می کنند) به طور خودکار ایجاد کند. این نوع اشیای آمار با پیشوند _WA_ شروع می شود.

 در یک جدول عادی و موقت زمانی که هر یک از این شرایط رخ دهد آمار در هنگام اجرای کوئری وابسته به این آمار بروز می شود:

 • اندازه جدول از ۰ ردیف به بیش از آن افزایش یافته است.
 • تعداد ردیف ها در هنگام جمع آوری آمار ۵۰۰ یا کمتر بوده و مقدار colmodctr ستون ابتدایی در آمار به بیش از ۵۰۰ افزایش یافته است.
 • تعداد ردیف ها در هنگام جمع آوری آمار بیش از ۵۰۰ بوده و مقدار colmodctr ابتدایی در آمار به بیش از ۵۰۰ + ۲۰% از تعداد ردیف ها افزایش یافته است.
به عنوان مثال در دیتابیس AdventureWorks جدول Sales.SaleOrderDetails دارای ۱۲۱۳۱۷ رکورد است در این صورت اگر به تعداد حاصل از فرمول زیر (۲۴۷۶۴) تغییر در این جدول اتفاق بیفتد (اعم از درج، حذف یا به روز رسانی به ازای هر ردیف (ممکن است یک دستور UPDATE به عنوان مثال اجرا شود اما همه رکورد ها را بروز کند)) Statistics روی این شیء به طور خودکار بروز می شود:

(۱۲۱۳۱۷ * ۰.۲۰) + ۵۰۰ = ۲۴۷۶۴
کوئری زیر تعداد ۲۴۷۷۵ تغییر را اعمال کرده که باعث می شود آمار این جدول قدیمی محسوب شوند و تنها در زمان اجرای کوئری است که بروز رسانی خودکار آمار انجام می شود:
BULK INSERT AdventureWorks2012.Sales.TestSalesOrderDetail
FROM 'C:\SQLStuff\Statistics\Data\sod.txt'
WITH
(
DATAFILETYPE = 'native',
TABLOCK
);
(۲۴۷۷۵ row(s) affected)

اگر پلن اجرای یک کوئری در cache باشد و کوئری مجدداً اجرا شود بروز بودن آمار چک می شود در صورت بروز نبودن پلن اجرا از cache حذف می شود و کوئری منتظر می ماند تا آمار بروز شده و پلن دوباره بر اساس آمار بروز شده ساخته می شود مگر اینکه گزینه Auto Update Statistics Async فعال باشد که در اینصورت کوئری  بر اساس آمار قدیمی اجرا می شود (این پلن اصطلاحاً پلن SubOptimal نامیده می شود ) و در پس زمینه آمار بروز می شود در اجرای بعدی از آمار بروز برای ساخت پلن جدید استفاده شود.

شیء آمار به ازای  Table Variable ساخته نمی شود و تخمین تعداد رکورد ها در این جداول همیشه یک رکورد است! در صورتی که تعداد کمی رکورد در این جدول درج می شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر رکورد های زیادی درج شوند باید از گزینه Option (Recompile) استفاده شود تا کوئری پس از درج رکوردها دوباره بر اساس تعداد رکوردهای جدید compile شود.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تورج عزیزی
مقالات
17 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تورج عزیزی
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای مهندس تورج عزیزی
   جناب آقای مهندس از مقالات شما در این سایت بسیار ممنونم مقالات شما بسیار عالی هستند از بابت این مقاله مفید و ارزنده هم بسیار ممنونم.
   با تشکر از شما

  • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای مهندس تورج عزیزی
   جناب آقای مهندس از مقالات شما در این سایت بسیار ممنونم مقالات شما بسیار عالی هستند از بابت این مقاله مفید و ارزنده هم بسیار ممنونم.
   با تشکر از شما

  •    بنده در سایت نیک آموز بطور مفصل تعریف آمار رو دیدم ولی جهت اشاره خلاصه‌ به کارکرد آمار باید گفت، Query Optimizer از آمار پراکندگی برای انتخاب بهترین پلن برای اجرای کوئری استفاده میکنه. در واقع “آمار” نشانگر میزان توزیع داده در یک یا چند فیلد(ستون) هستند. حالا اگر Query Optimizer آماری از داده‌ها را در اختیار نداشته باشه قاعدتا راهی برای مقایسه کارایی پلنهای مختلف نخواهد داشت و لذا به سمت اسکن ساده جدول یا ایندکس‌ها خواهد رفت و طبیعتا زمان بیشتری رو صرف اجرای کوئری خواهد نمود.

  •    سلام
   ضمن تشکر اگه موضوع یکم بازشه بیان بشه و از مقدمان بیشتر بگید ممنون میشم

  •    سلام

   ممنون ،بسیار عالی بود
  •  مقاله معرفی آمار در SQL Server رو ارسال کردم به زودی پس از تایید مدیریت محترم سایت در صفحه اول خواهید دید.

  •  ممنون عالی بود ولی می تونست کاملتر بیان بشه . مثلا در مورد پلن ها توضیح بیشتر می دادید . بازم ممنون

  •  خیلی خوب بود
   ولی کاش یه کم در مورد پیشنیازاش اول  می گفتین تا درکش بهتره بشه

  •  سلام
   ضمن تشکر فراوان از جناب آقای عزیزی
   همانطور که خودتون در اول مقاله فرمودین پیش نیاز درک بهتر مقاله آشنایی با Statistics در SQL  
   هست  در صورت امکان یک لینک برای مطالعه این مبحث معرفی بفرمایید
   متشکرم   

  •  سلام
   خیلی عالی بود خواهشا در صورت امکان منابع نقالات برای مطالعه بیشتر بیان بشه چون با تمام خوبی های که مقالات دوستان دارن ولی جای مطالعه بیشتر را داره

 • 1
 • 2
هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image