بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio

بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio

نوشته شده توسط: حسن ضرابی
۲۲ فروردین ۱۳۹۷
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio

یکی از امکانات خوب SQL Server این هست که می‌توانیم SQL Server را از طریق CMD یا از طریق پنجره RUN و یا از طریق SHORTCUT اجرا کنیم در زیر مراحل را به صورت کامل توضیح می‌دهم.
۱ – برای مثال می‌توانیم SQL Server را وادار کنیم که با Instance مورد نظر، یا برای مثال با دیتابیس مورد نظر به صورت Windows Authentication وارد محیط SQL Server شود.
۲- دوستان عزیز یک حالت دیگر برای Connect شدن به SQL Server به صورت SQL Server Authentication وجود دارد که می‌توانید با سوییچ‌های مورد نظر User name و Password و حتی Instance خود را تعیین کنید و به SQL — Server Connect شوید.
نکته: دقت کنید فایل اجرایی SQL Server در حقیقت SSMS.EXE هست و اگر در پنجره RUN به صورت SSMS/? بنویسید پنجره زیر باز می‌شود که شامل سوییچ‎های متعددی است.دسترسی به SQL Server Management Studio

شرح سوییچ‌های مهم

S- نام Server و نام Instance را تعیین می‌کند برای مثال –S MICROSOFT\NIKAMOOZ یا –S .\NIKAMOOZ هر کدام از این دو مورد را می‌توانید وارد کنید البته به جای MICROSOFT باید نام ویندوز خودتان را وارد کنید و به جای NIKAMOOZ باید نام INSTANCE ای که خودتان ایجاد کرده‌اید را وارد کنید البته به جای MICROSOFT نقطه (.) هم می‌توانید وارد کنید اگر بخواهید به صورت DEFAULT INSTANCE وارد کنید باید به صورت –S . وارد کنید
d- نام DATABASE را تعیین می کند برای مثال –d NIKAMOOZ.COM
E- یعنی به صورت windows authentication بتوانید CONNECT شوید
-U USERNAME را تعیین می کند.
P- پسورد را تعیین میکند.
نکته: شما می‌توانید برای راحتی کار و برای اینکه بتوانید به SQL Server Connect شوید چندین Shortcut داشته باشید برای مثال می‌توانید یک Shortcut داشته باشید با User name و Password خاص خودش و Shortcutهای دیگر هم می‌توانید داشته باشید فقط User name و Password آنها تغییر می‌کند.

دوره کوئری نویسی نیک آموز

شرح مراحل اصلی

۱ – بر روی منوی Start کلیک کنید و Microsoft SQL Server Management Studio را جستجو کنید و مثل مراحل زیر عمل کنید:
۲ – در عکس زیر بر روی SQL Server 2014 Management Studio کلیک راست موس را فشار دهید و بر روی Create Shortcut کلیک کنید.
نکته: اگر SQL Server شما ۲۰۱۶ هست بر روی Microsoft SQL Server Management Studio کلیک راست موس را فشار دهید و بعد بر روی Create Shortcut کلیک کنید.بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studioبعد عکس زیر نمایان می شود.بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio۳ – و بعد بر روی Yes کلیک کنید تا Shortcut بر روی Desktop ساخته شود.
۴ – حتما بر روی Shortcut ساخته شده کلیک سمت راست موس را فشار دهید و بر روی Properties کلیک کنید مثل عکس زیر عمل کنید.بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studioو بعد عکس زیر نمایان می شود.بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio
۵ – انجام این مرحله خیلی مهم هست حتما دقت کنید در عکس بالا در کادر قرمز رنگ روبروی TARGET یک مسیری وجود دارد که در انتهای مسیر یک فایل به نام SSMS.EXE وجود دارد که فایل اجرایی SQL Server می‌باشد برای اینکه ما بتوانیم به صورت Windows Authentication به SQL Server Connect بشویم باید مثل عکس بالا انجام بدهیم یعنی بعد از SSMS.EXE باید کد زیر را وارد کنیم.

-s .\nikamooz -E -d nikamooz.comبررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studioحتی اگر بخواهیم به صورت SQL Server Authentication Connect بشویم باید مثل عکس زیر انجام بدهید.
در عکس بالا بعد از نام فایل Ssms.exe کد زیر را وارد کرده ایم.

-s .\nikamooz -u sa -p z -d nikamooz.com

توضیحات کد بالا

کد بالا با Username SA و Password Z با Instance Nikamooz و دیتابیس جاری nikamooz.com به SQL Server Connect شده است.
اگر بخواهیم با پنجره RUN کد بالا را اجرا کنیم مثل عکس زیر می شود.دسترسی به SQL Server Management Studioنکته: اگر بیشتر از ۲ تا SQL Server بر روی ویندوز خود نصب کرده‌اید در پنجره RUN باید مسیر دقیق فایل SSMS.EXE را ذکر کنید تا به SQL Server مورد نظر شما Connect شود.
من در ویندوز کامپیوتر شخصی خودم ۲ عدد SQL Server دارم یکی SQL Server 2014 و دیگری SQL Server 2016 وقتی که SSMS.EXE را به تنهایی وارد می‌کنم مثل عکس بالا به SQL Server 2014 Connect می‌شود و وقتی که بخواهم به SQL Server 2016 Connect شوم باید مسیر کامل را وارد بکنم مثل مسیر زیر که برای SQL S erver2016 است.

“C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\130\Tools\Binn\ManagementStudio\Ssms.exe” -s .\nikamooz -u sa -p z -d nikamooz.com

شما سعی کنید برای هر نسخه SQL Server مسیر کامل را بدهید تا به مشکلی برخورد نکنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
بررسی روش های دسترسی به SQL Server Management Studio
فرمت PDF
7 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
حسن ضرابی
مقالات
1 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
حسن ضرابی
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image