شروع کار با React و ایجاد یک پروژه جدید [بخش اول]

شروع کار با React و ایجاد یک پروژه جدید [بخش اول]

نوشته شده توسط: محسن درم بخت
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹
آخرین بروزرسانی: ۲۲ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 24 دقیقه
۴.۵
(۲۴)

مقدمه

در مقاله معرفی React با ریکت و ویژگی‌های اولیه آن آشنا شدیم و در کنار مثال‎های مختلفی از پیاده سازی با آن،  به نکاتی پرداختیم که برای شروع برنامه نویسی با ریکت لازم هستند. در این مقاله، می‌خواهیم به نحوه ایجاد یک پروژه با ریکت و بررسی اجزای داخلی آن بپردازیم. اما پیش از آن، قصد داریم مقدمه مختصری از این کتابخانه (Library) مشهور شرح دهیم.

React چیست؟

ریکت (React | ری اکت) یک کتابخانه متن باز (Open Source) جاوا اسکریپت (Javascript) است که از آن برای ساختن رابط کاربری (UI) و اجزای (Components) رابط کاربری استفاده می‌شود. ری اکت توسط فیسبوک توسعه و نگهداری می‌شود. ریکت، به عنوان یکی از مشهورترین و پرکاربردترین کتابخانه‌های فرانت اند (Frontend Libraries) برای ایجاد وب اپلیکیشن‌های پویا و تعاملی استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از جوانب پراهمیت آن اشاره می‌کنیم.

مزیت های React

  • مبتنی بر جز (Component-based): در ریکت، تمرکز اصلی روی مفهوم «اجزا» است. کامپوننت یا جز، یک بخش از رابط کاربری (UI) است که قابلیت استفاده مجدد (Reusable) از آن وجود دارد و به خودی خود مستقل (Self Contained) به حساب می‌آید. با ترکیب کردن این کامپوننت‌های مختلف می‌توانیم یک UI پیچیده ایجاد کنیم. توجه کنید که کامپوننت، رفتارها و منطق خود را کپسوله سازی (Encapsulate) می‌کند.
  • استفاده از روش اعلانی (Declarative): ری اکت از رویکرد اعلانی برای ساختن UI استفاده می‌کند، یعنی شما UI دلخواه خود را توصیف می‌کنید و ریکت، به روزرسانی Document Object Model را به صورت کارآمد برای شما انجام می‌دهد. در نتیجه، با استفاده از React فرآیند ساخت و نگهداری UI تسهیل پیدا می‌کند.
  • جامعه و اکوسیستم گسترده: به واسطه جامعه فعال و وسیع از توسعه دهندگان، React دارای اکوسیستم قدرتمند است و منابع، ابزارها و کتابخانه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد. شما می‌توانید به راحتی مواردی مانند پروژه‌های منبع باز، مستندات و آموزش‌های جامع مختلفی از ریکت پیدا کنید تا با کمک آن‌ها کار با React را بیاموزید.
  • مدل شی گرا سند مجازی (Virtual DOM): ریکت برای بهبود کارایی از  از DOM مجازی استفاده می‌کند. یعنی به جای اینکه به صورت مستقیم، DOM مرورگر را دستکاری کند، یک نمایش در داخل حافظه از DOM ساخته می‌شود. زمانی که تغییراتی روی UI اعمال می‌شود، ابتدا ریکت DOM را بروزرسانی می‌کند و تغییرات لازم را روی DOM اصلی اعمال می‌کند؛ این عمل، تعداد عملیات پرهزینه مربوط به DOM را کاهش می‌دهد.
  •  JSX: ریکت JavaScript XML یا همان JSX را دارد که یک «اکستنشن نحو»  (Syntax Extension) برای جاوا اسکریپت محسوب می‌شود. JSX این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید کدهای خود را به صورت «شبه HTML» یا اصطلاحاً HTML-like، داخل فایل‌های جاوا اسکریپت بنویسید.
  • جریان داده یک سویه: جریان داده‌ها (Data Flow) در ریکت به صورت یک طرفه (Unidirectional) و معمولا از سمت کامپوننت‌های والد به کامپوننت‌های فرزند است. این موضوع کمک می‌کند رفتار اپلیکیشن قابل پیش بینی باشد و بتوان آن را به راحتی اشکال زدایی کرد.
  • چندسکویی (Cross-platform): می‌توان ریکت را برای موارد مختلفی همچون اپلیکیشن‌های وب و موبایل و حتی دسکتاپ (با کمک کتابخانه Electron) استفاده کرد.
 • اکوسیستم ریکت: معمولا برای ساخت کامل اپلیکیشن، از React در کنار سایر کتابخانه‌ها و ابزارها استفاده می‌شود.

 

مراحل شروع یک پروژه جدید با React (با کمک NPM)

در ادامه قصد داریم مراحل شروع پروژه با ری اکت (از طریق NPM) را شرح می‌دهیم.

۱- نصب Node.js

برای شروع به کار با هر یک از روش‌های معروف تولید وب اپلیکیشن‌ها (به روش SPA)، از جمله React ، Angular و Vuejs ، لازم است Nodejs را روی سیستم خود نصب کنید. شما می‌توانید از طریق سایت رسمی Node.js آن را دانلود و روی سیستم‌تان نصب کنید.

شروع کار با React و ایجاد یک پروژه جدید [بخش اول]

نقش Node Js در React به صورت یک سرور و بستر برای نصب و اجرای پکیج های وابسته و مورد نیاز است.  زمانی که شما Node.js را نصب می‌کنید، Node Package Manager یا همان NPM نیز روی سیستم شما نصب خواهد شد.

شما می‌توانید پکیج‌های سمت Front را با کمک NPM نصب کنید و به دانلود دستی و افزودن آن‌ها به پروژه نیاز نیست. به عنوان مثال، با کمک یک دستور ساده مانند  NPM I Bootstrap می‌توانید بوت استرپ (Bootstrap) را به صورت دانلود شده، در مسیر جاری داشته باشید.

پس NPM یا Node Package Manager، یک مدیریت کننده پکیج‌ها است که در دنیای فرانت (Front) کاربردهای گوناگونی دارد. توجه کنید NPM یک رقیب به نام Yarn دارد که به عنوان یک پکیج منیجر، کاربردها و نقاط قوتی متعددی را شامل می‌شود.

۲- صحت سنجی نصب Node.js

با فرض اینکه Node.js را روی سیستم خود نصب کردیم، اکنون می‌خواهیم بررسی کنیم آیا نود جی اس به درستی روی سیستم‌مان نصب شده یا خیر.  روش‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد.

 یکی از روش‌های رایج این است که Command Prompt یا همان CMD معروف را باز کنید و در آن، دستور زیر را تایپ کنید:

 Node –Version (Dash Dash – – Version) 

اگر پس از اجرای دستور فوق، یک عدد تحت عنوان نسخه node.js نمایش داده شد، یعنی  نود جی اس روی سیستم شما نصب شده است. ولی اگر پیغام خطا دریافت کردید، لازم است Node.js را نصب کنید.

نکته مهم- اگر Node.js از قبل روی سیستم‌تان نصب شده بود، ولی یک نسخه قدیمی آن (قبل از ورژن ۱۱) بود، بهتر است ابتدا Node.js فعلی را Uninstall و سپس نسخه جدید را نصب کنید. برای درک بهتر، به شکل زیر توجه کنید.

شروع کار با React

۳- نصب IDE یا ویرایشگر کد مناسب 

پیش نیازهای اولیه، یعنی Nodejs و NPM را آماده کردیم. اکنون یک Code Editor یا IDE مناسب نیاز داریم تا با کمک آن بتوانیم برنامه نویسی و پروژه React را در آن محیط آغاز کنیم. در حال حاضر محبوب‌ترین ویرایشگر کد مورد استفاده برنامه نویسان، VS Code است که می‌توان آن را از سایت رسمی VS Code دانلود و نصب کرد.

 • توجه کنید که حین نصب VS Code، در بخش «Select Additional Tasks»، گزینه Open with Code که مربوط به منوی کلیک راست روی فولدرها و فایل‌ها می‌باشد را از لیست انتخابی تیک بزنید. با این کار، در ادامه می‌توانید به راحتی فولدر یا فایل مورد نظر را به طور مستقیم در محیط VS Code باز کنید.

۴- ایجاد اپ ریکت (React App)

پیش‌نیازهای مورد نیاز برای شروع یک پروژه در React را نصب کردیم. اکنون می‌خواهیم یک App از نوع React ایجاد کنیم. دو روش برای ساختن یک React App وجود دارد:

 • روش ۱: به کمک Create-React-App
 • روش ۲: ایجاد پروژه به صورت مرحله به مرحله و به صورت دستی

هر یک از روش‌های فوق مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند. با این وجود، پیشنهاد می‌شود در ابتدا، React App را از طریق پکیج Create-React-App ایجاد کنید تا درگیر جزئیات اولیه و حواشی ساخت پروژه نشوید. زمانی که تسلط کافی روی مفاهیم ری اکت و نحوه کار با آن پیدا کردید، می‌توانید پروژه‌های خود را به صورت مرحله به مرحله ایجاد کنید.

روش مورد استفاده : Create-React-App

مزیت اصلی کتابخانه Create-React-App این است که با کمک آن به راحتی می‌توان پروژه ساخت. در واقع، Create-React-App برای شما یک Template اولیه و آماده می‌سازد که می‌توانید بدون دشواری آن را توسعه دهید.

 • ابتدا باید پکیج مربوط به Create-React-App را به صورت Global (به صورت سراسری و عمومی) نصب کنید. برای این نصب پکیج Create-React-App، دستور زیر را در Command prompt وارد کنید:

npm i create-react-app -g

در دستور فوق، منظور از سوئیچ g ، نصب به صورت global است، یعنی دستورات مربوط به create-react-app در «همه مسیرها» قابل دسترس هستند.

حال می‌توانید اولین پروژه React خود را ایجاد کنید. پیشنهاد می‌شود یک فولدر به نام دلخواه، به طور مثال React Projects، در یکی از درایوها (بهتر است در Desktop نباشد) ایجاد کنید. سپس CMD را در مسیر این فولدر (به طور مثال React Projects) باز کنید.
برای باز کردن CMD در مسیر مورد نظر، می‌توانید در Address Bar فولدر جاری کلیک کرده،  کلمه CMD را تایپ کنید و Enter را بزنید. برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید.

ایجاد اپ ریکت (React App)

 • اکنون می‌توانید در Command Prompt ایجاد شده، دستور زیر را تایپ کنید تا یک پروژه React ایجاد کنید.

create-react-app first-app

 

وظیفه دستور Create-React-App را که مشخص کردیم. First-App نام پروژه و فولدر اصلی پروژه ما خواهد بود. توجه کنید که در نام پروژه نمی‌توانید از حروف بزرگ استفاده کنید و لازم است همه حروف به صورت Lower Case باشند و بین کلمات از Dash استفاده شود.
مدت زمان ایجاد یک پروژه React به سرعت اینترنت شما و همچنین سخت افزار سیستم، مخصوصا هارد دستگاه شما بستگی دارد. حوصله کنید پروژه ایجاد شود و سپس ادامه دهید.

مراحل شروع یک پروژه جدید با React (با کمک NPX)

در این بخش روش دوم برای ایجاد App در React را بررسی می‌کنیم.

استفاده از NPX

می‌توانید از NPX به همراه  create-react-app برای ساختن App ریکت استفاده کنید:

NPX create-react-app first-app

وقتی از NPX یا Node Package eXecute استفاده می‌کنید، دیگر از نصب پکیج Create-React-App بی‌نیاز می‌شوید. یعنی می‌توانید به راحتی و بدون نصب یک پکیج به صورت Global، از آن استفاده کنید. مزیت استفاده از دستور NPX این است که شما همیشه آخرین نسخه از آن پکیج را خواهید داشت، در حالی که ممکن است با نصب پکیج به صورت Global، فراموش کنید آن را بروزرسانی کنید و نسخه‌های جدید را مورد استفاده قرار ندهید.

مراحل شروع یک پروژه جدید با React (با کمک NPX)

بعد از اجرای دستور فوق، یک پوشه با نام First-App، در مسیر فولدر جاری (در این مطلب پوشه React Projects در درایو D ) ساخته می‌شود؛ این پوشه همان پروژه React شما محسوب می‌شود.

در React ، محتوای پروژه در یک فولدر اصلی قرار می‌گیرد که شما باید آن را با ابزار VS Code باز کنید و در آن کدنویسی را آغاز کنید. برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید.

مراحل شروع یک پروژه جدید با React (با کمک NPX)

در بخش دوم از مقاله آموزش ایجاد پروژه با React ، تک تک آیتم‌های VS code و کارایی آن‌ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

اجرای پروژه در VS Code

فارق از اینکه شما از NPM یا NPX استفاده کنید، در این مرحله می‌توانید پروژه و Template اولیه ایجاد شده را اجرا کنید. برای اجرا پروژه باید دستور مربوط به آن اجرا شود. تا این بخش از مقاله آموزش ایجاد پروژه با React ، دستورات را در محیط CMD نوشته و اجرا کردیم. حال می‌خواهیم دستورات را در قسمت ترمینال از VSCode، تایپ و اجرا کنیم.

 1. برای باز کردن یک ترمینال جدید، از منوی افقی بالای VS Code روی منوی Terminal کلیک کرده و گزینه New Terminal را انتخاب کنید. سپس در بخش پایین VS Code یک پنجره جدید نمایش داده می‌شود که همان ترمینال درخواستی شما است.

 • برای اجرای پروژه می‌توانید به راحتی دستور زیر را تایپ کنید. 

npm start

اجرای پروژه در VS Code

سعی می‌کنیم در بخش دوم این مقاله، تک تک آیتم‌ها را به صورت مختصر توضیح دهیم و ببنیم هر کدام چه کاری انجام می‌دهند.
الان می‌خواهیم همین پروژه و Template اولیه که ایجاد شده را اجرا کنیم. برای اجرا پروژه باید یک دستور جدید تایپ و اجرا کنیم. ما برای تایپ و اجرای دستوراتی که تا به حال در محیط CMD وارد می‌کردیم، می‌توانیم براحتی در VS Code در بخش Terminal تایپ کرده و اجرا کنیم.
برای باز کردن یک ترمینال جدید می‌توانید در منوی افقی بالای VS Code روی منوی Terminal کلیک کنید و در منوی باز شده و روی New Terminal کلیک کنید. با این کار در بخش پایین VS Code یک پنجره جدید نمایش داده خواهد شد که همان ترمینال درخواستی شما است.
برای اجرا پروژه می‌توانید براحتی دستور زیر را اجرا کنید و پروژه شما ابتدا کامپایل می‌شود و سپس در آدرس localhost و پورت ۳۰۰۰ در مرورگر پیش فرض سیستم شما نمایش داده خواهد شد.

npm start

اجرای پروژه در VS Code

با اجرای کد فوق در ترمینال VS Code، ابتدا پروژه شما کامپایل می‌شود و سپس در مرورگر پیش فرض سیستم‌تان (در آدرس localhost و پورت ۳۰۰۰) نمایش داده خواهد شد.

تصویر زیر، صفحه پیش فرض و اولیه پروژه React شما است که بعد از اجرا در مرورگر مشاهده خواهید کرد.

اجرای پروژه در VS Code

جمع بندی

در این مقاله ابتدا پیش نیازهای اولیه برای کار با ریکت را تکمیل کرده و در ادامه به ایجاد یک پروژه جدید با React پرداختیم. در بخش دوم مقاله قصد داریم با اجزای داخلی یک پروژه React آشنا شویم، بنابراین اگر به این 

آموزش ریکت علاقه‌مند شده‌اید، منتظر بخش دوم مقاله باشید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۵ / ۵. از مجموع ۲۴

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
شروع کار با React و ایجاد یک پروژه جدید [بخش اول]
فرمت PDF
8 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
محسن درم بخت
مقالات
3 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
3 دوره توسط این نویسنده
محسن درم بخت

مشاوره، مدرس و مدیر پروژه های نرم افزاری تحت وب و موبایل که از سال 1387 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و همچنان در حال یادگیری مطالب جدید و استفاده از آنها در پیاده سازی پروژه های جدید می باشم. عاشق آموزش و تدریس برنامه نویسی هستم و در هفته بعد از کار روزانه، عصرها درگیر آموزش برنامه نویسی می باشم. همچنین مدیر پروژه شرکت درسا سافت، مدیر پروژه شرکت سپیدآریا، مدیر پروژه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، برنامه نویس ارشد شرکت فناپ، برنامه نویس شرکت ICTN از دیگر تجربه های تخصصی من هست.

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • سلام خسته نباشید من یک پروژه اجرا کردم با فرمان create react app و تموم شد و رفت الان میخام یکی دیگ اجرا کنم نمیزاره لطفا راهنماییم کنید

   • درود بر شما
    این دستور مختصی ایجاد پروژه هست نه اجرا، با این دستور شما یک پروژه ایجاد می کنید. و یک نامی برای پروژه ایجاد می کنید
    که همه باید حروف کوچیک باشند. که یک فولدر ایجاد می کنه و همه محتویات پروژه رو داخل اون میریزه تو قدم بعدی باید یک ترمینال داخل این فولدر ایجاد کنید و اونجا دستور شروع یا استارت رو بزنید تا پروژه اجرا بشه.
    تشکر از همراهی شما

  • سلام من روی ویندوز ۷ ریکت رو نصب میکنم اما وقتی با دستور npm starrt میخوام پروزه رو اجرا کنم خطا میده لطفا راهنمایی کنید

   • درود بر شما
    لطفا تصویر خطای دریافتی رو برای این ایمیل ارسال کنید nikamooz96@gmail.com
    تشکر از همراهی شما

  • سلام
   YARN صحیح است.

  • سلام
   YARN صحیح است.

  • سلام
   بعد از اینکه لپ تاپ رو خاموش میکنیم ترمینال هم از بین میره . حالا اگه دوباره بخوایم لپ تاپ رو روشن کنیم و روی پروژه کار کنیم باید چیکار کنیم چون دیگه ترمینال وجود تداره و پروژه ران نمیشه

   • درود بر شما
    شما باید مثل هر برنامه دیگه ای مجدد vs code رو باز کنید و پروژه را اجرا کنید

  • سلام
   بعد از اینکه لپ تاپ رو خاموش میکنیم ترمینال هم از بین میره . حالا اگه دوباره بخوایم لپ تاپ رو روشن کنیم و روی پروژه کار کنیم باید چیکار کنیم چون دیگه ترمینال وجود تداره و پروژه ران نمیشه

   • درود بر شما

    شما باید مثل هر برنامه دیگه ای مجدد vs code رو باز کنید و پروژه را اجرا کنید

  • بسیار عالی ممنون و خسته نباشید.

  • ممنون از مقاله مفیدتون
   منتظر بخش های بعدی مطالب خوبتون هستم

 • 1
 • 2