روش های بکاپ گیری در SQL Server

۳.۲
(۵)

مقدمه

امروزه وارد هر شرکت یا سازمانی شوید خواهید دید مهم‌ترین دارایی اطلاعات مشتریان و داده هستند که بنا به هردلیلی ممکن است دیتابیس آن سازمان آسیب ببینید و از این جهت تهیه Backup از دیتابیس الزامی است. و اکثر سازمان‌ ها یک متخصص دیتابیس برای حفظ و نگهداری از دیتابیس را استخدام می‌ کنند تا قبل از رخ داد یک مشکلی کارشناس دیتابیس سریع ‌تر وارد عمل شده و اقدامات لازم را انجام دهد. تهیه Backup در SQL Server یک امر ضروری برای حفظ اطلاعات در دیتابیس است. روش های بکاپ گیری در SQL Server برای انجام بهتر بکاپ گیری لازم است بهترین روش بکاپ گیری در شرایط متفاوت را بدانید  . در این نیک آموز TV با روش های بکاپ گیری در SQL Server آشنا می شویم. 

 

انواع روش های بکاپ گیری در SQL Serve

روش Full Backup

از معمول‌ترین روش های بکاپ گیری در SQL Server روش Full Backup می‌باشد که به این روش Database Backup هم گفته می‌شود. در این نوع Backupگیری، از دیتابیس موجود به همراه Transaction Logهای موجود در آن Backup گرفته می‌شود و با این روش شما براحتی می‌توانید اطلاعات خود را بازیابی (Recover) کنید. این روش از ساده‌ترین روش های بازیابی اطلاعات می‌باشد چرا که تمامی اطلاعات در یک فایل بکاپ جای گرفته اند و یکجا بازیابی می‌شوند.

 

انواع روش های بکاپ گیری در SQL Server

 

روش Differential Backup

یکی دیگر از روش های بکاپ گیری در SQL Server ، روش Differential است. در این روش، فقط از تغییراتی که در Database موردنظر از آخرین Backup گرفته شده انجام شده است، Backup گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که اگر از Database شما تاکنون backupای گرفته نشده باشد، اولین بار که بصورت Differential بکاپ بگیرید از تمامی اطلاعات دیتابیس Backup گرفته می‌شوند.

در واقع اگر شما یک Full Backup و پس از آن یک Differential Backup بگیرید، اطلاعات موجود در Differential Backup شما فقط شامل اطلاعات تغییر کرده بعد از Full Backup می‌باشد. زمانی‌که می‌خواهید Backupی از SQL سرور خود را بازیابی کنید، کافیست ضمن بازگردانی آخرین Full Backup، فقط اطلاعات موجود در آخرین Differential Backup را نیز بازیابی کنید تا اطلاعات به صورت کامل بازیابی شوند. در این حالت سایر Differential Backupهای موجود نادیده گرفته می‌شوند.

 

روش Transaction Log Backup

روش بعدی روش Transaction Log Backup است .در صورتی که Recovery Model پایگاه داده‌های شما در حالت Full یا Bulk-Logged قرار داشته باشد، این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید از Transaction Logهای خود نیز Backup تهیه کنید. اگر شما در ساختار خود Transaction Log Backup را دیده باشید و به همراه آن Full Backup نیز داشته باشید، این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا چیزی شبیه به Restore Point ویندوز را برای SQL سرور ایجاد کنید، بدین معنا که اگر شخصی بصورت عمدی و یا تصادفی کلیه اطلاعات موجود در Database‌های شما را حذف کند، شما می‌توانید با استفاده از این Backupها، اطلاعات خود را به حالت عملیاتی قبل از حذف اطلاعات بازیابی کنید.

 

روش Partial Backup (بکاپ گیری جزئی)

بکاپ‌گیری جرئی روش دیگری از بکاپ‌گیری است که از نسخه SQL Server 2005 معرفی گردید. این نوع بکاپ به شما این امکان را می‌دهد تا از Primary FileGroupها، تمامی FileGroupهای خواندنی-نوشتنی (Read-Write) و تمامی Fileهای تعریف شده به صورت اختیاری بکاپ تهیه کنید. این نوع بکاپ‌گیری یک مزیت به شمار می‌رود، در صورتی که شما FileGroupهای فقط خواندنی (Read-Only) در دیتابیس داشته باشید و نخواهید همواره از تمامی دیتابیس بکاپ تهیه کنید.

 

روش File Backup

این روش به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید بجای اینکه از کل Database بکاپ تهیه کنید، چندین فایل Data در Database خود بسازید و از هر فایل به صورت مستقل Backup تهیه کنید. یکی از دلایل مهم استفاده از این روش Backup گیری زمانیست که شما یک  دیتابیس دارید که دارای چندین فایل با حجم‌های زیاد است و می خواهید هر کدام از این فایل ها را بصورت جداگانه و مستقل Backup بگیرید.

باید توجه داشته باشید که در اغلب موارد شما فقط یک فایل در Database خود دارید که در این صورت این روش معمولا به کار شما نمی‌ آید. این نوع Backup معمولا در محیط های Enterpriseی انجام می‌شود که حجم عظیمی از اطلاعات در آن وجود دارد.

برای آموزش تهیه نسخه پشتیبان از دیتابیس و باز گردانی فایل Backup در SQL Server می توانید این مطلب را مطالعه نمایید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۲ / ۵. از مجموع ۵

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
روش های بکاپ گیری در SQL Server
فرمت MP4
زمان ویدئو 17 دقیقه
حجم 60 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
6 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
5 دوره توسط این نویسنده

ایمان باقری بیش از 10 سال است که بصورت حرفه‌ای با SQL Server کار می‌کند. و مدرس دوره‌های SQL Server در نیک آموز می‌باشد.

  • مشاور و متخصص در هوش تجاری و SQL Server
  • توسعه دهنده داشبورد های مدیریتی شرکت سام سرویس (سامسونگ)
  • طراحی و توسعه سیستم انبار داده حوزه بانکی
  • طراحی و پیاده سازی سیستم های تحلیلی و گزارشی
title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران