اندروید و IOS از چه زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند؟

اندروید و IOS از چه زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۸ شهریور ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 22 دقیقه
۱
(۲)

مقدمه

اساس توسعه‌ ی اپلیکیشن ‌های موبایل در انتخاب زبان برنامه ‌نویسی انتخاب‌شده توسط توسعه‌ دهنده نهفته است. امروزه، با رشد و تکامل فرآیند توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌های موبایل، رویکرد‌ها به آن نیز متحول شده است. در این مقاله، بهترین زبان های برنامه ‌نویسی اندروید و IOS برای توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌های موبایل را لیست می‌ کنیم و در مورد سیستم عامل ‌هایی که برای هر کدام از آن‌ ها منطقی ‌تر است، صحبت می‌ کنیم.
در حالی که برخی از زبان ‌های برنامه ‌نویسی برای توسعه‌ ی اپلیکیشن ‌های سیستم عامل اندروید مناسب هستند و برخی دیگر برای توسعه‌ ی برنامه ‌‌های سیستم عامل IOS، زبان‌ های برنامه‌ نویسی دیگری نیز وجود دارد که برای توسعه ‌ی برنامه ‌های Hybrid و PWA مناسب هستند. با این حال اگر به دنبال روشی برای توسعه‌ ی اپلیکیشن موبایل هستید که نیاز به درک عمیق زبان ‌های برنامه‌ نویسی ندارد، می ‌توانید به سادگی از AppMakr استفاده کنید.

زبان های برنامه نویسی اندروید و IOS

در ادامه به تعدادی از زبان های برنامه نویسی اندروید و IOS برای توسعه‌ ی اپلیکیشن ‌های موبایل اشاره می ‌کنیم و به توصیف چند مورد از آن ‌ها می ‌پردازیم

 •  Corona
 •  ObjectPascal
 •  Perl
 •  QML
 • Scheme
 •  ActionScript
 •  Scratc
 •  C++
 •  PHP
 •  SQL
 • C#
 •  Objective-C
 • Kotlin
 •  HTML5
 •  jQuery
 • Lua
 •  Python
 •  Swift
 •  JavaScript
 •  Rust
 •  Scala
 •  Ruby
 •  GoLang/Go
 •  Java
 •  R

پایتون

زبان برنامه ‌نویسی پایتون محبوب ‌ترین زبان برنامه‌ نویسی در بین توسعه‌ دهندگان است و دلیل اصلی محبوبیت آن، یادگیری بسیار آسان آن است. پایتون نه تنها سینتکس بسیار ساده ‌ای دارد بلکه دارای کتابخانه‌ های متنوع و کاربردی است.
علاوه بر این‌ ها قابلیت ادغام با دیگر زبان‌ های برنامه‌ نویسی معروف مانند C و C++ را نیز دارد. پایتون کاربرد‌های متنوعی در زمینه‌ های مختلف از جمله هوش مصنوعی، خدمات مالی و علم داده دارد. اپلیکیشن ‌های Instagram، YouTube، Caliber، Dropbox، Spotify، Quora، OpenStack، BitTorrent، Reddit و موارد بسیاری دیگر از جمله اپلیکیشن ‌های محبوبی هستند که با استفاده از زبان برنامه ‌نویسی پایتون توسعه داده شده ‌اند

Swift

سوئیفت یک زبان برنامه ‌نویسی عالی برای توسعه ‌دهندگانی است که به توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌های سیستم عامل IOS علاقه دارند. با اینکه سوئیفت یکی از جدید‌ترین زبان ‌های برنامه ‌نویسی است، اما در بین توسعه‌ دهندگان IOS محبوبیت زیادی کسب کرده است. می ‌توان گفت این زبان به طور خاص از ابتدا به منظور مطابقت با قابلیت‌ ها و الزامات توسعه ‌ی IOS، ایجاد شده است.
حوزه‌ ی کاربرد این زبان برنامه‌ نویسی بسیار عالی است چرا که آی‌ پد، آیفون، اپل واچ و اپل تی وی همه با سیستم عامل IOS کار می ‌کنند. این امر بسیار حائز اهمیت است چرا که اپل تا مدت ‌ها از جایگاه برتری که دارد حذف نخواهد شد. سوئیفت به عنوان زبان برنامه‌ نویسی اصلی برای توسعه ‌ی IOS و OS X ایجاد شده و توانسته است تا حد زیادی جایگزین Objective-C شود.
اگرچه سوئیفت در حال حاضر فقط برای توسعه ‌ی IOS در دسترس است اما در سیستم عامل لینوکس نیز کار می ‌کند و اوپن سورس است. این بدان معناست که تقریبا همه می ‌توانند از آن استفاده کنند.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌ نویسی سطح بالا و چند پارادایمی است که از برنامه ‌نویسی شئ ‌گرا و Functional پشتیبانی می ‌کند. جاوا اسکریپت به طور مستقیم برای توسعه ‌ی اپلیکیشن‌ مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد بلکه زبانی است که توسط مرور‌گر‌ها اجرا شده و برای توسعه و کنترل صفحات وب استفاده می ‌شود.
اگر جاوا اسکریپت برای توسعه ‌ی اپلیکیشن‌ های موبایل به کار گرفته شود، از CSS، HTML و AJAX استفاده می ‌شود. یکی از عوامل کلیدی که توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌ها در جاوا اسکریپت را راحت می ‌کند این است که برنامه‌ نویسی اپلیکیشن فقط یک بار انجام می‌ گیرد و سپس در تمامی پلتفرم‌ ها از جمله IOS، اندروید و ویندوز قابل انتشار خواهد بود.

Rust

Rust زبان برنامه‌ نویسی سیستمی است که توسط Mozila پشتیبانی می ‌شود. سینتکس آن مشابه C++ است. بزرگ‌ ترین مزیت Rust این است که خطاها در زمان کامپایل تشخیص داده می‌ شوند که این امر به توسعه‌ دهندگان امکان کدنویسی بهینه را می ‌دهد. تنها عیب این زبان برنامه ‌نویسی این است که نصب آن بر روی ویندوز کمی سخت و گیج ‌کننده است.

Scala

Scala یکی از جدیدترین زبان ‌های برنامه ‌نویسی است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. اسکالا یک زبان برنامه‌ن ویسی همه منظوره و Functional است. از آن‌ جایی که این زبان بر اساس جاوا نوشته شده است، قابلیت همکاری با جاوا را فراهم می ‌کند. اسکالا مانند جاوا شئ‌ گرا است اما از ویژگی ‌های مختلف برنامه ‌نویسی Functional نیز پشتیبانی می‌ کند.

Ruby

روبی زبان برنامه ‌نویسی برگرفته از زبان ‌هایی مانند Ada، Effiel، Perl و Smalltalk بوده که یک زبان برنامه ‌نویسی شئ ‌گرا، پویا و همه منظوره به شمار می‌ آید. این زبان از چندین پارادایم برنامه ‌نویسی از جمله شئ ‌گرایی و Functional پشتیبانی می‌ کند. روبی دارای یک نوع سیستم پویا با مدیریت حافظه ‌ی خودکار است که ساختاری استاندارد برای اپلیکیشن ‌های وب و اپلیکیشن‌ های موبایل ارائه می ‌دهد. جنبه ‌ی منفی روبی این است که سرعت اجرای آن کم است.

Golang/Go

Golang که گاهی اوقات از آن به عنوان Go نیز یاد می‌شود، زبان برنامه ‌نویسی است که گوگل آن را توسعه داده است. یکی از ویژگی‌ هایی که این زبان برنامه ‌نویسی را متمایز می‌ کند، پشتیبانی آن از مالتی تردینگ (Multithreading) است. به همین دلیل است که این زبان برنامه ‌نویسی توسط تعدادی از شرکت‌ هایی که وابستگی زیادی به سیستم ‌های توزیع ‌شده دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
این زبان از امنیت بالایی برخوردار است و سینتکس واضح آن، یادگیری را برای افراد آسان کرده است. زبان برنامه ‌نویسی Go دارای کتابخانه ‌ی استاندارد بسیار جامعی است که طیف گسترده ‌ای از توابع با تنظیمات اولیه را ارائه می ‌دهد.

Java

یکی از محبوب ‌ترین و ارجح ‌ترین زبان‌ ها در بین توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن ‌های اندرویدی، زبان برنامه‌ نویسی جاوا است. جاوا در سال جاری بیش‌ ترین زبان برنامه‌ نویسی جستجو‌ شده در موتور‌های جستجو در سراسر جهان بوده است. این زبان برنامه ‌نویسی شئ‌ گرا که در Sun Microsystems توسعه داده شده است، اکنون متعلق به Oracle است و می ‌تواند به دو روش مختلف اجرا شود یعنی یا در مرورگر یا در ماشین مجازی بدون مرورگر. جاوا ممکن است در توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌های IOS کاربرد چندانی نداشته باشد اما هنگام توسعه ‌ی اپلیکیشن‌ های چند‌‌ پلتفرمی، ارزش و راحتی خاصی دارد.
جاوا در توسعه‌ ی اپلیکیشن‌ های اندروید، اپلیکیشن ‌های سرور، اپلیکیشن‌ های وب، تکنولوژی بیگ دیتا، وب‌سایت‌ ها و بازی‌ ها بسیار روان عمل می ‌کند. برخی از اپلیکیشن ‌های محبوبی که با جاوا نوشته شده‌ اند عبارتند از ThinkFree، NASA WorldWind، Blu-Ray Disc Association و Ultra Mixer.

R

این زبان در حال حاضر بسیار محبوب نیست اما قطعا پتانسیل بالایی دارد و محبوبیت آن نه تنها در آمریکا بلکه در سطح بین ‌المللی به تدریج در حال افزایش است. R زبان برنامه ‌نویسی Open Source است که برای UI بسیار مناسب است.
نمایش بصری داده ‌ها مهم است و R می‌ تواند یکی از بهترین زبان ‌ها برای ایجاد انیمیشن‌ های زیبا، نمودار‌ها و چندین عنصر UI دیگر در اپلیکیشن ‌های موبایل باشد. این زبان همچنین می‌ تواند در محاسبات آماری مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این‌، R با سیستم عامل‌های مختلف سازگار است و از توسعه ‌ی چند پلتفرمی پشتیبانی می ‌کند.

PHP

PHP یک زبان Open Source اسکریپت نویسی سمت سرور است که در سال ۱۹۹۵ برای ایجاد وب‌سایت ‌ها ایجاد شد. PHP در درجه‌ ی اول، زبان برنامه ‌نویسی برای ایجاد وب‌ سایت است اما می‌ تواند جز‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ زبان های برنامه نویسی اندروید و IOS نیز محسوب شود.

#C

C# زبان کاملی برای توسعه ‌ی اپلیکیشن ‌های قدرتمند در Windows Phone است. این زبان در اصل یک زبان برنامه ‌نویسی چند پارادایمی یعنی Object Oriented و Component Oriented است. از این زبان می‌ توان در ایجاد اپلیکیشن‌ های سرور، خدمات وب، بازی‌ ها و اپلیکیشن‌ های موبایل استفاده کرد. C# توسط Unity3D پشتیبانی می‌ شود که این امر باعث شده یکی از بهترین زبان‌ ها برای توسعه ‌ی اپلیکیشن‌ های بازی محسوب شود. علاوه بر این C# با توجه به کاربرد‌های متنوعی که دارد در توسعه‌ ی نرم‌افزار‌هایی مانند AutoCAD، Office 365، Visual Studio و Share Point مورد استفاده قرار گرفته است.

Objective-C

Objective-C یک زبان برنامه ‌نویسی همه‌ منظوره‌ ی شئ ‌گراست که قبل از سوئیفت برای توسعه‌ ی اپلیکیشن‌ های IOS و OS X استفاده می ‌شده است. اما هنوز هم با توجه به ویژگی‌ هایی که دارد محبوبیت خود را در میان توسعه‌ دهندگان حفظ کرده است. بنابراین انتخاب Objective-C ایده‌ ی خوبی است زیرا به شما امکان ایجاد انواع اپلیکیشن ‌ها را می ‌دهد.

Kotlin

این زبان یک زبان برنامه ‌نویسی شی گرای جدید است و تقریبا شبیه به جاوا است. اما در مقایسه با جاوا دارای چندین ویژگی پیشرفته است که باعث می ‌شود نسبت به آن بهتر باشد. در واقع کاتلین از این نظر منحصر‌ به ‌فرد است که تقریبا از همه‌ ی IDE‌ها از جمله Android Studio و جعبه ابزار SDK پشتیبانی می ‌کند.
کاتلین یک زبان مستقل از پلتفرم است، بدین معنا که بر روی چندین سیستم عامل قابل اجرا است. کاتلین زبان برنامه ‌نویسی آماری است که از ماشین مجازی جاوا (JVM) پشتیبانی می ‌کند و می‌ تواند با سورس کد جاوا اسکریپت کامپایل شود. سینتکس این زبان برنامه ‌نویسی مختصر و مفید بوده که در نهایت کارایی کل تیم را افزایش می ‌دهد.
بهترین نکته در مورد کاتلین این است که به دلیل شفافیت و سهولتی که دارد، باگ‌ های بسیار کمتری در کد یافت می‌ شود. تنها نقطه ضعفی که توسعه‌ دهندگان ممکن است هنگام استفاده از کاتلین با آن مواجه شوند، این است که منابع یادگیری این زبان بسیار محدود است.

Perl

زبان برنامه ‌نویسی Perl که یک زبان برنامه‌ نویسی پویا و سطح بالاست، در واقع ترکیبی از دو زبان مختلف Perl 5 و Perl 6 است. این زبان در فیلد‌های متعددی از جمله اتوماسیون، بیوانفورماتیک، توسعه ‌ی وب ‌سایت، توسعه‌ ی اپلیکیشن و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرد. CPAN (Comprehensive Perl Archive Network) پرقدرت‌ ترین ویژگی این زبان است که آن را بسیار قابل اعتماد کرده است.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۱ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
اندروید و IOS از چه زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند؟
فرمت PDF
6 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
237 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

ثبت نام رایگان در همایش Tehran .NET Conf 2023 ، همین الان کلیک کنید
ثبت نام رایگان..
close-image