آموزش ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید

۵
(۱)

ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید درواقع پیام‌هایی هستند که از سمت سرور به دستگاه‌های اندرویدی ارسال شده و به کاربران نمایش داده می‌شود. این پیام‌ها معمولاً شامل اطلاعیه‌ها، اخبار، به‌روزرسانی‌ها و دیگر محتویات مهم است که کاربران باید آگاه شوند. برای این کار، از سرویس‌های پوش نوتیفیکیشن مانند Firebase Cloud Messaging یا سرویس‌های مشابه استفاده می‌شود. این سرویس‌ها به توسعه‌دهندگان امکان ارسال پیام‌هایی به دستگاه‌های موبایل ازطریق اینترنت را فراهم می‌کنند. در این ویدئو، با استفاده از همین سیستم به شما آموزش می‌دهیم که چگونه در دستگاه‌های اندرویدی، پوش نوتیفیکشن ارسال کنید.

ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید با اندروید استودیو

برای راه‌اندازی سرویس ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید از پنل سرویس به اپلیکیشن، در ابتدا لازم است که یک اپلیکیشن اندرویدی ایجاد نماییم. برای این کار، به‌سراغ اندروید استودیو رفته و گزینه start a new android studio project را انتخاب می‌کنیم. در ادامه، نامی را برای پروژه انتخاب می‌کنیم و مراحل را با زدن دکمه next جلو می‌رویم. درنهایت، finish را می‌زنیم و چند ثانیه صبر می‌کنیم تا محیط اندروید استودیو آماده شود.

آماده سازی اندروید استودیو برای ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید

برای اینکه بتوانیم در ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید از سرویس پوش نوتیفیکیشن استفاده کنیم، نیاز است که ابتدا اپلیکیشن خود را در کنسول دولوپرز گوگل ثبت نماییم. برای این کار، به سایت firebase وارد شده و‌ وارد کنسول می‌شویم. پس از ثبت نام، یک project جدید ایجاد کرده، نام آن را مشخص می‌کنیم. سپس وارد قسمت نوتیفیکیشن شده، استارت را می‌زنیم و اندروید را انتخاب می‌کنیم. در ادامه، پکیج برنامه را از داخل اندروید استودیو کپی کرده و در قسمت android package name قرار می‌دهیم. برای وارد کردن قسمت debug signin certificate SHA-1، مراحل آن در ویدئو توضیح داده شده است.

در ادامه، یک فایل google-services.json به ما می‌دهد که دانلود می‌کنیم (این فایل را در اندروید استودیو، روی گزینه app کلیک راست نمایید، گزینه show in explorer را انتخاب و داخل فولدر app، قرار دهید.) در ادامه کار، continue رو می‌زنیم و کدهایی که می‌دهد را در جای مرتبط قرار می دهیم که مراحل آن در ویدئو بیان شده است.

برای ارسال یک پوش نوتیفیکیشن، نیاز است که شما یک پیام تازه را به سرور مربوط به سرویس پوش نوتیفیکیشن خود ارسال کنید. این پیام شامل عنوان، متن، عکس و سایر اطلاعاتی است که می‌خواهید در نوتیفیکیشن نمایش داده شود. سپس سرور پوش نوتیفیکیشن این پیام را به دستگاه‌های مخاطبان ارسال می‌کند و برنامه‌های موردنظر را برای نمایش نوتیفیکیشن فراخوانی می‌کند. برای این کار، وارد سایت onesignal می‌شویم. پس از ساخت اکانت، گزینه add new app را می‌زنیم و پس از نامگذاری و ساخت پروژه، گزینه google android را انتخاب می‌کنیم. در ادامه، برای قراردادن goole project number وgoogle server api key وارد سایت firebase می‌شویم که مراحل آن در ویدئو توضیح داده شده است.

در ادامه، تارگت را برروی native android قرار می‌دهیم. سپس یک app id را نمایش می‌دهد که آن را کپی کرده و نگهداری می‌کنیم. درنهایت، می‌خواهیم onesignal را برروی اپلیکیشن نصب کنیم که مراحل آن در ویدئو توضیح داده شده است. پس از پایان این مراحل، برنامه ما ساخته می‌شود. آن را تست می‌کنیم که برای این کار، لازم است وارد سایت onesignal می‌شویم و از قسمت new message ، یک پیام جدید ایجاد کرده و تست را انجام می‌دهیم.

جمع بندی: نحوه ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید

ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید به ارسال پیام‌هایی به کاربران ازطریق اینترنت بااستفاده از سرویس‌های پوش نوتیفیکیشن می‌پردازد. در این ویدئو، از سرویس‌هایی مانند Firebase Cloud Messaging و OneSignal استفاده کردیم تا بسیار ساده، ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید را انجام دهیم.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
آموزش ارسال پوش نوتیفیکیشن در اندروید
فرمت MP4
زمان ویدئو 31 دقیقه
حجم 17 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
2 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده

R&D هستم ببخشید حسین خوش رفتار منفرد هستم. طراح و برنامه نویس در پلتفرم های دسکتاپ، وب و موبایل، عاشق R&D.

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image