یلدا در Power BI

۴
(۲)

در این ویدئو مهندس مائده مقدم قصد دارد روش طراحی یک داشبورد یلدایی را در نرم افزار Power BI به شما آموزش دهد.

چگونه با کمک power BI و Google Trends یک داشبورد مربوط به یلدا مشابه این داشبوردی که میبینید بسازیم

مرحله اول :سرچ در Google Trends

اول اینکه ما در این ویدئو برای طراحی از  Google Trends  استفاده کردیم اومدیم Google Trends  رو باز کردیم یلدا روسرچ کردیم تنظیم کردیم که اولاً ایران باشه دوماً از سال ۲۰۰۴ که میشه حدوداً سال۸۳ اینا و داده ها رو واسه ما در ماه و سال های مختلف نشون میده که در نزدیکی یلدا سرچ بیشتر میشه ولی تو بقیه ماه های سال خیلی سرچی ندارد Google Trends یکی این اطلاعات رو میده و میگه که مجموع کل سرچ های کلمه یلدا تو ماه ها و سال های مختلف از سال ۲۰۰۴ تا الان چجوری بوده دومین چیزی که بهمون میگه اینه که تو استان های مختلف این کلمه رو چه تعداد جستجو کردن و بعد اینکه کسایی که یلدا رو جستجو کردن چه چیز های دیگری ام جستجو کردن مثلاً شب یلدا، عکس یلدا ، استوری یلدا و ….

یه توضیح کلی از داشبورد بدهیم

توی داشبوردمون و سمت راستش اومدیم مجموع تعداد سرچ کلمه یلدا رو از سال ۲۰۰۴ تا الان رو به تفکیک استان های مختلف روی نقشه به نمایش داده ایم  یه چیز جالب تر این بود که بعضی استان ها مانند خراسان شمالی بیشترین تعداد جستو کلمه یلدا رو بین استان های دیگه داشته و بعد هم آذربایجان شرقی بوده، بعد توی سرچ های یلدا و نوروز رو چک کردیم چون دو تا مراسم خیلی معروف ایرانی هاست میخواستیم ببینیم در واقع سرچ این ها در گوگل به چه صورت است کلمه یلدا رشد صعودی داشته از سال ۸۳ ولی نوروز نزولی بوده و مقداری سرچ اش نسبت به یلدا کم شده بود.

غیر از این خود گوگل اومد گفت مثلاً کسایی که یلدا رو سرچ کردن آجیل یلدا ،میوه یلدا ، استوری یلدا ،فال یلدا و متن یلدا رو هم سرچ کردن و ما این ها رو اسمشو گذاشتیم آیتم های یلدا و میخواستیم این ها رو مقایسه کنیم در سال های مختلف که تو یه نمودار مقایسه اش نشون داده شده است و از این نمودار ها میشه فهمید که امروزه یلدا مراسم بولد تری نسبت به نوروز شده است و توی سرچ ها متن یلدا بیشترین  سرچ رو توی این آیتم ها داشته و کار دیگه ایی که کردیم اینه که این ۵آیتم رو در استان های مختلف هم باهم مقایسه کردیم و توی بعضی استان ها بعضی سرچ ها انقدر کم بود که نزدیک صفر بود و توی نتیجه نیومد حالا بریم ببینیم چجوری این کار رو انجام دادیم.

مرحله دوم :دانلود فایل CSV از دیتای هر بخش

گفتیم که کلمه یلدا رو توی Google Trends  سرچ کردیم و اینجا در واقع دانلود CSV دارد و دانلود کردیم و اومدیم به ازای استان های مختلف هم دانلود کردیم و غیر این اومدیم یلدا و نوروز و باهم مقایسه کردیم و  Data اش رو دانلود کردییم و تمام آیتم هایی گوگل پیشنهاد داده بود مثل اجیل و… و مقایسه هایشان .

مرحله سوم :رفع مشکل ایرادات دیتا به صورت دستی

داده هایی که سیو میکنیم نیاز به یه سری تغییرات است مثلا >1 ها برای مت مشکل ایجاد میکند و یه دیتا برای استان ها و سال ها هم باید ایجاد کنیم.

مرحله چهارم:لود دیتا

لود دیتا ام که بسیار ساده اس اول از  new source  بعد  text /csv  رو میزنیم و یکی یکی دیتا ها رو اضافه میکنیم اما بعدش نیاز به تمیزکاری است.

مرحله پنجم :تمیزکاری

وقتی source  رو آوردیم یه دیتا میاره تغییراتی که بنظرمون برای دیتا نیازه رو اجرا میکنیم مثلا جداسازی سال و ماه و ….

مرحله ششم :طراحی پنل خروجی

بعد تمیزکاری میرویم توی بخش Power BI و قسمت  Fields اولین کار رنگ رو عوض میکنیم و بعد از  insert بعد  shapes یک شکلی رو روی صفحه نمایش میگذاریم و مثلا تغییراتی که میخوهیم و همین طور ادامه میدهیم.

مرحله هفتم : انتخاب نوع نمایش دیتا

که هرطوری که خودمون بخواهیم طبق سلیقه خودتون انجم میدهید و استفاده از نمودار هایی که میخواهید و این فقط یه روش بود که میشه با روش های دیگه و موضوعات دیگه تحلیلاتی رو انجام داد.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴ / ۵. از مجموع ۲

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
یلدا در Power BI
فرمت MP4
زمان ویدئو 22 دقیقه
حجم 236 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
1 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image