راهنمای مسیر شغلی Java Developer

راهنمای مسیر شغلی Java Developer

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۹ دی ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۵
(۲)

مسیر شغلی Java Developer براساس ترجیحات شخصی، مهارت‌ها و اهداف کاری می‌تواند متغیر باشد. در مقاله پیشین، به معرفی زبان برنامه نویسی جاوا و کاربردهای آن پرداختیم و اکنون در این مطلب قصد داریم مسیر شغلی توسعه دهنده جاوا ، وظایف، مهارت‌های مورد نیاز، بازار کار و درآمد این حرفه را مورد بررسی قرار دهیم.

توسعه دهنده جاوا کیست ؟

توسعه دهنده جاوا یک برنامه نویس است که طراحی، توسعه و مدیریت نرم افزارهای مبتنی بر جاوا را انجام می‌دهد. برنامه نویس جاوا به سینتکس جاوا، اصول برنامه‌نویسی شی‌گرا (OOP) و توسعه نرم‌افزار تسلط دارد. معمولاً اغلب سازمان‌های گسترده به منظور پیاده‌سازی سیستم‌های نرم افزاری و سرویس‌های بک اند، از زبان جاوا استفاده می‌کنند. به همین دلیل، می‌توان شغل Java developer را یکی از مشاغل پردرآمد روز در نظر داشت.

وظایف توسعه دهنده جاوا

در چرخه توسعه نرم افزار، برنامه نویس جاوا وظایف زیر را برعهده دارد.

توسعه اپلیکیشن جاوا

مسیر شغلی Java Developer ، اموری مانند طراحی، توسعه و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های مبتنی بر جاوا را در برمی‌گیرد. برنامه نویس جاوا باید توانایی نوشتن کدهای کارآمد و قابل نگهداری را داشته باشد و با تشخیص و رفع باگ‌های موجود در Codebase، کارایی اپلیکیشن را تأیید کند.

برنامه نویسی با زبان جاوا و فریمورک های آن

توسعه دهنده Java ، مفاهیم کلیدی جاوا، نحو (Syntax) و ویژگی‌های مختلف را در توسعه اپلیکیشن به کار می‌برد. این فرد، دانش خود را با آخرین آپدیت‌ها و مشخصه‌های زبان برنامه نویسی جاوا به روز نگه می‌دارد. برنامه نویس جاوا می‌تواند با فریمورک‌های جاوا مانند Spring و Hibernate یا Apache Struts، کار کند و از آن‌ها به منظور بهبود فرآیند توسعه بهره‌مند شود.

طراحی و معماری نرم افزار

برنامه نویس جاوا با معمار ارشد و سایر اعضای تیم تعامل دارد تا درنهایت، سیستم نرم‌افزاری به‌صورت مقیاس‌پذیر و قدرتمند طراحی و پیاده‌سازی شود. برای موفقیت در مسیر شغلی Java Developer ، باید مهارت برنامه نویسی به شکل ساختارمند، ماژولار و سازماندهی‌شده را داشته باشید و از الگوهای طراحی (Desgin Patterns) و استانداردها پیروی کنید.

کدنویسی و رفع اشکال

رفع مشکلات، خطاهای نرم‌افزاری و همچنین، بهینه‌سازی کارایی اپلیکیشن ازطریق بازنگری کدها و Performance Tuning، همگی از وظایف مهم توسعه دهنده جاوا به شمار می‌روند.

مدیریت و تعامل با پایگاه داده

در مسیر شغلی Java Developer ، تعامل با پایگاه داده ازطریق فریمورک‌های JDBC یا ORM امکان‌پذیر است. علاوه‌بر این، لازم است Developer، امکان توسعه و بهینه‌سازی کوئری‌های SQL برای عملیات پایگاه داده را داشته باشد. بدیهی است که یادگیری مفاهیم پایگاه داده و زبان کوئری نویسی SQL از نیازمندی‌های این شغل در نظر گرفته شود. 

توسعه وب (Web Development)

معمولاً، زبان برنامه نویسی جاوا به منظور توسعه وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنامه نویس جاوا باید درک صحیحی از تکنولوژی‌های سمت وب، ازجمله جاوا اسکریپت (JavaScript)، زبان نشانه گذاری HTML و CSS داشته باشد و برای برنامه‌نویسی سمت سرور با جاوا، فریمورک‌های همچون JSP، Java Servlets یا JSF را استفاده کند. شایان ذکر است که یادگیری نحوه کار با سرویس‌های وب، شامل RESTful API و همچنین، فریمورک محبوب Spring MVC در مسیر شغلی Java Developer کاربردی به شمار می‌روند.

یکپارچه سازی با سمت فرانت اند

Java Developer با توسعه‌دهنده فرانت‌اند مشارکت و تعامل دارد تا به واسطه این عمل، بتواند منطق سمت سرور را با انواع رابط کاربری (UI | User Interface) یکپارچه‌سازی کند. این Task، از وظایف کلیدی شخص در مسیر شغلی Java Developer است و با کمک آن، تعامل بدون خلل Server-Side Logic و UI ها تضمین می‌شود. توصیه می‌شود مقاله توسعه فرانت اند، بک اند و فول استک چیست؟ شرح وظایف + تفاوت بین آنها را نیز برای آشنایی بیشتر مطالعه کنید.

توسعه API

طراحی و پیاده‌سازی REST API برای برقراری ارتباط میان اجزای مختلف سیستم است و از وظایف Java Developer به‌حساب می‌‌آید. علاوه‌بر این، درصورت لزوم، توسعه‌دهنده باید توانایی یکپارچه‌سازی API های شخص‌ثالث (Third-Party) به اپلیکیشن را دارا باشد.

تست نویسی (Testing)

توسعه دهنده جاوا از Unit Testing برای بررسی قابل اکتفا بودن کدها و Integration Testing به منظور بررسی کارایی اجزای مختلف اپلیکیشن استفاده می‌کند.

کار با سیستم کنترل نسخه

 Java Developer باید توانایی کار با یک سیستم کنترل نسخه، مانند Git، را داشته باشد تا بدین طریق، امکان مدیریت سورس‌کد و تعامل با اعضای تیم فراهم شود.

مشارکت و تعامل

مسیر شغلی Java Developer و فرآیندهای آن به گونه‌ای است که شما باید با انواع تیم‌ها، ازجمله سایر توسعه‌دهندگان، طراحان، تحلیلگران و ذی نفعان کار کنید. علاوه‌بر این، برای درک و پیاده‌سازی Feature ها به‌عنوان برنامه نویس جاوا ، لازم است با مدیر محصول (Product Manager) تعامل داشته باشید.

پیروی از استانداردهای کدنویسی و مستندسازی

در مسیر شغلی Java Developer ، توسعه‌دهنده باید کیفیت کدهای خود را حفظ کند. به منظور انجام این کار، لازم است برنامه‌نویس، استانداردها و Best Practice های کدنویسی را دنبال کند. علاوه‌بر این، ساخت و نگهداری مستندات فنی برای کد و موارد مرتبط با پروژه، اهمیت فراوانی دارند.

استقرار و DevOps

برنامه نویس جاوا وظیفه استقرار (Deploy) وب‌اپلیکیشن‌ها در محیط‌های مختلف، شامل محیط توسعه، تست و تولید (Production) را برعهده دارد. این فرد، به منظور خودکارسازی فرآیند تست، ساخت و استقرار (Deployment) اپلیکیشن، به پیاده‌سازی و نگهداری پایپ‌لاین‌های CI/CD می‌پردازد.

بهینه سازی کارایی

برنامه نویس جاوا با بهینه‌سازی کدها، کارایی اپلیکیشن را بهبود می‌دهد؛ بدین طریق، این اطمینان به وجود می‌‌آید که اپلیکیشن به‌صورت کارآمد اجرا خواهد شد. علاوه‌بر این، در طراحی اپلیکیشن، لازم است مقیاس‌پذیر بودن آن در نظر گرفته شود؛ به طوری که اپلیکیشن قابلیت رسیدگی به افزایش لود کاری را داشته باشد. این موضوع به مسیر شغلی Java Developer محدود نمی‌شود و از وظایف کلیدی برنامه‌نویسان انواع اِستک‌ها به حساب می‌‌آید.

تفکر حل مسئله

در مسیر شغلی Java Developer ، فرد به مهارت و تجربه کافی برای تشخیص و رفع مشکلات، خطاها و دغدغه‌های پرفورمنسی می‌رسد. البته توانایی «رسیدگی به‌موقع» به موارد مذکور، یک ضرورت تلقی می‌شود. این فرد باید با انواع تکنولوژی‌ها و Best Practice های این صنعت آشنا باشد و به صورت مداوم، برای بهبود و پیشرفت خود تلاش کند.

مهارت های مورد نیاز برای اینکه توسعه دهنده جاوا شویم چیست؟

موارد زیر، نیازمندی‌های لازم برای ورود به مسیر شغلی Java Developer محسوب می‌شوند.

  • حداقل مدرک کارشناسی در گرایش علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار یا سایر فیلدهای مرتبط
  • مشاهده دوره‌های مناسب و ورود به مسیر آموزش برنامه نویسی جاوا
  • کار کردن روی پرو‌ژه‌های کاربردی و آشنایی با نحوه کارکرد جاوا
  • شرکت در Workshop های مختلف و کسب تجربه کارآموزی
  • تخصص در مفاهیم زبان برنامه نویسی جاوا (مانند برنامه‌نویسی شی‌گرا)
  • آشنایی با فناوری‌های توسعه وب و فرانت اند
  • امکان مدیریت پایگاه داده و درک نحوه تعامل آن‌ها
  • توانایی استفاده از یک سیستم کنترل نسخه، مانند Git
  • آگاهی از اصول امنیتی کدنویسی، چرخه توسعه نرم‌افزار و تست‌نویسی
  • دارا بودن مهارت‌های نرم (Soft Skills) و تعامل مؤثر

در بخش بعدی، مسیر شغلی Java Developer و روند آن، به‌صورت مرحله‌به‌مرحله بررسی خواهد شد.

مسیر شغلی Java Developer

مسیر شغلی Java Developer مواردی همچون افزایش تجربه، تخصص در زمینه‌های خاص و تعدد وظایف را دربرمی‌‌گیرد. در ادامه، مسیر شغلی توسعه دهنده جاوا به‌صورت کلی تشریح می‌شود تا شما با نقشه راه این سِمت آشنایی پیدا کنید.

 

مسیر شغلی Java Developer

 

توسعه دهنده جاوا Entry Level یا مبتدی (Junior) 

در ابتدای ورود به مسیر شغلی Java Developer ، لازم است تحصیلات لازم، تجربه پروژه‌محور و یادگیری مداوم را به‌عنوان کلید موفقیت در این راه در نظر بگیرد. در عمل، با پرداختن به موارد مذکور، این موقعیت فراهم خواهد شد تا شما بتوانید به‌عنوان یک کارآموز یا برنامه‌نویس سطح Entry Level در یک شرکت استخدام شوید. توجه کنید که هرچه شما در مسیر یادگیری زبان جاوا ، مهارت‌های خود را عمیق‌تر و اصولی‌تر توسعه دهید، آینده شغلی شما در وضعیت بهتری خواهد بود. در چنین شرایطی، می‌توان به‌عنوان برنامه نویس جونیور نیز استخدام شد. با این وجود، استمرار و تلاش، هر دو از ضرورات مسیر شغلی Java Developer و موفقیت در آن، به حساب می‌‌آیند.

توسعه دهنده جاوا سطح Mid-Level

برای ارتقا به شغل Mid-Level Java Developer ، تجربه و دانش خود را توسعه دهید و به واسطه کار کردن روی پروژه‌های پرچالش، مهارت‌های خود را عمیق‌تر کنید. شما می‌توانید با ارتباط داشتن با جامعه برنامه‌نویسان جاوا و حضور فعال در کسب تجربه عملی کار با جاوا، به این سطح شغلی برسید. در این بخش از مسیر شغلی Java Developer ، شما روی تسک‌های کدنویسی نسبتاً پیچیده کار کرده و در بحث‌های مربوط به طراحی و معماری سیستم سهیم خواهید بود. علاوه‌بر این، اموری همچون توسعه و نگهداری سرویس‌ها و API ها، منتورینگ توسعه‌دهندگان جونیور و تعامل با تیم‌های گوناگون، همگی برعهده شما خواهند بود.

توسعه دهنده جاوا سطح سنیور (Senior)

رسیدن به Seniority در توسعه جاوا ، تنها به عمیق‌تر کردن تخصص‌های فنی محدود نمی‌شود و توسعه مهارت‌های راهبری و منتورینگ را نیز به‌عنوان ضرورت نیاز دارد. در این سطح شغلی، شما باید در مواردی همچون، همروندی (Concurrency) و موازی سازی (Parallelism)، تعامل مؤثر، بازنگری کد و اطمینان از کیفیت آن‌ها، به تخصص و خبرگی بالایی رسیده باشید. به طور کلی، ارتقا یافتن به Java Developer سطح Senior ، یک فرآیند تدریجی است که توسعه مهارت‌های فنی و رهبری را در برمی‌گیرد. بنابراین، اگر بخواهید در مسیر شغلی Java Developer به این نقطه برسید، بهتر است تمرکز خود را روی جوانب گسترده‌تری از توسعه نرم افزار بگذارید و به‌صورت فعال، در جهت موفقیت تیم و سازمان خود سهیم باشید.

مدیر فنی (Technical Lead)

در مسیر شغلی Java Developer ، امکان ارتقا یافتن به سِمت Tech Lead وجود دارد. البته برای رسیدن به این سطح، تخصص، مهارت رهبری و حضور فعال در برعهده گرفتن انواع وظایف، ضروری به شمار می‌‌آیند. مدیر فنی باید تفکر استراتژیک و قدرت اخذ تصمیمات پراهمیت سازمانی را داشته باشد. در صورت وجود اختلاف میان اعضای تیم توسعه، مدیر فنی موظف است تا این تضادها را به‌صورت سازنده حل کند. صرف از نظر این موارد، رسیدن به این سطح، نیازمند صبر، مهارت عمیق و توسعه‌یافته و پیگیری بالا است.

در این بخش از راهنمای مسیر شغلی Java Developer ، سیر تکاملی پیشرفت و ارتقا Java Developer مورد بررسی قرار گرفت. شایان ذکر است که پس از ارتقا به سطح مدیر فنی، هنوز امکان پیشرفت در شغل‌هایی همچون معمار ارشد (جاوا)، CTO ،Director و… وجود دارد؛ اما این مطلب با موضوعیت مسیر شغلی توسعه دهنده جاوا پایه‌گذاری شده است.

 

مدیر فنی (Technical Lead)

 

بازار کار و آینده شغلی توسعه دهنده جاوا چگونه است؟

در حال حاضر، تقاضا برای توسعه دهنده جاوا بالا است و موقعیت‌های شغلی مناسبی برای استخدام شدن وجود دارند. مسیر شغلی Java Developer ، پویایی مخصوص به خود را دارد و فاکتورهایی همچون شرایط اقتصادی، ترندهای صنعت و بهبودات مربوط به تکنولوژی روی آن مؤثر هستند. براساس داده های آماری وب سایت Stackoverflow، در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۳۳/۵۵ ٪ توسعه‌دهندگان، از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده کرده‌اند. جاوا به دلیل تطبیق‌پذیری بالا، امکان استفاده در اپلیکیشن‌های سطح سازمانی، توسعه موبایل (اندروید)، وجود موقعیت‌های شغلی بین‌المللی و تکامل مداوم، بازار کار و آینده مطلوبی دارد. 

درآمد توسعه دهنده جاوا چقدر است؟

با استناد به داده‌های جمع‌آوری‌شده در Survey وب سایت Stackoverflow، برنامه نویسان جاوا به طور میانگین سالیانه بین ۷۲,۷۰۱$ تا ۱۱۵,۷۰۸$ درآمد دریافت می‌کند. البته درآمد برنامه نویس جاوا به میزان تجربه حرفه‌ای فرد، صنعت، موقعیت جغرافیایی، میزان تحصیلات، مهارت‌ها و اندازه شرکت مربوطه بستگی دارد. با این وجود، می‌توان مسیر شغلی Java Developer را به‌عنوان یک شغل با درآمد بالا در نظر گرفت.

جمع بندی: راهنمای استخدام برنامه نویس جاوا

برای موفقیت در مسیر شغلی Java Developer ، یادگیری مستمر، کسب تجربه کاربردی و درک اصولی برنامه‌نویسی حائز اهمیت هستند. در این مطلب، همه آنچه برای شروع نیاز دارید شرح داده شدند. اکنون شما می‌توانید با استفاده از این نقشه راه، برای آینده شغلی خود به‌صورت آگاهانه و مؤثر تصمیم‌گیری کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
راهنمای مسیر شغلی Java Developer
فرمت PDF
7 صفحه
حجم 0/2 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
239 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران