Power BI و مزایای استفاده از آن در سازمان ها چیست؟

Power BI و مزایای استفاده از آن در سازمان ها چیست؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 18 دقیقه
۳.۷
(۳)

مقدمه

Power BI (پاور بی آی) یکی از جدیدترین ابزارهای مدیریت و مصورسازی داده در حوزه هوش تجاری است. این نرم ‌افزار که متعلق به شرکت مایکروسافت است؛ امروزه بعنوان یکی از جلوداران عرصه مدیریت و برنامه‌ ریزی دیتا مخاطبان بسیاری در سراسر جهان را به خود جذب کرده است.

به بیان ساده‌تر POWER BI مجموعه ‌ای از سرویس‌ ها، نرم‌افزار‌ها و رابط‌ هایی است که همگی در همکاری با یکدیگر منابع و داده ‌های غیر‌ منجسم و بی ‌نظم را در قالبی منجسم، مرتبط با تمامی جوانب و تعاملی تبدیل می ‌کنند.

خدمات مذکور در مدیریت و دسته ‌بندی دیتا برای شرکت ‌ها و ارگان ‌های اجرایی که روزانه با حجم عظیمی از داده و مدیریت آن دست و پنجه نرم می ‌کنند می ‌تواند نقشی بسیار حیاتی و راه‌ گشا داشته باشد. در این مقاله در تلاشیم با توضیح کاربردهای این ابزار و شرح سوال، POWER BI و مزایای آن در سازمان‌ ها چیست، به پرسش ‌های شما در ارتباط با این نرم ‌افزار پاسخ دهیم.

Power BI  و مزایای آن در سازمان‌ ها

امروزه اغلب داده‌ های خام که نیاز به بررسی، تحلیل و پردازش دارند، در قالب فایل ‌های اکسل و مشابه به صورت کوهی از مدارک انباشته می‌ شوند که انجام پروسه بررسی و فایل ‌بندی هر یک ممکن است تا ساعت ‌ها زمان و انرژی شما را دریافت و در نهایت با ریسک ‌هایی چون گم ‌شدن یا خطا در روند کار مواجه شوید. Power BI (پاور بی آی) به آسانی این امکان را به شما می ‌دهد که به منابع خود در هر فرمتی که باشند دسترسی سهل و سریع داشته ‌باشید. منابع مهم را در دسته بندی‌ های شخصی سازی شده قرار دهید و با هر کس که خواستید به اشتراک بگذارید.
در Power BI (پاور بی آی)  با وجود امکان طراحی داشبورد و افزایش تسلط بر مدیریت داده می ‌توانید داده های خود را بر روی سایز ابزارآلات ارتباطی نظیر تلفن ‌همراه، تبلت و سایر اسکرین ‌ها با قابلیت پخش مشاهده کنید.

دوره آموزشی Power BI نیک آموز

کاربران Power BI

این نرم ‌افزار برای متخصصان و کارشناسان حوزه‌ های مختلف که در ارتباط با تحلیل اطلاعات فعالیت دارند امکان طبقه بندی و استفاده بهینه از دیتا را فراهم آورده و پلتفرمی شناخته شده در حوزه هوش تجاری است. از مزایای آن می ‌توان به طراحی مناسب و استفاده آسان و بدون پیچیدگی از آن حتی برای افرادی که تسلطی به مباحث برنامه نویسی ندارند اشاره کرد.
ازPower BI و مزایای آن می ‌توان به نمونه‌ های بسیاری پرداخت، بطور مثال؛ بدون نیاز به IT و به دلیل پشیبانی از سرویس Self Service  BI می ‌توان به راحتی داشبورد مدنظر را طراحی و استفاده نمود. در کنار راحتی استفاده برای کاربران غیر ‌حرفه ‌ای، کاربران حرفه‌ای با تسلط بر فضای نرم‌ افزار اقدام به طراحی مدل ‌ها و سناریو‌های پیشرفته مربوط به هوش تجاری انجام می‌ دهند.
از منابع داده ‌ای که این نرم ‌افزار در پروسه مدیریت آنها مفید واقع می ‌شود می‌توان به سیستم‌ های حسابداری، انبارداری، خدمات فروش و گارانتی شرکت‌ ها، سیستم‌ های نظارت بر فرایند‌های تولیدی، سیستم‌ های فروش و ارتباط با مشتری و… اشاره کرد.
این محصول با تمرکز بر سه حوزه اصلی Power Query, Power Pivot, Power  View توانست با ارائه‌ ی خدماتی بهتر در حوزه گارتنر و فارستر به یکی از جلوداران عرصه هوش مصنوعی بدل گردد.

برای درک بهتر چرایی این موضوع به توضیح این سه حوزه می ‌پردازیم:

  • Power Query

به کمک این قسمت بدون نیاز به کدنویسی تغییرات ساده و ابتدایی که شامل ویرایش و آماده‌ سازی داده ‌ها است انجام می‌ شود. برای استفاده و تعریف فرمول‌ های پیچیده ‌تر نیاز به دانش فرمول ‌نویسی ممکن است احساس شود.

  • Power pivot

در این قسمت با کمک Olpa Engine که وظیفه ذخیره داده ‌ها بصورت فشرده را دارد و مدل‌ سازی و تعریف داده‌ ها به زبان DAX صورت می ‌پذیرد. لازم به ذکر است سرعت دریافت کوئری از مدل به دلیل استفاده از موتور XVELOCITY IN_MEMOERY ANALYTICS ENGINE بسیار بالا است.

  •  Power View

این ابزار برای تولید خروجی مصور و دیداری برای مدیریت داده است که با استفاده از نمودار‌ها، داشبوردها و گزارش ‌های ثبت شده طراحی می‌ شود، این مرحله را می ‌توان مرحله ‌ی پایانی نامید.

به کمک ابزارهای فوق نه تنها آنالیزور‌های حرفه ‌ای کسب و کار و کارشناسان فرآیندهای تولیدی قادر به استفاده و دسته بندی داده ‌های خود خواهند بود بلکه سایر کاربران با حداقل دانش برنامه ‌نویسی نیز می ‌توانند از امکانات مهم و اساسی این نرم‌افزار بهره ببرند.

قسمت‌ های مختلف Power BI

در طراحی این نرم‌ افزار از عناصر مختلف که همه در هم‌کاری با یکدیگر هستند استفاده شده که به شرح آنها می پردازیم:

  •  نسحه دستکتاپ ویندوز
  •  نسخه تحت وب انلاین با نام SAAS
  •  نرم ‌افزارهای مورد استفاده برای موبایل، سیستم عامل‌ های اندروید و IOS

این سه سرویس به ‌گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که به شما امکان طراحی، انتشار، و استفاده شخصی سازی شده برای پیشبرد اهداف بیزینس خود با بالاترین کارایی ممکن داشته ‌باشید.

اما در کنار این سه نسخه کاربردی، POWER BI دو ابزار کاربردی دیگر معرفی کرده است:

  •  Power BI Report Builder که برای تهیه و تنظیم گزارش ‌های صفحه بندی شده با سرعت بالا و سادگی به کمک کاربران می آید.
  •  Power BI Report Server  که یک سرور گزارش داخلی است که در آن می‌ توانید به انتشار گزارشات خود، پس از تولید در نسخه دسکتاپ بپردازید.

از مزایای Power BI

هماهنگی با نقش کاربر

نحوه استفاده شما از این نرم افزار می‌ تواند به نقش و مسئولیت‌ های شما در تیم و نوع پروژه‌ ای که مشغول به انجام هستید مرتبط باشد؛ افراد مختلف در موقعیت‌ های متفاوت استفاده‌ های غیر یکسانی ممکن است داشته باشند.

به عنوان مثال بیشترین کاربری این نرم‌ افزار ممکن است در رده استفاده‌ های از داشبورد و مشاهده و نگارش گزارشات باشد، درحالی‌که شخص دیگری از نسخه دسکتاپ و برای انتشار آنها استفاده کند، همکاری دیگر برای مشاهده و نظارت بر فروش و… عمدتا از نسخه نصبی بر روی تلفن همراه این نرم‌ افزار برای امور مالی استفاده می‌ شود.

اهمیت آن در حیطه توسعه وب

از دیگر موارد Power BI (پاور بی آی) و مزایای آن می‌ توان به اهمیت آن در حیطه توسعه وب اشاره کرد؛ اگر توسعه‌ دهنده هستید از power bi برای جاسازی مجموعه‌ های داده در داشبورد‌ها و گزارشات در برنامه‌ های سفارشی خود استفاده کنید. برای مثال ایده ‌ای برای تصویری جدید در ذهن دارید؟ خودتان آن را ساخته و با دیگران به اشتراک بگذارید.
از هر المنت و عنصر این نرم ‌افزار بسته به موقعیت و شغل و جایگاه خود در پروژه می‌ توانید در مواقع متفاوت استفاده کنید؛ به اینصورت که باید توجه باشید هر ابزار Power BI (پاور بی آی) بسته به موقعیت شما در پروژه برایتان کاربرد خواهد داشت.

شما ‌می‌ توانید از نسخه دسکتاپ برای نگارش و خلق گزارشات تیم خود در رابطه با آمار مشارکت مشتریان استفاده کنید و یا می‌ توانید افزایش و روند پیشرفت موجودی و تولید را در یک داشبورد زمان ‌بندی شده مشاهده کنید.
همچنین می ‌توانید یک گزارش صفحه ‌بندی شده از فاکتورهای قابل ارسال ایجاد کنید. تمامی قسمت‌ های نرم ‌افزار power bi در اختیار شما هستند تا مطابق نیاز خود از آنها استفاده کنید.شرحی مختصر بر power bi و مزایای آن داشتیم حال به جزئیات روند کار می پردازیم

جریان کار در Power BI

یکی از ابتدایی‌ترین روش‌ ها و مزیت ‌های مورد استفاده در این نرم‌ افزار اتصال به سرورهای داده در نسخه دسکتاپ و ساختن یک گزارش است. سپس با انتشار گزارش از نسخه دسکتاپ به سرویس و انتشار در میان کاربران در فضای سرویس نرم ‌افزار که کاربران با نسخه نصبی بر موبایل نیز می ‌توانند در آن مشارکت و از آن استفاده نمایند. این جریان کاری پرکاربردترین بوده که نشان می ‌دهد چطور سه عنصر اصلی و پایه نرم افزار با همکاری یکدیگر به کمک شما می ‌آیند.

استفاده از ابزار Deployment Pipeline Tool

با کمک این سرویس شما قادر به تست محتوی قبل از انتشار آن خواهید بود. سرویس Deployment Pipline Tool به شما کمک می ‌کند گزارشات، داشبوردها، دیتابیس ‌ها و گزارشات صفحه‌ بندی شده را قبل از انتشار تست قرارگیری انجام دهید.

برای اطلاع بیشتر از جزئیات و چگونگی کار با این ابزار می ‌توانید به سایت شرکت مایکروسافت مراجعه و با جزئیات دیگر Power BI و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

استفاده از ابزار Paginated Report

یکی دیگر از جریان ‌های کاری مورد استفاده شامل گزارشات صفحه ‌بندی شده در سرویس پاور بی آی است. برای مثال، سازندگان گزارش سازمانی، گزارش ‌های صفحه بندی شده را برای چاپ یا اشتراک‌ گذاری تهیه می‌ کنند. این گزارشات به این دلیل صفحه ‌بندی شده نامیده می ‌شوند که برای قرار گرفتن درست در یک صفحه طراحی و قالب بندی شده ‌اند. آنها اغلب برای گزارش‌ های عملیاتی و یا برای چاپ فرم‌ هایی مانند فاکتور نویسی و یا رونویسی‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این گزارشات صفحه ‌بندی شده برای نمایش هرچه بهتر و بهینه ‌تر دیتا در قالب جدول هستند حتی اگر جدول بصورت گسترده و به طول چند صفحه باشد. Power BI Report Builder یک ابزار مستقل برای نگارش گزارش ‌های صفحه ‌بندی شده است.

ابزار On-premises

در برخی مواقع شما نیاز به نگهداری داده‌ های خود بر روی حافظه‌ ی داخلی سیستم مورد استفاده ‌تان دارید، در حالتی ‌که توسط فایروال سیستم محافظت می ‌شوند؛ برای این منظور Power BI Report Server راه ‌حلی است که شما را قادر می‌ سازد با نگهداری و گسترش داده‌ هایتان در محافظت فایروال خود، و سپس تحویل گزارشات به کاربران مدنظرتان با استفاده از روش‌ های مختلف نظیر نشان دادن در فضای تحت وب یا صفحه موبایل و یا حتی ایمیل عمل به اشتراک‌‌ گذاری داده را طبق میل خود انجام دهید. این سرور به ‌دلیل سازگاری با سیستم ذخیره ابری، در صورت تمایلتان هر زمان که بخواهید عمل انتقال به فضای ابری را انجام خواهد داد.

نتیجه ‌گیری

نرم افزار Power BI و مزایای آن امروزه کمک و راه گشای بسیاری از امور مدیریت دیتا و هوش تجاری است. در این مقاله تلاش کردیم توضیحی ساده و بدور از پیچیدگی برای استفاده هر چه بهینه ‌تر شما خواننده‌ ی عزیز از این غول دنیای مدیریت دیتا داشته باشیم؛ در صورت هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خوشحال به شنیدن نظرات شما هستیم.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۷ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
Power BI و مزایای استفاده از آن در سازمان ها چیست؟
فرمت PDF
4 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
285 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران