ابزارهای جانبی کنار داکر

ابزارهای جانبی کنار داکر

نوشته شده توسط: احمد رفیعی
۲۸ خرداد ۱۳۹۸
زمان مطالعه: 12 دقیقه
۴
(۲)

 Kitematic

با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توان با سرویس‌دهنده‌ی داکر ارتباط گرفت و تمام مواردی که در Docker Client با استفاده از دستور (Command) به سرویس‌دهنده‌ی داکر ارسال می‌شد با استفاده از GUI بسیار زیبای این نرم‌افزار انجام داد. بسیار رابط کاربری عالی داشته و به خوبی می‌شود با این نرم‌افزار تمام اتفاقاتی که سمت Client باید انجام شود را بررسی و مدیریت کرد. این ابزار ابتدا برای استفاده در سیستم ‌عامل مک توسعه داده شده بود که بعد از آن برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس نیز توسعه داده شد. به صورت پیش‌فرض به مخزن Docker Hub نیز متصل می‌شود و با استفاده از رابط کاربری آن می‌توان در این مخزن ایمیج‌های مورد نظر خود را بررسی و از آنها استفاده کرد. برخی از قابلیت‌های مهم برای اجرا کردن کانتینرها که شما باید در رابط خط فرمان (CLI) باید به آنها توجه کنید در این ابزار به خوبی و سادگی با استفاده از واسط گرافیکی کاربر (GUI) برای شما محیا شده است. به عنوان مثال تغییر و تنظیم والیوم‌های داخل کانتینر، مشاهده‌ی لاگ کانتینر به صورت زنده، ایجاد و تغییر پورت‌ها و … .پیشنهاد من این است که در ابتدا برای یادگیری بهتر و آشنایی بیشتر با سرویس داکر و دستورات مورد استفاده در آن از این ابزار استفاده کنید تا مشاهده‌ی دقیق‌تری از اتفاقات صورت گرفته داشته باشید و بعد از اینکه به دستورات سرویس داکر مسلط شدید دیگر نیازی به استفاده از Kitematic ندارید.

Portainer

این ابزار به خوبی یک GUI کامل در اختیار ما قرار می‌دهد. اما با این تفاوت که دیگر نیاز نیست حتما بر روی همان کامپیوتر سرویس دهنده داکر نصب شود. بلکه می‌تواند به سرویس دهنده‌های مختلف داکر متصل شود. این ابزار این امکان را دارد که به چند تا سرویس دهنده داکر متصل شود. با استفاده از این ابزار می‌توان به خوبی سرویس‌های بزرگ را پیاده سازی و از آنها استفاده کرد. در ضمن Portainer بر روی وب در دسترس می‌باشد از این رو می‌توان آن را بر روی سرورهایی که دارای UI و Desktop نیستند به خوبی کاربرد دارد.
همانند Kitematic اصلا توصیه نمی‌شود که در سرویس پروداکش از پنل استفاده شود.

Docker Machine

این ابزار برای راه‌اندازی یه ماشین مخصوص کار با داکر می‌باشد. با استفاده از این ابزار شما یک ماشین مجازی VPS راه‌اندازی خواهد کرد و تمام موارد مربوط به داکر را در آن خواهید داشت. با استفاده از این ابزار می‌توانید ماشین‌های مختلف را مدیریت کرده و انواع اقدامات اعم از به روز رسانی، استارت، استوپ، شروع مجدد و اقدامات دیگر را بر روی ماشین‌ها انجام دهید. این ابزار واسطی بین داکر سرویس‌دهنده و محیط نصب آن با محیط کاری شما می‌باشد. برای زمان‌هایی که نیاز دارید با سرویس داکر کار کنید اما سیستم‌عاملی که دارید ویندوز یا مک می‌باشد این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید سرویس داکر را داشته باشید. این ابزار همواره با docker toolbox نصب می‌شود. این ابزار برای انجام کارهای خود دارای یک خط فرمان مخصوص می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان تمام عملکردهای لازم را انجام داد.

Docker Toolbox

این ابزار تجمیع تمام ابزارهایی که توضیح دادیم می‌باشد و تمام آنها را در خود دارد و با نصب آن بر روی ویندوز یا مک می‌توانید تمام ابزارها را یک‌جا داشته باشید. مواردی که در ابزار وجود دارد شامل:

 • Docker Engine
 • Docker Machine
 • Docker Compose
 •  Kitematic
 •  VirtualBox

البته در نسخه‏های جدید به جای استفاده از Docker Toolbox از Docker Desktop استفاده می‌شود که با استفاده از Hyperv و ارتباط با آن امکان استفاده از داکر را در اختیار ما قرار می‌دهد.

Docker Compose

این ابزار که بسیار پر استفاده می‌باشد به شما کمک می‌کند که یک یا تعدادی از کانتینرها رو در قالب سرویس‌های مختلف راه‌اندازی کنید. با استفاده از این ابزار شما تمام کانفیگ‌ها و موارد مد نظر خود را در یک فایل متنی با فرمت Yaml قرار می‌دهید که باید به نحوه‌ی قرارگیری عبارات با فرمت مناسب آنها در کنار هم توجه کنید، سپس با استفاده از یک دستور تمام آن کانتیرها را راه‌اندازی و اجرا خواهید کرد. از مزایای استفاده از این ابزار اینه که شما یک بار تمام موارد مد نظر خود در راه‌اندازی سرویس را مشخص می‌کنید سپس این فایل‌ را در محل‌های مختلف اجرا می‌کنید. معمولا کامپوز فایل ایجاد شده امکان این را دارد که در ساختارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

VirtualBox

این ابزار به ما کمک می‌کند که داخل سیستم‌عامل خودمون به صورت مجازی و کاملا مجزا یک یا چند سیستم‌عامل دیگر داشته باشید. این ابزار همانند Vmware Workstation فعالیت می کند. بسیار سبک‏تر بوده و با منابع کمتری این امکان را در اختیار ما قرار می‏دهد. به صورت متن باز و کاملا رایگان می باشد و در تقریبا در بیشتر سیستم ‏عامل‏ها پشتیبانی می شود.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

دوره آموزشی پایتون نیک آموز
دوره آموزش زبان برنامه نویسی GO
title sign
معرفی نویسنده
احمد رفیعی
مقالات
2 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
6 دوره توسط این نویسنده
احمد رفیعی

احمد رفیعی متخصص و مشاور ارشد لینوکس، زیرساخت و داکر است. از دیگر تجربه های حرفه ای او می توان به مشاور زیرساخت شرکت سنجاق، مدیر زیرساخت شرکت خلاق برهان، متخصص، مشاور حرفه‌ای داکر (Docker)، طراحی و پیاده سازی زیرساخت‌های سازمانی بصورت حرفه‌ای، متخصص و مشاور حرفه‌ای لینوکس، طراح و متخصص پیاده‌سازی سرویس‌ها و پلتفرم‌های محاسباتی ابری (PaaS , IaaS)، طراحی و پیاده‌سازی سرویس‌های CDN بر پایه لینوکس، راه‌اندازی و مدیریت‌ سرویس‌های Firewall بر پایه لینوکس، متخصص Ceph Storage، طراحی و پیاده‌سازی سرویس‌های مانیتورینگ شبکه و زیرساخت، مدرس CDN شرکت زیرساخت ایران اشاره کرد.

پروفایل نویسنده
title sign
مقالات مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

  • سلام ممنون بابت پست خوبتون
   استاد برای استفاده از چندین کانتینر از یک سرویس نرم افزاری هست؟

   • سلام نیک آموزی عزیز
    خواهشمندیم که سوالتون رو مشخص تر ارسال کنید

  • سلام ممنون بابت پست خوبتون
   استاد برای استفاده از چندین کانتینر از یک سرویس نرم افزاری هست؟

  • مثل همیشه عالی