NFT بزرگ‌ترین پدیده‌ دنیای رمز‌ارزها

NFT بزرگ‌ترین پدیده‌ دنیای رمز‌ارزها

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۰۸ شهریور ۱۴۰۱
آخرین بروزرسانی: ۰۴ مهر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 7 دقیقه
۴.۳
(۳)

مقدمه

NFT به دارایی دیجیتالی می‌گویند که همانند آثار هنری قابل جمع‌کردن باشد. این دارایی دیجیتال، ارزش خود را به صورت نوعی از رمزارز حفظ می‌کند. در حقیقت، همانطور که یک فرش دستبافت یا تابلوی نقاشی، ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند و نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید، در رابطه با NFT نیز همین امر صدق می‌کند که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

NFT یا توکن غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) نوعی خاص از توکن‌های رمزنگاری است که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین گونه‌ای دارایی دیجیتال ایجاد می‌کند که قابل تکثیر نیست.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) رکوردی در بلاک ‌چین است که با یک دارایی دیجیتال یا فیزیکی خاص مرتبط است. مالکیت یک NFT در بلاک چین ثبت می شود و می تواند توسط مالک منتقل شود و به NFT ها اجازه فروش و معامله می دهد. NFTها می‌توانند توسط هر کسی ایجاد شوند و برای ایجاد آنها به مهارت‌های کمی یا بدون نیاز به کدنویسی نیاز دارند. NFTها معمولاً حاوی ارجاع به فایل‌های دیجیتالی مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و صدا هستند. از آنجایی که NFTها دارایی‌های منحصر به فرد قابل شناسایی هستند، با ارزهای رمزنگاری شده که قابل تعویض هستند، تفاوت دارند.

ویژگی‌های NFT

توکن‌های غیر مثلی به لطف مشخصه‌ها و ویژگی‌های خاص خود و تفاوت زیادی که با دیگر ارزهای دیجیتال و توکن‌های مثلی دارند، بسیار منحصربفرد هستند و مرحله‌ای جدید در پیش‌برد فناوری بلاک چین محسوب می‌شوند. همین ویژگی‌ها است که موجب می‌شود بتوانیم از NFT در بازی‌های بلاک چینی، تبدیل آثار هنری به یک فایل دیجیتال معتبر و قابل تایید و همچنین رویدادهای متاورسی استفاده کنیم. امروزه پلتفرم‌هایی هستند که اجازه می‌دهند اثر هنری خود در دنیای واقعی را به یک فایل دیجیتال تبدیل و بعد با کد هش رمزنگاری‌شده اثبات کنید که آن اثر مال شماست.

  • قابل انتقال: در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند. با این وجود، ارزش آن‌ها به خاص و منحصر به‌فرد بودنشان وابسته است.
  • دارای اصالت: توکن‌های غیرقابل معاوضه مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین هستند؛ بنابراین می‌توانید از اصالت NFT خود مطمئن شوید
  • تقسیم نشدنی: اما بیشتر توکن‌های غیرقابل معاوضه به واحدهای کوچک‌تر قابل تقسیم نیستند! به بیان ساده‌تر، یا شما یک اثر هنری دیجیتال را می‌خرید، یا اصلا آن را نمی‌خرید.
  • کمیاب: توسعه‌دهندگان ان اف تی‌ها هر اندازه که قصد داشته باشند می‌توانند از این توکن‌ها ایجاد کنند؛ اما با محدود کردن تعداد آن‌ها و ساخت با تعداد کم، باعث افزایش ارزش آن‌ها می‌شوند.
  • حافظ حق مالکیت: در آن هیچ مالکی داده‌ای را پس از ثبت نمی‌تواند تغییر دهد.
  • یکتایی: این ویژگی به عنوان گواهی اصالت استفاده می‌شود.

استانداردها در بلاک چین

استانداردهای توکن خاص از موارد استفاده مختلف بلاک چین پشتیبانی می کنند. اتریوم اولین بلاک چینی بود که NFTها را با استاندارد ERC-721 خود پشتیبانی کرد و در حال حاضر پرکاربردترین آن است. بسیاری از بلاک چین های دیگر اضافه کرده اند یا قصد دارند پشتیبانی از NFTها را اضافه کنند. ERC-721 اولین استاندارد برای نمایش دارایی‌های دیجیتال غیرقابل تعویض در بلاک چین اتریوم بود.

ERC-721 یک استاندارد قرارداد هوشمند Solidity ارثی است. “ارثی” به این معنی است که توسعه دهندگان می‌توانند با کپی کردن از یک پیاده سازی مرجع، قراردادهای جدید مطابق با ERC-721 ایجاد کنند. ERC-721 روش‌های اصلی را ارائه می‌کند که امکان ردیابی مالک یک شناسه منحصربه‌فرد را فراهم می‌کند، و همچنین یک راه مجاز برای مالک برای انتقال دارایی به دیگران

استاندارد ERC-1155 “نیمه قابلیت تعویض” را ارائه می دهد و همچنین یک آنالوگ برای عملکرد ERC-721 ارائه می دهد (به این معنی که یک دارایی ERC-721 می‌تواند با استفاده از ERC-1155 ساخته شود). برخلاف ERC-721 که در آن یک شناسه منحصربه‌فرد یک دارایی را نشان می‌دهد، شناسه منحصربه‌فرد یک توکن ERC-1155 نشان‌دهنده دسته‌ای از دارایی‌ها است، و یک فیلد کمیت اضافی برای نشان دادن مقدار کلاسی که یک کیف پول خاص دارد وجود دارد. دارایی‌های یک طبقه قابل تعویض هستند و کاربر می تواند هر مقدار از دارایی را به دیگران منتقل کند.

موارد کاربرد توکن های NFT‌ کدامند؟

جهت کپی رایت آثار هنری دیجیتال از نوآوری NFT می توان استفاده کرد. به دلیل ثبت توکن ها در بلاکچین و برخورداری از کلید خصوصی، مالکیت فردی شخص در آثار هنری تایید می گردد. از آنجا که در این سیستم واسطه ها حذف می ‌شوند، سود هنرمندان هم بیشتر خواهد شد.

تولید کلکسیونی از دارایی های دیجیتال می تواند سود زیادی به همراه داشته باشد. به عنوان نمونه کارت فوتبال یک بازیکن مشهور میتواند تبدیل به توکن شده و در اختیار شما قرار گیرد. به این ترتیب هر روز ارزش آن افزایش می یابد.

در حال حاضر در بازی های رایانه ای نمی‌ توان یک شی یا یک لباس خاص را به فروش گذاشت. ولی در صورت تبدیل کاراکترهای بازی به توکن، به سادگی میتوان آنها را در محیط خارج از بازی و در صرافی های کریپتو توسط پول یا ارزهای رمزنگاری به فروش گذاشت. از آنجا که بازی های بر پایه بلاکچین در حال توسعه هستند، توکن ‌های NFT در این بازی ها رواج پیدا خواهد کرد.

تیم توسعه اتریوم مالکیت با تبدیل دامنه های اتریوم به توکن های NFT آن ها را تضمین کرده است. به این ترتیب با حذف واسطه‌ امکان انتقال و معامله دامنه ها به راحتی امکان پذیر شده است. این امر باعث گسترش مالکیت دارایی های مجازی شده و اشخاص قادر به خرید و فروش اموال، خانه و دارایی های خود از طریق توکن های غیر مثلی شده اند.

با کمک نوآوری توکن های غیر مثلی و بلاکچین امکان تبدیل همه گونه دارایی های واقعی به NFT‌ فراهم شده است. به عنوان نمونه دارایی خود از قبیل خانه، ملک و دیگر کالاها را می توان به توکن تبدیل نمود. در این صورت معاملات روی این دارایی ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود. البته در حال حاضر، بیشتر نهادهای قضایی و حقوقی این روش را به‌ طور رسمی قبول نکرده اند و بنابراین زمان زیادی طول می کشد که هرکس توکن دارایی های واقعی خود را روی گوشی هوشمند خود داشته باشد.

همه انسان‌ها دارای هویت و مشخصات یکتا می باشند. شکل ظاهری، مدارک تحصیلی، تاریخچه سوابق پزشکی و بسیاری مشخصه های انفرادی با دیگران تفاوت دارد. تمامی این مشخصه ها را می توان به توکن های NFT تبدیل نموده و مدیریت داده های هر کس را به خودش سپرد.

بررسی آینده حوزه NFT

ان اف تی انقلابی نوین در دنیای کریپتو بود که مالکیت دارایی‌ها و آثار دیجیتالی را به امری ممکن و قانونی بدل کرد. با همه‌گیرتر شدن Web3، مطمئنا استفاده از NFT نیز بیشتر خواهد شد، چرا که آینده رسانه، پرداخت و تعاملات غیر متمرکز در گرو آن است و نسب بعدی پلتفرم‌های متکی بر این صنعت از پایه به شکلی بنا شده است که افراد بتوانند مالکیت اموال خود را داشته و آن‌ها را مدیریت کنند.

ان اف تی در ابتدا به عنوان راهی برای اثبات مالکیت آثار هنری دیجیتال ساخته شد، اما پتانسیل آن به قدری بالا بود که خیلی سریع به جایگاه برحق خود رسید . اکنون توسعه‌دهندگان در حال طراحی ساختارهایی هستند که اجازه می‌دهند دارندگان NFT در متاورس مالک دارایی خود باشند، بتوانند به انجام معاملات مشغول شوند و همچنین از ان اف تی خود به عنوان یک هویت دیجیتالی استفاده کنند. با توجه به تمام این نکات مثبت و کاربردهای احتمالی آینده، به نظر می‌رسد آینده حوزه کریپتو و همچنین وب ۳ بسیار با NFT گره خورده باشد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۳ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
NFT بزرگ‌ترین پدیده‌ دنیای رمز‌ارزها
فرمت PDF
4 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
278 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران