آموزش اتصال به SQL Server

آموزش اتصال به SQL Server

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۲۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 9 دقیقه
۵
(۱)

آموزش اتصال به SQL Server

در این مطلب کوتاه قصد داریم به آموزش اتصال به SQL Server بپردازیم تا شما بتوانیم با استفاده از این سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای، کوئری‌های مختلفی را اجرا کنید.  اما پیش از آن تعریف مختصری از زبان SQL ارائه می‌کنیم.

SQL چیست ؟

زبان SQL (مخفف Structured Query Language)، یک زبان اسکریپتی استاندارد محسوب می‌شود که برای استخراج، مرتب‌سازی، مدیریت و دستکاری داده‌های ذخیره شده در پایگاه داده‌های رابطه‌‌ای (Relational Databases) استفاده می‌شود. با این مقدمه، تمرکز ادامه این مقاله را روی آموزش اتصال به SQL Server قرار می‌دهیم.

آموزش اتصال به SQL Server (گام به گام)

در این مقاله کوتاه، قصد داریم شما را با نحوه اتصال به SQL Server آشنا کنیم. برای اینکه به SQL Server متصل شوید، می‌توانید از طریق Microsoft SQL Server Management Studio یا همان (SSMS) اقدام کنید. در ادامه آموزش گام به گام اتصال به SQL Server آمده است.

دوره کوئری نویسی نیک آموز

  • ابتدا از منو استارت (Start) ویندوز، Microsoft SQL Server Management Studio پیدا کرده و آن را اجرا کنید.

آموزش اتصال به SQL Server (گام به گام)

  • پس از اجرای Microsoft SQL Server Management Studio ، از سمت چپ نرم افزار  در قسمت Object Explorer ، از زبانه Connect روی گزینه Database Engine کلیک کنید. تا پنجره مربوط به «Connect to Server» نمایش داده شود.


آموزش اتصال به SQL Server

  • در این مرحله از اتصال به SQL Server ، پنجره «Connect to server» به شما نمایش داده می‌شود. اکنون به دو روش می‌توانید به SQL Server متصل شوید: ۱) روش «Windows Authentication mode» و ۲) حالت «Mixed Mode» یا (SQL Server Authentication and Windows Authentication mode). البته این موضوع بستگی به این دارد که شما در زمان نصب، صفحه مربوط به Database Engine Configuration در بخش Authentication mode، یک پسورد برای SA تعیین کرده باشید. تا به این طریق بتوانید با استفاده از نام کاربری SA و رمز عبور، با دسترسی Sysadmin، وارد محیط SQL Server شوید. 

در صورتی که حالت Windows Authentication را برای اتصال به SQL Server انتخاب کنید، با وارد کردن نام کامپیوتر، آدرس IP یا گذاشتن یک نقطه (به معنای Localhost)، می‌‌توانید به محیط SQL Server متصل شوید.

آموزش اتصال به SQL Server

اگر اتصال به SQL Server از طریق پنجره «Connect to Server» موفقیت آمیز باشد، پنل Object Explorer به شکل زیر خواهد بود.

آموزش اتصال به SQL Server

برای نمایش ورژن SQL Server نصب شده روی سیستم خود مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از بخش Object Explorer ، روی ( Localhost  (SQL Server14.1000.169-sa) کلیک راست کنید و گزینه New Query را انتخاب کنید. (می‌توانید از صفحه کیبورد، کلیدهای Ctrl + N را همزمان بفشارید تا در سمت راست، محیط کوئری نویسی برای شما نمایش داده شود.
  • سپس مشابه تصویر زیر، عبارت « PRINT @@VERSION » را بنویسد و روی Execute کلیک کنید تا کوئری شما اجرا شود. در نهایت خروجی دستور SQL در پنجره پایین صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

اتصال به SQL Server

جمع بندی

در این مقاله، آموزش اتصال به SQL Server به صورت گام به گام شرح دادیم. به واسطه محیط تعاملی آن، پس از اتصال به پایگاه داده می‌توانید به راحتی کوئری‌های مختلف را اجرا کنید و نتایج‌شان در خروجی مشاهده کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
آموزش اتصال به SQL Server
فرمت PDF
3 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
319 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image