نحوه اجرای SSMS از طریق پنجره RUN

نحوه اجرای SSMS از طریق پنجره RUN

نوشته شده توسط: غلامحسین عبادی
۳۰ فروردین ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۰
(۰)

مقدمه

همانطور که می دانید مایکروسافت از نسخه SQL Server 2016 اقدام به جدا کردن Engine SQL Server از SQL Server Management Studio نمود.

بعد از نصب Engine SQL Server و سپس نصب SQL Server Management Studio شما انتظار دارید که با وارد کردن دستور SSMS در پنجره RUN نرم افزار مربوط به SQL Server Management Studio اجرا شود ولی ممکن است چنین اتفاقی نیفتد.

دوره کوئری نویسی نیک آموز

راه حل چیست؟

ابتدا باید شما مسیر فایل SSMS.exe را بدست آورید. برای این کار شما کافیست مطابق شکل زیر بر روی Microsoft SQL Server Management  کلیک و سپس بر روی More و سپس بر روی Open file Location کلیک کنید.

حال مطابق شکل زیر بر روی Shortcut مربوط به Microsoft SQL Server Management Studio 18 کلیک راست نموده و گزینه open file Location را کلیک می نماییم.

 

حال مطابق شکل زیر مسیر مربوط به اجرای SSMS.exe را کپی و در قسمت Path مطابق توضیحات بالا کپی می نماییم.

در قدم بعدی

در قسمت Start ویندوز مطابق شکل زیر کلمه PC را تایپ می کنیم و سپس بر روی This PC کلیک راست نموده و گزینه Properties را کلیک می نماییم.

۲ .در پنجره ظاهر مطابق شکل زیر بر روی گزینه Advanced system settings کلیک می کنیم.

۳. در این صورت پنجره ای مطابق شکل زیر نمایان می گردد. حال بر روی دکمه Environment Variables کلیک می نماییم.

۴ . در این صورت پنجره ای مطابق شکل زیر نمایان می گردد. در پنجره ظاهر شده در قسمت System Variables حتما بر روی گزینه Path کلیک کرده و سپس بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

۵  .در این صورت پنجره ای مطابق شکل زیر نمایان می گردد. حال مطابق شکل زیر بر روی دکمه New  کلیک کنید و سپس مسیر فایل اجرای SSMS.exe را در این جا کپی نمایید. حال بر روی دکمه OK کلیک کنید و مجدد در صفحه زیرین نیز بر روی دکمه OK کلیک کنید، و باز هم در صفحه زیرین بر روی دکمه OK کلیک کنید.

حال با وارد کردن دستور SSMS در پنجره RUN و زدن دکمه OK ، نرم افزار SQL Server Management Studio اجرا خواهد شد.

چگونه متوجه شویم که آیا واقعا بر روی این سرور SQL Serverنصب شده است یا خیر؟

خیلی از دوستان بر این باورند که اگر SQL Server Management Studio را روی سرور دیدند در این صورت به این نتیجه می رسند که بر روی این سرور اسکیوال سرور نصب شده است.

در صورتی که در شرکت های بزرگ و معتبر هیچگاه بر روی سرورهای Production یا سرورهای عملیاتی،نرم افزار SSMS را نصب نمی کنند، بلکه بر روی سرور Clean Desk (یا سرور واسط)، نرم افزار SSMS را نصب کرده و از آن طریق به سرورهای خود متصل می شوند.

به دو روش می توانیم متوجه شویم که در این سرور اسکیوال سرور نصب شده است.

  1. در پنجره Run دستور msc را بزنید و بر روی دکمه OK کلیک کنید. در این پنجره تمام سرویس های ویندوز و اسکیوال سرور را خواهید دید.
  2. در پنجره Run دستور msc را وارد نموده و بر روی دکمه OK کلیک کنید. در این صورت مطابق شکل زیر پنجره SQL Server Configuration Manager ظاهر خواهد شد که فقط شامل سرویس های اسکیوال سرور می باشد.

در شکل زیر همانطور که می بینید ما پنج عدد Instance نصب کرده ایم. نکته مهم اینکه از بین این پنج Instance ، SQL Server (MSSQLSERVER) به عنوان Default Instance و بقیه به عنوان Named Instance می باشند.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۰ / ۵. از مجموع ۰

اولین نفر باش

title sign
دانلود مقاله
نحوه اجرای SSMS از طریق پنجره RUN
فرمت PDF
7 صفحه
حجم 1 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
غلامحسین عبادی
مقالات
13 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
غلامحسین عبادی

غلامحسین عبادی هستم، سوابق حرفه‌ای من به شرح ذیل است: ۱- ۸ سال سابقه کار به عنوان برنامه نویس در شرکت خودرو سازی سایپا، ۲- ۱۱ سال سابقه کاری در شرکت ایران خودرو به عنوان رئیس برنامه‌های کاربردی و ۴ سال آخر مسئول دیتابیس، ۳- ۴ سال سابقه DBA در شرکت داده ورزی سداد، ۴- دارای مدرک MCSD مایکروسافت از کشور امارات، ۵- دارای مقالات متعدد در ماهنامه تجارات الکترونیک ۶- بیش از یک سال سابقه DBA در شرکت خدمات رایانه‌ای امید، ۷- مدرسی SQL Server در برخی سازمان‌های دولتی ۸- ۱۶ سال سابقه تدریس در دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ۹- مولف کتاب‌های متعدد در حوزه برنامه نویسی و SQL Server

پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران

    • استاد عبادی ، واقعا به صورت ساده ولی بسیار کاربردی موضوع رو بیان نمودید