استفاده از Style و فونت فارسی در Power BI

۴
(۷)

Style در Power BI یکی امکانات جالب این برنامه است که به زیبایی بصری داشبورد ما کمک قابل توجهی می‌کند. در طراحی داشبورد، یکسری المان، یعنی چارت‌ها و فیلترهای مختلف وجود دارد که از آن‌ها استفاده می‌کنیم. قاعدتاً قصد داریم تا زمانی که درحال طراحی داشبورد هستیم، یکسری عملیات ظاهری نیز در آن اعمال نماییم. مانند اضافه کردن border برای چارت‌ها و یا مشخص کردن پالت رنگ برای انواع نمودارها.

با این عمل، ابتدا تمام المان‌ها را برروی داشبورد قرار می‌دهیم و بجای اینکه یکی یکی آن‌ها را تنظیم نماییم، با اضافه کردن یک استایل، فرمتشان را یکسان می‌کنیم. به‌طور کلی، در این ویدئو استفاده از Style و فونت فارسی در Power BI موارد زیر را بررسی می‌کنیم. همچنین یاد می‌گیریم چگونه از فونت فارسی در طراحی داشبورد بهره ببریم.

  1. بررسی عملکرد Style
  2. استفاده از Style های جدید
  3. نوشتن Style جدید
  4. اضافه کردن فونت فارسی
  5. نمایش داشبورد

دوره آموزشی طراحی داشبورد با Power BI Desktop

بررسی عملکرد Style در Power BI

در ورژن ماه مارچ ۲۰۱۷ امکان استفاده از Style در Power BI برای یکسان‌سازی رنگ و موارد دیگر، برروی چارت اضافه شد. این قابلیت باعث می‌شود که بتوان ازطریق یک فایل استایل (با فرمت JSON) تمام تنظیمات اشیا مثل رنگ، سایز و… را به یکباره تغییر داد.

نحوه نوشتن Style در Power BI

در تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید، هر Style در Power BI یک عنوان دارد که در اینجا عنوانش waveform است. همچنین در خط dataColors، لیستی از کد هگزا رنگ قابل استفاده در چارت‌ها را مشاهده می‌کنید. گزینه foreground background و tableAccent قابل استفاده در table وmatrix است. (این نوع نحوه نوشتن اعمال برروی همه رنگ‌های مربوط به تمام چارت‌ها است.)

نحوه نوشتن Style در Power BI

مشاهده قبل و بعد از اعمال Style

مشاهده قبل و بعد از اعمال Style

نحوه نوشتن Style برروی اشیا

در تصویری که مشاهده می‌کنید، می‌توانید به تمام اجزای یک چارت یا فیلتر تغییرات اعمال کنید. مثلاً می‌توانید اعمال کنید سایز مربوط به محور x یا y چگونه باشد و یا اینکه هر Slicer که برروی صفحه قرار می‌دهید، به‌صورت اتوماتیک گزینه Single Select آن غیرفعال باشد و…

نحوه نوشتن Style برروی اشیا

لیست visual name

در این لیست، مجموعه‌ای از visual name ها را مشاهده می‌کنید.

لیست visual name

لیست card name

در این لیست، مجموعه‌ای از card name ها را مشاهده می‌کنید.

لیست card name

استفاده از فونت فارسی در Power BI

انتخاب فونت یکی از جنبه‌های مهم اما نادیده‌گرفته شده در ایجاد محتوا در Power BI است. با به‌روزرسانی ژوئن ۲۰۱۷، Power BI توانایی تغییر بین خانواده‌های فونت را به‌طور چشمگیری افزایش داد. در ژانویه سال ۲۰۱۸، پاور بی آی ۲۳ مجموعه مختلف فونت برای جعبه‌های متن و انواع مختلف برچسب‌ها ارائه کرد. لازم به ذکر است که خانواده فونت پیش‌فرض رابط کاربری، Segoe است. (Segoe Ul, Segoe UI Light)

دانلود استایل در Power BI

از چند سایت زیر، می‌توانید استایل‌های مختلف را دانلود کرده و آن را در Power BI، وارد کنید.

ایجاد تم و پالت رنگ به صورت آنلاین

با استفاده از سایت زیر، می‌توانید تم و پالت رنگی مورد نظر خود را ایجاد و دانلود کنید و آن را در Power BI وارد کنید. در این سایت می‌توانید رنگ دلخواه خود را وارد کنید و این سایت، کد json را برای شما می‌سازد که به‌راحتی می‌توانید آن را دانلود و import کنید. 

برای تغییر فونت فارسی در Power BI و اعمال تم‌ها، باید داخل پاور بی آی به گزینه them بروید. می‌توانید از تم‌های موجود استفاده نمایید یا اینکه از گزینه ایمپورت استفاده کنید.

استفاده از Style در Power BI

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴ / ۵. از مجموع ۷

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
استفاده از Style و فونت فارسی در Power BI
فرمت MP4
زمان ویدئو 12 دقیقه
حجم 24 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
6 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
5 دوره توسط این نویسنده

بابک پیروز مدرس و مشاور سیستم‌های هوش تجاری است، همچنین او مدرس رسمی ماکروسافت نیز می‌باشد. از دیگر سوابق حرفه ای او می توان به سابقه کاری در زمینه‌های تحلیل، طراحی، پیاده سازی و مدیریت سیستم‌های یکپارچه بانک‌های اطلاعاتی، متخصص در زمینه Power BI ,Qlikview ,Tableau ,Qliksense ,Microsoft BI مشاور و مدیر پروژه شرکت تاید واتر خاورمیانه، مشاور شرکت کوبل دارو، مشاور شرکت بیمه البرز، نویسنده کتاب مرجع شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان ، نویسنده کتاب کلیک ویو با رویکرد هوش تجاری اشاره نمود.

title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران