معرفی React

معرفی React

نوشته شده توسط: محسن درم بخت
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹
آخرین بروزرسانی: ۱۷ مهر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 20 دقیقه
۳.۵
(۲)

تاریخچه React

در این مقاله قصد داریم React رو معرفی کنیم و ببنیم چه مزایایی دارد و می‌توانیم با React چه کارهایی انجام دهیم؟
همیشه در برنامه‌های تحت وب که در مروگرها اجرا می‌شود برنامه نویس‌ها به دنبال روش‌هایی بوده‌اند که بتوانند رفت و برگشت بین client و server رو به حداقل برسونند که این رفت و برگشت‌ها مدام باعث refresh شدن و Postback شدن صفحه وب نشود و نیاز نباشد هر دفعه مرورگر کل صفحه را از ابتدا بسازد و به کاربر نمایش دهد.
این اتفاق در جاوا اسکریپت به کمک Ajax اتفاق افتاد و رفته رفته با آمدن jQuery بسیار قوت گرفت و در صفحات وب استفاده از ajax بسیار بیشتر شد. با ادامه این روند سبک جدیدی از Web Applicationها مطرح شد که به صفحات وب تک صفحه‌ای یا single page application ها معروف شدند.

در SPA ها یک صفحه اصلی داشتیم که سایرصفحات در داخل آن قرار می‌گرفت و به کاربر نمایش داده میشد که با استقبال بسیار خوبی روربرو شد. ولی نکته‌ای که وجود داشت این روش به کمک java script و jquery بود و ساختار درستی نداشت و حجم کدهای زیاد جاوا اسکریپت باعث میشد پروژه بعد از مدتی دچار خطاهای مختلفی به دلیل تاثیر کدهای بخش‌های مختلف روی یکدیگر شود که پیدا کردن و برطرف کردن این خطاها کار دشواری بود.
شرکت‌های بزرگ نرم افزاری در تیم‌های داخلی خودشان روش‌هایی برای تولید Web Application ها به صورت spa طراحی کرده بودند و اولین شرکت گوگل بود که با کتابخانه Angular در سال ۲۰۱۱ وارد این میدان شد. شروع بسیار خوبی هم داشت و به دلیل اینکه رقیب جدی نداشت، بین برنامه نویس‌های وب مورد توجه قرار گرفت.
در سال ۲۰۱۳ فیس بوک با ارائه روش خود با نام React js وارد دنیای SPA ها شد و به دلیل مزیت‌ها و سادگی‌هایی که نسبت به روش Angular داشت توانست به خوبی رشد کند و به سرعت به محبوب ترین روش برای تولید SPA تبدیل شود.

React در حین سادگی که شما فقط نیاز به بلد بودن Java Script برای کار با آن را دارید توانست با معرفی امکان تولید Mobile App توسط کتابخانه React با نام React Native مجدد محبوبیت خود را افزایش دهد و از رقبای خود کامل فاصله گرفته و در صدر جدول محبوب ترین روش تولید SPA شود.
الان در حال حاظر ورژن ۱۶ ریکت در حال استفاده می‌باشد که از نسخه اولیه در سال ۲۰۱۳ تا به الان در سال ۲۰۲۰ امکانات و تغییرات بسیار خوبی در این کتابخانه اتفاق افتاده است و آن را قوی‌تر و سریع‌تر کرده است.

معرفی React

ریکت یک Java script Library برای تولید User Interface مربوط بهWeb Application ها می‌باشد که می‌تواند به تنهایی یا در کتابخانه‌های دیگر استفاده شود.
زبان اصلی برنامه نویسی در React را می‌توان Java Script و Ecma Script معرفی کرد و شما برای یادگیری ریکت نیاز به یادگیری زبان‌های دیگر ندارید و با دانستن Java Script می‌توانید براحتی یادگیری ریکت را شروع کنید.
در ریکت همه صفحات به صورت کامپوننت شناخته می‌شوند که کامپوننت‌های می‌توانند به تنهایی یا در داخل کامپوننت‌های دیگر نمایش داده شوند. این ویژگی کامپوننت بودن مهم ترین ویژگی روش‌های تولید Web App‌ها به روش SPA می‌باشد که در ریکت نیز کامپوننت نوشتن جایگاه بسیار مهمی دارد. در اصل ما همه چیز را به صورت کامپوننت می‌نویسیم و سپس آن‌ها را در محل‌ها مورد نیاز فراخوانی می‌کنیم.

محبوبیت React

استفاده از ریکت در شرکت‌ها و تیم‌های نرم افزاری روز به روز در حال رشد می‌باشد و می‌توان با یک مقایسه ساده از میزان دانلود‌های این کتابخانه محبوب نسبت به رقبای خود که حدود ۶ تا ۷ برابر است به این موضوع پی برد. از طرفی پیاده سازی وب سایتی مانند Facebook توسط React باعث شده که شرکت‌های نرم افزاری از کارائی و قابلیت‌هایی این زبان اطمینان حاصل کنند و محصولات جدید خود را در حوزه Web را به کمک ریکت پیاده سازی کنند.
ارائه react native برای نوشتن اپلیکیشن‌های موبایل به صورت Native برای Android و iOS نیز باعث شد محبوبیت آن بسیار افزایش پیدا کند و نوشتن نسخه جدید Instagram به کمک React Native تیر خلاصی بود برای سایر رقبای ریکت در دنیای برنامه نویسی وب و موبایل.

ویژگی‌های React

راحتی یادگیری و استفاده از آن: اگر تجربه برنامه نویسی web را داشته باشید براحتی می‌توانید ریکت را یاد بگیرید و نیاز نیست زبان‌های دیگری برای یادگیری ریکت بلد باشید.این ویژگی باعث شده که افراد بسادگی از روش‌های مانند jQuery به ریکت سوئیچ کنند.
سرعت بالای اجرای صفحات: در ریکت به دلیل ساختار کنترل و رندر خوب کامپوننت‌ها شاهد سرعت بالاتری نسبت به روش‌های دیگر در رندر صفحات در دفعه اول و دفعات بعدی هستیم که این ویژگی در وب سایت‌ها با زیاد شدن تعداد کامپوننت‌های موجود در یک صفحه کاملا قابل مقایسه و مشاهده می‌باشد.
راه حل‌های بسیار خوب برای انتقال داده و مدیریت وضعیت کامپوننت‌ها: در ریکت شما می‌توانید با امکان state براحتی وضعیت کامپوننت خود را مدیریت کنید و به کمک props بین کامپوننت‌ها تعامل data و event داشته باشید که این باعث ارتباط و تعامل ساده بین کامپوننت‌های تو در تو می‌شود.
نوشتن Mobile Application: شما با یادگیری ریکت می‌توانید در ادامه ریکت نیتیو را یاد بگیرید و براحتی یک برنامه نویس موبایل شوید و برای android و iOS بتوانید اپ‌های بسیار خوبی تولید کنید.
موقعیت های شغلی بسیار خوب در شرکت‌های داخلی و خارجی: به دلیل استقبال شرکت‌های نرم افزاری از ریکت و تولید محصولات خود با این روش، فرصت های شغلی بسیار خوبی در شرکت‌های نرم افزاری داخلی و همینطور شرکت‌های خارجی برای برنامه نویس‌های ریکت وجود دارد که می‌توانید این موضوع را با مقایسه آگهی‌های استخدام در سایت‌هایی مربوط به استخدام داخلی و خارجی بررسی کنید.

پیش نیازهای یادگیری React

برای یادگیری ریکت بهتر است شما تسلط نسبی به پیاده سازی یک صفحه وب داشته باشید. یعنی بتوانید یک صفحه وب را به کمک HTML و CSS پیاده سازی کنید.
نکته مهم دیگر دانستن و تسلط خوب شما بر Java Script می باشد که زبان اصلی در ریکت می‌باشد و ندانستن زبان جاوا اسکریپت برای شما حتما مشکلاتی در یادگیری ریکت ایجاد خواهد کرد. در رابطه با Jquery هم باید این را بدانید که ما در React استفاده‌ای از Jquery نداریم و قرار نیست دیگر به صورت مستقیم از این کتابخانه در برنامه نویسی ریکت استفاده کنیم.
پس شما با دانستن HTML ، CSS و Java Script می‌توانید یادگیری React را شروع کنید و یک برنامه نویس حرفه‌ای ریکت شوید.

ریکت برای تولید چه نوع applicationهایی مناسب است؟

شما به کمک ریکت می توانید هر نوع وب اپلیکیشن را تولید کنید. فقط نکته‌ای که وجود دارد این است که نوع وب اپلیکیشن شما بیشتر نقش وب سایت و رقابت در اینترنت را دارد یا به صورت یک نرم افزار می‌باشد.
اگر به صورت یک نرم افزار مانند نرم افزار حسابداری می‌باشد و استفاده درون سازمانی دارد و مباحثی مثل SEO در آن اهمتی ندارد می‌توانید براحتی با روش معمولی ریکت آن را پیاده سازی کنید. ولی اگر می‌خواهید یک وب سایت مثلا سایت فروشگاهی راه اندازی کنید و نیاز به دیده شدن در گوگل را دارید باید از ریکت و مدل SSR استفاده نمایید که زحمت بیشتری نسبت به روش اول دارد و باید یک مقدار سواد ریکت خود را افزایش دهید و تسلط بیشتری داشته باشید.
پس در مجموع شما می‌توانید هر نوع Web Application ای را توسط React پیاده سازی کنید.

چند نمونه از وب سایت‌های طراحی شده توسط React:

سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های زیادی با ریکت در این چندسال اخیر نوشته شده است که موارد زیر جز معروف ترین‌ها در بین آنها می‌باشد:

 • Facebook
 • Instagram
 • Asana
 • Netflix
 • Codecademy
 • DropBox

هر کدام از سایت‌های بالا دارای میلیون‌ها کاربر می‌باشند و همینطور صفحات پیچیده‌ای در پیاده سازی از نظر u، که همگی توسط react تولید شده‌اند و هم اکنون در حال استفاده می‌باشند. این نمونه‌ها نشان می‌دهد که زبان ریکت بسیار قوی بود و می‌توان براحتی با آن پروژه‌های بزرگ و پیچیده از نظر User Interface را پیاده سازی کرد.

به کمک React چه بخشی از پروژه‌های یک شرکت را می‌توان انجام داد؟

ریکت یک JavaScript Library می‌باشد که کاربرد و استفاده آن برای پیاده سازی Front می‌باشد. یعنی باید Backend به همراه APIها آماده شوند و توسط ریکت بخش Front پیاده سازی شود. بخش Front می‌تواند در دو بخش انجام شود. اولی در Web Applicationها که قبل از SPAها به کمک Java Script + Jquery انجام میشد و الان می‌تواند توسط ریکت انجام شود. دومی هم در Mobile Applicationها که این یکی از ویژگی‌های بسیار خوب React می‌باشد که شما با یادگیری ریکت و سپس با یادگیری ریکت نیتیو می‌توانید اپلیکیشن‌های بسیار خوب و کاملی برای Android و IOS تولید کنید.

پس شما با یادگیری React می‌تواند بخش Front پروژه‌های خود را پیاده سازی کنید و در دو بخش وب و موبایل از امکانات ریکت استفاده نمایید.
قدرت ریکت نیتیو در نوشتن اپلیکیشن‌های موبایل بسیار بالا می‌باشد و Facebook نسخه جدید Instagram را توسط ریکت نیتیو پیاده سازی کرده است که این اطمینان و قدرت React Native را در حوزه اپ‌های موبایل نشان می‌دهد.

موقعیت‌های شغلی و میزان درآمد یک برنامه نویس React چقدر است؟

با توجه به تغییر تکنولوژی شرکت‌های تولید نرم افزار از مدل‌هایی مثل ASP.NET MVC به روش SPA در بخش Front و همینطور تخصصی شدن و مهم‌تر شدن بخش Front یک اپلیکیشن نسبت به گذشته، تقاضای جذب نیرو در بخش Front و به ویژه نیروی‌های مسلط به روش‌های SPA بسیار زیاد شده است.
به دلیل محبوبیت حداقل سه برابری ریکت نسبت به سایر روش‌های SPA، این امر باعث شده که اکثر آگهی‌های استخدام در وب سایت‌های استخدامی مربوط به جذب برنامه نویس ریکت باشد. پس بازار استخدام برنامه نویس‌های ریکت در ایران و همینطور کشورهای دیگر بسیار خوب می‌باشد و این روند در کشور ما با ورود شرکت‌های مختلف برنامه نویسی به دنیال SPA بیشتر هم خواهد شد.
از نظر درآمدی نیز برنامه نویس‌های ریکت جز بخش حقوق متوسط به بالای برنامه نویس‌های یک شرکت می‌باشند به دلیل اینکه روش جدیدتری می‌باشد و همچنین اهمیت بخش Front و کاری که این برنامه نویس‌ها انجام می‌دهند بسیار بیشتر از قبل شده است.
در مجموع اگر شما قصد انتخاب یک راه خوب، مطمئن و سریع برای برنامه نویس شدن و حرفه‌ای شدن در حوزه برنامه نویسی هستید می‌توانید برنامه نویسی ریکت را شروع کنید. مسیر شما برای برنامه نویس ریکت شدن بسیار ساده و مشخص می‌باشد و دارای پیچیدگی‌های زیادی نمی‌باشد.
ابتدا باید تسلط خود را به HTML + CSS + Javascript افزایش دهید و سپس وارد دنیای برنامه نویسی ریکت شوید. همزمان هم می‌توانید این کار را انجام دهید یعنی هم توان طراحی خود را بالا ببرید و هم ریکت را یاد بگیرید و با یک برنامه سه ماهه به یک برنامه نویس خوب ریکت تبدیل شوید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۵ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
معرفی React
فرمت PDF
8 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
محسن درم بخت
مقالات
3 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
3 دوره توسط این نویسنده
محسن درم بخت

مشاوره، مدرس و مدیر پروژه های نرم افزاری تحت وب و موبایل که از سال 1387 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و همچنان در حال یادگیری مطالب جدید و استفاده از آنها در پیاده سازی پروژه های جدید می باشم. عاشق آموزش و تدریس برنامه نویسی هستم و در هفته بعد از کار روزانه، عصرها درگیر آموزش برنامه نویسی می باشم. همچنین مدیر پروژه شرکت درسا سافت، مدیر پروژه شرکت سپیدآریا، مدیر پروژه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، برنامه نویس ارشد شرکت فناپ، برنامه نویس شرکت ICTN از دیگر تجربه های تخصصی من هست.

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • سلام در خصوص Backend و API ها لطفا توضیح بیشتری بدید یا رفرنس معرفی کنید

  • تجربه استفاده از library های دلچسب بسیار شیرینه . من vue رو انتخاب کردم اما با وجود اینکه تو پروژمون ازش استفاده کردیم هنوز نیمه راهم
   من سر سه راهی مونده بودم که بالاخره مسیر vue رو انتخاب کردم و دلیل اصلیم سادگی یادگیری بود .

   • هر Library مزیت های خود را دارد.قطعا vue هم یکی از بهترین ها هست و کارهای خوبی با این کتابخانه پیاده سازی شده است. زمانی که شما یکی از این Library های سمت Front را تجربه می کنید، یادگیری سایر Library ها برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.
    در صورتیکه که علاقه به یادگیری دارید می توانید React را هم تجربه کنید و براحتی این روش را باهم مقایسه کنید.

  • تجربه استفاده از library های دلچسب بسیار شیرینه . من vue رو انتخاب کردم اما با وجود اینکه تو پروژمون ازش استفاده کردیم هنوز نیمه راهم
   من سر سه راهی مونده بودم که بالاخره مسیر vue رو انتخاب کردم و دلیل اصلیم سادگی یادگیری بود .

   • هر Library مزیت های خود را دارد.قطعا vue هم یکی از بهترین ها هست و کارهای خوبی با این کتابخانه پیاده سازی شده است. زمانی که شما یکی از این Library های سمت Front را تجربه می کنید، یادگیری سایر Library ها برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.
    در صورتیکه که علاقه به یادگیری دارید می توانید React را هم تجربه کنید و براحتی این روش را باهم مقایسه کنید.

  • سلام. شدیدا منتظر شروع دوره react توسط نیک آموز دوست داشتنی هستم. حتی چندین بار ایمیل هم زدم. با شناختی که از این آموزشگاه دارم، مطمئنم باید این تکنولوژی رو فقط در نیک آموز آموزش دید. لطفا سریع تر این دوره رو استارت کنید. ممنونم