آموزش نصب داکر روی ویندوز

۵
(۴)

نصب داکر روی ویندوز از دغدغه‌های افرادی است که قصد استفاده از این ابزار را دارند. Docker یک ابزار قدرتمند است که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های خود را در یک محیط مستقل و قابل حمل اجرا کنند. در این ویدئو، به بررسی و آموزش نصب داکر روی ویندوز می‌پردازیم.

داکر چیست؟

داکر یک Linux Container است که این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانیم پروسه‌های خود را در یکسری ظرف‌های ایزوله مثل Container ایجاد و اجرا کنیم که در مقاله داکر چیست، به‌طور کامل به بررسی این ابزار کاربردی پرداخته‌ایم که برای شناخت بیشتر می‌توانید آن را مطالعه نمایید. 

امکان Container از سال ۲۰۰۸ در لینوکس فراهم شد و در سال ۲۰۱۳، Docker به وجود آمد. به‌علت سادگی و آسان بودن استفاده از این ابزار، افراد توانستند به‌سرعت با آن ارتباط برقرار نمایند. از آن جایی که داکر امکانات خوبی برای توسعه دادن در اختیار می‌گذاشت، در سال ۲۰۱۳ کمپانی‌های بزرگی مانند مایکروسافت، حمایت خود را از این ابزار اعلام کردند. داکر قابلیت نصب روی ویندوز را دارد که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم. همچنین Docker دارای ابزارهایی است که در مقاله ابزارهای جانبی کنار داکر، به‌طور کامل آن‌ها بررسی کرده‌ایم.

مزایای داکر چیست؟

علاوه‌بر کاربرد داکر در SQL Server، این ابزار مزایای دیگری برای استفاده‌کنندگان دارد که ازجمله آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بسیار سبک و سریع
  2. قابلیت جابه‌جایی
  3. ماژولار بودن
  4. یکسان‌سازی محیط‌ها
  5. قابلیت مقیاس‌پذیری

آموزش نصب داکر روی ویندوز

  • داکر در سیستم عامل لینوکس جزئی از پکیج‌های آن هست و تنها کافیست که آن را نصب کنید.
  • در رابطه با نصب Docker روی ویندوز، لازم است تا یک Linux kernel داشته باشید.

برای نصب داکر روی ویندوز کافی است در اینترنت، عبارت install Docker Desktop for Windows را سرچ کنید و زمانی که وارد سایت داکر شدید، لازم است یک اکانت بسازید و برنامه را دانلود کنید. در این مرحله، به‌علت فیلتر بودن سایت، لازم است اقدامات لازم جهت رفع فیلترینگ را انجام دهید.

آموزش دانلود و نصب داکر روی ویندوز

 

در ادامه نصب Docker روی ویندوز، برنامه دانلود شده را نصب کنید و مرحله‌به‌مرحله، آن را پیش ببرید. 

در ابتدا برروی آیکون برنامه کلیک کنید تا install را آغاز کند که لازم است دسترسی آن را تأیید کنید.

در این مرحله از آموزش نصب داکر روی ویندوز، شروع به دانلود پکیج‌های مورد نیاز می‌کند.

آموزش مرحله به مرحله نصب داکر روی ویندوز

در ادامه لازم است گزینه‌های configuration را تأیید و گزینه درخواست ایجاد Shortcut در دسکتاپ را برای دسترسی راحت‌تر فعال نمایید.

مراحل نصب داکر برروی ویندوز

در ادامه این مرحله از نصب داکر روی ویندوز، پکیج‌هایی که در مرحله قبل دانلود شده بود را Unpackage می‌کند.

پس از اتمام نصب، برروی Shortcut ایجاد شده کلیک کنید تا برنامه استارت بخورد. پس از اتمام مراحل استارت، Docker Daemon فعال شده و صفحه زیر ظاهر می‌شود.

نصب داکر برروی ویندوز

در این مرحله، Docker ID و پسورد را همان اطلاعاتی باید وارد کنید که در مرحله لاگین کردن در سایت وارد کردید.

بدین ترتیب می‌توانید داکر را برروی ویندوز نصب نمایید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
آموزش نصب داکر روی ویندوز
فرمت MP4
زمان ویدئو 16 دقیقه
حجم 27 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
2 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
6 دوره توسط این نویسنده

احمد رفیعی متخصص و مشاور ارشد لینوکس، زیرساخت و داکر است. از دیگر تجربه های حرفه ای او می توان به مشاور زیرساخت شرکت سنجاق، مدیر زیرساخت شرکت خلاق برهان، متخصص، مشاور حرفه‌ای داکر (Docker)، طراحی و پیاده سازی زیرساخت‌های سازمانی بصورت حرفه‌ای، متخصص و مشاور حرفه‌ای لینوکس، طراح و متخصص پیاده‌سازی سرویس‌ها و پلتفرم‌های محاسباتی ابری (PaaS , IaaS)، طراحی و پیاده‌سازی سرویس‌های CDN بر پایه لینوکس، راه‌اندازی و مدیریت‌ سرویس‌های Firewall بر پایه لینوکس، متخصص Ceph Storage، طراحی و پیاده‌سازی سرویس‌های مانیتورینگ شبکه و زیرساخت، مدرس CDN شرکت زیرساخت ایران اشاره کرد.

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
۱۴ اردیبهشت

داکر و کاربرد آن در SQL Server

24 دقیقه
44 مگابایت
title sign
دیدگاه کاربران