آینده زبان گو: بررسی ۰ تا ۱۰۰ بازار کار + ۹ مرحله یادگیری

آینده زبان گو: بررسی ۰ تا ۱۰۰ بازار کار + ۹ مرحله یادگیری

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۶ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 5 دقیقه
۵
(۴)

پیش از بررسی آینده زبان گو ، در مقاله قبل باعنوان «معرفی زبان برنامه‌نویسی گو (GO) و بررسی مزایا و کاربرد آن» ، زبان برنامه نویسی Golang و موارد استفاده آن را به‌طور مفصل شرح داده‌ایم و به نقاط قوت آن ، ازجمله پشتیبانی از همروندی، سازگاری چندسکویی (Cross Platform)، مدیریت خودکار حافظه، سادگی و کارایی آن پرداختیم. اکنون در این مطلب مکمل، قصد داریم آینده زبان Go را برای شما ترسیم کنیم.

دوره آموزش گو نیک آموز

چرا باید زبان برنامه نویسی Go را یاد بگیریم ؟

دلایلی مختلفی برای یادگیری زبان برنامه نویسی Go به‌عنوان یک زبان همه‌منظوره و تطبیق‌پذیری وجود دارد که در این بخش بررسی خواهند شد که آینده زبان گو را نیز مشخص می‌کند.

چرا باید زبان برنامه نویسی Go را یاد بگیریم ؟

۱- سادگی یادگیری

نحو (Syntax) زبان گو مشابه زبان‌های برنامه نویسی خانواده سی (C) است؛ بنابراین یادگیری و پیاده‌سازی آن، راحت محسوب می‌شود و اساساً رویکرد دارا بودن مجموعه Feature های حداقلی در آن لحاظ شده است. علاوه‌بر این، مستندات رسمی و پشتیبانی آنلاین برای درک مفاهیم Golang وجود دارند.

۲- کارایی و همروندی

اگر به‌عنوان متخصص Golang ، به برنامه‌نویسی همروند علاقه‌مند باشید، می‌توانید از زبان گو به منظور ساخت اپلیکیشن‌های کارآمد بهره ببرید. علاوه‌بر این، اگر بخواهید روی پروژه‌هایی کار کنید که کارایی در آن‌ها اهمیت دارد، زبان برنامه نویسی Go ، به‌دلیل پشتیبانی از همروندی (Concurrency) و کارکرد مطلوب، انتخاب مناسبی برای ادامه مسیر خواهد بود.

۳- تطبیق پذیری و همه منظوره

زبان برنامه نویسی Go در حوزه‌های مختلف، ازجمله توسعه وب (Web Development)، سرویس‌های ابری (Cloud Services)، برنامه‌نویسی سیستمی، میکروسرویس و بسیاری موارد دیگر کارایی دارد. به همین دلیل، می‌توان این زبان برنامه نویسی را برای صنایع و موارد استفاده مختلف استفاده کرد.

۴- بازار کار Go و فرصت های شغلی آن

هرچه زبان گو در صنعت به شهرت بیشتری می‌رسد، تقاضا برای متخصص Go افزایش می‌یابد. با یادگیری این زبان ، این فرصت برای شما فراهم می‌شود که در مسیر موفقیت قرار بگیرید و بتوانید در یکی از موقعیت‌های شغلی مرتبط با آن مشغول به کار شوید.

۵- پشتیبانی آنلاین قدرتمند

یکی از دلایلی که در محبوبیت و آینده زبان گو نقش دارد، پشتیبانی و کامیونیتی قوی آن است. درواقع، زبان Go دارای Forum ها و فعالان متعددی در اینترنت است که به واسطه آن‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند تجربیات خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارند، از دیگران درخواست کمک کنند و با سایر افراد مشارکت داشته باشند. ضمن اینکه جامعه Golang مشتاقانه از برنامه‌نویسان جدید استقبال می‌کند.

برای تبدیل شدن به برنامه نویس Go چه آموزش هایی لازم است ؟

یادگیری زبان برنامه نویس Go می‌تواند تجربه جذاب و جالبی برای شما باشد. از آنجایی که آینده زبان گو بسیار روشن دیده می‌شود، سؤال مهم این است که دقیقاً چه آموزش هایی برای یادگیری آن لازم است و چگونه می‌توان به یک متخصص Go تبدیل شد؟ به منظور یادگیری Golang ، آموزش‌های زیر ضروری است:

 • نصب Golang با مراجعه به وب سایت آن
 • اعمال تنظیمات مربوط به فضای کاری پروژه‌های Go
 • یادگیری اصولی مفاهیم پایه و بنیادی زبان برنامه نویسی Go
 • آشنایی با نحوه ایجاد توابع در Go و سازماندهی کدها در قالب پکیج‌ها
 • درک مفاهیم همروندی در Go و ایجاد Goroutine ها
 • شناخت کتابخانه‌های استاندارد و همچنین توانایی رسیدگی به خطاها
 • توسعه مهارت برنامه‌نویسی با انجام دادن پروژه‌های کوچک و کاربردی
 • پیوستن به جامعه فعال برنامه‌نویسان و ارتباط با توسعه‌دهندگان
 • مشاهده دوره آموزش زبان برنامه نویسی Go ، وبینار و وبکست‌های آن

برای تبدیل شدن به برنامه نویس Go چه آموزش هایی لازم است ؟

آینده زبان گو چگونه است؟

ویژگی های ایده آل زبان برنامه نویسی Golang ، همچون همروندی، کارایی و مقیاس‌پذیری (Scalability)، این زبان را به یکی از گزینه‌های موردعلاقه توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است. اگر تیم توسعه‌دهنده بخواهد اپلیکیشن کارآمد و مبتنی‌بر معماری میکروسرویس را به گونه‌ای ایجاد کند که امکان Scale شدن و قابلیت نگهداری (Maintainability) داشته باشد، زبان برنامه نویسی Go یکی از انتخاب‌های مناسب خواهد بود. بنابراین به نظر می‌رسد آینده زبان گو روشن است؛ زیرا در حال حاضر، تعدادی از شرکت‌های مشهور دنیا، Golang را یک زبان قابل اکتفا و کارآمد در نظر گرفته‌اند.

بازار کار زبان گو چگونه است؟

باتوجه به آینده زبان گو و پشتیبانی آن از همروندی و کارایی بالای آن، باعث شده تا یک متخصص Go، یا همان توسعه‌دهنده Golang، امکان کار کردن برروی پروژه‌های بزرگ را داشته باشد. در حقیقت، با رجوع به سایت‌های کاریابی، می‌توان مشاهده کرد که بازار کار زبان برنامه نویسی Go در طول سال‌های اخیر ارتقا یافته و موقعیت‌های شغلی مختلفی برای آن وجود دارد. البته توجه کنید که در کنار این زبان برنامه‌نویسی، لازم است تکنولوژی‌های دیگری را نیز فرا بگیرید.

آینده زبان گو و بازار کار آن

چه شرکت هایی از زبان Go استفاده می کنند؟

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان زبان برنامه نویسی Go را مورد استفاده قرار می‌دهند. در حقیقت، زبان برنامه نویسی Golang به منظور ساخت وب سرویس‌ها، میکروسرویس‌ها، ابزارهای سیستمی و بسیاری موارد دیگر به کار می‌رود که این موضوع، در آینده زبان گو تأثیرگذار است.

برخی از شرکت‌های شناخته‌شده که از زبان برنامه نویسی Go بهره می‌برند عبارتند از:

 • Google: این زبان برنامه‌نویسی توسط مهندسان شرکت گوگل توسعه داده شده است و این شرکت از آن در انواع پروژه‌ها، ازجمله بخش‌هایی از Google Cloud استفاده می‌کند.
 • Uber: شرکت اوبر به‌صورت گسترده، زبان گو را در سرویس‌های بخش Backend مورد استفاده قرار می‌‌دهد.
 • Dropbox: شرکت دراپ باکس از زبان Golang در زیرساخت بک اند، سرویس‌ها و برخی اجزای مربوط به کارایی بهره می‌برد.
 • Docker: شرکتی که در پشت صحنه کانتینرسازی داکر است، زبان Go را در زمان اجرای کانتیر و ابزارهای آن تلفیق کرده است.
 • Twitch: توییچ یک پلتفرم پخش زنده مشهور است که سرویس‌های بک اند و پردازش داده‌های آن با زبان برنامه نویسی Golang سازگار شده است.
 • SoundCloud: زبان برنامه نویسی Golang ، در انواع ابزارها و سرویس‌های بخش Backend این شرکت استفاده می‌شود تا به واسطه پشتیبانی این زبان از همروندی، بهره‌وری حداکثری امکان‌پذیر باشد.

کلام آخر: آینده زبان گو چگونه است ؟

آینده زبان گو به‌دلیل سادگی، کارایی و مقیاس‌پذیری، پتانسیل آن را دارد که به‌عنوان یک زبان مطرح توسط عمده شرکت‌های قدرتمند مورد استفاده قرار بگیرد. مزیت‌های زبان Golang به گونه‌ای است که برخی آن را اتفاق بزرگ آتی در جهان توسعه نرم افزار در نظر دارند. شما می‌توانید با قرارگیری در مسیر آموزش زبان برنامه نویسی Go این فرصت را داشته باشید تا به‌عنوان متخصص Go در جامعه برنامه‌نویسان، نقشی از خود ایفا کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
آینده زبان گو: بررسی ۰ تا ۱۰۰ بازار کار + ۹ مرحله یادگیری
فرمت PDF
4 صفحه
حجم 0/2 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
239 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران