۶ دلیل مهم برای اینکه چرا پایتون یاد بگیریم؟

۶ دلیل مهم برای اینکه چرا پایتون یاد بگیریم؟

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
آخرین بروزرسانی: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۴.۳
(۳)

مقدمه

همه در مورد پایتون صحبت می‌کنند و دلیل خوبی هم دارد. پایتون با یک جامعه پیرامون علم داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، غیره، به طور تصاعدی درحال‌رشد است و امکانات فراوانی برای برنامه‌نویسان فراهم کرده است.

در قلمرو زبان‌های نرم‌افزار سمت سرور، از پایتون به‌عنوان یک زبان با یادگیری آسان نام‌برده می‌شود. به‌علاوه، بسیار مقیاس‌پذیر است. بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان بر روی آن کار می‌کنند، و همچنین برای نمونه‌های اولیه سریع و ساده، بسیار مناسب است.

برنامه‌نویسی پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است که برای مهندسی نرم‌افزار همه‌منظوره استفاده می‌شود. پایتون یک زبان سمت سرور است. به این معنی که روی سرور اجرا می‌شود و مسئولیت پردازش منطق پشت ورودی‌، تعامل با پایگاه‌های داده و سایر سرورها و غیره را بر عهده دارد.

پایتون که ابتدا در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط Guido Van Rossum توسعه یافت، برای چندین دهه در کنار سایر زبان‌های سمت سرور مانند جاوا و C فعالیت می‌کرد.

پایتون یک زبان منبع‌باز است و در سال‌های اخیر به دلیل استفاده از آن در علم داده، محبوبیت آن افزایش‌یافته است. پایتون همچنین دارای یک جامعه قوی در زمینه یادگیری ماشینی، مدل‌سازی داده، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی (AI)، به همراه منابع و کتابخانه‌های گسترده‌ای است که برای این اهداف ساخته شده است.

چرا پایتون یاد بگیریم؟

پایتون بسیار متنوع است، و کاربردهای متعددی دارد

فقط برای نام‌بردن از رایج‌ترین کاربردهای پایتون، می‌توان به کاربرد آن درداده کاوی، علم داده، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، توسعه وب، چارچوب‌های وب، برنامه‌های کاربردی طراحی گرافیک، بازی، توسعه شبکه، توسعه محصول و توسعه سریع برنامه‌ها اشاره کرد.

پایتون به‌عنوان یک جایگزین ساده‌تر و کارآمدتر برای زبان‌هایی که عملکردهای مشابه‌ی مانند C، R و جاوا را انجام می‌دهند، استفاده می‌شود؛ بنابراین محبوبیت پایتون به‌عنوان زبان اصلی برای بسیاری از برنامه‌ها در حال افزایش است.

از پایتون در علم داده و یادگیری ماشین استفاده می‌کند.

از لحاظ تاریخی، زبان برنامه‌نویسی R بیشتر برای علم داده استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که حفظ کد پایتون آسان‌تر و مقیاس‌پذیرتر از R در نظر گرفته می‌شود، پایتون در علم داده محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

در چند سال گذشته، کتابخانه‌های زیادی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و یادگیری ماشین با استفاده از پایتون توسعه‌یافته است. مانند numpy و pands که به کاربران این امکان را می‌دهد که داده‌ها را درک و تبدیل کنند. tensorflow که برای کدگذاری الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌شود همچنین pyspark، یک API برای کار با Spark – چارچوبی برای کار آسان با مجموعه‌داده‌های بزرگ است.

این کتابخانه‌ها به توسعه‌دهندگان وب این امکان را می‌دهد تا روندهای داده‌های بزرگ را بدون نیاز به یادگیری نکات پیچیده‌تر R، تجزیه‌وتحلیل کنند.

علاقه روزافزون به فن آوری های یادگیری ماشین پایتون

پایتون در صنایع دیگر کاربرد دارد

پایتون و به‌طورکلی برنامه‌نویسی، متقاضیان زیادی دارد زیرا تقریباً در هر صنعتی مفید است. پایتون توسط شرکت‌ها مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مالی، بازاریابی، آموزش و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، بسیاری از شرکت ها اکنون تصمیمات بازاریابی خود را بر اساس تجزیه‌وتحلیل انجام شده در پایتون قرار می‌دهند. کسب‌وکارها از صفحات گسترده اکسل دور شده و به سمت تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر پایتون می‌روند.

Python.org داستان‌های موفقیت مختلفی را از صنایع مختلف و برنامه‌هایی که از پایتون استفاده می‌کنند فهرست می‌کند. طول این لیست به‌تنهایی به شما نشان دهنده کاربردهای پایتون در صنایع مختلف است. یک مثال جالب درباره BATS است که هدف آن فراهم‌کردن دسترسی به نقشه‌ها برای افراد کم‌بینا است. نمونه دیگر یک سیستم اتوماسیون گردشکار برای ناسا است که توسط یک نفر در کمتر از یک سال به زبان پایتون نوشته شده است.

منابع استفاده شده از پایتون بر اساس داده‌های Stack Overflow

چه شرکت‌هایی از پایتون استفاده می‌کنند؟

پایتون برای نمونه‌سازی سریع عالی است، ازاین‌رو به طور گسترده توسط استارت‌آپ‌ها برای ساخت اولین محصول خود (MVP) استفاده می‌شود. به‌عنوان یک زبان بسیار مقیاس‌پذیر، پایتون در بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین شرکت‌های جهان نیز استفاده می‌شود. نتفلیکس از پایتون در همه چیز از شبکه تحویل محتوا (CDN) گرفته تا سیستم‌های نظارتی خود استفاده کرده است.

همچنین گوگل برنامه‌نویسی پایتون را برای راه‌حل‌هایش دوست دارد. پیتر نورویگ، مدیر تحقیقات گوگل، گفت:

” پایتون از ابتدا بخش مهمی از گوگل بوده است و همچنان که سیستم رشد می‌کند و تکامل می‌یابد، باقی می‌ماند. امروزه ده ها مهندس گوگل از پایتون استفاده می‌کنند و ما به دنبال افراد بیشتری بامهارت در این زبان هستیم.”

Python سریع‌ترین زبان برنامه‌نویسی درحال‌رشد است

باتوجه‌به کاربردهای پایتون در بسیاری از صنایع و برنامه‌ها – و استفاده انفجاری اخیر آن در علم داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، پایتون در یک مسیر رشد بزرگ قرار دارد.

Stackoverflow.com با تجزیه‌وتحلیل تعداد بازدیدکنندگان در مقابل سؤالات در مورد یک موضوع خاص، پایتون را به‌عنوان سریع‌ترین زبان برنامه‌نویسی اصلی درحال‌رشد با یک تصویر کلی نشان می‌دهد.

رشد کوئری‌های پایتون در Stack Overflow

شاخص TIOBE نشان‌دهنده محبوبیت یک زبان برنامه‌نویسی بر اساس تعداد جستجوهای در ۲۵ موتور جستجو و همچنین تعداد مهندسان ماهر در سراسر جهان، دوره‌ها و فروشندگان شخص ثالث است. در حال حاضر، پایتون شماره ۳ در فهرست TIOBE است و قبل از آن فقط C و جاوا قرار دارد.

TIOBE زبان برنامه‌نویسی سال ۲۰۲۰ را زبان برنامه‌نویسی پایتون نامید چون بیشترین محبوبیت را در بین همه زبان‌ها در سال ۲۰۲۰ به دست آورد. قابل‌ذکر است که این چهارمین باری است که پایتون این امتیاز را کسب می‌کند که یک رکورد برای TIOBE است. پایتون در سال ۲۰۲۰ یک جهش مثبت ۲.۰۱٪ داشت (منبع: TIOBE).

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی TIOBE بر اساس جستارهای جستجو

خواندن، نوشتن و یادگیری پایتون آسان است

WP Engine از ۹۰۹ توسعه‌دهنده در سراسر ایالات متحده نظرسنجی کرد که کدام زبان برنامه‌نویسی ساده‌ترین زبان برای یادگیری است. پایتون بعد از HTML در جایگاه دوم قرار گرفت. پایتون به دلیل “خوانایی بالا و نحو ساده یادگیری آن ” موردتوجه قرار گرفت.

با پایتون، اولین “Hello World” بر خلاف ۴ یا ۵ خط موردنیاز برای سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، فقط یک خط دارد. سینتکس کارآمد پایتون به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا سریع راه بیفتند و کار کنند و منطق را در اسکریپت‌های فشرده قرار دهند.

پایتون همچنین یک زبان برنامه‌نویسی تفسیر شده است. این بدان معناست که بر خلاف زبان‌های کامپایل‌شده مانندC++ یا جاوا، می‌توانید هر خط کد را به‌محض پایان نوشتن آن اجرا کنید و بلافاصله نتایج را ببینید. این به‌ویژه برای برنامه‌نویسان جدید بسیار عالی است زیرا می‌توانید به‌جای اینکه منتظر بمانید تا کل برنامه کامپایل و اجرا شود تا بفهمید یک کاراکتر را در جایی فراموش کرده‌اید، بازخورد فوری دریافت کنید! بنابراین جای تعجب نیست که پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی است.

باتوجه‌به سهولت خواندن و نوشتن پایتون، این زبان به‌عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی Stack Overflow برای سال ۲۰۲۰ انتخاب شد. این معیار درصد توسعه دهندگان غیر پایتون را که می‌خواهند پایتون یاد بگیرند اندازه‌گیری می‌کند. پایتون همچنین پس از Rust و TypeScript رتبه ۳ را در محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی Stack Overflow توسط توسعه دهندگان در سال ۲۰۲۰ کسب کرد.

زبان‌های برنامه‌نویسی که توسعه دهندگان بیشتر می‌خواهند یاد بگیرند

پایتون یک جامعه حمایتی فوق‌العاده دارد

درحالی‌که برنامه‌نویسی اغلب به‌اشتباه به‌عنوان یک ورزش انفرادی تعبیر می‌شود، یکی از بهترین ابزارهایی که یک برنامه‌نویس تابه‌حال داشته است، حمایت جامعه خود است. به لطف تالارهای گفتمان آنلاین، جلسات محلی، و جامعه منبع‌باز، برنامه‌نویسان همچنان از موفقیت‌های پیشینیان خود یاد می‌گیرند و بر اساس آن پیشرفت می‌کنند.

Stack Overflow یک پلت فرم پرسش‌وپاسخ برنامه‌نویسی است که برای همه توسعه دهندگان در زمانی که گیر کرده‌اند یا می‌خواهند دانش خود را با جامعه به اشتراک بگذارند حیاتی است. در Stack Overflow، پایتون در بیش از یک میلیون سؤال برچسب‌گذاری شده است که نشان‌دهنده یک جامعه فوق‌العاده قوی و فعال برای توسعه دهندگان فعلی و مشتاق پایتون است.

GitHub جایی است که توسعه دهندگان کد پروژه را ذخیره می‌کنند و با توسعه دهندگان دیگر همکاری می‌کنند. با بیش از ۱.۵ میلیون مخزن در GitHub و بیش از ۹۰۰۰۰ کاربر که در این مخازن سؤال‌وجواب‌های مختلف ایجاد می‌کنند، Python دومین انجمن بزرگ GitHub را دارد.

علاوه بر انجمن‌های آنلاین، گروه‌های کاربری پایتون مکان‌هایی هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند با دیگرانی که با پایتون کار می‌کنند ملاقات کنند تا منابع و راه‌حل‌ها و جوک‌های جالب پایتون را به اشتراک بگذارند.

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در GitHub

پکیج‌های منبع‌باز

پایتون یک اکوسیستم غنی از پکیج‌های مختلف را ارائه می‌کند که در فهرست پکیج‌های پایتون (PyPI) نگهداری می‌شوند. در پایتون کاربران می‌توانند ماژول‌هایی برای کتابخانه PyPi درحال‌رشد است را بسازند. کاربران این کتابخانه غول‌پیکر می‌توانند ابزارهایی را برای کمک به آنها در پروژه‌های مختلف از هوش مصنوعی گرفته تا توسعه وب و موارد دیگر بیابند.

خالق پایتون، آقای ون روسوم می‌گوید: «پایتون به زبان انتخابی محققان هوش مصنوعی تبدیل شده است که بسته‌های متعددی برای آن تولید کرده‌اند.» بسته‌های محبوب پایتون شامل astrophy، numpy، pandas، scipy، statsmodels، django و موارد دیگر می‌شوند.

استفاده مجدد، بازیافت و بهبود کدهای برنامه‌نویسان دیگر برای یک برنامه‌نویس موفق ضروری است، به همین دلیل است که جوامع برنامه‌نویسی قوی پایتون به آن کمک می‌کند تا آن را به یک زبان برنامه‌نویسی قوی برای یادگیری تبدیل کند.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۳ / ۵. از مجموع ۳

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
۶ دلیل مهم برای اینکه چرا پایتون یاد بگیریم؟
فرمت PDF
6 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
284 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
دیدگاه کاربران