نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۱۸ بهمن ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۴.۹
(۱۰)

مقدمه

هنگام عیب‌یابی مشکلات عملکرد CPU در سرورهای SQL SERVER  که روی VMware اجرا می‌شوند، یکی از مواردی که باید در نظر داشت، این است که پیکربندی ماشین مجازی باید به اصولی‌ترین روش انجام شود. بنابراین بررسی چند مورد اساسی قبل از عیب‌یابی مشکل، باعث عملکرد بهتر در روند اجرای ماشین مجازی خواهد شد. در ادامه به بررسی بخشی از این تنظیمات خواهیم پرداخت و ابزارهای مرتبط با مانیتور کردن ماشین‌های مجازی که برای استقرار SQL SERVER استفاده می‌شود را معرفی خواهیم کرد.

گروه های ماشین مجازی (VMware machine)

هر ماشین مجازی (VMware machine) دارای دو گروه Performance Counter در ویندوز است که با نصب ابزارهای VMware اضافه می‌شوند. یکی پردازنده VM و دیگری حافظه VM است. این Performance Counter ها، یکی از اولین چیزهایی هستند که هرزمان که با ماشین مجازی روی VMware کار می‌کنید، باید آن‌ها را زیر نظر داشته باشید؛ زیرا به شما یک دید کلی نسبت به منابع سخت‌افزاری خواهد داد که VM از Hypervisor دریافت می‌کند. گروه VM Processor دارای Counter های زیر است:

% Processor Time

Effective VM Speed in MHz

Host processor speed in MHz

Limit in MHz

Reservation in MHz

Shares

در یک VM که در Task Manager یا Perfmon، زمان پردازشگر، درصد بالایی را نشان می‌دهد، بررسی شمارنده‌های VM Processor گزارش دقیقی از تخصیص منابع واقعی که VM دریافت می‌کند را ارائه می‌دهد. اگر سرعت پردازنده میزبان در مگاهرتز ۳۰۰۰ باشد و مهمان ۸ CPU مجازی به آن اختصاص داده باشد، حداکثر سرعت مؤثر برای ماشین مجازی، ۲۴۰۰۰ مگاهرتز است و سرعت مؤثر ماشین مجازی در شمارنده مگاهرتز نشان می‌دهد که آیا VM واقعاً منابع را از آن دریافت می‌کند یا خیر. معمولاً در این مورد، باید شروع به بررسی اطلاعات سطح میزبان کنید تا علت اصلی مشکل را بیشتر تشخیص دهید.

عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

در یک سناریو واقعی، یکی از مشتریان در این مورد با پیکربندی‌های انجام شده، گزارشاتی را به ما ارائه کرد و توضیح داده شد که مغایرتی ما بین این موارد وجود داشت. حداکثر سرعت مؤثر ۲۴۰۰۰ مگاهرتز بود اما سرعت مؤثر VM در شمارنده مگاهرتز تنها به طور متوسط ​​حدود ۶۹۰۰ مگاهرتز بود و زمان پردازشگر VM Windows Percent Processor تقریباً ۱۰۰٪ تعیین شده بود. نگاهی درست به جزئیات سرعت مؤثر VM در شمارنده مگاهرتز، دلیل این مشکل را آشکار کرد: حد مجاز در مگاهرتز ۷۰۰۰ بود، به این معنی که VM دارای سقف پیکربندی‌شده‌ای برای استفاده از CPU در ۷۰۰۰ مگاهرتز در ESX بود. بنابراین به طور مداوم توسط هایپروایزر تحت فشار قرار می‌گرفت.

توضیح این موضوع این بود که این ماشین مجازی خاص برای اهداف آزمایشی استقرار داده شده بود و در ابتدا روی یک میزبان VM شلوغ قرار داشت. مدیران VM نمی‌خواستند حجم کاری ناشناخته باعث مشکلات عملکرد در آن میزبان شود. بنابراین، برای اطمینان از اینکه تأثیر منفی بر بارهای کاری تولید واقعی روی هاست در طول POC نخواهد داشت، تنها به ۷۰۰۰ مگاهرتز CPU یا معادل ۲ ۱/۳ هسته فیزیکی روی میزبان محدود شد. در نهایت، حذف محدودیت CPU VM در ESX مشکلات بالای CPU را در ویندوز از بین برد و مشکلات عملکردی که مشتری با آن مواجه بود، برطرف شد.

گروه شمارنده حافظه VM به اندازه گروه پردازشگر VM، برای شناسایی مشکلات عملکرد برای SQL Server مهم است؛ شامل شمارنده‌های زیر است:

Memory Active in MB

Memory Ballooned in MB

Memory Limit in MB

Memory Mapped in MB

Memory Overhead in MB

Memory Reservation in MB

Memory Shared in MB

Memory Shared Saved in MB

Memory Shares

Memory Swapped in MB

Memory Used in MB

ابزارهای نظارتی مانند SentryOne V Sentry نیز می‌توانند در این فرایند به ما کمک کنند. موردی را در نظر بگیرید که ممکن است دسترسی مستقیم به vCenter نداشته باشید، اما کسی می‌تواند ازطرف شما نظارت بر آن را تنظیم کند. اکنون می‌توانید تجسم و بینش عالی در مورد مشکلات CPU، حافظه، دیسک و تمام تاریخچه‌ای که با آن همراه است را به دست آورید. در داشبورد زیر، می‌توانید معیارهای میزبان را در سمت چپ (ازجمله خرابی‌های CPU برای توقف همزمان و زمان آماده‌سازی) و معیارهای مهمان در سمت راست ببینید:

 

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

 

با استفاده از نرم‌افزار IDERA SQL Diagnostic Manager  نیز می‌توانید نسبت به تنظیمات مرتبط با ماشین مجازی و آمار آن نسبت به منابع SQL SERVER نیز استفاده کنید. به صورت کلی، یکی از قابلیت‌های کلیدی این نرم‌افزار، مقایسه منابع ماشین مجازی و سرویس SQL SERVER است که در برخی مواقع که سرور عملاً با کندی روبه‌رو می‌شود، این مقایسه‌ها می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد. برای تنظیم این قابلیت می‌توانید مطابق با تصاویر زیر، روند جمع‌آوری آمار مرتبط با ماشین مجازی را استخراج نمایید.

 

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

 

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

 

نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۹ / ۵. از مجموع ۱۰

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
نحوه عیب یابی عملکرد CPU در ماشین مجازی Vmware
فرمت PDF
6 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
256 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

هر روز یک ایمیل، هر روز یک درس
آموزش SQL Server بصورت رایگان
همین حالا فرم زیر را تکمیل کنید
دانلود رایگان جلسه اول
نیک آموز علاوه بر آموزش، پروژه‌های بزرگ در حوزه هوش تجاری و دیتا انجام می‌دهد.
close-link
وبینار رایگان SQL Server؛ مسیری به سوی فرصت‌های شغلی بی‌شمار       پنج‌شنبه 30 فرودین ساعت 15
ثبت نام رایگان
close-image