گزارش همایش متخصص هوش‌تجاری چرا و چگونه؟

گزارش همایش متخصص هوش‌تجاری چرا و چگونه؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
آخرین بروزرسانی: ۰۲ آذر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 15 دقیقه
۵
(۱)

مقدمه

همایش متخصص هوش‌تجاری چرا و چگونه در آخرین پنج‌شنبه بهار ۱۴۰۱ توسط شرکت نیک‌آموز با حضور جمعی از متخصصین و علاقه‌مندان به این حوزه به صورت حضوری و هم آنلاین در سالن اشراق تالار ایوان شمس برگزار شده است. در این همایش به بررسی چیستی و چرایی هوش‌تجاری، اهمیت هوش‌تجاری و همچنین چگونگی تبدیل شدن به یک متخصص در حوزه هوش‌تجاری پرداخته شده است.

نگاهی کوتاه به همایش متخصص هوش‌تجاری چرا و چگونه؟

بررسی بخش‌های مختلف همایش

این همایش به صورت رسمی با سخنرانی و تدریس مسعود طاهری «مشاور ارشد BI & SQL Server  و همچنین CTO شرکت نیک‌آموز » آغاز گردید.

 


آشنایی با مفهوم هوش‌تجـاری

در بخش نخست به مفهوم هوش‌تجاری، آینده هوش‌تجاری‌ و بازار کاری متخصصین این حوزه پرداخته شد. هوش تجاری را می‌توان به  مجموعه‌ای از مهارت‌ها، تکنولوژی‌ها و برنامه‌های کاربردی به‌ منظور جمع‌آوری، یکپارچه‌سازی، تجزیه ‌و‌ تحلیل و ایجاد دسترسی به داده‌های سازمان معرفی کرد، چنانچه بخواهیم به طور خیلی ساده هوش تجاری (BI) را تعریف کنیم می‌توان گفت که هوش تجاری شامل کلیه روش‌ها و فرآیندهای کامپیوتری است که داده را به اطلاعات و سپس به دانش تبدیل می‌کند. در نهایت هوش تجاری کسب و کار شما را بهبود خواهد بخشید.

آشنایی با مفهوم انبار داده و دلایل استفاده از آن 

از آنجایی که قلب تپنده پروژه های هوش تجاری انباره داده است، در این بخش به بررسی مفهوم انبار داده و دلایل استفاده از آن پرداخته شده است. انـبـار داده بـه مجـموعـه‌ای از داده‌هــا گفـتـه می‌شود که از منابع مختلف اطلاعاتی سازمان جمع‌آوری، دسته‌بندی و ذخیره می‌شود.
انبار داده یا Data Warehouse پایگاه داده‌ای است که برای گزارش‌گیری و تحلیل داده به کار می‌رود و بعنوان هسته اصلی یک سیستم BI به شمار می‌آید.

معرفی معماری انباره داده

در بخش بعدی همایش متخصص هوش‌تجاری با توجه به اهمیت انبار داده به بررسی سه معماری Kimbal، Inmon و معماری Stand Alone و اهمیت و تفاوت‌های هر کدام می‌پردازیم.

بررسی مدل Enterprise BI

پروژه‌های هوش‌تجاری به دو روش Self Service BI و Enterprise BI قابل اجرا می‌باشد. در این همایش ما به بررسی مدل Enterprise BI می‌پردازیم.

به روش Enterprise BI:

  • مناسب برای پروژه‌های بزرگ
  • نیازمند انباره داده
  • نیازمند تیم متخصص
  • پیاده‌سازی هر لایه با استفاده از ابزارهای خاص خود

به روش Self Service BI:

  •  صفر تا صد اجرای پروژه با استفاده از نرم‌افزار
  • ورود داده از منابع اطلاعاتی مختلف
  • امکان پاک‌سازی داده‌ها و یکپارچه کردن آنها
  • امکان ساخت مدل
  • امکان ساخت داشبورد

آشنایی با مفهوم ETL

ETL مخفف Extract Transform and Load است که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد. از ETL در زمان ساخت انبار داده‌ها (Data Warehouse) استفاده می‌شود. فرایندی که به موجب آن اطلاعات از یک یا چند منبع مختلف جمع آوری، پالایش و در نهایت در انبار داده بارگذاری می‌شود. ETL به سازمان‌ها کمک می کند که داده‌های خود را در یک انبار داده واحد جمع آوری کنند و براساس تحلیل تمام داده‌های خود تصمیمات کلیدی و داده محور اتخاذ کنند.

آشنایی با سرویس SSIS

SSIS یا SQL Server Integration Services یکی از سرویس‌های سودمند SQL Server است که وظیفه آن فراهم کردن زیر ساختی برای تبدیل داده‌ها از یک ساختار به ساختار دیگر است. SSIS ابزاری برای انجام عملیات ETL می‌باشد.

در این بخش به استفاده از SSIS برای عملیات ETL و همچین ایجاد یک پروژه با استفاده از SSIS پرداخته شد.

تدوین شاخص و شناسنامه شاخص

برای سازمان‌ها، ادراک و یکپارچه‌سازی داده‌ها در تمامی سطوح، یکی از بزرگ‌ترین چالش مدیریتی به شمار می‌آید و تدوین مقیاس‌های اندازه‌گیری، به‌روز نگه‌داشتن، مقایسه و تمرکز بر آن‌ها در سازمان، مشکلی همیشگی است که با ورود سیستم هوشمندی کسب‌وکار (و استقرار انبار داده‌های موضوعی)، اکثر این مشکلات ساماندهی خواهند شد.

در این بخش به بیان مفهوم شاخص و تدوین شناسنامه شاخص پرداخته شد.

معرفی Power BI برای ساخت داشبورد

یکی از قویترین ابزارهای نمایش گزارشات و نمایش شاخص‌های کلیدی (KPI) پروژه‌های هوش تجاری Microsoft Power BI است. این ابزار قابلیت‌ نمایش گزارشات بر روی موبایل و صفحات وب را نیز دارد. بدون شک می‌توان ادعا کرد که نرم افزار Power BI قدرتمندترین و در عین حال ساده ترین نرم افزار ساخت و طراحی داشبوردهای مدیریتی است. اگر شما اکسل را در حد خوب بلد باشید یادگیری و آموزش Power BI برای شما مثل آب خوردن است. در این بخش از همایش به ابزارهای مورد استفاده برای ساخت داشبورد، از جمله Power BI Report Server و طراحی و ساخت داشبورد و طراحی فرمت موبایل داشبورد با Power BI پرداخته شد.

بررسی اولیه معماری OLAP Tabular

OLAP مخفف On-Line Analytical Processing تکنولوژی است برای تحلیل پایگاه داده‌های کسب و کارهای بزرگ، یک پایگاه داده تحلیلی ست. این سیستم شامل تاریخچه اطلاعات به منظور ایجاد گزارش‌های تحلیلی است تا در اختیار مدیران سازمان قرار گیرد. در این بخش یک پروژه با استفاده از OLAP Tabular پیاده‌سازی گردید.

معرفی پروژه‌های ملی و خارجی در حوزه BI

هوش‌تجاری نه به عنوان یک ابزار و نه به عنوان یک محصول، بلکه به عنوان یک راهکار معرفی می‌شود و هدف آن ارائه اطلاعات درست، در زمان درست و به شکل درست و به افراد درست است. در پروژه‌های هوش‌تجاری بعد از تحلیل داده‌ها و طراحی مدل داده‌ای، منابع داده‌ای مختلف طی فرآیند استخراج، تبدیل و بارگزاری و سپس پاک‌سازی به صورت یکپارچه در پایگاه داده تحلیلی ذخیره‌سازی می‌شود و با ارائه شاخص‌های عملکرد کلیدی در قالب گزارش‌ها و داشبورد‌های مدیریتی جهت پشتیبانی از تصمیمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بخش ما به معرفی پروژه‌های ملی و خارجی در حوزه هوش‌تجاری می‌پردازیم.

مســـابقه و جایزه!!

در این بخش مسابقه‌ای به همراه جوایز ارزنده برای شرکت‌کنندگان حضوری در نظر گرفته شد، سه سوال از حضار پرسیده شد و به کسانی که پاسخ صحیح به داده بودند جوایزی تعلق گرفت.

 


پـــرسش و پاسخ و جمع‌بندی!!

در انتهای سخنرانی به جمع‌بندی مباحث آموزشی این همایش پرداخته و همچنین به سوالات شرکت‌کنندگان به صورت حضوری و آنلاین پاسخ داده شده.

در انتهای همایش پس از استراحت و پذیرایی از شرکت‌کنندگان، به دوستان گواهی حضور در همایش تعلق گرفت، در این بخش دوستان پیگیر دوره‌های نیک آموز و پرسش و پاسخ با مشاوران نیک‌آموز بودند ، همچنین در پایان این همایش امکان مشاوره اختصاصی با مسعود طاهری برای شرکت کنندگان حضوری فراهم شده بود. 

 

با تشکر از تمامی دوستانی که چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین در این همایش شرکت کردند.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
319 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image