کاربردهای علم داده در واقعیت

۴.۷
(۳)

علم داده چیست؟ این جمله احتمالاً اولین چیزی است که در مواجه با این مفهوم در ذهن افراد شکل می‌گیرد. دیتا ساینس شامل فرآیندهایی مانند جمع‌آوری و تمیزکردن داده‌ها، تحلیل و استخراج اطلاعات، ساخت مدل‌های پیش‌بینی، تصمیم‌گیری، نمایش و ارائه نتایج است. در این ویدئو قصد داریم به تعریف، آموزش و کاربردهای علم داده بپردازیم و دیتا ساینس را برای شما با جذابیت معرفی کنیم.

دوره علم داده نیک آموز

علم داده چیست؟

همانطور که در مقاله علم داده چیست نیز بررسی کردیم، دیتا ساینس یا علم اطلاعات (Data Science)، رشته‌ای است که به تحلیل، استخراج، تفسیر و بهره‌برداری از داده‌ها برای حل مسائل در حوزه‌های مختلف می‌پردازد. Data Science از روش‌های آماری، الگوریتم‌های ماشینی و تکنیک‌های محاسباتی استفاده می‌کند تا به کسب اطلاعات مفید و الگوهای موجود در داده‌ها کمک کند.

معمولاً مفاهیمی مانند big data ،data mining، دیتا سایتس، AI و Deep learning شنیده می‌شود. علم داده یک مفهوم جنرال است که زیرمجموعه آن، هوش مصنوعی بوده و ابزارهایی مانند یادگیری عمیق یا داده‌کاوی دارد؛ درواقع، این‌ها ابزارهایی هستند که در مفهوم و کاربردهای علم داده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای علم داده چیست؟

علم داده در صنایع مختلفی مانند علوم زیستی، بهداشت، تجارت، بازاریابی، مالی، فناوری اطلاعات و… کاربرد دارد. بهترین شاخه‌هایی که می‌توان از دیتا ساینس در آن استفاده کرد، شامل:

  • شاخه رسانه مثل مدیریت محتوا
  • نظامی
  • بررسی اجتماع
  • کمپین انتخاباتی
  • قانون‌گذاری خرد و کلان

در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موارد می‌پردازیم.

کاربرد علم داده در شاخه فروش

شاخه فروش و تبلیغات یکی از داغ‌ترین پروسه‌هایی است که می‌توان از کاربردهای علم داده در آن استفاده کرد. کارهایی مانند موجودی انبار، قیمت کالا و… مواردی است که با دیتاساینس می‌توان انجام داد. زمانی که پارامترهای سیستم شما زیاد است و قصد دارید برروی آن بهینه‌سازی‌هایی انجام دهید، که این بهینه‌سازی را با حالت عادی نمی‌توان انجام داد، دانشمند علم داده می‌توانید تأثیر قابل توجهی بر آن داشته باشد.

کاربرد علم داده در پول شویی

یک بخش دیگر در کاربردهای علم داده ، که پروژه‌های سطح بالاتر هستند و انجام آن نیز چند سال زمان لازم دارد و نمی‌توان آن‌ها را به‌صورت عادی انجام داد، پول‌شویی، فراد بانکی و تخلفاتی است که در بیمه انجام می‌شود که با دیتا ساینس می‌توان به آن‌ها رسید. درواقع این‌ها پروژه‌هایی هستند که زمان‌برتر بوده و شما برای اینکه بتوانید آن‌ها را انجام دهید، به تکنیک‌های متفاوتی نیاز دارید.

کاربرد علم داده در شاخه نظامی

دیتا ساینس در شاخه نظامی کاربرد زیادی دارد. به‌طور مثال، اگر کیس‌استادی ما موشک باشد، سوخت موشک، بهینه‌سازی طراحی بدنه موشک، دقت نقطه طلاقی موشک، این‌ها کارهایی است که تماماً در علم داده انجام می‌شود.

مراحل انجام علم داده

پروژه‌ها در دیتا ساینس چند پله متفاوت دارند: اولین و مهم‌ترین آن‌ها این است که باید داده را به‌دست آورید کمی آن را تمیز کنید. با آن کسب و کار کمی آشنایی پیدا کنید و بدانید کارفرما می‌خواهد چه جوابی به مشکلاتش بدهید. بعد از آن، مدل‌ها را بسازید، تست کنید و نتیجه پایانی کار را به کارفرما اطلاع دهید.

جمع بندی : کاربردهای علم داده در واقعیت

درواقع هدف اصلی علم داده، به‌دست آوردن دانش و اطلاعات قابل استفاده از داده‌ها است که به تصمیمات هوشمندانه و بهبود عملکرد سازمان‌ها و صنایع منجر می‌شود. دیتا ساینس باتوجه به حجم بزرگ داده‌ها و پیچیدگی آن‌ها، از ابزارها و تکنیک‌هایی مانند برنامه‌نویسی، پایگاه داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا بهترین تحلیل‌ها را ارائه دهد که خود، گویای کاربردهای علم داده است. در آخر نیز پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری عمیق‌تر مفاهیم، مقاله علم داده، تحلیل داده و یادگیری ماشین چه تفاوت هایی باهم دارند را مطالعه نمایید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۷ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
کاربردهای علم داده در واقعیت
فرمت MP4
زمان ویدئو 2 دقیقه
حجم 58 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
3 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
1 دوره توسط این نویسنده

امیر باقری مدیریت داده کاوی و تحلیل داده و مشاور فنی در زمینه راهکارهای مبتنی بر علم داده است. وی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه پیزا و پلی تکنیک میلان ایتالیا است و در حال حاضر کاندیدای دکتری پردازش متن حجیم Big Text Mining است. حیطه تخصصی وی در دو زمینه کلی شامل رمز نگاری و علوم داده است. اکثر پروژه‌های ایشان در زمینه‌های فرایند داده کاوی و هوش مصنوعی بوده است‌.عمده پروژه‌های ایشان شامل: کشف تقلب در سیستم‌های بانکی و پشتیبانی محصول، تشخیص تخلف در خود اظهاری بر اساس تراکنش و یا دیگر خصیصه‌های مالی و غیر مالی، OSINT ، بوده است.

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران