روش های بکاپ گیری در SQL Server

۳.۹
(۱۶)

بکاپ گیری در SQL Server به‌عنوان فردی که وظیفه نگهداری دیتابیس‌ها در سازمان‌ها را برعهده داره، یکی از وظایف اصلی و قابل توجه او است؛ چراکه باید به سازمان یکسری تعهداتی بدهد تا حداقل یک نسخه از دیتاهایی که درحال ذخیره‌سازی در دیتابیس‌ها هستند، در جایی دیگر ذخیره‌سازی شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مواردی مانند مکانیزم‌های انواع بکاپ در sql server را دانسته و به‌درستی از آن‌ها استفاده شود.

بسته به اینکه چه مدل و چه حجم دیتاهایی در سازمان وجود دارد، از مدل‌های مختلفی از مکانیزم‌های بکاپ گیری در SQL Server استفاده می‌کنیم. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به‌صورتی که اگر حجم دیتاها کم باشد، می‌توانیم از روش‌های بسیار ساده‌تر استفاده کنیم و یا اگر خیلی گسترده‌تر باشد و داده‌های ما در حد اینترپرایز است، باید از مکانیزم‌های بکاپ گیری پیشرفته‌تر استفاده نماییم. در این ویدئو قصد داریم به ۵ روش انواع بکاپ در sql server بپردازیم.

دوره آموزشی نگهداری از بانک‌های اطلاعاتی در SQL Server نیک آموز

چرا باید از بکاپ گیری در SQL Server استفاده کرد؟

امروزه وارد هر شرکت یا سازمانی شوید، خواهید دید که مهم‌ترین دارایی آن‌ها، اطلاعات مشتریان و داده هستند که بنا به هردلیلی، ممکن است دیتابیس آن سازمان آسیب ببینید؛ بنابراین، تهیه Backup از دیتابیس الزامی است. این درحالی است که اکثر سازمان‌‌ها، متخصصان دیتابیس را برای حفظ و نگهداری از آن استخدام می‌‌کنند تا قبل از رخداد یک مشکل، آن فرد سریع ‌تر وارد عمل شود و اقدامات لازم را انجام دهد.

تهیه Backup در SQL Server یک امر ضروری برای حفظ اطلاعات در دیتابیس است. دانستن روش‌های بکاپ گیری در SQL Server برای انجام بهتر این کار لازم است. در ادامه، انواع بکاپ در sql server را بررسی می‌کنیم.

انواع بکاپ در sql server

در این بخش قصد داریم ۵ مدل از انواع بکاپ در sql server را مورد بررسی قرار دهیم که بسته به نیاز، می‌توان از هرکدام استفاده کرد.

روش Full Backup

از معمول‌ترین روش‌ها از انواع بکاپ در sql server، روش Full Backup است که به آن Database Backup نیز گفته می‌شود. در این نوع بکاپ گیری، از دیتابیس موجود به‌همراه Transaction Log های موجود در آن Backup گرفته می‌شود و با این روش، شما به‌راحتی می‌توانید اطلاعات خود را بازیابی (Recover) کنید. این روش از ساده‌ترین روش‌های بازیابی اطلاعات است؛ چراکه تمامی اطلاعات در یک فایل بکاپ جای گرفته‌اند و یکجا بازیابی می‌شوند.

روش فول بکاپ برای سازمانی‌هایی کاربرد دارد که کوچک بوده و می‌توان به‌صورت روزانه از آن بکاپ گرفت. همچنین زمان کوتاه‌تری برای بکاپ گیری در SQL Server مصرف می‌شود و تمام آبجکت‌ها نیز در این بکاپ، جای دارد.

روش Full Backup در انواع بکاپ در sql server

روش Differential Backup

یکی دیگر از انواع بکاپ در SQL Server، روش Differential است. در این روش، فقط از تغییراتی که در Database موردنظر از آخرین فول بکاپ گرفته شده انجام شده است، Backup گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که اگر از دیتابیس شما تاکنون بکاپی گرفته نشده باشد، اولین بار که به صورت Differential بکاپ بگیرید، از تمامی اطلاعات دیتابیس بکاپ گرفته می‌شوند.

درواقع در این روش بکاپ گیری در SQL Server، اگر شما یک Full Backup و پس از آن یک Differential Backup بگیرید، اطلاعات موجود در Differential Backup شما فقط شامل اطلاعات تغییر کرده بعد از فول بکاپ است. زمانی‌که قصد دارید بکاپی از SQL Server خود را بازیابی کنید، کافیست ضمن بازگردانی آخرین Full Backup، فقط اطلاعات موجود در آخرین Differential Backup را نیز بازیابی کنید تا اطلاعات به‌صورت کامل بازیابی شوند. در این حالت، سایر Differential Backup های موجود، نادیده گرفته می‌شوند.

از کاربرد این روش از انواع بکاپ در sql server، فرض کنید یک دیتابیس چند ترابایتی داریم. اگر بخواهیم یک فول بکاپ از آن تهیه کنیم، شاید تا ۱۰ ساعت زمان لازم باشد تا فول بکاپ آن کامل شود تا بتوانیم در جایی آن را ذخیره کنیم.

روشی که برای بکاپ گیری در SQL Server در این حالت می‌توان استفاده کرد، این است که به‌صورت هفتگی یا ماهیانه یا چندماه درمیان، این زمان بستگی به دیتابیسی دارد که در سازمان است، و باتوجه به اولویت و اهمیت دیتاها می‌توانید ماهیانه یک فول بکاپ بگیرید و در میان آن و در طول ماه، از مکانیزم Differential Backup استفاده کنید. این نوع بکاپ، تغییراتی که نسبت به فول بکاپ گذشته اعمال شده است را پشتیبان‌گیری می‌کند.

روش Transaction Log Backup

روش بعدی از انواع بکاپ در sql server، روش Transaction Log Backup است. در صورتی که Recovery Model پایگاه داده‌های شما در حالت Full یا Bulk-Logged قرار داشته باشد، این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید از Transaction Log های خود نیز بکاپ تهیه کنید. اگر شما در ساختار خود، Transaction Log Backup را دیده باشید و به‌همراه آن Full Backup نیز داشته باشید، این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا چیزی شبیه به Restore Point ویندوز را برای SQL Server ایجاد کنید؛ به این معنا که اگر شخصی به‌صورت عمدی و یا تصادفی، کلیه اطلاعات موجود در دیتابیس‌های شما را حذف کند، شما می‌توانید با استفاده از این بکاپ‌ها، اطلاعات خود را به حالت عملیاتی قبل از حذف اطلاعات بازیابی کنید.

روش لاگ بکاپ در بکاپ گیری در SQL Server برای سیستم‌های امنیتی به‌شدت کاربردی است. اگر شما بخواهید تا لحظه‌ای که دقیقاً یک رخدادی اتفاق افتاده، دیتاها را بازگردانی کنید، لازم است از  Log Backup نیز استفاده کنید. این روش از انواع بکاپ در sql server، از لاگ فایل‌ها استفاده می‌کند. شما می‌توانید تا آخرین لحظه‌ای که دیتا درون لاگ ذخیره شده است را بکاپ بگیرید.

انواع بکاپ در sql server

روش File Backup

این روش بکاپ گیری در SQL Server به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید بجای اینکه از کل Database بکاپ تهیه کنید، چندین فایل Data در Database خود بسازید و از هر فایل، به‌صورت مستقل Backup تهیه کنید. یکی از دلایل مهم استفاده از این روش از انواع بکاپ در sql server، زمانی است که شما یک دیتابیس دارید که دارای چندین فایل با حجم‌های زیاد است و می‌خواهید هرکدام از این فایل‌ها را به‌صورت جداگانه و مستقل Backup بگیرید.

باید توجه داشته باشید که در اغلب موارد در بکاپ گیری در SQL Server شما فقط یک فایل در Database خود دارید که معمولاً این روش به کار شما نمی‌‌آید. این نوع از انواع بکاپ در sql server معمولاً در محیط‌های Enterprise انجام می‌شود که حجم عظیمی از اطلاعات در آن وجود دارد.

 کاریرد این روش از آنجایی مشخص می‌شود که در دیتابیس‌های بسیار بزرگ، لازم است که جداول بزرگ، پارتیشن‌بندی شوند. برای مثال، یک جدول چند میلیارد رکوردی دارید. لازم است که بگوییم هر سال یا هر ماه یا هر روز در یک FileGroup جداگانه ذخیره شود. زمانی که شما محل ذخیره‌سازی داده‌ها را در جاهای مختلف دیسک قرار می‌دهید، درواقع شما می‌خواهید از آن فایل گروپ‌ها نیز جداگانه بکاپ بگیرید که این حالت، از نوع فول بکاپ است.

روش Partial Backup (بکاپ گیری جزئی)

بکاپ‌گیری جزئی روش دیگری از انواع بکاپ در sql server است که از نسخه SQL Server 2005 معرفی گردید. این نوع بکاپ به شما این امکان را می‌دهد تا از Primary FileGroup ها، تمامی FileGroup های خواندنی – نوشتنی (Read – Write) و تمامی File های تعریف‌شده به‌صورت اختیاری، بکاپ تهیه کنید. این نوع بکاپ گیری در SQL Server یک مزیت به‌شمار می‌رود؛ درصورتی که شما FileGroup های فقط خواندنی (Read – Only) در دیتابیس داشته باشید و نخواهید همواره از تمامی دیتابیس، بکاپ تهیه کنید. این روش برای دیتابیس‌های بزرگ بسیار مناسب است.

جمع بندی

در این ویدئو با انواع بکاپ در sql server آشنایی پیدا کردید. حال لازم است که در بکاپ گیری در SQL Server به چند نکته زیر توجه داشته باشید: 

  • فشرده‌سازی
  • ذخیره‌سازی مجزا
  • زمان‌بندی در بکاپ‌گیری
  • ذنجیره بکاپ‌گیری
  • مانور restoring

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۹ / ۵. از مجموع ۱۶

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
روش های بکاپ گیری در SQL Server
فرمت MP4
زمان ویدئو 17 دقیقه
حجم 60 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
6 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
12 دوره توسط این نویسنده

ایمان باقری بیش از 10 سال است که بصورت حرفه‌ای با SQL Server کار می‌کند. و مدرس دوره‌های SQL Server در نیک آموز می‌باشد.

  • مشاور و متخصص در هوش تجاری و SQL Server
  • توسعه دهنده داشبورد های مدیریتی شرکت سام سرویس (سامسونگ)
  • طراحی و توسعه سیستم انبار داده حوزه بانکی
  • طراحی و پیاده سازی سیستم های تحلیلی و گزارشی
title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
الکامپ ۲۷ با خبرهای هیجان انگیز در راه است | تنها چند روز تا شروع جشنواره 
از شروع جشنواره با خبر شو
close-image