آیا آماده هستید که یک تحلیلگر داده شوید؟

آیا آماده هستید که یک تحلیلگر داده شوید؟

نوشته شده توسط:
۱۴ آذر ۱۳۹۹
زمان مطالعه: 15 دقیقه
۵
(۱)

تحلیلگر داده یکی از مشاغلی است که امروزه بسیار پرطرف‌دار و مهم شده است‌. در واقع آینده زندگی بسیاری از ما به این شغل و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد، بستگی دارد. تحلیلگران داده، اعداد را به زبان ساده و قابل‌فهم تبدیل می‌کنند و اطلاعات قابل‌توجهی را به ما و مشاغل دیگر اختصاص می‌دهند.

این شغل مانند یک پل ارتباطی میان داده‌های دیجیتالی و مشاغلی که به این داده‌ها احتیاج دارند، عمل می‌کند. به دلیل اهمیت بالای این حرفه بر آن شدیم تا در ادامه این مطلب درباره شغل تحلیلگر داده اطلاعات کامل به دست آوریم و وظایف آن را بررسی کنیم.

تحلیلگر داده چه کسی است؟

سازمان‌هایی که به داده‌ها احتیاج دارند به پژوهشگران و متخصصانی متکی هستند که این داده‌ها را تحلیل کنند. تحلیلگر داده درواقع مانند یک مترجم عمل می‌کند که در کنار مشاغل دیگر مانند مهندسی داده و دانشمند داده کار می‌کند. این افراد با هم به یک تجارت یا کسب‌وکار کمک می‌کنند تا از این داده‌ها در جهت رشد و کسب سود استفاده کنند.

تحلیلگر داده، داده‌های بزرگ یا بیگ دیتا را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند. سپس اطلاعات ارزشمندی را از این داده‌ها به کسانی که احتیاج دارند انتقال می‌دهد. به‌صورت دقیق‌تر تحلیلگران داده فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهند:

  • با استفاده از پایتون، اس کیو ال و ابزارهای دیگر، داده مناسب را جمع‌آوری می‌کنند.
  • داده‌ها را در قالبی قرار می‌دهند که خطایی نداشته باشند و قابل‌فهم باشند.
  • الگوهای ارزشمند را در داده کشف می‌کنند.

در واقع تحلیلگر داده بر تصمیمات راهبردی و مهم یک شرکت تأثیر می‌گذارند؛ به همین دلیل شغل بسیار مهم و تأثیرگذاری است. این شغل در دنیا همیشه درآمد بسیار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

تحلیلگر داده در حال بررسی

تحلیلگر داده در حال بررسی

 

تحلیلگران داده چه مهارت‌هایی باید داشته باشند؟

بعد از اینکه با شغل تحلیلگر داده آشنا شدیم و دانستیم که وظایف او چیست به مهارت‌های لازم آن می‌رسیم. مانند هر حرفه دیگری، تعدادی مهارت احتیاج داریم تا بتوانیم به‌عنوان تحلیلگر داده به‌درستی عمل کنیم؛ به همین خاطر در زیر به تعدادی از مهارت‌های لازم برای این کار می‌‌پردازیم.

مهارت‌های حل مسئله

شرکت‌های مبتنی بر داده از تحلیل داده‌ها برای حل مشکلات خاصی مانند حفظ مشتریان، افزایش سهم بازار، بهبود تدارکات و غیره استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که تحلیل‌گر داده به کسب‌وکارها در حل این مشکلات و سایر موارد دیگر با استفاده از داده‌ها کمک می‌کند، داشتن ذهنیت حل مسئله برای آن‌ها مهم است. این مورد نشان می‌دهد که شما با داده‌ها بازی نکرده و یا اینکه آمار توصیفی و نقشه‌ای از آن‌ها ترسیم نمی‌کنید‌، بلکه باید با تحلیل داده‌ها مسائل را حل‌وفصل کنید و برای تجارت مفید باشید.

برای مثال، فرض کنید شرکت شما با افزایش ریزش مشتری مواجه است و از شما خواسته می‌شود این مشکل را حل کنید. شما در این حالت فقط می‌توانید برخی از آمار توصیفی در مورد مشتریان خود را ارائه دهید و چند نمودار زیبا ایجاد کنید که پویایی تعداد مشتریان را نشان می‌دهد؛ اما این برای شرکت ارزش زیادی نخواهد داشت. برای کمک به حل مشکل ریزش مشتری، باید راه‌حل کاربردی بدهیم.

SQL برای تعامل با پایگاه‌های داده

برای اینکه بینش موردنظر را به دست آوریم، باید به داده‌ها دسترسی داشته باشیم. شرکت‌ها با هر اندازه‌ای معمولاً بیشتر داده‌های خود را در پایگاه داده‌های مرتبط با هم ذخیره می‌کنند. این اطلاعات شامل موجودی محصول، فروش، مشتریان، تأمین‌کنندگان، کارمندان و موارد دیگر است.

ممکن است تابه‌حال عنوان مهندس داده برای مراقبت از پایگاه داده را شنیده باشید؛ پس چرا احتیاج است که یک تحلیلگر داده SQL یاد بگیرد و با داده‌ها کار کند؟ مهندسان داده درواقع بیشتر بر روی خود داده‌ها و ایجاد آن‌ها تسلط دارند و آن‌ها را تبدیل به مفاهیم قابل‌فهم نمی‌کنند؛ اما تحلیلگر داده با پایگاه داده در تعامل است. پس نیاز است تا ابزار اصلی آن یعنی SQL را بداند تا بازیابی مستقیم اطلاعات را انجام دهد. این موضوع باعث می‌شود تا سرعت جواب‌دهی به مدیریت نیز بالاتر رود.

ارائه داده‌های آماری بعد از تحلیل داده‌ها

ارائه داده‌های آماری بعد از تحلیل داده‌ها

 

آمارشناسی

یک تحلیلگر داده برای نشان‌دادن روندهای واقعی، نوسانات و روابطی آشکار بین داده‌ باید با مفاهیم اولیه آمار آشنا باشد. این مفاهیم شامل آزمون فرضیه‌ها، پیش‌بینی‌کننده‌ها، متغیرها و غیره است که به فرایندها و تعاملات اساسی ارتباط دارد. داده‌های دنیای واقعی معمولاً بسیار پیچیده هستند.

دو متغیر ممکن است بدون وجود رابطه‌ای آشکار به یکدیگر ارتباط داشته باشند. حتی ممکن است متغیر سومی هم وجود داشته باشد که بر این دو متغیر تأثیر بگذارد. همه این سناریوها را می‌توان با ابزارهای آماری بررسی کرد و آشنایی تحلیلگر داده با تمام این ابزارها بسیار مهم است.

مهارت‌های ارائه

تحلیلگر داده برای اینکه بتواند تأثیر واقعی و قابل‌توجهی روی تصمیمات مدیریت داشته باشد، باید بتواند نتایج تحلیل‌های خود را به‌صورت واضح ارائه دهد. همچنین باید تعامل بالایی را نیز با دیگر افراد شرکت داشته باشد.

یک تحلیلگر داده باید بتواند داده‌ها را به‌صورت هیجان‌انگیز و قابل‌فهم بیان کند و همیشه چندین تفسیر برای آن‌ها داشته باشد. گزارشات تحلیلگران نباید دارای اصطلاحات آماری سخت و پیچیده باشد، بلکه باید کوتاه و مختصر نوشته شود و پیام خود را به‌صورت قابل‌درک برای هر مخاطب بیان کنند.

مهارت‌های تجسم داده‌ها

تحلیلگر داده باید از اکسل یا سایر ابزارهای تخصصی دیگر استفاده کند تا نمودارهای جذاب و آسان را برای مدیران ترسیم کند. البته پایتون ترسیم نمودارها را بسیار بهتر نشان می‌دهد؛ پس بهتر است تا تحلیلگران این زبان برنامه‌نویسی را نیز فرا بگیرند.

تحلیل داده‌های مختلف

تحلیل داده‌های مختلف

 

آیا تحلیلگری داده از مشاغل سخت است؟

با استفاده از اطلاعاتی که در بالا بیان کردیم و این شغل را توضیح دادیم، ممکن است عده‌ای تصور کنند که حرفه تحلیلگر داده سخت است. بااین‌حال باید گفت که این‌طور نیست. تقریباً تمام مشاغل با مشکلات و سختی‌هایی روبه‌رو بوده که این موارد با رعایت نکاتی قابل‌کنترل و حل شدن هستند.

مهارت‌های یادگیری داده‌ها در آینده به‌عنوان سرمایه شما حساب می‌شوند. یعنی از این کار می‌توانید پول بسیار زیادی به دست آورید. هرگاه برای حرفه تحلیلگری داده مهارتی را آموختید، باید آن را به‌روز نگه دارید. این حرفه دائماً در حال پیشرفت است و روزانه انواع داده‌ها و ساختارهای متفاوت به آن اضافه خواهند شد‌. همچنین اگر می‌خواهید در این شغل پیشرفت کنید و مشکلات آن بر روی شما تأثیر نگذارد، باید هر روز را به مهارت‌های خود اختصاص دهید.

البته این زمان نباید زیاد باشد، بلکه به‌اندازه نیم ساعت در روز کافی است تا مطالعه درباره مهارت‌ها را انجام دهید. یک نکته مهم این است که نباید اشتباهات خود را به‌عنوان شکست در نظر بگیرید. عده‌ای در این حرفه ممکن است با اولین تحلیل نادرست عقب‌نشینی کنند و به سمت شغل دیگری بروند. باید در اینجا گفت که اشتباهات شما تنها به‌عنوان فرصت یادگیری برای شما تلقی می‌شوند و نباید باعث شکست شوند. با رعایت این نکات می‌توان بر سختی‌های حرفه تحلیلگر داده غلبه کرد و در این راه موفق بود.

SQL رابط بین پایگاه داده و تحلیلگر

SQL رابط بین پایگاه داده و تحلیلگر

 

آیا می‌توان تحلیلگری داده را به‌صورت دورکاری انجام داد؟

همواره تعداد بسیار زیادی از افراد وجود دارند که ترجیح می‌دهند کار در منزل را انجام دهند. دورکاری در زمان پاندمی کرونا شدت بیشتری گرفت و به دلیل طولانی شدن آن، افراد به کار در منزل عادت کردند؛ به همین دلیل تصمیم گرفتند تا بیشتر آن را ادامه دهند.

حال در اینجا باید گفت که تحلیلگر داده نیز می‌تواند دورکاری را انجام دهد. همان‌طور که در بالا بیان کردیم، وظیفه اصلی این شغل تحلیل داده‌ها و کمک به مدیریت شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری و حل مشکلات است. این کار در منزل نیز می‌تواند انجام شود.

با این تفاوت که شما جلسات کاری را باید به‌صورت تصویری و آنلاین از طریق نرم‌افزارهای مخصوص انجام دهید. همچنین در این روش می‌توانید به تعداد بیشتری شرکت یا کسب‌وکار دسترسی داشته باشید؛ زیرا کار در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود‌ و به تحلیلگر داده اجازه می‌دهد تا آزادی عمل بیشتری برای کارکردن داشته باشد.

 

برای تحلیلگری داده نیاز به کدام رشته‌های دانشگاهی داریم؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که تحلیلگر داده نیاز به یادگیری مهارت‌های خاصی دارد؛ اما آیا نیاز است تا برای این شغل تحصیلات دانشگاهی خاصی داشته باشیم؟ در واقع پاسخ به این سؤال هم می‌تواند بله و هم خیر باشد. برای تحلیلگری نیاز به دانش آماری داریم. این موضوع بیشتر در رشته‌های ریاضی و جبر و احتمالات پدیدار می‌شود. بیشتر کسانی که از رشته‌های مهندسی، ریاضی و بعضی از رشته‌های انسانی فارغ‌التحصیل شده‌اند، به آمار تسلط دارند.

همچنین اگر علاقه به ریاضیات داشته باشید، می‌توان این موضوع را به‌صورت خودآموز یاد گرفت. مهارت بعدی زبان‌های برنامه‌نویسی است. در این مورد گاهی دیده می‌شود که فارغ‌التحصیلان نرم‌افزار و فناوری اطلاعات هم نیاز به آموزش دارند؛ پس برنامه‌نویسی را هم می‌توان بدون دانشگاه فرا گرفت. باقی مهارت‌ها نیز به‌گونه‌ای فردی هستند و خود شخص باید آن‌ها را پرورش دهد و گاهی حتی نیاز به آموزش نیز وجود ندارد؛ پس اگر تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشتید، علاقه خود به تحلیلگر داده شدن را فراموش نکنید.

مهارت ارائه تحلیل‌های مختلف

مهارت ارائه تحلیل‌های مختلف

 

کلام آخر

تحلیلگر داده یکی از مشاغل بسیار مهم و تأثیرگذار است. این شغل مسائل مهم کسب‌وکارها و شرکت‌ها را حل می‌کند و می‌تواند بسیار برای مدیریت عالی باشد. در این مطلب ابتدا وظایف تحلیلگر داده و حرفه او شرح داده شد. سپس مهارت‌های موردنیاز و آسان بودن یا سختی کار مشخص شد. بعد از آن هم به سراغ دورکاری بودن و نیاز به رشته‌های دانشگاهی رفتیم. امید است که با خواندن این مطلب بتوانید تصمیم درستی برای انتخاب این حرفه داشته باشید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۱

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
آیا آماده هستید که یک تحلیلگر داده شوید؟
فرمت PDF
صفحه
حجم مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

ثبت نام رایگان در همایش Tehran .NET Conf 2023 ، همین الان کلیک کنید
ثبت نام رایگان..
close-image