با بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان آشنا شوید | معرفی ۸ ابزار مفید و کاربردی

با بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان آشنا شوید | معرفی ۸ ابزار مفید و کاربردی

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳
آخرین بروزرسانی: ۱۷ تیر ۱۴۰۳
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۵
(۴)

ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان مزیت‌های مختلفی را به ارمغان می‌آورند و همانند دستیار کارآمد، در بهبود عملکرد اشخاص مفید واقع می‌شوند. درحقیقت، به‌واسطه این ابزارها و پلتفرم‌های مبتنی‌بر AI، برنامه‌نویس این امکان را دارد تا زمان و تمرکز خود را برروی تسک‌های پیچیده‌تری از توسعه نرم‌افزار قرار دهد. در این مقاله، به معرفی کاربردی‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان می‌پردازیم و به مزایا و معایب استفاده از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI | Artificial Intelligence) زیرشاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که هدف آن، ایجاد عامل‌های هوشمند (Intelligent Agents) است. این عامل‌ها، سیستم‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توانند استدلال کنند، یاد بگیرند و به‌طور مستقل عمل کنند. درطول سال‌های اخیر، پژوهش‌های موفقیت‌آمیزی در هوش مصنوعی و استفاده از آن در حل مسائل، از بازی‌های رایانه‌ای تا تشخیص پزشکی، رخ داده است. پیش‌تر در مقاله جامع هوش مصنوعی چیست؟ مزیت‌ها، کاربردها و همه آنچه درخصوص آن لازم است بدانید را شرح داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

کاربردهای هوش مصنوعی در برنامه نویسی

ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان تسک‌ها را ساده‌سازی کرده و کارایی افراد را افزایش می‌دهد. به‌نوعی می‌توان آن‌ها را به‌عنوان بهترین دوست یک توسعه‌دهنده درنظر داشت. برخی از کاربردهای ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان به شرح زیر است:

 • کدنویسی سریع: هوش مصنوعی می‌تواند وظایف تکرارشونده مانند تکمیل کد (Code Completion) را خودکارسازی کند. فرض کنید AI سبک کدنویسی شما را درک کرده و در حین تایپ کردن، قطعه کد یا توابع مرتبط را پیشنهاد دهد. این کار باعث می‌شود تا شما بر منطق اصلی کد متمرکز شوید.
 • امکان تشخیص خطاها: هوش مصنوعی می‌تواند حجم عظیمی از کد را برای شناسایی خطاها و آسیب‌پذیری‌های بالقوه، که ممکن است از چشم انسان دور بماند، تجزیه‌وتحلیل کند. بدین شیوه، نرم‌افزار با کیفیت بالاتر و با اشکالات کمتری به کاربران دلیور خواهد شد.
 • تست و آزمایش هوشمندانه‌تر: هوش مصنوعی می‌تواند Test Case Generation را اتوماتیک کند، تست‌ها را اجرا کرده و نتایج را تجزیه‌وتحلیل کند. هوش مصنوعی حتی این قابلیت را دارد تا تست‌های گذشته را برای طراحی سناریوهای بهتر در آینده بیاموزد.
 • مستندسازی صحیح: ایجاد مستندات دقیق می‌تواند یک کار خسته‌کننده به‌حساب بیاید. ابزارهای مبتنی بر AI این امکان را دارند تا کدها، کامنت‌ها و سایر منابع شما را برای تولید خودکار مستندات، تجزیه‌وتحلیل کنند. این عمل باعث صرفه‌جویی در زمان توسعه‌دهنده شده و اطمینان می‌دهد که کدهای فرد برای شما و دیگران به‌خوبی توضیح داده شده است.
 • بهبود کیفیت کد: AI قادر است کد شما را به‌طور مستمر برای ضعف‌های امنیتی اسکن کند و پیشنهادات بهبود‌دهنده‌ای را ارائه نماید. این رویکرد پیشگیرانه به توسعه‌دهنده کمک می‌کند تا از همان ابتدا، یک نرم‌افزار امن و قابل اکتفا ایجاد کند.
 • هم‌سطح‌سازی شرایط برای افراد: ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان به‌واسطه مزیت‌ها و هوشمندی، می‌توانند شکاف بین توسعه‌دهندگان باتجربه و مفید را پرکنند. AI با خودکارسازی وظایف و ارائه پیشنهادات مفید، کدنویسی را برای افراد تازه‌کار تسهیل می‌دهد.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در برنامه نویسی

موارد زیر، مهم‌ترین نقاط مثبت استفاده از AI در برنامه نویسی است:

 • خودکارسازی تسک‌های تکرارشونده و بهبود عملکرد توسعه‌دهندگان
 • تشخیص خطا و بهبود کیفیت کلی کدهای نرم‌افزار
 • پیشنهاد Snipped Code ها و توابع متناسب با استایل کدنویسی برنامه‌نویس
 • بررسی کدها و تشخیص الگوهای مخرب احتمالی در آن

معایب استفاده از هوش مصنوعی در برنامه نویسی

هرچند ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان کاربردهای جذابی ارائه می‌دهند، اما کاستی‌هایی نیز دارد که در ادامه لیست شده‌اند:

 • اکتفای بیش از حد به هوش مصنوعی
 • احتمال بروز سوگیری (Bias) و ارائه نتایج غیردقیق
 • محدودسازی خلاقیت انسانی
 • پیچیدگی و هزینه‌های مربوط به نگهداری

با این دید مقدماتی، در بخش بعدی، تعدادی از ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان را بررسی خواهیم کرد.

ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

برخی از ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان به شرح زیر است:

۱- Pieces for Developers

Pieces for Developers یک ابزار مدیریت کد و بهینه‌ساز گردش کاری (Workflow) مبتنی‌بر AI است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به‌صورت کارآمدتر و ساختاریافته‌تر عمل کنند. به بیان دیگر، این ابزار هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان در مدیریت و سازماندهی قطعه کدها، یافتن راه حل برای مشکلات کدنویسی و بهبود کلی فرآیند توسعه نرم‌افزار کمک می‌کند. نسخه رایگان Pieces با کارکردهای پایه و نسخه غیررایگان آن، با کارکردهای پیشرفته‌تر در دسترس است. علاوه‌بر این، می‌توانید اکستنشن VS Code آن را نصب کرده تا به‌طور مستقیم در محیط توسعه به آن دسترسی داشته باشید.

 

Pieces for Developers ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

 

۲- Jam.dev

با استفاده از Jam.dev، توسعه‌دهنده می‌تواند اشکالات را به‌صورت سریع‌تر و ساده‌تر پیدا کرده و آن‌ها را بررسی کند. این ابزار به‌طور خاص برای توسعه‌دهندگان تازه‌کار می‌تواند مناسب باشد. بدین ترتیب، می‌توانید با کمک این ابزار هوش مصنوعی، خطا را تنها با یک کلیک تشخیص دهید، تمامی مراحلی که منجر به وقوع Bug شده‌اند را مشاهده کنید و آن را با ابزارهای سرشناس مدیریت پروژه، مانند Jira ،Asana و Slack یکپارچه‌سازی کرده و باگ ریپورت‌ها را در جریان کاری فعلی خود نگهداری کنید. به‌عنوان یکی از ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان ، Jam.dev مزیت‌هایی مانند افزایش کارایی، کاهش زمان گزارش‌گیری خطاها و بهبود تعاملات را به همراه دارد.

 

Jam.dev ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

 

۳- Decktopus AI

Decktopus AI با به کارگیری هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان، مدیران محصول و به‌طور کلی کاربران، این امکان را می‌دهد تا پرزنتیشن‌های حرفه‌ای و جذابی را به‌طور سریع و راحت ایجاد کنند. این ابزار تحت وب، مزیت‌هایی مانند طراحی بصری مناسب، خودکارسازی ایجاد تصاویر، بهبود Storytelling و تعاملات مخاطب را به همراه دارد.

 

Decktopus AI

 

۴- Durable AI

Durable AI ابزاری برای ساخت وب‌سایت به‌حساب می‌آید که با به‌کارگیری آن، کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند حضور آنلاین خود را به نمایش بگذارند و عملیات خود را به‌صورت کارآمد مدیریت کنند. بدین طریق، توسعه‌دهنده می‌تواند در مدت زمان بسیار کمی، یک وب‌سایت ایجاد کند. Durable AI از اطلاعات تجاری کسب‌وکار به منظور تولید محتوا، تصاویر و طراحی وب‌سایت استفاده می‌کند. به‌صورت کلی، این ابزار هوش مصنوعی با تسهیل ساخت وب‌سایت، ارائه ابزارهای مارکتینگ و کمک در مدیریت عملیات تجاری می‌تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد.

 

Durable AI

 

۵- Leap AI

Leap AI به توسعه دهندگان پلتفرمی، امکان یکپارچه‌سازی کارکردهای AI در یک اپلیکیشن را ارائه می‌دهد و این عمل را ازطریق یک API انجام خواهد داد. به این ترتیب، دیگر نیازی به مدیریت و بهینه‌سازی هر یک از مدل‌های AI نیست و در زمان و منابع صرفه‌جویی می‌شود. امکان طراحی جریان کاری بدون نیاز به کدنویسی، دسترسی به مدل‌های هوش مصنوعی از قبل Train شده، قابلیت Fine-Tuning مدل و وجود زیرساخت مبتنی‌بر فضای ابری، همگی از مشخصه‌های اصلی این مورد از ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان به‌شمار می‌روند. ضمن اینکه به‌واسطه Leap AI، توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون کدنویسی گسترده یا خبرگی در یادگیری ماشین، از قابلیت‌های هوش مصنوعی در اپلیکیشن‌های خود بهره‌مند شوند.

 

Leap AI ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

 

۶- Replicate

Replicate پلتفرمی است که به شما امکان اجرای مدل‌های مختلف هوش مصنوعی ازطریق یک API را می‌دهد و سرویسی مشابه Leap AI تلقی می‌شود. البته تمرکز این ابزار، فراتر از مدل‌های یادگیری ماشین است؛ به‌طوریکه با استفاده از آن، امکان استقرار مدل‌های Custom و متن‌باز، اجرا مدل به‌صورت کارآمد، تعامل و به اشتراک‌گذاری تجربیات میسر می‌گردد.

 

Replicate

 

۷- CodeWP

از میان انواع ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان ، CodeWP به‌عنوان دستیار کدنویسی برای کاربران وردپرس طراحی شده است. این ابزار به‌گونه‌ای طراحی شده است که افراد مبتدی و توسعه‌دهندگان باتجربه می‌توانند از آن به‌عنوان دستیار کمکی استفاده کنند. CodeWP مزایایی مانند تولید قطعه کدهای مرتبط با کد شما، انعطاف‌پذیری و رسیدگی به تسک‌های ساده را شامل می‌شود و می‌توانید در صورت نیاز، از آن به‌عنوان یک منبع آموزشی ارزشمند برای توسعه مهارت‌های خود استفاده کنید.

 

CodeWP ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

 

۸- Tally

Tally یک ابزار آنلاین است که به‌واسطه آن می‌توان فرم‌ها و Survey ها را به‌راحتی و بدون نیاز به کدنویسی ایجاد کرد. این ابزار به‌دلیل سادگی استفاده و دسترسی راحت موردتوجه قرار گرفته است. رابط قابل درک، دسترسی رایگان، امکان شخصی‌سازی، قابلیت یکپارچه‌سازی و مشخصه‌های قدرتمند این ابزار، همگی از مزیت‌های Tally محسوب می‌شوند.

 

Tally ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

 

جمع بندی: کاربرد ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان

ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان از جوانب مختلفی حائز اهمیت هستند؛ زیرا به کمک آن‌ها، امکان خودکارسازی کدهای تکرارشونده، تسریع فرآیند اشکال‌زدایی، بهبود کیفیت کد، افزایش کارایی و بسیاری موارد دیگر میسر می‌شوند. در این مقاله، تعدادی از این ابزارها را معرفی کردیم تا شما بتوانید آنچه مورد نیازتان است را انتخاب کنید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
با بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان آشنا شوید | معرفی ۸ ابزار مفید و کاربردی
فرمت PDF
10 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
318 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

ثبت‌نام دوره‌های آنلاین تابستانه نیک‌آموز شروع شد 🏄
مشاهده سرفصل و رزرو رایگان
close-image