بررسی مفهوم هوش تجاری

۳.۹
(۱۴)

مفهوم هوش تجاری یا Business Intelligence

شامل مجموعه‌ای از مهارت‌ها، تکنولوژی‌ها و برنامه‌های کاربردی می‌باشد که به‌ منظور جمع‌آوری، یکپارچه‌سازی، تجزیه ‌و‌ تحلیل و ایجاد دسترسی به داده‌های سازمان، مورد استفاده قرار می‌گیرند. خروجی نهایی هوش تجاری یا BI شامل داشبوردهای مدیریتی، گزراشات تحلیلی که یه سازمان در جهت اخذ تصمیمات درست و دقیق بر پایه داده کمک می‌کند.

هوش تجاری یک فرایند مبتنی بر فناوری است. از سیستم BI برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اطلاعات استفاده می‌کنند.  در این ویدئو به بررسی مفهوم هوش تجاری می پردازیم.

یک کارشناس BI در پروژه‌های هوش تجاری ۴ کار اساسی انجام می‌دهد:

  • جمع آوری داده‌ها
  • یکپارچه سازی داده‌ها
  • ذخیره سازی داده‌ها
  • و تجزیه و تحلیل داده ها

پیاده سازی پروژه های هوش تجاری به دو سبک  Self-Service BI , Enterprise  BI انجام می گردد.

روش Self-Service هوش تجاری:

از نرم افزارهایی مانند Power BI , کلیک ویو QlikView و کلیک سنس (qliksence)  برای ایجاد داشبورد در این روش استفاده می کنند . روش Self-Service روشی است که بدون نیاز به دانش به IT  و  همچنین بدونن نیاز به زیرساخت به سرعت راه اندازی می شوذ.  Self Service BI یک سیستم گزارش‌گیری است که کاربر معمولی و بدون مهارت فنی را قادر می‌کند به‌راحتی و سریع، اطلاعات را جستجو و آنها را مصورسازی کنند.  ابزارهای سلف سرویس هوش تجاری به کاربران اجازه می‌دهد تا فیلتر کردن، مرتب سازی، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها را بدون درگیر کردن تیم‌های هوش تجاری و IT سازمان انجام دهند.

 

روش Enterprise هوش تجاری:

زمانی که حجم داده ها و تنوع داده ها زیاد است از روش Enterprise  BI استفاده می شود در این روش ابتدا داده ها در Data Warehouse یا انباره داده که یک سیستم یا یک محیط ذخیره‌سازی داده‌هاست طی پروسه ای به نام ETL به معنای استخراج (Extraction)، تبدیل (Transformation) و بارگذاری (Loading) ذخیره می گردد و سپس در یک بانک اطلاعاتی تحلیلی قرار گرفته و در انتها با استفاده از ابزارهای Self-Service BI شروع به طراحی داشبورد کرده داشبوردهای مدیریتی یا همان میزکار هوش تجاری، ابزارهایی هستند که برای نمایش و تحلیل داده‌های کسب و کار و ارائه اطلاعات مدیریتی و تصمیم‌گیری استفاده می‌شوند.

این داشبوردها به صورت گرافیکی و تصویری اطلاعات و آمارهای کسب و کار را به کاربران ارائه می‌دهند و امکان دسترسی سریع و آسان به اطلاعات کسب و کار را فراهم می‌کنند. از ابزارهای محبوب در حوزه ساخت داشبورد می‌توان به Power BI، کلیک ویو و… اشاره کرد.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش هوش تجاری مطالعه نمایید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۹ / ۵. از مجموع ۱۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
بررسی مفهوم هوش تجاری
فرمت MP4
زمان ویدئو 6 دقیقه
حجم 12 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
31 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
61 دوره توسط این نویسنده

مسعود طاهری مدرس و مشاور ارشد SQL Server & BI ،  مدیر فنی پروژه‌های هوش تجاری (بیمه سامان، اوقاف، جین وست، هلدینگ ماهان و...) ، مدرس دوره‌هــای SQL Server و هوش‌تجاری در شرکت نیک‌آموز و نویسنده کتاب PolyBase در SQL Server

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image