آینده‌ای پایدار و مقاوم کسب و کار با بلاک چین

آینده‌ای پایدار و مقاوم کسب و کار با بلاک چین

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۰۳ دی ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 5 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

بلاک چین می‌تواند به کسب‌وکارها برای رسیدن به آینده‌ای مقاوم و پایدار کمک کند. باید اشاره کرد که پایداری یک موضوع بسیار حیاتی برای مدیران و مدیرعاملان است که برای بهبود عملکردهای محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) تحت‌فشار هستند. طبق تحقیقات مؤسسه تجاری IMB، ۸۴ درصد از مصرف‌کنندگان جهانی پایداری را به‌عنوان عاملی مهم برای انتخاب یک برند می‌دانند.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از سرمایه‌گذاران در سطح جهان، درحال‌توسعه سیاست‌های سرمایه‌گذاری ESG هستند. باید بدانید که بلاک چین می‌تواند به‌صورت مستقیم به چنین کسب‌وکارهایی که اهداف پایدار و آینده‌ای مقاوم دارند، کمک کند. ما در این مطلب به‌صورت کامل در خصوص بلاک چین و تأثیر آن در چنین کسب‌وکارهایی صحبت می‌کنیم.

 

بلاک چین و آینده‌ای مقاوم و پایدار برای کسب‌وکارها

با اینکه امروزه بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌ها با اهداف رسیدن به کربن صفر فعالیت می‌کنند؛ اما همچنان هستند سازمان‌هایی که این نکته را در زنجیره تأمین خود نادیده گرفته و از تأثیر واقعی آن بی‌بهره هستند. این ابتکار جدید از سوی شورا تجارت جهانی برای توسعه پایدار (WBCSD) و باهدف فعال‌کردن برنامه کربن‌زدایی از طریق شفافیت انتشار گازهای گلخانه‌ای ارائه شد. شرکت‌هایی که به‌خاطر شیوه‌های زنجیر تأمین پایدار شناخته می‌شوند، می‌توانند مزیت‌های رقابتی زیادی کسب کنند.

این‌چنین شرکت‌ها، به‌مانند IBM می‌توانند از هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و از همه مهم‌تر فناوری بلاک چین برای ردیابی تجزیه‌وتحلیل بلادرنگ برای شفافیت زنجیره تأمین خود استفاده کنند. گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد که تنها ۸ نوع از زنجیره تأمین، از جمله غذا، کالاهای مصرفی و صنعت مد، بیش از ۵۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که این صنایع می‌توانند از مزایای فناوری بلاک چین در کسب­وکار برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

با بلاک چین آینده‌ای مقاوم و پایدار را برای کسب‌وکار خود تقویت کنید

پروژه‌هایی که از بلاک چین برای زنجیره تأمین خود استفاده می‌کنند

همان‌طور که متوجه شدید، بلاک چین می‌تواند به کسب‌وکارهای مختلف برای پایداری بیشتر کمک کند. IBM Japan و Mitsui Chemicals از جمله شرکت‌هایی هستند که در حال بررسی استفاده از بلاک چین برای ردیابی پلاستیک از مواد خام تا محصول و استفاده مجدد و بازیافت آن هستند. همچنین شرکت IBM نیز از بلاک چین در زنجیره تأمین خود استفاده می‌کند. امروزه کمتر شرکت‌ها و سازمان‌های جهانی وجود دارد که از تأثیر این فناوری در کسب‌وکارها مطلع نیستند.

Carrefour، اولین پذیرنده IBM Food Trust نیز در حال گسترش استفاده از فناوری ردیابی بلاک چین IBM در محصولات نساجی خود است. شرکت لباس کار آلمانی KAYA&KATO  نیز با IBM برای توسعه شبکه بلاک چین جهت ردیابی پوشاک پایدار همکاری کرده است. این فناوری همچنین در پروژه‌های تأسیس شده‌ای؛ مانند پلتفرم‌های تجارت انرژی‌های تجدیدپذیر و استخراج اخلاقی دیده شده است.

از دیگر پروژه‌هایی که از فناوری بلاک چین به‌صورت گسترده برای توسعه پایدار استفاده می‌کنند همچنین می‌توان به پروژه‌های پاداش برای رانندگی پایدار، ردیابی شیوه‌های پایدار در تولید الیاف پنبه، استفاده از بلاک چین برای نظارت بر داده‌های ESG شرکت، تسریع اهداف توسعه پایدار سازمان ملل، خرید مستقیم اعتبارات کربن و تجارت اعتبارات کربن در جنگل‌ها اشاره کرد.

با بلاک چین آینده‌ای مقاوم و پایدار را برای کسب‌وکار خود تقویت کنید

روش‌هایی که در آن بلاک چین به فعالیت‌های تجاری پایدار کمک می‌کند

اما سؤال اصلی که به وجود می‌آید این است که فناوری بلاک چین چگونه به کسب‌وکارها برای عملکرد تجاری پایدار کمک می‌کند؟ باید اشاره داشت که بلاک چین در کسب‌وکار مزایای زیادی با خود به همراه می‌آورد. ما در این قسمت قصد داریم تا به ۵ ویژگی برتر فناوری بلاک چین که امکان توسعه فعالیت‌های تجاری پایدار را به کسب‌وکارها می‌دهند، اشاره کنیم:

  • کنترل غیرمتمرکز

فناوری بلاک چین به‌صورت کامل به کنترل غیرمتمرکز می‌پردازد، هیچ کسی به‌تنهایی قادر نیست تا کنترل نا به‌جای این سیستم را در دست بگیرد. این امر معاملات تجاری یکپارچه و کارآمد در بستر بلاک چین را تضمین می‌کند؛ در نتیجه ضایعات و ناکارآمدی به کمک بلاک چین به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. همین امر به نوبه خود به یک اکوسیستم تجاری پایدار کمک می‌کند.

  • شفافیت را افزایش می‌دهد

مزیت دیگر فناوری بلاک چین این است که شفافیت را افزایش داده و در نتیجه باعث رشد پایدار می‌شود. حسابداری از انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط سازمان‌های تجاری می‌تواند با کمک فناوری بلاک چین ردیابی شود. این کار را می‌توان به‌صورت دریافت گزارش‌هایی که نشان می‌دهد انتشار چنین گازهایی کاهش پیدا کرده است، انجام داد. این امر می‌تواند به جلوگیری از شمارش‌های مضاعف ارقام شمارش شده و یا مخدوش کمک کند. ازاین‌رو بلاک چین به بهترین روش پایبندی به شیوه‌های زیست‌محیطی را فراهم می‌کند.

  • ترویج مالی سبز

فناوری بلاک چین می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا به اهداف پایدار خود دست پیدا کنند. این فناوری چنین کاری را با فعال‌کردن سرمایه‌گذاری جمعی و تراکنش‌های مالی همتا به همتا برای کمک به طرح‌های اقدام اقلیمی انجام می‌دهد. این امر منجر به کسب اعتماد بسیار بیشتر سرمایه‌گذاران خواهد. شد. فناوری بلاک چین قادر است تا درزمان واقعی اطلاعات صحیح و مناسب از منابع مالی شرکت‌ها را ارائه دهد.

 

  • کمک به برنامه‌های بازیافت

از فناوری بلاک چین می‌توان برای تشویق توسعه برنامه‌های بازیافت استفاده کرد. این امر را می‌تواند با اجرای یک برنامه بازیافت توسط سازمان‌ها، با استفاده از چنین فناوری برای ارائه مشوق‌های مالی به مردم در قالب توکن‌های رمزگذاری، ارائه کرد. نمونه این برنامه را می‌توان در شرکت IBM مشاهده کرد که با کمک فناوری‌های ابری بلاک چین، به سیستمی دست پیدا کرده است که به کسب درآمد از جمع‌کردن پلاستیک‌های اقیانوس کمک می‌کند.

  • ازبین‌بردن اسراف مواد غذایی

درصورتی‌که هدررفت غذایی از بین برود، گرسنگی در جهان ریشه‌کن خواهد شد. امروزه می‌توان از فناوری بلاک چین برای رسیدن به این هدف استفاده کرد. به‌عنوان مقال یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین به نام Food Trax، غذا را از مبدأ تا قفسه‌ها ردیابی می‌کند. بدین صورت این اپلیکیشن اطمینان حاصل می‌کند که به دلیل ذخیره‌سازی ضعیف و یا حمل‌ونقل ناکارآمد، هیچ هدررفت غذایی در مسیر رخ ندهد.

نتیجه‌گیری

بلاک چین در کسب‌وکارها می‌تواند مزایای بسیار زیادی به همراه داشته باشد. این فناوری قادر است تا به شرکت‌ها برای رسیدن به آینده‌ای پایدار و مقاوم کمک فراوانی کند. امروزه توجه داشتن به این نکته برای مدیران بسیار اهمیت دارد؛ زیرا مصرف‌کنندگان به آن توجه زیادی می‌کنند.

از مهم‌ترین کسب‌وکارهایی که می‌توانند از بلاک چین برای بهبود توسعه پایدار استفاده کنند می‌توان به صنایع غذایی، کالاهای مصرفی و صنعت مد اشاره کرد. فناوری بلاک چین قادر است تا با کنترل غیرمتمرکز خود، شفافیت بالای ارائه شده، کمک به ترویج مالی سبز، کمک به برنامه‌های بازیافت و ازبین‌بردن اسراف در مواد غذایی، به زنجیره توسعه پایدار کمک کند.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
255 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image