اسکرام مستر کیست؟ (بررسی وظایف، ویژگی ها و توانایی ها)

۵
(۴)

اسکرام یک روش مدیریت پروژه است که در آن تیم‌های توسعه‌دهنده به صورت هماهنگ و همزمان کار خود را انجام می‌دهند. در این روش، فعالیت‌های پروژه به دوره‌های کوتاه و قابل تکرار تقسیم می‌شوند و در هر دوره، تیم باید یک نسخه کامل و قابل ارائه از محصول را تحویل دهد. هدف اصلی این روش، افزایش کیفیت محصول، کاهش زمان تحویل و افزایش رضایت مشتریان است.  در این ویدئو به معرفی اسکرام و همچنین اسکرام مستر کیست و بررسی وظایف، ویژگی ها و توانایی‌های آن‌ها می‌پردازیم. 

 

اسکرام چطور کار می کند؟ 

اسکرام به صورت یک فرآیند تعاملی عمل می‌کند. در این فرآیند، تیم‌های توسعه‌دهنده با مشتریان در ارتباط هستند و به صورت مداوم با هم کار می‌کنند تا پروژه را به اتمام برسانند. تیم‌های توسعه‌دهنده با مشتریان به صورت دوره‌ای جلسات دارند و برنامه‌ریزی کلی پروژه را انجام می‌دهند. سپس تیم‌های توسعه‌دهنده برای بهبود هماهنگی و افزایش شفافیت، به صورت روزانه جلسات دارند و وضعیت پروژه را بررسی می‌کنند. بعد از آن وارد بازبینی دوره‌ای می شوند که در آن تیم‌های توسعه‌دهنده با مشتریان به صورت دوره‌ای جلسات دارند و نتایج کار خود را با مشتریان بررسی می‌کنند. و سپس نوبت به جلسات بازخورد مشتری است که در آن تیم‌های توسعه‌دهنده با مشتریان جلسات دارند و بازخورد مشتریان را دریافت می‌کنند و تغییرات لازم را اعمال می‌کنند. با این فرآیند، تیم‌های توسعه‌دهنده قادر خواهند بود پروژه را با کیفیت بالا و در زمان کوتاه‌تری به اتمام برسانند.

اسکرام مستر کیست؟

 

اسکرام مستر کیست؟

مستر اسکرام (Scrum Master)، فردی است که مسئولیت رهبری و مشاوره تیم‌های اسکرام را بر عهده دارد. او همانند یک مربی مسئولیت استقرار اسکرام طبق راهنمای اسکرام را برعهده دارد. همچینن ببه افراد برای درک ارزش‌ها، اصول و Practice های اسکرام کمک می کند. . او با تیم‌های توسعه‌دهنده و مشتریان در ارتباط است و به صورت مداوم با آن‌ها کار می‌کند تا فرآیند اسکرام به خوبی پیش برود و مشکلات رفع شوند.

 

مسئولیت‌های اسکرام مستر:

اسکرام مستر رهبر و مربی چابکی تیم اسکرام است. به عنوان یک رهبر خدمت گزار تضمین کند که نیازمندی‌های با اولویت تیم برآورده شود. همچنین او مسئولیت و وظیفه ارتباط با مشتریان و تضمین رضایت آن‌ها از فرآیند اسکرام را برعهده دارد اسکرام مستر به عنوان یک سپر از تیم در برابر مداخله بیرونی محافظت می کند . ضمنا او مسئول از میان برداشتن موانعی است که تیـم را از بهره‌وری دور می‌کند. اسکرام مستر همچنین تضمین می کند که تغییر اثربخش در تمام سطوح رخ می دهد تنها موفقیت کوتاه مدت را ممکن نمی سازد بلکه مهمتر از آن منافع بلند مدت با استفاده از اسکرام را ممکن می سازد.


ویژگی‌ها و توانایی‌های اسکرام مستر:

دانش: 

برای اثربخش بودن در فرایند باید بسیار با دانش باشد.  همچنین موضوعات تکنیکی و تکنولوژی‌های مورد نیاز تیم را بفهمد. نیاز به دانستن سطح رهبری فنی ندارد ولی دانش فنی منطقی یک دارایی برای وی محسوب می شود همچنین ضروری نیست در حوزه کسب و کار متخصص باشد ولی باز هم دانش کاربردی کسب و کار می تواند بسیار کمک کننده باشد

پرسش گر بودن:

اسکرام مستر می بایست سوالاتی بپرسد که تیم را به مرحله بعد برساند. سوالاتی که به افراد کمک می کند خودشان پاسخ هایشان را پیدا می‌کنند.

صبور بودن:

اسکرام مستر منتظر می‌ماند و مربی‌گری می‌کند تا خود تیم به راه حل‌ها و پاسخ‌ها برسد.

همکاری:

به عنوان مربی همواره به دنبال همکاری بین تیم است که در این میان توانایی های همکاری وی بسیار مهم است. حتی همکاری با کسانی که مستقیما درگیر پروژه نیستند.

محافظت کننده:

اسکرام مستر به افرادی که از گله دور می شوند کمک می کند ، زمانی که شرایط سخت می شود برای افراد ساده است که به روش های قبلی غیر چابک برگردند . میان حفاظت از تیم و نیازهای کسب و کار، اسکرام مســتر به تیم کمک می‌کند تا به تعادل برسد.

شـفاف:

اسکرام مستر در تمام مدل‌های تعامل شفاف است. افراد چیزی جز رهبر خدمتگزار از او انتظار ندارد و باید توجه داشته باشید وقتی با تیم کار می‌کند هیچ جایی برای دستور کارهای مخفی‌ای ندارد. 

چه کسانی می‌توانند اسکرام مستر شوند؟

افرادی که تجربه کافی در مدیریت تیم‌های اسکرام و آشنایی کامل با مفاهیم و فرآیند اسکرام دارند، می‌توانند به عنوان اسکرام مستر فعالیت کنند. همچنین، افرادی که توانایی حل مشکلات و مسائلی که در فرآیند اسکرام به وجود می‌آیند را دارند و توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتریان و تضمین رضایت آن‌ها را دارند، نیز می‌توانند به عنوان اسکرام مستر فعالیت کنند. 

از جمله رهبران فنی: این افراد می توانند اسکرام مستر های عالی ای باشند یا و همچنین می توانند بهترین انتخاب نباشند. رهبران فنی به دلیل برتری تکنیکی در این نقش هستند ولی اسکرام مستری شغلی نیست که تمام پتانسیل برتری تکنیکی در آن استخراج شود هر زمانی که راهبران فنی اسکرام مستر می شوند لازم است کمتر رهبری فنی انجام دهند و در نتیجه ممکن است به شکل برعکسی روی خروجی فنی شان تاثیر بگذارد

 

 

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
اسکرام مستر کیست؟ (بررسی وظایف، ویژگی ها و توانایی ها)
فرمت MP4
زمان ویدئو 21 دقیقه
حجم 40 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
2 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
2 دوره توسط این نویسنده
  • بیش از هشت سال سابقه ی اسکرام مستری و کوچینگ تیم های مختلف
  • اسکرام مستر چندین نیم شرکت داتین 
  • راه اندازی چهارچوب اسکرام در تیم ها و واحد های مختلف سازمانی
title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

دانلود کتاب معماری میکروسرویس

همین الان نام و ایمیل را وارد کنید، کمتر از 30 ثانیه دانلود کنید.
دانلود رایگان کتاب میکروسرویس (PDF)
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image