اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم

اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
آخرین بروزرسانی: ۲۱ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۴.۲
(۲۵)

اصطلاحات برنامه نویسی درواقع توضیحاتی هستند که درباره مفاهیم و عبارات مختلف در توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی ارائه می‌شوند. در عصر کنونی که برنامه‌نویسی و مفاهیم مربوط به آن به‌سرعت در حال بروزرسانی است، لازم است شما با جدیدترین اصطلاحات موردنیاز آن آشنایی داشته باشید. فارغ از اینکه شما یک توسعه‌دهنده هستید یا به‌تازگی کدنویسی را آغاز کرده‌‌اید، یادگیری لغات برنامه نویسی و خود آن زبان، حائز اهمیت بالایی است. در این مقاله قصد داریم به معرفی اصطلاحات رایج و پرکاربرد برنامه نویسی حوزه تکنولوژی بپردازیم.

آموزش برنامه نویسی برای همه Jet Start
نیک آموز

مهم ترین اصطلاحات برنامه نویسی

اصطلاحات برنامه نویسی به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی در مسیر یادگیری کدنویسی هستند. در ادامه، این لغات را معرفی می‌کنیم.

 

الگوریتم (Algorithm)

الگوریتم (Algorithm) مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها یا قوانین هستند که برای حل یک مسئله خاص طراحی شده‌اند. این مسئله می‌تواند به‌سادگی جمع دو عدد یا به‌سختی تبدیل قالب یک ویدئو به قالب دیگری باشد.

برنامه (Program)

برنامه (Program) از اصطلاحات برنامه نویسی مشخصی است که به‌عنوان یک مجموعه دستورالعمل سازماندهی‌شده شناخته می‌شود. یک برنامه پیش از اجرا باید توسط واحد پردازش مرکزی (CPU) کامپیوتر پردازش شود. به‌عنوان مثال، مایکروسافت آفیس یک برنامه است که به‌واسطه پردازش کلمه، به کاربر امکان ساخت و ویرایش فایل متنی را می‌دهد. مرورگر ما نیز یک برنامه است که با استفاده از آن می‌توانیم در اینترنت، صفحه‌های وب را مشاهده کنیم.

اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم

نحو (Syntax)

نحو (Syntax) به قوانین و ساختار یک زبان برنامه‌نویسی اشاره می‌کند. درواقع، نحو همان گرامر کدنویسی محسوب می‌شود.

عیب یابی (Debugging)

عیب‌یابی (Debugging) فرآیندی است که در آن، خطاها و اشکالات کدهای خود را پیدا و آن‌ها را رفع می‌کنید. خطایابی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است به‌عنوان برنامه‌نویس به آن نیاز خواهید داشت.

آرگومان (Argument)

آرگومان یا نشانوند (Argument) یکی از اصطلاحات برنامه نویسی بوده و مقداری است که به یک تابع یا خط دستور پاس داده می‌شود. به‌عنوان مثال، SQR یک تابع یا روال است که مربع یک عدد را به‌عنوان خروجی بازمی‌گرداند. مثلا (۳)SQR مقدار ۹ را در خروجی نمایش می‌دهد؛ یعنی آرگومان در این مثال عدد ۳ است. مشابه این مثال، اگر ویرایش یک تابع در نظر گرفته شود که عمل ویرایش یک فایل را انجام دهد، پس در تابع edit file.txt، آرگومان ما file.txt خواهد بود.

چارچوب کاری (Framework)

چارچوب (Framework) از اصطلاحات برنامه نویسی بوده و یک ساختار از پیش ایجاد شده است که با کمک آن، توسعه نرم‌افزار تسهیل می‌یابد. NET. و انگولار (Angular) و جنگو (Django) از فریم‌ورک‌های شناخته شده به‌حساب می‌آیند. مثلاً می‌توانید بااستفاده از فریم ورک NET.، اپلیکیشن‌های دسکتاپ و وب ایجاد کنید و از کتابخانه‌ها و ابزارهای جذاب این فریم ورک کاربردی بهره‌مند شوید.

سیستم‌ کنترل نسخه (version Control)

سیستم‌‌های کنترل نسخه (version Control) همچون گیت (Git)، به شما کمک می‌کنند تا تغییرات ایجاد شده در کدهای خود را دنبال کنید، با سایر افراد تیم مشارکت داشته باشید و امکان مدیریت تاریخچه پروژه خود را داشته باشید.

محیط توسعه یکپارچه (IDE | Integrated Development Environment)

یکی از اصطلاحات برنامه نویسی که ممکن است آن را شنیده باشید، محیط توسعه یکپارچه (IDE | Integrated Development Environment) است. محیط توسعه یکپارچه نرم‌افزاری است که ابزارهای مختلفی برای برنامه‌نویسی، عیب‌یابی و تست را همگی در یک محیط برای شما فراهم می‌کند.

پایگاه داده (Database)

پایگاه داده (Database) به شما امکان ذخیره‌سازی و مدیریت داده را می‌دهد. SQl و NoSQl از رایج‌ترین انواع پایگاه داده هستند که امروزه در شرکت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

متغیر (Variable)

متغیر (Variable) یکی از پرکاربردترین لغات برنامه نویسی محسوب می‌شود. متغیرها نقش ذخیره‌سازی داده‌ها در یک برنامه را برعهده دارند و مشابه محفظه‌های نگهداری اطلاعات عمل می‌کنند.

حلقه (Loop)

در برنامه‌نویسی به‌واسطه حلقه (Loop) می‌توانید کارهای تکرارشونده موجود در کد خود را به شکل ساده‌تر و سریع‌تر انجام دهید. به بیان ساده، حلقه‌ها به‌عنوان یک ابزار کمکی برای خودکارسازی وظایف کامپیوتری در برنامه‌نویسی کاربرد دارند. 

تابع (function)

تابع (function) به بلوک کدی گفته می‌شود که قابلیت استفاده مجدد از آن وجود دارد و یک وظیفه خاص را در برنامه ما اجرا می‌کند. در برنامه‌نویسی با کمک تابع می‌توانیم ماژولاریتی کدهای خود را افزایش دهیم. باتوجه به اهمیت اصطلاحات برنامه نویسی ذکر شده در این مطلب، انتظار می‌رود پیش از شروع کدنویسی این مفاهیم عمیقاً درک شده باشند.

برنامه نویسی شی گرا (OOP | Object-Oriented Programming)

برنامه نویسی شی گرا (OOP | Object-Oriented Programming) یک پارادایم برنامه‌نویسی است که از اشیا برای مدل‌سازی موجودیت‌های دنیای واقعی استفاده می‌کند و با کمک آن، سازماندهی کد ارتقا می‌یابد.

توسعه تکرار شونده و افزایشی (IDEAL)

توسعه تکرار شونده و افزایشی (IDEAL) یک رویکرد توسعه نرم‌افزار قلمداد می‌شود که در آن، تمرکز روی پیشرفت‌ها و تکرارهای تدریجی است.

اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم

رابط برنامه نویسی کاربردی (API)

رابط برنامه نویسی کاربردی (API) یکی از اصطلاحات برنامه نویسی بوده و مجموعه‌ای از قوانین، روال‌ها (Routines) و پروتکل‌هایی است که به واسطه آن می‌توان برنامه‌های نرم‌افزاری ایجاد کرد. رابط برنامه نویسی کاربردی در برقراری ارتباط با سرویس‌ها یا نرم‌افزارهای شخص ثالث (Third Party) به ما کمک می‌کند.

این موضوع می‌تواند در ایجاد نرم‌افزارهای مختلف استفاده شود. شرکت‌های مشهور گوناگون، ازجمله توییتر و فیسبوک، با ارائه API به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا دسترسی‌شان به خدمات آسان‌تر شود.

 طراحی واکنشگرا (Responsive Design)

از میان اصطلاحات برنامه نویسی ، طراحی واکنشگرا (Responsive Design) نیز یکی از لغات مهم این حوزه تلقی می‌شود و احتمالاً از زبان برنامه‌نویسان وب آن را شنیده‌اید. طراحی واکنشگرا این اطمینان را می‌دهد که وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی نسبت به اندازه‌ صفحه نمایش‌های مختلف سازگار هستند و تجربه کاربری (User Experience) را بهبود می‌بخشد.

بهینه سازی یا سئو (Search Engine Optimization)

بهینه سازی یا سئو (Search Engine Optimization) به تکنیک‌های گفته می‌شود که با کمک آن‌ها می‌توانیم قابلیت دیده‌شدن وب سایت در موتورهای جستجو (مانند گوگل) را بهبود ببخشیم. سئو به‌عنوان بخش جدانشدنی توسعه وب به‌حساب می‌آید و به‌عنوان یکی از اصطلاحات برنامه نویسی شناخته‌شده حوزه تکنولوژی، لازم است آن را به‌صورت جامع بیاموزید.

دواپس (DevOps)

دواپس (DevOps) یا همان عملیات و توسعه (Development and Operations)، مجموعه‌ای از شیوه‌های مختلف است که با هدف خودکارسازی و مجتمع‌سازی توسعه نرم‌افزار و عملیات‌های IT به وجود آمده است.

یادگیری ماشین (Machine Learning)

یادگیری ماشین (Machine Learning) که یکی از اصطلاحات برنامه نویسی است، ساختن الگوریتم‌های خاصی را در برمی‌گیرد که به واسطه آن‌ها، کامپیوترها امکان یادگیری، پیش‌بینی یا تصمیم‌گیری براساس داده‌ها را خواهند داشت.

امنیت سایبری (Cybersecurity)

تمرکز اصلی امنیت سایبری (Cybersecurity) برروی محافظت از سیستم‌های کامپیوتری و داده‌ها در برابر تهدیدات سایبری است. امنیت سایبری به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی حوزه تکنولوژی به حساب می‌آید و دارای اهمیت بسیاری است.

مقیاس پذیری (Scalability)

منظور از مقیاس پذیری (Scalability) در لغات برنامه نویسی، توانایی یک نرم‌افزار برای سروکار داشتن با حجم گسترده اطلاعات است. توجه کنید که مقیاس‌پذیری نرم‌افزار نیز یکی از اصطلاحات برنامه نویسی مهم در حوزه فناوری محسوب می‌شود و اهمیت فراوانی در برنامه‌های کاربردی تحت وب دارد.

منبع باز (Open Source)

زمانی که یک نرم‌افزار متن باز یا اصطلاحاً منبع باز (Open Source) باشد، هر فردی می‌تواند به‌صورت رایگان به آن دسترسی داشته باشد، نرم‌افزار را استفاده کند، تغییر و حتی آن را بهبود دهد. وجود نرم‌افزارهای متن باز، مشارکت‌های جمعی را افزایش می‌دهند.

اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم

جمع بندی 

آشنایی با مهم‌ترین اصطلاحات برنامه نویسی می‌تواند به‌عنوان رمز موفقیت در حوزه فناوری، شما را یاری کند. فارغ از اینکه شما قصد بهینه‌سازی وب سایت خود را داشته باشید یا بخواهید برروی پروژه‌های یادگیری ماشین کار کنید، آموختن عمیق مفاهیم پایه و لغات برنامه نویسی، باعث پیشرفت شما در مسیر کدنویسی خواهد شد. پس به یادگیری و کنجکاوی‌های خود در دنیای برنامه‌نویسی ادامه دهید تا به بهترین نتایج برسید.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۴.۲ / ۵. از مجموع ۲۵

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
اصطلاحات برنامه نویسی رایج و پرکاربرد که باید یاد بگیریم
فرمت PDF
6 صفحه
حجم 0/3 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
273 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران