نقش پارامتر در ایجاد آدرس دهی با مثال وب اسکرپینگ سایت

نقش پارامتر در ایجاد آدرس دهی با مثال وب اسکرپینگ سایت

نوشته شده توسط: لیلا روشن بین
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۲۱ مهر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 7 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

تعریف: در بعضی مواقع پیش می آید که مسیر فایل دیتا به هر دلیلی تغییر میکند پارامتر به ما کمک میکند مسیر خروجی فایل یا هر آیتم متغیر دیگر را به صورت پویا تعریف کرده و آن را مدیریت کنیم.در این صورت مجبور به تغییر مسیر هر دیتا سورس نخواهیم بود.در واقع با تعریف پارامتر و تبدیل آن به تابع میتوانیم قابلیت استفاده مجدد داشته باشیم.

مثال: وب اسکرپینگ سایت سازمان بورس اوراق بهادار

http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15

مشکل: تغییر دستی منبع سورس داده برای هر آیتم در جوین جداول

راه حل: استفاده از پارامتر در محیط Power Query

پیاده سازی: ابتدا لینک مرتبط با یک نماد در سایت را کپی و به عنوان سورس ورودی با نرم افزار پاور بی آی باز میکنیم.به محیط پاور کوئری رفته و به صورت زیر شروع میکنیم:

با توجه به محدودیت های وب اسکرپینگ سایت بورس جداول را نشان نمیدهد از گزینه Add Table Using Examples استفاده میکنیم و جداول مورد نیاز را با سعی و خطا بدست می آوریم:

برای این کار به عنوان مثال محتوای هر جدول مورد نیاز با وارد کردن دو آیتم تشخیص داده میشود و خروجی میدهد.

برای تعریف پارامتر از قسمت Manage Parameters لیستی از لینکهای سایت را به عنوان تابع ورودی تعریف میکنیم دقت داشته باشید فرمت حتما به صورت Text باشد.

با تغییر اندکی در کد در پنجره Advanced Editor جدول Table 1 پارامتر ورودی رو برای تمامی متغیرهای آن (نماد) نمایش میدهیم . و به این ترتیب فانکشن یا تابع مورد نظر ساخته میشود.

برای استفاده از این تابع جدولی از لینکهای نماد و اسامی را ایمپورت میکنیم اینجا بنام Symbol و از ریبون Add Column گزینه Invoke Custom Function را انتخاب کرده تابع را در قسمت Function Query صدا میزنیم:

جداول تابع به لیست جدول اضافه میشود

در آخر مشاهده میکنیم اطلاعات جدول برای هر نماد تکرار میشود دقت کنید استفاده از این روش برای تعداد کمی از نمادها قابل انجام است و تعداد بیشتر سبب کندی و اختلال میشود.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
معرفی نویسنده
لیلا روشن بین
مقالات
1 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
لیلا روشن بین
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران