خوشه‌بندی (Clustering) در Power BI

۳
(۲)

در این ویدئو مهندس بابک پیروز قصد دارد درباره یکی از مباحث خوشه بندی یعنی داده کاوی و الگوریتم K-means در خوشه بندی صحبت کند.

خوشه‌بندی

خوشه‌بندی یا کلاسترینگ، اشیاء را براساس ویژگی‌هایی که با هم دارند گروه‌بندی می‌کند. هدف اصلی در خوشه‌بندی تقسیم بندی اشیاء به گونه‌ای است که بیشترین شباهت در یک گروه و بیشترین تفاوت با اشیاء گروه‌های دیگر را دارا ‌باشد. بعنوان تعریف ساده‌تر می‌توان گفت که اشیاء در خوشه مخصوص خود دارای بیشترین شباهت و در برابر اشیای متعلق به خوشه‌های دیگر دارای بیشترین تفاوت هستند. در ادامه به توضیح خوشه بندی در Power BI می پردازیم.

دوره آموزشی Power BI نیک آموز

الگوریتم های خوشه‌بندی در Power BI

 • الگوریتم K-means
  – ویژگی‌های آنها به گونه‌ای است که اگر یکسری داده به آنها ارسال کنید می‌توانند داده‌ها را پارتیشن‌بندی کنند هر عنصری به یک خوشه تعلق می‌گیرد.
 • در دسته الگوریتم‌های پارتیشنینگ قرار دارد.
 • معروفترین، قدیمی ترین و ساده‌ترین الگوریتم‌های داده کاوی می‌باشد.
 • ورودی آن باید مشخص شود یعنی باید اعلام کنیم چند خوشه می‌خواهیم ایجاد کنیم و همچنین داده‌ای که باید بر روی آن خوشه‌بندی ایجاد شود.
 • خروجی الگوریتم K-means شامل K کلاستر (خوشه) از داده‌های موجود می‌باشد.
 • این الگوریتم جز الگوریتم‌های تکرار شونده (Iterative) است، یعنی از یک نقطه شروع می‌شود، یک بدنه تکرار دارد و همچنین شامل یک شرط توقف هست.
 • این الگوریتم در ابتدا برای خوشه‌ها یک نقطه مرکز مشخص می‌کند و سپس هر Object به نزدیکترین خوشه اختصاص میابد.
 • در این روش وقتی سمپل‌ها خوشه‌بندی می‌شوند مرکز خوشه نیز بهنگام می‌شود. مرکز خوشه از طریق میانگین مقادیر به دست می‌آید چون هر چقدر مقادیر بیشتر می‌شود مرکز آن نیز تغییر می‌کند.
 •  تا زمانی که مراکز عوض نشوند و همچنین مقادیر در خوشه‌های مختلف جابه جا نشوند حلقه به پایان می‌رسد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
خوشه‌بندی (Clustering) در Power BI
فرمت MP4
زمان ویدئو 12 دقیقه
حجم 21 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
6 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
5 دوره توسط این نویسنده

بابک پیروز مدرس و مشاور سیستم‌های هوش تجاری است، همچنین او مدرس رسمی ماکروسافت نیز می‌باشد. از دیگر سوابق حرفه ای او می توان به سابقه کاری در زمینه‌های تحلیل، طراحی، پیاده سازی و مدیریت سیستم‌های یکپارچه بانک‌های اطلاعاتی، متخصص در زمینه Power BI ,Qlikview ,Tableau ,Qliksense ,Microsoft BI مشاور و مدیر پروژه شرکت تاید واتر خاورمیانه، مشاور شرکت کوبل دارو، مشاور شرکت بیمه البرز، نویسنده کتاب مرجع شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان ، نویسنده کتاب کلیک ویو با رویکرد هوش تجاری اشاره نمود.

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران