نحوه Merge کردن ستون‌ها به صورت داینامیک در Power BI

۴.۸
(۴)

در این ویدئو مهندس حسین وثوقی قصد دارد شما را با نحوه Merge کردن ستون‌ها به صورت داینامیک در Power BI آشنا سازد.

اول دیتامون رو میبینیم که شامل چند ستون است که شامل مثلا سن مشتری ، نام مشتری و…

وما پنج ستون راجب ادرس داریم که میخواهیم این هارو باهم کانکت کنم یعنی یه ستون داشته باشم به نام فول ادرس که همه اینها توی اون ذخیره شده باشد.

ما خیلی ساده با استفاده از  Merge در Power BI اون بخش هایی که میخواهیم انتخاب و اون اون هارو  Merge  کنیم اما خب ممکنه تعداد ستون های ما خیلی زیاد باشه که بخواهیم اون هارو تک تک انتخاب کنیم یا مثلا ستونی اضافه بشه  به جدول ما که بخواهیم اون ها هم در عملیات  Merge دخالت داده بشوند باید چیکار کنیم ؟!

به Power BI  میرویم و از طریق Get Data و بعد گزینه Excel فایل خودمون رو انتخاب میکنیم  وگزینه  Tranform data  رو میزنیم تا مستقیم به محیط  power Query  انتقال بدهد. power query  بخشی برای تغییر شکل و پاک سازی دیتا ها است. اول میتونیم نام  sheet مون رو تغییر به ادرس میدهیم و ازش یه Reference میگیریم و نامش رو به Address result  تغییر میدهیم و دوباره از ادرس  یه  Reference  دیگه میگیریم و اسمش روMy columns میگذارم  و میریم توی دومی و عملیات Merge  رو خیلی راحت انجام میدهم ستون هایی که میخواهیم رو انتخاب میکنیم و وقتی با ctrl  کلید راست کنیم  گزینه  merge columns این رو انتخاب کنیم تمام این ستون ها  در واقع بباید بهم بچسبند که البته قبلش از ما میپرسه با چه جدا کننده ای  و طبق نظرنوت انتخاب میکنیم و میگیم اسمش  full address  بگذارد و تایید میکنیم و به به نمایش میرسد.

دوره آموزشی Power BI نیک آموز

و همونطوری که میبینید کدی که نشون داده میشود توسط table. combine columns  است یعنی  merge  که ما انجام میدهیم معادلی دارد در power query و در زبان n به نام table.combine columns که میاد یه جدولی رو میگیره و…

و اون ستون هایی که نمیخواهیم رو انتخاب و با کلیک راست و  remove columns  حذف میکنیم.

و توی my columns فرمول میایم یه پرانتز باز و بسته میگذاریم و  با استفاده از دستور table . columnsname  میگیم که نام ستون های من رو بهم بده و اگر این رو تایید کنیم یه لیستی بهمون میده که شامل city ,countryو… و برش میداریم.

وبعد میریم توی Address resultو توی فرمول به جای لیستی که به صورت هارد کد که تک تک معرفی کردند  این لیست رو بهش معرفی میکنیم که my columns  رو بجای اون قرار بدهد و توی اکسل  Address 2 و Address3  و توی Address2مثلا کاشانی به طور مثال و اون یکی فرض میکنیم همشون مثلا کوچه شبنم دارد و بعد میریم توی power query و بعد refreshمیزنیم و میبینیم که تغییرات ایجاد شده.

فقط یه نکته که Address result اون نتیجه اخریه ما هست و بعدش حتما باید ستون های دیگه رو کلیک راست کنیم و Enable load  رو انتخاب کنیم تا در فرایند لود شرکت نکنند.

حالا بریم سناریوی رو مشاهده کنیم که نام های مشابه ندارند

که میریم و SHEET 2 رو انتخاب میکنیم و نامی که میخواهیم رو هم میگذاریم و تقریبا تا یه حدودی تمام کار های مرحله قبل رو انجام میدهیم اما وقتی مواردی که میخواهیم رو به ستون تبدیل میکنمی بعدش یه TRIM  هم اضافه میکنیم  تا توی فرمول بجای Text .trim  ازText.startswith استفاده کنیم و میگیم برو تمام ستون هایی که با کلمه ادرس شروع میشوند رو برای من بردار میتونیم مشخص کنیم فقط true  ها رو به ما نشون بده.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۸ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود ویدئو
نحوه Merge کردن ستون‌ها به صورت داینامیک در Power BI
فرمت MP4
زمان ویدئو 17 دقیقه
حجم 138 مگابایت
دانلود ویدئو
title sign
معرفی نویسنده
مقالات
0 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
title sign
معرفی محصول
title sign
ویدیوهای مرتبط
title sign
دیدگاه کاربران

وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image