معرفی سال ۲۰۲۱ به عنوان سال مهندسی داده

معرفی سال ۲۰۲۱ به عنوان سال مهندسی داده

نوشته شده توسط: مجتبی بنائی
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
آخرین بروزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 9 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

وب سایت استریم‌ستز که در حوزه تولید‌ نرم‌افزارهای ETL‌ و انتقال داده فعالیت می‌کند، اخیراً مطلبی را با عنوان «۲۰۲۱: سال مهندسی داده» منتشر کرده است که در این مقاله به بررسی دو دلیل اصلی ارائه شده توسط این شرکت در خصوص این نامگذاری می‌پردازیم

پیش‌بینی متوسط درآمد ۱۶۶ هزار دلار در سال

هر چند تفکیک بین مهندس داده، تحلیل گر و دانشمند داده هنوز در بین شرکت‌های پژوهشی کسب و کار، کاملاً شکل نگرفته است و در بسیاری از دسته‌بندی‌های مشاغل، مهندسی داده زیرمجموعه دانشمندان داده قرار می‌گیرد اما در یک‌سال اخیر، عنوان شغلی مهندسی داده در بسیاری از فهرست‌های مشاغل مورد نیاز حوزه فناوری ظاهر شده است.

شرکت روبرت‌هاف یکی از شرکت‌های معتبر و فعال در حوزه کاریابی با قدمتی حدود هفتاد سال در آمریکا که سال ۲۰۲۰ به عنوان شرکت برتر در حوزه تامین نیرو توسط فوربس معرفی شد، اخیرا لیستی از مشاغل با بیشترین درآمد را منتشر کرده است که مهندسی داده با درآمد متوسط ۱۶۶ هزار دلار درسال، در صدر این فهرست قرار گرفته است. البته این درآمد میانه آماری افراد با این تخصص است . نکته دیگری که در این فهرست مشاهده می‌شود عنوان «مهندس کلان‌داده» به جای مهندس داده است که چون امروزه بحث داده و کلان‌داده در حال تبدیل به یک مفهوم است (ر.ک. چرا کلان‌‌داده تا پنج سال آینده وجود نخواهد داشت؟ ) ، این عنوان شغلی را می‌توانیم معادل مهندس داده، در نظر بگیریم.

سریعترین میزان رشد

یکی دیگر از عواملی که باعث شده است مهندسی داده توسط استریم‌ستز برای نامگذاری سال ۲۰۱۲ در حوزه مشاغل آی‌تی معرفی شود، نرخ رشد نیاز صنعت به آن در چند سال اخیر بوده است.
در گزارش سالیانه مشاغل شرکت Dice رشد نیاز به این حرفه در یک سال منتهی به ۲۰۲۰ حدود پنجاه درصد و بسیار بالاتر از سایر مشاغل آمده است.
پیش‌بینی می‌شود این رشد در چند سال آینده هم تداوم داشته باشد .اگر به این حوزه علاقه‌مند شده‌اید اما با مجموعه مهارت‌های یک مهندس داده آشنا نیستید. ما فهرست مهارت‌های مورد نیاز یک مهندس داده را در مقاله  مهندسی داده : نیاز امروز شرکت‌های داده‌محور ایرانی توضیح داده‌ایم

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
مجتبی بنائی
مقالات
5 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
3 دوره توسط این نویسنده
مجتبی بنائی

دانشجوی دکترای نرم‌افزار دانشگاه تهران، مدرس دانشگاه و فعال در حوزه مهندسی‌ نرم‌افزار و علم داده که تمرکز کاری خود را در چند سال اخیر بر روی مطالعه و تحقیق در حوزه کلان‌داده و تولید محتوای تخصصی و کاربردی به زبان فارسی و انتشار آنها در سایت مهندسی داده گذاشته است. مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و طراحی سامانه‌های مقیاس‌پذیر اطلاعاتی از دیگر فعالیتهای صورت گرفته ایشان در چند سال گذشته است.مهندس بنائی همچنین: مدرس دوره‌های BigDataی نیک آموز، دانشجوی دکترای نرم افزار و مدرس دانشگاه تهران، مجری و مشاور پروژه‌های کلان‌داده در سطح ملی و بین المللی، فعال در حوزه تولید محتوای تخصصی در زمینه پردازش داده می باشد.

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران