هوش مصنوعی چیست؟ از مزایا و معایب تا امکانات بی پایان انواع AI

هوش مصنوعی چیست؟ از مزایا و معایب تا امکانات بی پایان انواع AI

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۵ اسفند ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 15 دقیقه
۵
(۳)

هوش مصنوعی چیست ؟ در این مقاله جامع، قصد داریم به این پرسش پاسخ داده و این حوزه جذاب و ترند را مورد بررسی کامل قرار دهیم. به‌دلیل فراگیر شدن Artificial Intelligence در زندگی روزمره انسانی، آشنایی با آن اهمیت فراوانی دارد. در این مطلب، کاربردهای هوش مصنوعی، انواع ابزار AI، مزایا، معایب و آینده این حوزه تشریح خواهند شد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI | Artificial Intelligence) به قابلیت‌هایی از سیستم کامپیوتری اشاره می‌شود که به‌واسطه آن‌ها، امکان اجرای تسک‌های پیچیده وجود دارد. منظور از Task های پیچیده، اموری همچون استدلال، تصمیم‌گیری و حل مسئله است که فقط یک انسان می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. در جهان کنونی، واژه هوش مصنوعی طیف وسیعی از تکنولوژی‌ها را شامل می‌شود. درحقیقت، AI یک اصطلاح فراگیر به‌حساب می‌‌آید که زیرمجموعه‌های مختلفی، ازجمله یادگیری ماشین (Machine Learning)، یادگیری عمیق (Deep Learning) و پردازش زبان طبیعی (NLP) را دربرمی‌گیرد.

 

هوش مصنوعی چیست؟

 

تاریخچه هوش مصنوعی چیست؟

دهه ۵۰ الی ۷۰ میلادی به‌عنوان سال‌های اولیه تولد هوش مصنوعی شناخته می‌شوند. در این دوره، Alan Turing یک تست برای بررسی قابلیت‌های هوشمند سیستم‌ها ارائه کرد. در سال‌های ۱۸۸۰ الی ۲۰۰۰ میلادی، تحقیقات پیش‌رو در زمینه یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی آغاز شد. پیشرفت در قدرت محاسباتی و الگوریتم‌ها باعث شدند تا تحقیقات مربوط به Artificial Intelligence به‌صورت جدی‌تر دنبال شود؛ به‌طوری که از سال ۲۰۰۰ تا به امروز، بهبودات متعددی در زمینه یادگیری عمیق و هوش منصوعی ایجاد شده و از آن در فیلدهای مختلفی مانند سلامت، امور مالی، نقل و انتقال و سایر موارد استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی شامل چیست؟

هوش مصنوعی یکی از فیلدهای گسترده در علم کامپیوتر محسوب می‌شود و همواره درحال تکامل و بهبود هرچه بیشتر است. برخی از حوزه‌های AI عبارتند از:

 • یادگیری ماشین (ML): به‌واسطه یادگیری ماشین، سیستم‌های هوش مصنوعی ازطریق دیتا آموزش دیده می‌شوند و بدون نیاز به برنامه‌نویسی صریح، بهبود می‌یابند.
 • پردازش زبان طبیعی (NLP): این شاخه از AI، به سیستم هوش مصنوعی این امکان را می‌دهد که زبان انسان را درک کرده و آن را تولید کند. NLP در تسک‌هایی همچون ترجمه متنی، چت‌بات‌ها و تشخیص صدا کاربرد دارد.
 • Computer Vision: بدین طریق، سیستم‌های هوش مصنوعی امکان تفسیر و تجزیه‌وتحلیل بصری اطلاعات از ویدئوها و تصاویر را دارند. بینایی کامپیوتر در Facial Recognition، تشخیص اشیا و اتومبیل‌های خودران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رباتیک: رباتیک، Artificial Intelligence را با ربات‌های فیزیکی ترکیب می‌کند و به آن‌ها قابلیت تعامل با محیط، یادگیری از تجربیات و اجرای تسک‌ها را می‌دهد.
 • سیستم‌های خبره: این سیستم‌ها به‌منظور دریافت و تکرار قابلیت‌های تصمیم‌گیری و دانش افراد متخصص در دامنه‌های خاص، کاربرد دارند.

هوش مصنوعی چه کاری انجام می دهد؟

هوش مصنوعی قابلیت‌های متعددی برای انجام انواع تسک‌ها دارا است که به برخی از این موارد در این‌جا اشاره می‌شود:

 • خودکارسازی تسک‌های تکراری و زمان‌بر
 • ارائه راهنمایی در زمان اخذ تصمیمات
 • بهبود خلاقیت و ارائه روش‌های نوین
 • ایجاد تجربه شخصی‌سازی‌شده و رضایت‌بخش برای کاربر
 • کمک به اجرای تسک‌ها به‌صورت کارآمد و ایده‌آل

کاربردهای هوش مصنوعی چیست؟

اپلیکیشن‌های AI به‌وفور درحال توسعه و تکامل هستند و در جوانب مختلف زندگی ما تأثیر می‌گذارند. برخی از کاربردهای هوش مصنوعی به شرح زیر است:

 

کاربردهای هوش مصنوعی چیست؟

 

کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما عبارتند از:

 • دستیار مجازی (Virtual Assistant): احتمالاً می‌دانید که Siri یا Alexa با کمک هوش مصنوعی کار کرده و امکان مدیریت تسک‌ها، استخراج داده‌ها و تعامل صوتی را دارا هستند.
 • سیستم پیشنهاددهنده (Recommender System): هوش مصنوعی با شخصی‌سازی تجربه شما روی پلتفرم‌های مختلف، به شما محصولات، محتوا، آهنگ و فیلم‌هایی را براساس ترجیحات و رفتارهای پیشین شما ارائه خواهد کرد.
 • موبایل: در موبایل‌های Smartphone، ویژگی‌های AI تعبیه شده است که به‌واسطه آن‌ها، قابلیت بازکردن قفل گوشی ازطریق Face Recognition و بهینه‌سازی عمر باطری فراهم می‌شود.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت و تجارت

هوش مصنوعی در صنایع و کسب و کارها نقش مهمی از خود پدیدار کرده است. برخی از موارد استفاده Artificial Intelligence در صنعت، به شرح زیر است:

 • تشخیص کلاه‌برداری (Fraud Detection): هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل تراکنش‌های مالی، الگوهای مشکوک را تشخیص می‌دهد و از کلاه‌برداری به‌صورت بلادرنگ جلوگیری می‌کند.
 • مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین: الگوریتم‌های AI می‌توانند مسیرهای دلیوری را بهینه‌سازی کرده، تقاضای مشتری را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند و فرآیندهای عملیاتی مختلف را ساده‌سازی کنند؛ این امر منجر به بهبود کارایی، کاهش هزینه‌ها و مدیریت بهتر موجودی می‌شود.
 • خدمات مشتری: چت‌بات‌هایی که توسط هوش منصوعی کار می‌کنند، می‌توانند در هر زمان پشتیبانی کرده، سؤالات مشتری را جواب دهند و مشکلات آن‌ها را حل کنند.

هوش مصنوعی در سلامت

مشابه سایر دامنه‌ها، اهمیت هوش مصنوعی در حوزه سلامت نیز غیرقابل انکار است:

 • تشخیص‌های پزشکی: Artificial Intelligence در تجزیه‌وتحلیل تصاویر پزشکی به‌عنوان ابزار کمکی کاربرد دارد.
 • داروی شخصی‌سازی‌شده: می‌توان AI را به‌منظور ارائه برنامه‌ریزی‌های درمانی به هر بیمار خاص به کار برد.
 • توسعه و اکتشاف دارو: هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل مجموعه‌داده‌های گسترده و شناسایی کاندیدهای دارویی بالقوه، روند تحقیقات را سرعت می‌بخشد.

سایر زمینه های کاربرد هوش مصنوعی

برخی از کاربردهای دیگر هوش مصنوعی عبارتند از:

 • آموزش: AI با شخصی‌سازی تجربه یادگیری، ابزارهای آموزشی تطبیق‌پذیری را ارائه می‌دهد و تسک‌های نمره‌دهی را خودکارسازی می‌کند.
 • انتقال: در ماشین‌های خودران، از هوش مصنوعی به‌منظور جابه‌جایی، تشخیص موانع و تصمیم‌گیری در جاده استفاده می‌شود.
 • پایایی محیطی: می‌توان Artificial Intelligence را به هدف نظارت بر تغییرات محیطی، بهینه‌سازی استفاده از منابع و توسعه راه حل‌های پایدار به کار برد.

در این بخش، با ارائه مثال‌هایی به این پرسش پاسخ داده شد که کاربرد هوش مصنوعی چیست ؟ البته باید توجه کرد که موارد مذکور تنها نمونه‌هایی از این حوزه جذاب و درحال تکامل هستند. در ادامه به بررسی انواع AI می‌پردازیم.

انواع ابزار هوش مصنوعی 

درحال حاضر، موارد زیر سرشناس‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی محسوب می‌شوند:

چت جی پی تی (ChatGPT)

ChatGPT یک مدل زبانی بزرگ (Large Language Model | LLM) است که توسط OpenAI در نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی توسعه داده شد. کاربران می‌توانند با این ابزار مکالمه داشته باشند و بینش‌هایی را با به‌کارگیری آن به‌دست آورند. این ابزار دائماً درحال تکامل و بهبود است و در صنایع و دامنه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل به‌عنوان یک قسمت از مدل‌های Generative Pre-trained Transformer شناخته می‌شود و براساس ورودی‌هایی که دریافت می‌کند، به تولید متن شبیه به متن انسانی می‌پردازد. درحقیقت، ChatGPT به‌طور خاص برای تعاملات مکالمه‌محور بهینه شده؛ بنابراین قادر است به سؤالات و موضوعات مختلف به‌صورت طبیعی و جذاب پاسخ دهد. این مدل در برنامه‌های مختلفی مانند ربات‌های گفتگوی خدمات مشتری، ابزارهای ترجمه زبان و دستیارهای شخصی استفاده می‌شود.

 

هوش مصنوعی ChatGPT

 

Midjourney

Midjourney یک ابزار هوش مصنوعی است که برای تولید یا اصطلاحاً جنریت کردن تصاویر استفاده می‌شود. برای آن که این نرم‌افزار تصویر مورد نظرتان را تولید کند، لازم است توضیحات متنی را به آن ارائه دهید. به‌عنوان مثال، اگر بگویید نقاشی یک گربه را می‌خواهید که روی ماه دوچرخه‌سواری کند، این تصویر توسط Midjourney ایجاد خواهد شد. درحال حاضر نسخه بتای آن باز است و هر شخصی می‌تواند برای استفاده از آن، ثبت‌نام کند. توجه شود که این ابزار AI توسط یک بات روی چتِ پلتفرم دیسکورد (Discord) قابل دسترس است و کاربر می‌تواند با پرامپت‌نویسی با Bot تعامل داشته و تصاویر مورد نظر را دریافت کند.

 

هوش مصنوعی Midjourney

 

Gemini google

Gemini یک Large Language Model است که توسط گوگل دیپ مایند (Google DeepMind) توسعه داده شده است. این مدل زبانی بزرگ، از خانواده مدل‌های Gemini است که به توانایی‌شان در رسیدگی به اطلاعات مختلف، شامل متن، کد و تصویر، شهرت دارند. Gemini روی یک مجموعه داده (Dataset) بسیار گسترده از متن و کد آموزش داده شده و امکان برقراری ارتباط و تولید پاسخ‌های متنی به طیف وسیعی از پرامپت‌ها و سؤال‌ها را دارد. این ابزار هوش مصنوعی هنوز در روند توسعه قرار دارد و نسخه‌های مختلفی، مانند ورژن Altra ،Nano و Pro دارا است. ضمن اینکه می‌توان ازطریق سایت Gemini یا Google AI Studio و Google Cloud Vertex AI با آن تعامل برقرار کرد. این ویژگی آن را به یک ابزار کاربردی برای توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها تبدیل می‌کند.

 

هوش مصنوعی Gemini google

 

Copy.ai

Copy.ai یک پلتفرم نوشتاری AI است که کاربران می‌توانند آن را به‌عنوان یک ابزار کمکی در تولید محتوا و مارکتینگ استفاده کنند. با استفاده از Copy.ai می‌توان انواع مختلفی از محتوا، از بلاگ پست گرفته تا ایمیل‌های مارکتینگ را جنریت کرد. در این ابزار هوش مصنوعی ، تمپلیت‌هایی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد. نکته بسیار مهمی که باید بخاطر داشت این است که Copy.ai تنها یک ابزار کمکی در تولید محتوا است و نمی‌تواند جایگزین نویسندگان (انسان‌ها) باشد. معمولاً محتوای تولیدشده نیاز به ویرایش و بازنویسی دارد تا بدین طریق، سازگاری برند، کیفیت و دقت آن بررسی شده باشد.

 

هوش مصنوعی Copy.ai

 

Microsoft Copilot 

Microsoft Copilot یک دستیار هوش مصنوعی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده و به‌واسطه آن، دو کارایی مجزا حاصل می‌شود. کارایی اول این است که با پیشنهاد Code Completion، تعامل ازطریق زبان طبیعی و نوشتن کدهای کارآمد، به برنامه‌نویسان کمک کند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید در محیط توسعه از Copilot بخواهید که کد شما را ریفکتور کند. این نسخه از Copilot را می‌توان در محیط‌های توسعه گوناگون یکپارچه‌سازی کرد؛ مثلاً یک اکستنشن Copilot در مرورگر Edge وجود دارد که به‌طور خاص برای توسعه وب طراحی شده است. ازسوی دیگر، Microsoft 365 Copilot یک نسخه جداگانه از این ابزار است که بر بهبود عملکرد در مجموعه اپلیکیشن‌های Microsoft 365 suite متمرکز است و در آن کارایی‌هایی مانند خلاصه‌سازی مستندات امکان‌پذیر است.

هوش مصنوعی Microsoft Copilot

Sora

Sora یک مدل تبدیل متن به ویدئو به حساب می‌آید که توسط OpenAI توسعه داده شده است. کاربران می‌توانند با ارائه توضیحات کافی از ویدئو موردنظر خود، جزئیات را به Sora بیان کنند تا این مدل AI ویدئو آن را جنریت کند. ضمن اینکه می‌توان از آن برای گسترش یک ویدئو موجود و افزایش صحنه‌ها یا کنش‌های خاصی به آن بهره‌مند شد. علاوه‌بر این، این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از یک تصویر ثابت، ویدئویی از آن ایجاد کند. برای این‌کار، تصویر ارائه‌شده به‌عنوان Base برای فیلم انتخاب می‌شود و به آن انیمیشن و Movement افزوده خواهد شد. شایان ذکر است که در زمان نوشتار این مطلب، Sora هنوز به‌صورت عمومی در دسترس همگان قرار نگرفته است و در روند توسعه قرار دارد.

 

هوش مصنوعی Sora

 

مزایای هوش مصنوعی چیست؟

توسعه فیلد AI به افزایش کارایی، بهبود دقت و اکتشافات نوین منجر شده است. برخی از مهم‌ترین مزیت‌های هوش مصنوعی در ادامه بررسی می‌شوند:

 • خودکارسازی: هوش مصنوعی می‌تواند تسک‌های تکرارشونده را خودکارسازی کند تا بدین شیوه، انسان‌ها زمان و منابع خود را برای اقدامات پیچیده‌تر یا خلاقانه‌تری صرف کنند.
 • بهبود تصمیم‌گیری: AI می‌تواند مقدار گسترده‌ای از داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کند و الگوها و ترندهایی را تشخیص دهد که شاید از زیرنظر انسان‌ها عبور کنند. این موضوع به اتخاذ تصمیمات سریع و آگاهانه منجر می‌شود و در بخش‌هایی همچون امور مالی، سلامت و لجستیک کاربردی است.
 • در دسترس: سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند بدون نیاز به استراحت یا خستگی، به‌صورت ۲۴ ساعته کار کنند تا بدین طریق، خیالتان از بابت کارایی و عملکرد راحت باشد.
 • کاهش خطا: الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای اجرای تسک‌هایی با دقت بالا آموزش داده شوند. به این ترتیب، خطای انسانی کمینه می‌شود و سازگاری و کیفیت کلی بهبود می‌یابد. این موضوع در فیلدهایی مانند جراحی، تحقیقات علمی و تراکنش‌های مالی، امری ضروری است.
 • حل مسئله پیشرفته: Artificial Intelligence می‌تواند مسائل پیچیده را حل کند و راه حل‌های بهینه را بیابد. این مزیت، در برخی دامنه‌ها از قابلیت‌های انسانی پیشی می‌گیرد.
 • اکتشاف و خلاقیت: هوش مصنوعی می‌تواند در Task هایی مانند شبیه‌سازی علمی، کشف دارو و سایر موارد، به تسریع روند اکتشاف بپردازد و به‌صورت کارآمد مورد استفاده قرار گیرد.
 • تجربه شخصی‌سازی‌شده: AI با درنظر داشتن ترجیحات و نیازمندی‌های هر فرد، به افزایش رضایت و Engagement افراد منجر می‌شود.
 • بهبود قابلیت‌های انسان: به‌واسطه ارائه ابزارها و بینش‌های کاربردی، انسان‌ها می‌توانند تسک‌های مختلف را به‌صورت موثرتر و بهینه‌تر اجرا کنند و از AI برای افزایش قابلیت‌های خود بهره‌مند شوند.

معایب هوش مصنوعی چیست؟

AI حاوی مزیت‌های متعددی است، اما مشابه هر تکنولوژی دیگری کاستی‌هایی دارد. برخی معایب هوش مصنوعی در ادامه لیست شده‌اند:

 • امکان جایگزین کردن برخی از مشاغلی که حاوی تسک‌ها تکرارشونده هستند.
 • احتمال ارائه خروجی‌های سوگیری‌شده (Biased) و ناعادلانه
 • بروز نگرانی‌هایی درمورد امنیت داده‌ها و حریم شخصی
 • عدم وجود شفافیت در برخی مدل‌ها (به‌ویژه مدل‌های یادگیری عمیق)
 • هزینه‌بر بودن توسعه و استقرار سیستم‌های AI

چالش های هوش مصنوعی کدام است؟

هرچند هوش مصنوعی با مزیت‌ها و نکات مثبت متعددی همراه است، اما چالش‌هایی نیز دارد که باید به آن‌ها توجه شود.

 • دغدغه‌های اخلاقی: الگوریتم‌های هوش مصنوعی ممکن است به بزرگنمایی سوگیری‌های اجتماعی بپردازند و به خروجی‌های نامناسبی منجر شوند. برای کمینه‌سازی این بایاس‌ها، لازم است داده‌ها به دقت انتخاب‌شده و سیستم‌های AI به‌طور مداوم نظارت شوند.
 • عدم وجود توضیحات قابل درک: در برخی مواقع، سیستم هوش مصنوعی به‌قدری پیچیده است که مشخص نمی‌شود فرآیندهای تصمیم‌گیری آن به چه شکل انجام می‌شوند. بنابراین، درک اینکه چگونه خروجی‌های خاصی به‌دست آمده‌اند، دشوار خواهد بود. وجود چنین عدم شفافیتی، می‌تواند نگرانی‌هایی درخصوص قابل اکتفا بودن آن‌ها ایجاد کند.
 • امکان استفاده نادرست از آن: مشابه هر تکنولوژی قدرتمند دیگری، این احتمال وجود دارد که Artificial Intelligence برای اهداف نادرست به کار برده شود. به همین دلیل، باید تمامی اقدامات امنیتی لازم برای این موضوع درنظر گرفته شود تا توسعه و استفاده هوش مصنوعی درجهت اهداف مناسبی صورت گیرند.
 • نگرانی‌های مربوط به حریم شخصی: سیستم‌های AI به دیتای بسیار گسترده‌ای برای Train شدن نیاز دارند؛ این موضوع دغدغه‌های امنیتی مختلفی را مطرح می‌کند.

آینده هوش مصنوعی

آینده هوش مصنوعی نویدبخش احتمالات هیجان‌انگیزی است؛ برخی از مواردی که به‌طور بالقوه رخ می‌دهند، به شرح زیر است:

 • تصمیم‌گیری بهبودیافته: Artificial Intelligence می‌تواند در تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها و اتخاذ تصمیم در شرایط پیچیده ماهرتر و هوشمندانه‌تر شود. این مسئله، به‌صورت بالقوه روی فیلدهایی مانند سلامت، امور مالی و پایداری محیطی مؤثر است.
 • تعامل قوی‌تر انسان و AI: هوش مصنوعی می‌تواند به‌عنوان یک دستیار هوشمند و بهبوددهنده توانایی‌های انسانی، در محیط کاری و تسک‌های افراد کاربردی باشد.
 • نوآوری و خلاقیت بیشتر: AI می‌تواند نقش مهم‌تری در تلاش‌های خلاقانه برای کمک به کارهایی مانند طراحی، اکتشافات علمی و تولید محتوا داشته باشد.

به‌طور کلی، آینده هوش مصنوعی نوید پیشرفت‌ها و تحولات قابل توجهی را در بخش‌های مختلف می‌دهد.

 

آینده هوش مصنوعی

 

چرا باید هوش مصنوعی را یاد بگیریم؟

پاسخ به این پرسش که آیا هوش مصنوعی را یاد بگیرید یا خیر، به خود شما و اهدافتان بستگی دارد. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا یادگیری هوش مصنوعی می‌تواند برای شما مفید باشد.

 • درک بهتر جهان: AI با سرعت قابل توجهی به جوانب مختلف زندگی انسانی وارد شده است و یادگیری مفاهیم بنیادی آن می‌تواند در درک بهتر نحوه تکامل تکنولوژی و آینده، کمک‌کننده باشد.
 • موقعیت‌های شغلی: مهارت‌های مربوط به AI در صنایع مختلف درحال رشد هستند. یادگیری هوش مصنوعی می‌تواند یک مسیر شغلی جدید برای شما ایجاد کند یا مهارت‌های قبلی‌تان را بهبود دهد. بدین طریق، شما فرد شایسته‌تری در مقایسه با سایر کاندیدهای بازار کار خواهید بود.
 • تفکر حل مسئله: یادگیری هوش مصنوعی می‌تواند مهارت‌های شما در کار با داده‌های پیچیده را بهبود داده و توانایی‌های شما را در حل مسائل پیچیده توسعه دهد.
 • نوآوری و پروژه‌های شخصی: آشنایی با مفاهیم Artificial Intelligence این فرصت را فراهم می‌کند تا شما بتوانید روی پروژه‌ها و فیلدهای مرتبط با آن کار کرده و ابزارها و اپلیکیشن‌های هوشمندی را ایجاد کنید.

یادگیری ماشین چیست و چه تفاوتی با هوش مصنوعی دارد؟

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، هردو حوزه‌های مرتبط با ساخت سیستم‌های هوشمند به‌شمار می‌روند، اما ویژگی‌های مجزایی دارند. هوش مصنوعی، ایجاد کردن ماشین‌های هوشمندی است که می‌توانند توانایی‌های شناختی انسان، مانند یادگیری، استدلال، حل مسئله و تصمیم‌گیری را تقلید کنند؛ در حالی که یادگیری ماشین یک متدولوژی خاص در درون AI است که روی یادگیری از داده‌ها متمرکز است. الگوریتم‌های یادگیری ماشین با تجزیه‌وتحلیل داده‌های گسترده، تشخیص الگوها و سازگاری با آن‌ها آموزش می‌بینند. اگر علاقه‌مند هستید تا درباره ماشین لرنینگ بیشتر بیاموزید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله یادگیری ماشین چیست؟ از مزایا و معایب تا کاربردها و انواع ماشین لرنینگ را مطالعه نمایید.

بازار کار هوش مصنوعی

بازار کار درحال گسترش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی ازجمله مهندس یادگیری ماشین، دانشمند داده، پژوهشگر AI و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی را دربرمی‌گیرد. درحقیقت، بازار کار AI، رشد قابل توجهی را تجربه کرده است و در سال‌های آتی، فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای مشاغل مختلف ارائه خواهد داد. با استناد به داده های آماری Simplilearn، دریافتی سالانه مشاغل حوزه هوش مصنوعی بین $۱۰۵,۰۰۰ تا $۱۹۶,۴۹۱ متغیر است.

بهترین زبان برای یادگیری هوش مصنوعی چیست؟

از میان انواع زبان های برنامه نویسی ، بهترین زبان برای یادگیری هوش مصنوعی چیست ؟ پاسخ این سؤال به نیازمندی‌های پروژه یا اپلیکیشن، مهارت‌ها و منابع در دسترس بستگی دارد. با این وجود، زبان برنامه نویسی پایتون به‌عنوان مشهورترین زبان برای AI و علم داده شناخته می‌شود. همانطور که در مقاله پایتون و هوش مصنوعی: آشنایی با یادگیری ماشین و شبکه های عصبی بررسی کردیم، این زبان به‌دلیل سادگی و خوانایی بالا، وجود منابع آنلاین متعدد، کاربرپسند بودن، فریمورک‌ها و کتابخانه‌های غنی و همچنین کامیونیتی فعال، به ایده‌آل‌ترین زبان برای یادگیری AI شهرت پیدا کرده است. البته باید توجه کرد که زبان R و Julia نیز می‌تواند برای هوش مصنوعی مناسب باشند.

کلام آخر: هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی (AI) حوزه وسیعی از علوم کامپیوتر است که به ایجاد ماشین‌های هوشمندی می‌پردازد؛ به‌طوری که این ماشین‌های هوشمند، قادر به انجام وظایفی هستند که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند. در این مقاله، به بررسی کامل مفاهیم پراهمیت Artificial Intelligence پرداختیم و ابزارهای کاربردی آن را معرفی کردیم. شما می‌توانید با کمک ابزارهای هوش مصنوعی، تسک‌ها و امور مختلف را به‌صورت کارآمدتر انجام دهید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
هوش مصنوعی چیست؟ از مزایا و معایب تا امکانات بی پایان انواع AI
فرمت PDF
12 صفحه
حجم 0/5 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
256 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image