ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

نوشته شده توسط: بابک پیروز
۲۴ آبان ۱۳۹۹
زمان مطالعه: 14 دقیقه
۳.۸
(۱۲)

مشکل

در صورتی که نیاز به چندین آیتم برای فیلتر اطلاعات داشته باشید ممکن است بیشتر فضای نمایش گزارش یا داشبورد را فیلترها اشغال کنند و فضای کمی برای نمایش المان‌های داشبورد و حیاتی بر روی صفحه وجود داشته باشد.
در این مقاله آموزشی یاد می‌گیرم که چگونه می‌توان در پاوربی آی باکس‌های از نوع بازشونده یا آکاردیون ایجاد کرد تا بتوان فیلترها را به آن منتقل کرد که این کار باعث بهبود کارایی صفحه برای نمایش شاخص‌ها وگزارش کلیدی کرد. در ادامه به توضیح ایجاد منوی آکاردئون در Power BI می پردازیم.

دوره آموزشی Power BI نیک آموز

راه حل

با استفاده از بوک مارک در پاور بی آی می‌توان این امکان را به وجود آورد.
اساسا بوک مارک برای ذخیره وضعیت یک صفحه، فیلترهای انتخاب شده، نگهداری حالت‌های مختلف یک شی استفاده می‌شود که بتوان بعدا از طریق یک دکمه به آن وضعیت رجوع کرد.
تصویر فعلی داشبورد اولیه را در ادامه مشاهده می‌کنیم، ما نیاز به عناصر بیشتری برای این داشبورد داریم به طور مثال می‌خواهیم نمودارهایی بر اساس تخفیف و رنگ هم داشته باشیم که متاسفانه فضای کافی برای آن وجود ندارد.ایجاد منوی آکاردئون در Power BIدر واقع می‌خواهیم فیلترها مخفی بشوند و هر موقع که به آن احتیاج هست نمایش داده شود تا از آن فضا برای عناصر دیگر داشبورد بهره ببریم در ادامه می‌خواهیم به این تصویر نهایی برسیم. برای این منظور از دو گزینه مهم در تب ویو به نام Selection و Bookmark استفاده خواهیم کرد. همچنین از دو آیکون که یکی با علامت که نقش باز شدن پنجره فیلتر را بازی می‌کند و دیگری با علامت که نقش بستن پنجره را ایفا می‌کند ، در واقع دو رخداد (Action) برای این دو آیکون تعریف می‌کنیم که هر کدام یک بوک مارک را فعال می‌کنند. (بوک مارک‌ها را با نام‌هایHide Filter Pane و Show Filter Pane نام گذاری کردیم).

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

گام اول

برای اینکه بتوانیم راحت با فیلترها کار کنیم ابتدا تمام عناصر فیلتر را انتخاب کرده و راست کلیک می‌کنیم و یک گروه می‌سازیم. (گروه کردن اشیا با هم باعث می‌شود که به طور مثال با حرکت یک شی بقیه اشیا مرتبط هم جا به جا شوند).

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

گام دوم

از منوی View گزینه Selection را فعال می‌کنیم و در ادامه از پنجره باز شده بر روی آیکون Hide this Visual کلیک می‌کنیم.

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

گام سوم

وضعیت فوق را نگهداری می‌کنیم و با یک نام ذخیره می‌کنیم برای این منظور از منوی View گزینه Bookmark را فعال کرده و بوک مارکی اضافه می‌کنیم (نام بوک مارک را Hide Filter Pane نام گذاری کردیم و سپس آن را Update می‌کنیم) در این تصویر Group1 در واقع همان اشیا فیلتر هست که بر روی صفحه قرار دارند.

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

گام چهارم

در این قسمت عکس، عمل گام سوم انجام می‌شود یعنی در واقع اشیایی که بعد از باز شدن صفحه فیلتر می‌خواهیم نمایش داده نشود را مخفی می‌کنیم.

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

گام پنجم

تنظیم کردن بوک مارک‌ها به آیکون‌های انتخابی. برای این منظور بر رویه هر آیکون کلیک کرده سپس از از فرمت Format گزینه اکشن Action و سپس بوک مارک مربوطه را انتخاب می‌کنیم.

ایجاد منوی آکاردئون در Power BIدر ادامه تصاویر و فایل اجرایی این پروژه را از مسیر زیر می‌توانید مشاهده و دانلود کنید.

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

ایجاد منوی آکاردئون در Power BI

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۳.۸ / ۵. از مجموع ۱۲

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
ایجاد منوی آکاردئون در Power BI
فرمت PDF
7 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
بابک پیروز
مقالات
6 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
5 دوره توسط این نویسنده
بابک پیروز

بابک پیروز مدرس و مشاور سیستم‌های هوش تجاری است، همچنین او مدرس رسمی ماکروسافت نیز می‌باشد. از دیگر سوابق حرفه ای او می توان به سابقه کاری در زمینه‌های تحلیل، طراحی، پیاده سازی و مدیریت سیستم‌های یکپارچه بانک‌های اطلاعاتی، متخصص در زمینه Power BI ,Qlikview ,Tableau ,Qliksense ,Microsoft BI مشاور و مدیر پروژه شرکت تاید واتر خاورمیانه، مشاور شرکت کوبل دارو، مشاور شرکت بیمه البرز، نویسنده کتاب مرجع شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان ، نویسنده کتاب کلیک ویو با رویکرد هوش تجاری اشاره نمود.

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

  • ممنون از آموزش خوبتون برای من خیلی مفید بود

  • در این حالت، وقتی که فیلتر را باز می کنیم و تغییر می دهیم، نمودارها هم تغییر می کند، اما زمانی که می بندیم دوباره به حالت قبل باز می گردد، مثل اینکه اصلا فیلتر نشده است. یا اینکه من در زمان طراحی، اشتباه طراحی کرده ام.

  • برید تو تنظیمات هر بوکمارک (اون سه نقطه کنار اسم بوک مارک ) کلیک کنین و تیک کنار گزینه data رو بردارین مشکل حل میشه اینطوری بوکمارک فقط روی نمایش اثر میذاره نه روی ماهیت داده ها و تنظیمات اون

   ۱
  • دقیقا من هم دچار همین مشکل شدم

ثبت نام رایگان در همایش Tehran .NET Conf 2023 ، همین الان کلیک کنید
ثبت نام رایگان..
close-image