آموزش گام به گام نصب Net 8.

آموزش گام به گام نصب Net 8.

نوشته شده توسط: تیم فنی نیک آموز
۳۰ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۵
(۴)

نصب Net 8. که جدیدترین نسخه LTS عرضه‌شده توسط شرکت مایکروسافت است، ازطریق روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در دو مقاله قبلی، به بررسی ویژگی های NET 8. و همچنین، بهبود های آن از لحاظ کارایی پرداخته شده است. اکنون در این مطلب، روش‌های مختلف نصب Net 8. در ویندوز به‌صورت گام‌به‌گام بررسی می‌شوند.

دوره آموزشی ASP .NET Core پیشرفته نیک آموز

مراحل نصب Net 8. با پکیج منیجر ویندوز (winget)

شما می‌توانید نصب دات نت ۸ و مدیریت آن را ازطریق سرویس Windows Package Manager به نام Winget انجام دهید. برای آشنایی با نحوه نصب و استفاده از ابزار Winget، می‌توانید مقاله راهنمای مایکروسافت را مطالعه کنید. پیش از پرداختن به مراحل نصب Net 8. ، مطمئن شوید که امکان انجام این کار با دسترسی ادمین را دارا هستید.

 

آموزش گام به گام نصب Net 8.

 

نصب کیت توسعه نرم افزار (SDK)

کیت توسعه نرم افزار (Software Development Kit | SDK) به شما امکان توسعه اپلیکیشن‌ها با دات نت را می‌دهد. در صورتی که شما SDK دات نت را نصب کنید، دیگر نیاز به نصب Runtime های مرتبط نخواهید داشت. به منظور نصب SDK دات نت ازطریق کد، دستور زیر را در Command Prompt ویندوز اجرا کنید:

 

winget install Microsoft.DotNet.SDK.8

 

نصب Runtime

در این مرحله از نصب Net 8. در ویندوز ، شما می‌توانید سه Runtime مربوط به دات نت را نصب کنید. پیشنهاد می‌شود که هر دوی NET Desktop Runtime. و ASP.NET Core Runtime نصب کنید؛ بدین طریق، خیالتان راحت خواهد شد که سازگاری با تمام نوع‌های اپلیکیشن NET. حاصل می‌شود.

 1. NET Desktop Runtime. : شامل پایه NET runtime. است و در آن، از تکنولوژی WPF و اپلیکیشن‌های Windows Forms ای پشتیبانی می‌شود که با Net 8. ساخته شده‌اند. توجه کنید این موضوع با فریم ورک دات نت یکسان نیست. برای نصب NET Desktop Runtime. ، دستور زیر را در Command Prompt ویندوز وارد کنید:

 

winget install Microsoft.DotNet.DesktopRuntime.8

 

 1. ASP.NET Core Runtime: این Runtime علاوه‌بر پایه NET runtime. ، اپلیکیشن‌های وب سرور را اجرا می‌کند. درواقع، با کمک ASP.NET Core Runtime، امکان اجرا App هایی را دارید که با دات نت ساخته شده‌اند اما Runtime برای آن‌ها ارائه نشده است. به منظور نصب ASP.NET Core Runtime، که سازگارترین Runtime دات نت است، دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

 

winget install Microsoft.DotNet.AspNetCore.8

 

 • NET Runtime. : این به‌عنوان Runtime پایه یا همان Base محسوب می‌شود و تنها کامپوننت‌های مورد نیاز برای اجرای اپ کنسول را شامل می‌شود. برای نصب این Runtime ، دستور زیر را در Windows Command Prompt اجرا کنید:

 

winget install Microsoft.DotNet.Runtime.8

 

توجه شود که شما می‌توانید نسخه‌های Preview مربوط به Runtime ها را نیز ازطریق جایگزینی عدد ورژن آن‌ها و استفاده از واژه Preview، نصب کنید. برای درک بهتر، مثال زیر را مشاهده کنید. در این مثال، نسخه Preview از NET Desktop Runtime. نصب خواهد شد:

 

winget install Microsoft.DotNet.DesktopRuntime.Preview

 

اعتبارسنجی نصب Net 8.

برای اینکه مطمئن شوید نصب SDK دات نت به‌درستی انجام شده، می‌توانید قطعه کد زیر را در ترمینال اجرا کنید:

 

dotnet --list-sdks

 

پس از اجرای آن احتمالاً خروجی مشابه تصویر زیر خواهید دید.

 

اعتبارسنجی نصب Net 8.

 

مراحل نصب Net 8. از وب سایت

شما می‌توانید برای نصب Net 8. ازطریق SDK مراحل زیر را نیز دنبال کنید. این روش معمولاً مورد نظر اغلب افراد است. 

 1. دانلود SDK: رجوع به صفحه دانلود Net 8. و انتخاب نسخه x64 برای ویندوز

 

دانلود SDK

 

 1. نصب Net 8. : به منظور شروع روند نصب دات نت ۸ ، روی دکمه Install کلیک کنید.

 

نصب Net 8.

 

حال باید منتظر بمانید تا فرآیند نصب دات نت ۸ ازطریق SDK تکمیل شود.

 

نصب Net 8.

 

 1. نهایی‌سازی نصب Net 8. : در این مرحله می‌توانید مشاهده کنید که چه مواردی روی سیستم شما نصب شده‌اند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، انواع Runtime ها و SDK نصب شده‌اند. حال کافیست روی دکمه Close کلیک کنید.

 

نهایی‌سازی نصب Net 8. :

 

نصب Net 8. به همراه VS Code

Visual Studio Code یک ویرایشگر کد سبک و قدرتمند است که برای انواع سیستم عامل، ازجمله ویندوز، لینوکس و MacOS استفاده می‌شود. هرچند VS Code دارای نصب کننده خودکار NET Core. نیست، اما افزودن امکان پشتیبانی از آن، به‌سادگی قابل انجام است. برای این کار، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دانلود و نصب Visual Studio Code

 

دانلود و نصب Visual Studio Code

 

 1. دانلود و نصب NET SDK.

 

دانلود و نصب .NET SDK

 

 1. نصب اکستنشن سی شارپ (#C) از Marketplace ویرایشگر Visual Studio Code

 

نصب اکستنشن سی شارپ (C#) از Marketplace ویرایشگر Visual Studio Code

 

نصب Net 8. با Windows Installer

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه دانلود شرکت مایکروسافت، نصب دات نت ۸ را ازطریق Windows Installer های قابل اجرا انجام دهید.

 

نصب Net 8. با Windows Installer

 

در صورتی که بخواهید در محیط Production نصب Net 8. را عملی کنید یا قصد داشته باشد یکپارچه‌سازی مداوم پشتیبانی شود، می‌توانید از دستور زیر به‌همراه Switch های مربوطه استفاده کنید.

 

dotnet-sdk-8.0.100-win-x64.exe /install /quiet /norestart

 

 • install/: نصب Net 8. 
 • quiet/: نصب Net 8. و جلوگیری از نمایش در UI ها و Prompt ها
 • norestart/: جلوگیری از Restart شدن سیستم پس از نصب Net 8.

نصب Net 8. با Powershell

اسکریپت های dotnet-install به منظور خودکارسازی CL و نصب‌های Non-admin مربوط به Runtime به کار می‌روند. پیش‌فرض‌های این اسکریپت، برای نصب آخرین نسخه LTS از دات نت هستند. این یعنی، با استفاده از اسکریپت زیر، نصب دات نت ۸ انجام می‌شود و شما می‌توانید یک Release خاص را ازطریق سوئیچ Channel تعیین کنید. علاوه‌بر این، امکان تعیین کردن Runtime نیز ازطریق Switch آن وجود دارد. توجه شود که مقدار پیش‌فرض این اسکریپت برای Runtime ، کیت توسعه نرم افزار یا همان SDK است.

با اجرای دستور زیر در پاورشل، ASP.NET Core runtime (به‌عنوان سازگارترین) نصب می‌شود و Runtime استاندارد دات نت را نیز شامل خواهد شد.

 

dotnet-install.ps1 -Channel 8.0 -Runtime aspnetcore

 

نصب Net 8. با Visual Studio

در شرایطی که ترجیح دهید از Visual Studio به‌عنوان محیط کدنویسی و توسعه اپلیکیشن‌های دات نت استفاده کنید، می‌توانید نصب Net 8. را با آن انجام دهید. به منظور انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دانلود Visual Studio

 

دانلود Visual Studio

 

 1. انتخاب Workload متناسب با اپلیکیشن مورد ساخت

 

انتخاب Workload متناسب با اپلیکیشن مورد ساخت

 

اگر از قبل Visual Studio روی سیستم‌تان نصب باشد، توجه کنید که Visual Studio 2022 (نسخه ۱۷.۸ یا بالاتر) پشتیبانی می‌شود. پس اگر پس از نصب Net 8. ، امکان مشاهده و استفاده از آن را در محیط Visual Studio نداشتید، بهتر است از سازگاری نسخه VS خود با دات نت ۸ مطمئن شوید.

نگاهی بر نصب Net 8. روی ویندوز

نصب Net 8. روی ویندوز به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است و انتخاب از میان آن‌ها، به ترجیحات شما بستگی دارد. شما می‌توانید نصب دات نت ۸ را ازطریق پکیج منیجر و کدنویسی و همچنین، Windows Installer انجام دهید. شرکت مایکروسافت با ارائه نسخه LTS ، این پلتفرم را به مدت ۳ سال پشتیبانی می‌کند و این موضوع، یقیناً نویدبخش نوآوری و پایداری بالای آن خواهد بود.

چه رتبه ای می‌دهید؟

میانگین ۵ / ۵. از مجموع ۴

اولین نفر باش

title sign
برچسب ها
title sign
دانلود مقاله
آموزش گام به گام نصب Net 8.
فرمت PDF
10 صفحه
حجم 0/3 مگابایت
دانلود مقاله
title sign
معرفی نویسنده
تیم فنی نیک آموز
مقالات
239 مقاله توسط این نویسنده
محصولات
0 دوره توسط این نویسنده
تیم فنی نیک آموز
پروفایل نویسنده
title sign
دیدگاه کاربران