مقایسه بلاک چین های عمومی و خصوصی

مقایسه بلاک چین های عمومی و خصوصی

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۲۴ بهمن ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۳.۶
(۸)

مقدمه

با مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی می‌توانید دست به یک انتخاب مطمئن و صحیح بزنید. بلاک‌چین‌ها بر اساس دفتر کل، توزیع شده‌اند و سال‌ها در سطح سازمانی برای مدیریت داده‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفتند؛ اما با محبوبیت یافتن رمزارزها، این مفهوم نیز عمومی شد. محتوای ذخیره شده در بلوک‌های بلاک‌چین و فعالیت‌های انجام شده توسط کاربران، بسته به نحوه پیکربندی بلاک‌چین قابل کنترل است.

امروزه دو مدل بلاک‌چین وجود دارد: بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی. با اینکه بلاک‌چین‌ها اهداف خاصی را دنبال می‌کنند، اما زمانی که دست به مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی بزنید، می‌توانید یک انتخاب مطمئن داشته باشید. ما در این مطلب به‌صورت کامل در خصوص مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی صحبت خواهیم کرد.

 

آشنایی با مزایا و معایب بلاک‌چین‌های عمومی

در ابتدا نیاز است با هر دو مفهوم بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی آشنا شوید. بلاک‌چین عمومی، بلاک‌چینی است که هرکسی می‌تواند آزادانه در آن به فعالیت‌های اصلی بلاک‌چین پیوسته و در آن شرکت کند. در این مدل از بلاک‌چین، هرکسی می‌تواند فعالیت‌های جاری در شبکه بلاک‌چین را بخواند، بنویسد و ممیزی کند. بلاک‌چین عمومی امکان دستیابی به ماهیت خودگردان و غیرمتمرکز را برای کاربران فراهم می‌کند.

مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی

  • مزایای بلاک‌چین عمومی

این مدل از بلاک‌چین‌ها، به‌عنوان یک طرح تشویقی عمل کرده که شرکت‌کنندگان را به حضور و پیوستن به سیستم بلاک‌چین، تشویق می‌کند. بلاک‌چین‌های عمومی غیرمتمرکز و دموکراتیک بوده و بسیار ارزشمند هستند. دلیل آن هم این است که می‌توانند به‌عنوان مرکز ثقل هر راه حل غیرمتمرکزی عمل کنند.

علاوه بر این موارد، تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان شبکه که به یک بلاک‌چین امن می‌پیوندند، می‌توانند آن را در برابر مسائل امنیتی و سایبری ایمن نگه دارند. هر چه بلاک‌چین تعداد شرکت‌کننده بیشتری داشته باشد، ایمن‌تر خواهد بود. در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که بلاک‌چین‌های عمومی را می‌توان با روش‌های اعتبارسنجی خودکار و رمزگذاری، ایمن کرد.

 

  • معایب بلاک‌چین عمومی

عیب اصلی این مدل از بلاک‌چین، مصرف انرژی بسیار زیاد برای نگهداری از اطلاعات است. از دیگر مسائل آن نیز می‌توان به عدم حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن کامل اشاره کرد.

بلاک‌چین‌های عمومی به هرکسی اجازه می‌دهد تا مبالغ تراکنش‌ها و آدرس‌های مربوطه را مشاهده کند؛ ازاین‌رو برای ناشناس بودن، بهتر است ابتدا دست به مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی زده و سپس مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. در نهایت باید اشاره کرد که این سیستم شرکت‌کنندگانی را جذب می‌کند که ممکن است نیت‌های سوئی مانند خراب‌کاری، هک‌کردن و یا سرقت داشته باشند.

مقایسه بلاک چین های عمومی و خصوصی

آشنایی با مزایا و معایب بلاک‌چین‌های خصوصی

در ادامه نوبت به معرفی بلاک‌چین خصوصی رسیده است. شرکت‌کنندگان برای ورود به این سیستم نیاز به یک دعوت‌نامه دارند. هویت یا سایر اطلاعات موردنیاز باید مورد بررسی قرار گرفته و بعد از معتبر بودن، اجازه ورود صادر ‌شود. اعتبارسنجی توسط اپراتورهای شبکه یا توسط یک پروتکل مشخص که از طریق قراردادهای هوشمند یا سایر روش‌های تأیید خودکار پیاده‌سازی شده است، انجام می‌گیرد.

بلاک‌چین‌های خصوصی به‌صورت دقیق کنترل می‌کنند که چه کسانی مجاز به شرکت در شبکه هستند. همچنین ماهیت خصوصی این بلاک‌چین می‌تواند کنترل کند که کدام کاربران می‌توانند پروتکل‌های توافقی را که حقوق و پاداش‌ها را تعیین می‌کنند، اجرا کنند. مالک یا اپراتور این حق را دارد که در صورت لزوم یا به صلاح، ورودی‌های ضروری به بلاک‌چین را لغو، ویرایش و یا حذف کند.

 

  • مزایای بلاک‌چین خصوصی

بلاک‌چین خصوصی غیرمتمرکز نیست. این سیستم یک دفتر کل توزیع شده است که به‌عنوان یک پایگاه داده بسته ایمن شده با مفاهیم رمزگذاری و نیازهای سازمانی، عمل می‌کند. تنها کسانی که مجوز دریافت کرده‌اند، می‌توانند تراکنش انجام دهند یا تغییراتی را در بلاک‌چین اعمال کنند.

در ادامه می‌توان اشاره کرد که این سیستم، اجازه محافظت از هویت کاربران و ارتقا شفافیت را صادر می‌کند. همچنین بلاک‌چین‌های خصوصی، کارایی و تغییرپذیری را در اولویت قرار می‌دهند.

 

  • معایب بلاک‌چین خصوصی

با اینکه چنین سیستم‌هایی به‌صورت هدفمند برای برنامه‌های کاربردی طراحی شده‌اند، بسیاری از ویژگی‌های ارزشمند سیستم‌های بدون مجوز را اجرا نمی‌کنند؛ ازاین‌رو، بلاک‌چین‌های خصوصی در معرض نقض داده‌ها و سایر تهدیدات امنیتی قرار دارند. همچنین در یک بلاک‌چین خصوصی ممکن است اتفاق نظر وجود نداشته باشد.

مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی

نتیجه گیری

مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی برای تمامی افرادی که قصد انتخاب یک بلاک‌چین برای انجام فعالیت‌های خود را دارند، ضروری است. بلاک‌چین پیش از پیدایش ارزهای دیجیتال نیز وجود داشت؛ اما با ظهور رمزارزها، این مفهوم عمومیت بیشتری پیدا کرد. امروزه مدل‌های مختلفی از بلاک‌چین وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بلاک‌چین عمومی و خصوصی اشاره کرد.

زمانی که مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی را انجام دهید، متوجه می‌شوید که بلاک‌چین‌های عمومی به‌تمامی افراد اجازه دسترسی را صادر می‌کنند. حال آن که بلاک‌چین‌های خصوصی تنها برای کاربران منتخب در دسترس خواهد بود. مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی برای هرکسی که قصد استفاده از این سیستم‌ها را داشته باشد، ضروری است.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۶ / ۵. از مجموع ۸

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
256 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image