قسمت اول: میکروسرویس چیست؟

قسمت اول: میکروسرویس چیست؟

نوشته شده توسط: علیرضا ارومند
۰۵ مرداد ۱۳۹۸
زمان مطالعه: 20 دقیقه
۴.۵
(۱۰)

مقدمه

اگر اهل توسعه نرم افزار و پیگیری اخبار روز دنیای توسعه نرم افزار باشید حتما اسم میکروسرویس به گوشتان خورده است. تقریبا هیچ بلاگ و کتابی نیست که این روزها یکی دوتا پست یا فصل خودش را به این موضوع اختصاص نداده باشد. اغلب فریم‌ورک ها و ابزارهای توسعه هم سعی می‌کنند برای توسعه میکروسرویس ها راهکارهایی ارائه بدهند و به کمک این راهکارها طرفداران بیشتری در دنیای توسعه نرم افزار برای خودشان به دست بیاورند.

برای همین تصمیم گرفتم در قالب چند مقاله درباره این روش توسعه نرم افزار و بایدها و نباید‌های آن و تکنیک های پیاده سازی Micro Service دانسته‌های خودم را با شما به اشتراک بگذارم.

بخش زیادی از مطالب این نوشته‌ها ترجمه مطالب آقای کریس ریچاردسون هست که بعضا با تجربه‌های شخصی خودم سعی کردم مطالب ساده تر و کامل تر بیان بشود و اینکه قطعا به نظرم هیچ کاری در دنیای نرم افزار بدون پیاده سازی و کد نویسی به درد نخواهد خورد برای همین توی این سری مطالب بعضا دست به کد می‌شویم و پیاده سازی‌هایی خواهیم داشت که برای این کار از C#.NET و NET Core. استفاده ‌خواهیم کرد.

تاریخچه میکروسرویس: دنیا قبل از میکروسرویس به چه صورت بود؟

فرض کنید شما برای توسعه یک نرم افزار دعوت به همکاری شده اید. از شما خواسته می شود یک CMS خبری توسعه بدهید که کارش بسیار ساده است. خبرنگار‌ها امکان ثبت اخبار متنی دارند، دبیر‌ها و سردبیرها امکان انتخاب و انتشار اخبار در صفحات سایت دارند و در نهایت کاربران سایت امکان مشاهده‌ی مطالب سایت را خواهند داشت.

از آنجا که شما یک توسعه دهنده حرفه‌ای هستید احتمالا سراغ یک ابزار خوب و یک ساختار خوب و تمیز خواهید رفت، مثلا معماری Hexagonal یا معماری Onion برای توسعه انتخاب می‌کنید و در نهایت یک نرم افزار بسیار تمیز توسعه ‌می‌دهید. در همچین شرایطی احتمالا منطق برنامه در مرکز برنامه قرار گرفته و جاهایی که نیاز به ارتباط با زیرساخت و استفاده از ابزار دارید به جای وابسته شدن به تکنولوژی و زیرساخت از اینترفیس‌ها استفاده می‌کنید و وابستگی‌ها را به خارج از دامنه اصلی برنامه هدایت می‌کنید خروجی مناسب برای برنامه خودتان طراحی و پیاده سازی می‌کنید.قسمت اول: میکروسرویس چیست؟

هر چند در این روش از نظر منطقی برنامه ما کاملا ماژولار طراحی و پیاده سازی شده است اما در واقع کل این ماژول ها کاملا وابسته به هم هستند و در قالب یک بسته نرم افزاری روی خروجی قرار می‌گیرند. اینکه این یک بسته نرم افزاری دقیقا چه چیزی است بستگی به تکنولوژی‌های مورد استفاده شما دارد اما در محیط NET. شما یک یا چند اسمبلی دارید که در نهایت به عنوان خروجی برنامه شما شناخته خواهند شد و هر جایی نیاز به نرم افزار داشته باشید کل این اسمبلی‌ها باید در کنار هم بسته بندی بشوند و خدمات خودشان را ارائه بدهند.

توسعه برنامه به این روش بسیار فراگیر و مرسوم است. البته این فراگیری دلیل خوبی دارد و آن سادگی در توسعه و نصب برنامه است. ابزارها و IDEها به سادگی این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند که یک برنامه‌های خودتان را توسعه بدید و نصب و راه اندازی کنید. با یک نصب ساده قابلیت تست کل برنامه را دارید و برای راه اندازی نسخه جدید برنامه فقط کافیه بسته‌های نرم افزاری خودتان را کپی کنید و همه چیز آماده است. این روش توسعه همون چیزی است که در اصطلاح ما به آن Monolith می‌گوییم.

چالش ها و مشکلات میکروسرویس: پیش به سوی جهنم!

از قدیم گفتند: “هیچ ارزانی بی حکمت نیست” اگر بخواهیم به زبان برنامه نویسی ترجمه کنیم می‌شود “هیچ سادگی بدون محدودیت نیست.” هر نرم افزار و پروژه‌ای در صورتی که موفق بشود قطعا تمایل به رشد دارد و موفقیت بیشتر پروژه موجب رشد بیشتر پروژه خواهد شد. در نهایت بعد از مدتی پروژه کوچک و ساده ما تبدیل به هیولایی بزرگ و وحشتناک خواهد شد.

اما ممکن است به این فکر کنید که زیاد شدن حجم کدها در طول دوران توسعه نرم افزار و تغییرات آن چه مشکلی می‌تواند داشته باشد؟ در ادامه به چند مورد از این مشکلات خواهیم پرداخت.

مشکل اول: یچیدگی بیش از حد این برنامه‌ها 

با بزرگ و پیچیده شدن نرم افزار تیم توسعه شما با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم خواهد کرد. هر تصمیمی برای تغییر در برنامه یا ایجاد سریع یک ویژگی و ارائه آن احتمالا به بن بست خواهد رسید. بزرگترین مشکل این نرم افزارها پیچیدگی بیش از حد این برنامه‌ها است. معمولا نرم افزارها در طول سالیان آنقدر بزرگ و پیچیده می‌شوند که درک درست و دقیق عملکرد آنها برای یک توسعه دهنده نرم افزار غیر ممکن می‌شود.

در نتیجه این عدم توانایی شناخت درست و صحیح باعث می‌شود رفع خطاهای موجود یا اضافه کردن یک ویژگی جدید هم بسیار سخت و هم بسیار پیچیده باشد. نکته اصلی در این شرایط این است که با گذشت زمان این مشکل به شکل نمایی بیشتر و بیشتر می‌شود. هر چقدر فهم کد سخت‌تر بشود احتمال اشتباه بیشتر و احتمال پیدا کردن اشتباه‌ها کمتر و توان رفع آنها هم کمتر می‌شود، در نهایت به سورس کدی خواهیم رسید که اصطلاحا به اون big ball of mud می‌گوییم.

مشکل دوم: پایین آمدن سرعت توسعه نرم افزار

سورس کد حجیم می‌تواند باعث پایین آمدن سرعت توسعه نرم افزار بشود. هر وقت تصمیم به بازکردن پروژه بگیرید دقایق زیادی طول خواهد کشید تا IDE شما باز بشود و آماده به کار باشد. در کنار این شرایط احتمالا این سیستم عظیم بهره‌وری کل بستر شما رو هم پایین خواهد آورد.

مشکل سوم: عدم توانایی در انتشار بهبود‌ها و توسعه‌های کوچک

احتمالا با داشتن یک سیستم بزرگ شما با عدم توانایی در انتشار بهبود‌ها و توسعه‌های کوچک روبرو خواهید شد. مسلما سیستمی که باز کردن آن چند دقیقه طول بکشد، Build شدنش بعضا ۱ ساعت طول خواهد کشید و روال نصب راحتی هم نخواهد داشت. همچنین با توجه به اینکه در زمان نصب احتمالا سیستم از دسترس خارج خواهد بود و قاعدتا از دسترس خارج کردن یک سیستم عظیم به خاطر یک تغییر کوچک یا رفع باگ احتمالی جزئی، مقرون به صرفه نیست به همین خاطر نصب نسخه‌های جدید با فاصله‌های زمانی طولانی انجام خواهد شد.

مشکل چهارم: عدم استفاده بهینه از منابع

عدم استفاده بهینه از منابع یکی دیگر از مشکلات اساسی توسعه نرم افزار به این شکل هست. در نرم افزارهای متفاوت نیاز‌های متفاوتی وجود دارد. ممکن است بخشی از برنامه مصرف RAM زیادی داشته باشه و بخشی دیگر هم مصرف CPU اما در این روش امکان تخصیص یک منبع خاص به بخش خاصی که نیاز به آن منبع دارد، وجود نخواهد داشت. در نتیجه هنگامی که بخشی با مصرف CPU زیاد ارتقا داده بشود این امکان در اختیار همه بخش‌ها قرار خواهد گرفت و برای همه قسمت ها امکان استفاده از این منبع، بی رویه و ناصحیح وجود خواهد داشت.

مشکل پنجم: انتشار مشکلات

مشکلی که توسعه به روش Monolith به همراه داره انتشار مشکلات هست. کل برنامه در یک سیستم و در قالب یک پروسه اجرا خواهد شد. پس اگر ایرادی در هر یک از قسمت‌های برنامه به وجود بیاید، تمامی قسمت‌های برنامه از کار خواهند افتاد و کل برنامه تا زمان رفع مشکل و نصب نسخه جدید از دسترس خارج خواهد بود. البته در این شرایط باید امیدوار بود که نصب نسخه جدید موجب ایجاد مشکلات جدید در سیستم نشود.

مشکل ششم: عدم توانایی در به کارگیری ابزارها و تکنولوژی‌های جدید 

عدم توانایی در به کارگیری ابزارها و تکنولوژی‌های جدید هم یکی دیگر از ایرادات این روش توسعه نرم افزار هست. در شرایطی که شما یک نرم افزار بزرگ و پیچیده را سالها توسعه داده‌اید احتمالا وقتی با یک ابزار، تکنولوژی یا فریمورک جدید مواجه بشوید به جزء حسرت امکانات موجود کار دیگری از دستتان بر نمیاد. معمولا امکان اینکه سالها تلاش تیم دور ریخته بشود نه پذیرفته می‌شود نه قابل اجرا هست.

در حال حاضر در یکی از شرکت‌های بزرگ درگیر مشاوره در یک پروژه ERP هستم که سال‌ها پیش و با تکنولوژی سال ۲۰۰۵ توسعه داده شده است در این ابزار از ۰.Net Framework 2 استفاده شده و برای توسعه وب هم از ASP.NET Web Form استفاده شده است و اینقدر سیستم بزرگ و پیچیده شده که در طی این سال‌ها کسی جرات دست زدن به سیستم و تغییر تکنولوژی را نداشته است.

در صورتی که خودتان جای یکی از مدیران پروژه و شرکت بگذارید چقدر احتمال دارد قبول کنید که ثمره ۱۵ سال توسعه یک تیم برنامه نویسی دور ریخته بشود و یک پروژه جدید استارت زده شود؟ به نظرتان در این ۱۵ سال که یک تیم ۱۵-۲۰ نفره به طور میانگین درگیر این پروژه بوده است چقدر هزینه تولید همچین ابزاری شده است؟ آیا تغییر تکنولوژی با این شرایط امکان پذیر هست؟

خوب به نظر میرسه کم کم داریم به پایان دنیا نزدیک می‌شیم. اما واقعا راه حلی برای این مشکلات نیست؟

دوره آموزش معماری میکروسرویس نیک آموز

بهشت گمشده: میکروسرویس [Micro service] چیست؟

بسیاری از شرکتهای بزرگ نرم افزاری دنیا مثل eBay, Amazon, Netflix, Facebook و … برای حل این مشکل به سراغ توسعه به روش میکروسرویس رفتند. این شرکت‌ها تصمیم گرفتن که به جای داشتن هیولای غیرقابل کنترل تعداد زیادی مینی اپلیکیشن تولید کنند که خیلی خوب با هم تبادل اطلاعات می‌کنند و هر کدام از این مینی اپلیکیشن‌ها یک وظیفه خاص و دقیق را به انجام می‌رسانند.

در این روش هر سرویس مجموعه‌ای از وظایف مرتبط با هم را به طور کامل و بدون وابستگی به بخش دیگری به انجام می‌رساند. برای مثال در سیستم تولید محتوا و مدیریت خبر می‌توان به مواردی چون مدیریت نظرات، مدیریت ثبت خبر و محتوا، مدیریت فایل، مدیریت انتشار در بستر وب و … اشاره کرد. در این روش هر مینی اپلیکیشن از یک معماری تمیز مثل Hexagonal یا Onion به طور داخلی استفاده می‌کند.

هر مینی اپلیکیشن این توانایی را خواهد داشت که در صورت نیاز بخشی از خدمات و داده‌های خودش را برای سایر قسمت ها به صورت API در اختیار قرار بدهد. برای نصب و راه اندازی هم هر کدام از این مینی اپلیکیشن‌ها توانایی این را خواهند داشت که در یک VM جداگانه به کار خودشان ادامه بدهند یا به عنوان Docker Image در اختیار تیم زیرساخت برای نصب و راه اندازی قرار بگیرند.بهشت گمشده: میکروسرویس [Micro service] چیست؟در این شرایط هر کدام از بخش‌های عملیاتی برنامه به عنوان یک مینی اپلیکیشن توسعه داده شدند. مهم تر از آن حالا به جای یک وب اپلیکیشن بزرگ مجموعه ای از اپلیکیشن‌های کوچک داریم که به طور دقیق و حساب شده ای برای انجام کار اصلی و رسیدن به هدف اصلی با هم تعامل و همکاری خواهند کرد.

برای مثال در بخش تولید خبر این امکان برای این مینی اپلیکیشن فراهم هست که برای نمایش تصاویر از مینی اپلیکیشن مربوط به مدیریت فایل‌های عکس کمک بگیرد و از طریق APIهای ارائه شده توسط بخش مدیریت تصاویر به عکس‌های ذخیره شده در سیستم دسترسی داشته باشد. برای ارتباط بین سرویس‌ها راهکارهای مختلفی وجود دارد و اگر با این روش‌ها آشنا نیستید اصلا نگران نباشید. در قسمت‌های بعد در مورد این روش‌ها کامل صحبت خواهیم کرد.

خوب تا اینجا همه چیز به نظر خوب میاد اما احتمالا به این موضوع فکر بکنید که اگر تعداد مینی‌اپلیکیشن‌ها زیاد بشود و هر برنامه هم API خودش را ارائه بدهد و برنامه ها نیاز داشته باشند که با هم ارتباط برقرار کنند تعداد زیادی آدرس بوجود خواهد آمد که هر برنامه باید آنها را مدیریت کند و این خودش شروع مشکلات می‌شود. اما خبر خوب اینکه این مشکل به کمک API Gateway حل خواهد شد و در مورد جزئیات این بحث در قسمت آینده کامل صحبت خواهیم کرد.

مزایای میکروسرویس‌

گویا این روش توسعه جدید نرم افزار بسیاری از مشکلات روش Monolith را حل خواهد کرد. اما برای اینکه دقیق‌تر بدانیم به چه شکلی این مشکلات حل خواهند شد بیایید با هم نگاهی به برخی ویژگی‌های مفید میکروسرویس ها بندازیم.

احتمالا همه شما با روش تقسیم و غلبه برای حل کردن مشکلات آشنا هستید، به جای حل کردن یک مشکل بزرگ بهتر است مشکل به قطعات کوچک شکسته بشود و هر قطعه به طور جداگانه حل بشود و در نهایت جواب نهایی از مجموع جواب‌های به دست آمده تشکیل خواهد شد. خوب همین فلسفه در مورد میکروسرویس ها هم صدق می‌کند. هیولای Monolith به تعداد زیادی مینی اپلیکیشن با قابلیت مدیریت و نگهداری بهتر شکسته می شود و حالا تعداد زیادی صورت مسئله جزئی برای حل کردن خواهیم داشت. قطعا با کوچک شدن برنامه‌ها فهم و توسعه برنامه ها هم به شدت ساده تر از قبل خواهد شد.

اغلب شرکت‌های نرم افزاری از تعدد stackهای توسعه نرم افزار وحشت دارند و معمولا محدودیت‌های زیادی در انتخاب ابزارها و فریم‌ورک‌های توسعه نرم افزار وجود دارد با این حالا در شرایطی که تعداد زیادی مینی اپلیکیشن داریم به راحتی می‌توانیم در هر کدام از این مینی اپلیکیشن‌ها از ابزارهایی که دقیقا مناسب با نیاز آن‌ها است استفاده کنیم. به راحتی اگر داده‌های ما ساختار گراف داشته باشید به سراغ یک گراف دیتابیس میرویم. برای هر برنامه زبان توسعه خاص آن را انتخاب می‌کنیم و به راحتی به هر تکنولوژی و فریم ورکی سلام خواهیم کرد.

یکی دیگر از ویژکی‌های توسعه میکروسرویس قابلیت نصب و انتشار مستقل هر کدام از این میکروسرویس ها است. دیگر نیازی نیست برای رفع یک باگ کوچک در یک قسمت کوچک برنامه کل سیستم از دسترس خارج شود. بلکه به سادگی همان قسمتی که نیاز به رفع ایراد دارد در مدت کوتاهی راه اندازی مجدد خواهد شد.

اما استفاده بهینه و صحیح از منابع هم شاید یکی از مهم ترین ویژگی‌های توسعه میکروسرویس باشد. در این روش هر مینی اپلیکیشن به اندازه نیاز خود منابع و امکانات دریافت خواهد کرد و در صورت نیاز می‌توان منابع یک سرویس را افزایش داد یا یک سرویس خاص را در چند نسخه مختلف اجرا کرد.

خیلی هم خوب و خیلی هم عالی تا اینجای کار تمام معایب سیستم‌های قدیمی رفع شده و می‌توانیم به راحتی به کار خود ادامه دهیم. اما طبق اصل Pay for Play قطعا به دست آوردن این همه مزیت بدون هزینه و ایراد نخواهد بود. پس در ادامه بعضی از این ایرادات را با هم بررسی خواهیم کرد.

در این شرایط هر کدام از بخش‌های عملیاتی برنامه به عنوان یک مینی اپلیکیشن توسعه داده شدند. مهم تر از آن حالا به جای یک وب اپلیکیشن بزرگ مجموعه ای از اپلیکیشن‌های کوچک داریم که به طور دقیق و حساب شده ای برای انجام کار اصلی و رسیدن به هدف اصلی با هم تعامل و همکاری خواهند کرد.

برای مثال در بخش تولید خبر این امکان برای این مینی اپلیکیشن فراهم هست که برای نمایش تصاویر از مینی اپلیکیشن مربوط به مدیریت فایل‌های عکس کمک بگیرد و از طریق APIهای ارائه شده توسط بخش مدیریت تصاویر به عکس‌های ذخیره شده در سیستم دسترسی داشته باشد. برای ارتباط بین سرویس‌ها راهکارهای مختلفی وجود دارد و اگر با این روش‌ها آشنا نیستید اصلا نگران نباشید. در قسمت‌های بعد در مورد این روش‌ها کامل صحبت خواهیم کرد.

خوب تا اینجا همه چیز به نظر خوب میاد اما احتمالا به این موضوع فکر بکنید که اگر تعداد مینی‌اپلیکیشن‌ها زیاد بشود و هر برنامه هم API خودش را ارائه بدهد و برنامه ها نیاز داشته باشند که با هم ارتباط برقرار کنند تعداد زیادی آدرس بوجود خواهد آمد که هر برنامه باید آنها را مدیریت کند و این خودش شروع مشکلات می‌شود. اما خبر خوب اینکه این مشکل به کمک API Gateway حل خواهد شد و در مورد جزئیات این بحث در قسمت آینده کامل صحبت خواهیم کرد.

معایب میکروسرویس

شاید بزرگترین ایراد توسعه به روش میکروسرویس نام این روش باشد. به طور جدی در این نام روی اندازه کوچک و یا بهتر بگویم بسیار کوچک این سرویس‌ها تاکید شده است. اما این کوچک بودن به چه معناست؟ چقدر کوچک؟ اندازه یک مورچه به نسبت یک گربه بسیار کوچک است. اما همان گربه به نسبت یک فیل کوچک به حساب می‌آید و در مجموع به اندازه کل کره زمین به نسبت کل کائنات کمی فکر کنید ببنید کدام یک از این مواردی که اسم بردیم کوچک به حساب می‌آید. پس تعیین مقیاس برای سرویس‌ها یکی از مشکلات ما خواهد بود. هنگامی که به اندازه سرویس‌ها فکر می‌کنید حتما این نکته را به یاد داشته باشید که کوچک بودن اندازه سرویس‌ها وسیله ای برای رسیدن به هدفی بزرگ است نه یک هدف اصلی و بزرگ.

پیچیدگی برقراری ارتباط بین سرویس‌های مختلف و سایر پیچیدگی‌های فنی دیگری که هنگام توسعه یک سیستم توزیع شده با آن مواجه خواهیم شد بسیار بیشتر از زمانی است که یک نرم افزار Monolith توسعه می‌دهیم و قبل از انتخاب این روش توسعه، باید به این پیچیدگی‌ها و راهکارهایی که برای برخورد با این پیچیدگی‌ها داریم فکر کنیم. برای مثال برای استفاده از امکانات یک زیرسیستم دیگر در روش توسعه Monolith به راحتی از کلاسی نمونه سازی ‌می‌کنیم و تابعی از آن کلاس را صدا می زنیم اما این کار را در یک سیستم توزیع شده نمی‌توانیم انجام دهیم.

در سیستم‌هایی که به روش Micro Service توسعه می‌دهیم تاکید فراوانی بر توانایی عمکلرد هر سیستم به تنهایی وجود دارد و این بدان معنا است که هر میکروسرویس دیتابیس اختصاصی خود و داده‌های اختصاصی خود را خواهد داشت و این توزیع شدگی داده‌ها در چند دیتابیس و مدیریت نسخه‌های موجود از یک داده در دیتابیس‌های مختلف می‌تواند مشکلات زیادی را برای تیم توسعه به وجود آورد. شاید این مشکل زمانی بیشتر به چشم بخورد که اتفاقی در سیستم رخ دهد که نیاز به تغییر در پایگاه داده در چند سرویس مختلف داشته باشد و نیاز داشته باشیم یک Transaction را بین چند سرویس مختلف مدیریت کنیم.

یکی دیگر از شمشیرهای دولبه در روش توسعه میکروسرویس نصب و راه اندازی آن است. شاید اگر به چند پاراگراف بالاتر برگردید مشاهده کنید که امکان نصب و راه اندازی جداگانه سرویس‌ها را به عنوان یکی از برتری‌های این روش توسعه نرم افزار شمردیم. اما با کمی دقت خواهید دید که همین مورد می‌تواند ایرادات زیادی را ایجاد کند. بعضا ممکن است یک سیستم بزرگ به بیش از ۱۰۰ سرویس کوچک تقسیم شود و نصب و راه اندازی و تنظیم ارتباطات این ۱۰۰ سرویس می‌تواند بسیار زمان‌گیر و پیچیده و پرخطا باشد.

برای بسیاری از این مشکلات راهکارهای عملیاتی زیادی تدارک دیده شده است که در مقالات آتی بررسی خواهیم کرد.

هدف از معماری میکروسرویس چیست؟

معماری میکروسرویس به نوعی پاسخی به چالش‌ها و نیازهای جدید سازمان‌ها در دنیای دیجیتال است. این معماری با ارائه‌ی سرویس‌های کوچک و مستقل که با هم تعامل می‌کنند، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا به صورت موثر و مستقل توسعه و تغییر دهند.

تعامل و استقلال:

یکی از اصلی‌ترین اهداف میکروسرویس، ارائه‌ی سرویس‌هایی است که مستقل و قابل مدیریت هستند. این موضوع باعث می‌شود تیم‌های توسعه بتوانند با سرعت بیشتری واحدهای کد را توسعه، تست و انتشار دهند.

قابلیت اطمینان:

معماری میکروسرویس امکان می‌دهد که هر سرویس به صورت جداگانه نظارت و بهبود یابد. این ویژگی باعث می‌شود در صورت بروز مشکل در یک سرویس، سایر سرویس‌ها تحت تاثیر قرار نگیرند.

مقیاس‌پذیری:

سرویس‌ها می‌توانند به صورت مستقل از یکدیگر مقیاس‌بندی شوند، که این امکان را می‌دهد تا منابع را برای سرویس‌هایی که نیاز به بار بیشتری دارند، اختصاص داد.

آنچه میکروسرویس می‌خواهد ارائه دهد، سازمان‌هایی پویا، قابل تغییر و با قابلیت پاسخ‌گویی بالا به نیازهای مشتری است.

چه زمانی از معماری میکروسرویس استفاده کنیم؟

در دهه‌ی اخیر، معماری میکروسرویس به عنوان یکی از رویکردهای پرطرفدار در طراحی نرم‌افزار مطرح شده است. اما چگونه می‌توانیم تصمیم بگیریم که این معماری برای پروژه‌ی ما مناسب است یا خیر؟

پیچیدگی سیستم:

اگر سیستم شما پیچیده و گسترده است و شما نیاز به تقسیم‌بندی واحدهای مختلف به صورت مستقل دارید، میکروسرویس می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

نیاز به توسعه موازی:

در پروژه‌هایی که تیم‌های متعدد باید به صورت همزمان روی ویژگی‌های مختلف کار کنند، میکروسرویس‌ها می‌توانند فرآیند را ساده‌تر و سریع‌تر کنند.

زبان‌ها و فناوری‌های مختلف:

اگر نیاز به استفاده از زبان‌ها و فناوری‌های مختلف در یک پروژه دارید، میکروسرویس این امکان را می‌دهد که هر سرویس با زبان و فناوری مناسب خود نوشته شود.

تضمین عملکرد:

در مواردی که بخش‌های خاصی از برنامه نیاز به منابع بیشتری دارند، می‌توان با استفاده از معماری میکروسرویس منابع را به صورت موازی و مستقل افزایش داد.

توزیع جغرافیایی:

اگر تیم‌های شما در مکان‌های مختلف جغرافیایی واقع شده‌اند، استفاده از میکروسرویس می‌تواند هماهنگی بین تیم‌ها را آسان‌تر کند.

نیاز به ارتقاء مستقل:

اگر می‌خواهید قسمت‌هایی از برنامه خود را بدون تأثیر گذاری بر سایر قسمت‌ها به‌روز کنید، معماری میکروسرویس این امکان را فراهم می‌کند.

بزرگ‌ترین استفاده‌کنندگان معماری میکروسرویس در دنیا

معماری میکروسرویس از آنجا که اجازه می‌دهد سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها را به صورت مستقل و مقیاس‌پذیر طراحی کنیم، در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین معماری‌ها در دنیای نرم‌افزار تبدیل شده است. چندین شرکت بزرگ در جهان از این معماری استفاده می‌کنند تا بهره‌وری، سرعت و کیفیت خدمات خود را به حداکثر برسانند. در زیر به برخی از این شرکت‌ها اشاره می‌کنیم:

 • Netflix: یکی از اولین و بزرگ‌ترین استفاده‌کنندگان معماری میکروسرویس، Netflix است. با توجه به میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا، این شرکت از میکروسرویس‌ها برای پشتیبانی از تقاضای روزانه خود استفاده می‌کند.
 • Amazon : Amazon با تجزیه سیستم‌های خود به میکروسرویس‌ها، توانمندی مدیریت ترافیک بالایی را کسب کرده و به کاربران خود خدمات مستمری ارائه می‌دهد.
 • Uber: با توجه به نیاز به سرعت و پاسخ‌گویی فوری، اوبر سیستم‌های خود را بر مبنای میکروسرویس طراحی کرده است.
 • Spotify: این شرکت موسیقی با استفاده از معماری میکروسرویس، توانمندی توسعه سریع و مقیاس‌پذیری خود را افزایش داده است.

این شرکت‌ها فقط نمونه‌هایی از بزرگ‌ترین‌ها هستند و بسیاری دیگر نیز در دنیا از معماری میکروسرویس بهره می‌برند. استفاده از این معماری به آن‌ها امکان داده تا به سرعت و با کیفیت به نیازهای کاربران خود پاسخ دهند.

فناوری‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای پیاده‌سازی میکروسرویس‌ها

معماری میکروسرویس به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا نرم‌افزارهایی پویا، مقیاس‌پذیر و قابل اعتماد بسازند. اما برای پیاده‌سازی این معماری، نیاز به مجموعه‌ای از فناوری‌ها و نرم‌افزارها داریم.

 1. زبان‌های برنامه‌نویسی: زبان‌های مختلفی مانند Java, Python, Node.js, Go و .NET Core در میکروسرویس‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب زبان وابسته به نیازها و تجربیات تیم توسعه است.

 2. کانتینرها (Container): Docker یکی از محبوب‌ترین فناوری‌های کانتینرسازی است که امکان اجرای میکروسرویس‌ها در محیط‌های جداگانه و یکسان را می‌دهد.
 3. کوبرنتیز (Kubernetes): برای مدیریت و اجرای کانتینرها، Kubernetes یک استاندارد صنعتی است. این فناوری میکروسرویس‌ها را مقیاس می‌کند و مدیریت سرویس‌ها را آسان می‌کند.
 4. API Gateway: به عنوان نقطه ورود واحد برای درخواست‌های کاربر به میکروسرویس‌ها عمل می‌کند. مثل AWS API Gatewayیا Kong.
 5. Service Mesh: مانند Istioیا Linkerd، این فناوری‌ها برای مدیریت ترافیک بین سرویس‌ها، کشف خدمات و امنیت ارتباطات استفاده می‌شوند.
 6. دیتابیس‌های مختلف: هر میکروسرویس ممکن است از یک نوع دیتابیس خاص استفاده کند. مانند PostgreSQL, MongoDB یا Cassandra.
 7. ابزارهای مانیتورینگ و لاگ: Prometheus, Grafana, ELK Stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana) و Zipkin برای جمع‌آوری داده‌ها، مانیتورینگ و آنالیز سیستم‌های میکروسرویسی استفاده می‌شوند.
 8. CI/CD: ابزارهایی مانند Jenkins, GitLab CIیا Travis CI برای اتوماسیون فرآیندهای توسعه و تحویل میکروسرویس‌ها استفاده می‌شوند.

با استفاده از این فناوری‌ها و نرم‌افزارها، تیم‌های توسعه قادر خواهند بود تا به سرعت و با کیفیت بالا میکروسرویس‌ها را پیاده‌سازی کنند. اما انتخاب مناسب این ابزارها و تطابق آن‌ها با نیازهای تجاری و تکنیکی سازمان بسیار حیاتی است.

جمع بندی [میکروسرویس ها]

در این مطلب سعی کردیم با دو روش توسعه Monolith و میکروسرویس و مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها آشنا شویم و با مزایا و معایب هرکدام از این روش‌ها آشنا شدیم.

به عنوان یک توسعه دهنده با نزدیک به ۱۷ سال سابقه توسعه نرم افزارهای مختلف یک روحیه مشترک بین همه توسعه دهنده‌ها سراغ دارم و این روحیه علاقه به استفاده از روش‌‌ها و ابزارهای جدید بدون توجه به نیاز واقعی کار است. پس پیشنهاد می‌کنم به جای تصمیم به توسعه تمام برنامه‌ها به روش میکروسرویس، قبل از انتخاب این روش، کاملا نیاز‌های اصلی سیستم را بررسی کنید و هر کدام از این روش‌ها را که مناسب سناریوی شما است انتخاب کنید.

هر چند میکروسرویس بسیار مطرح و پر طرفدار است اما با یک بررسی سریع می‌توانید نمونه‌های شکست خورده زیادی از سناریوهایی که برای توسعه میکروسرویس را انتخاب کرده اند پیدا کنید. در قسمت آینده در مورد “API Gateway چیست؟” صحبت خواهیم کرد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۵ / ۵. از مجموع ۱۰

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
قسمت اول: میکروسرویس چیست؟
فرمت PDF
8 صفحه
حجم 2 مگابایت
دانلود مقاله

title sign
معرفی نویسنده
علیرضا ارومند
مقالات
24 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
42 دوره توسط این نویسنده
علیرضا ارومند

علیرضا ارومند به عنوان Product Manager شرکت داتین (وابسته به فناپ) در حوزه پروژه‌های بانکی فعال است.او همچنین مدرس و Technical Manager پروژه‌های نیک آموز می باشد از دیگر تخصص های او میتوان به: تولید فریمورک برنامه نویسی فوق العاده حرفه‌ای با مدیریت بیش از 1 میلیون تراکنش در ثانیه، همکاری با تیم توسعه شرکت ارتباط فردا (بانک آینده)، مشاور فنی شرکت توسعه رفاه پردیس (بانک رفاه)، مدیر فنی خبرگزاری نسیم، سخنران تنها همایش مورد تایید مایکروسافت در خاورمیانه در حوزه ASP.NET Core، مدیر فنی خبرگزاری بین المللی پیام‌کوتاه نسیم (برنده جشنواره وب ایران)، مدرس دوره های Dot Net ، ASP.NET در نیک آموز، همکاری با تیم توسعه شرکت ارتباط فردا

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • سلام وقت بخیر ، ممنون از مطلب مفیدی که به اشتراک گذاشتید
   نیک آموز ، آموزش ویدیویی در این زمینه داره ؟
   و هم اینکه پیش نیاز لازم داره؟

  • عالی بود ممنونم از توضیحاتون که ساده ، و در عین حال کاربردی بود.
   متشکرم

  • چه زمانی از معماری میکرو سرویس باید استفاد کنیم؟

  • سلام، همانطوری که در انتهای مقاله اشاره کردید، آیا به پروژه هایی که با میکرو سرویس شکست خورده اند، اشاره می فرمایید؟

  • با تشکر از مقاله خوبتان می خواستم بدانم آیا برای اجرای معماری میکرو سرویس آیا حتما لازم هست که هر بخش در یک سرور جداگانه نصب بشه و از طریق API باهم کار کند آیا امکان این را دارد که من سایتی با این معماری طراحی کنم ولی برای شروع بتوانم تمام بخش های پروژه را در یک سرور بدون تقسیم کردن مثل داکار راه اندازی کنم ولی با این معماری طراحی شود و در صورتی که تعداد کاربران افزایش پیدا کرد بعدا جدا سازی کنم. آیا این کار من شدنی و منطقی هست؟ من فعلا در حال آموزش این معماری هستم این سوال در گیر هستم. ممنونم پاسخ بدهید.

   • درود وقت بخیر
    جهت اطلاعات بیشتر شمارو ارجاع میدم به این مقاله. لطفا دقیق مطالعه و بررسی نمایید.
    https://nikamooz.com/release-method/
    سپاس از همراهی شما

  • بدون اغراق یکی از روانترین و بهترین مقاله هایی هست که برای آموزش یک تکنولوژی خوندم
   دمت گرم

   ۱
  • بدون اغراق یکی از روانترین و بهترین مقاله هایی هست که برای آموزش یک تکنولوژی خوندم
   دمت گرم

  • عالی بود ممنون

  • عالیه
   ممنون میشم اگر workshop را زودتر برنامه ریزی بفرمایید.

 • 1
 • 2

دانلود کتاب معماری میکروسرویس

همین الان نام و ایمیل را وارد کنید، کمتر از 30 ثانیه دانلود کنید.
دانلود رایگان کتاب میکروسرویس (PDF)
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image